Burcuna Göre Nasıl Bir Aşıksın?

Birlikte olursan sevda olur, kavuşamazsan aşk, karşılıksızı vardır bir de adı saplantı olur! Kimisi tatlı tatlı yaşar aşkını midesinde kelebekler uçuşur, heyecan doruklara vurur. Kimisi bir anda vurulur; başında yıldızlar döner, kalbinin sesi uzaktan duyulur! Aşkın ne olduğu hakkında herkes gibi kesin karar vermesek de aşıkların nasıl olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Bu kez dürbünlerimizi burçlar diyarına çevirdik, nasıl âşık olduklarına dikkat kesildik!

Koç       

Koç idealindeki kadına/erkeğe sayfalarca şiirler yazmaz, başını her yastığa koyduğunda müstakbel sevgilisinin hayaliyle yanmaz! Bir gün ayağı kayar, başı çarpar gibi gelir aşk, ansızın kapısını çalar! Bir anda beyninde çakan şimşekler eşliğinde, Koç aceleyle aşka koşar! Pervasız bir aşıktır Koç, bir anda alev alır, cayır cayır yanar!

Boğa    

Boğa sevgisini zamana yayar, önceden 180* ısıtılmış fırına kalbini atmaz, önce ılır, sonra kaynar! Bir anda ne nirvanayı görür ne de dibe vurur, Boğa deniz seviyesinde seyreder! Emin adımlarla ilerlediği aşk yolunda, önce güven hattına döşediği köprüsünü inşa eder, sonra aşkının tarafına geçer! Aşık olmak için emin olmayı bekler Boğa, sabırla sever, bir ömür sadık kalmaya ant içer!

İkizler

İkizler, demiri tavında dövmek, âşık olduysa enerjisini tavanda görmek ister! Zekasına hayran olduğu, sözcüklerine kapılıp bildiklerini unuttuğu, inanmayacaksınız ama dinlemeye koyulduğu anda; İkizler aşka düşmüş demektir! Meraklı bir aşıktır İkizler, fazla durağan kalırsa çabuk sıkılıp, kolay vazgeçer! Hep tazelenmek, sürekli yenilenmek, her gün yeniden tavlanmak ister!

Yengeç

Korunmayı bekleyen, korumacı kanatlarını da sevdiğinin üstüne geren, şefkatli bir aşıktır Yengeç; ait olduğu kadar, sahip olmak ister. Gelgeç aşkların yürek fıkırtısı, göz pırıltısı, hevesle kapılıp heyecanı sönen ilişkiler ona göre değildir, üstlenir Yengeç, eşim der, sevgilim der, hayat arkadaşım der, kendinden sayar! Bir de çok sever, çocuğu gibi bakmak, rahatından sorumlu olmak ister!

Aslan

“Yanıma yakışsın, ilgiye doyursun, şımarttığı kadar şımartılmaya meyletsin.” diyen Aslan, gösterişli bir aşıktır! Bu kez kendi duygusunda, ışıltısında, yaşam enerjisinde, yüzünde açan güllerde görüldüğü kadar, haykırışında da görünür aşkı! Aslan aşkını tutar sahnelere çıkarır, tüm gözlerin kendine çevrildiği anda elinden tutup ilana kalkışır, duyduk duymadık var mı demeden bırakır mı? Aslan aşkını yedi düvele duyurur!

Başak

Yardımsever bir aşık olan Başak aşktan kaçar, zira aşkın ona yeni bir sorumluluk getireceğini bilir! Kimse ondan bir şey beklemez, üstüne iş yüklemezken Başak kendi ipini çeker, aşk yuvasını bakım evine çevirir! Ne yapsın? Huyu böyledir, Başak’ın elinden de bir şey gelmez! Kusur bulmayı sevdiği kadar düzeltmeyi de sever. Aşkı için verdiği emeklerin doz aşımından zehirlendiği görülür. Kısacası Başak sorumlu bir aşıktır!

Terazi

Terazi “Allah ne güzellikler yaratmış, analar neler doğurmuş” diyen kronik bir aşıktır. Estetik harikası herkese aşık, güzel olan her şeye hayrandır! Aşka düştüğü an düştüğü yerde kalır. Dilimizi ısıralım da ayrılana dek yanından yamacından ayırmaz, elini bırakmaz, kolundan çıkmaz! Yalnızca mecbur olduğu anlarda aşkının yanından ayrılmak zorunda kalan Terazi, flörte aşıktır!

Akrep

Akrep âşık olduysa, elinden kurtulabilene aşk olsun! Arzularıyla başka kimselerin giremeyeceği, girenin yolunu bulup kaçsa kurtulamayacağı duvarlar ören tutkulu bir aşıktır Akrep! Onun aşk kapanına yakalanan, dimağının almayacağı derin duygulara dalar, geceler boyunca süren aşk şölenlerinde baş rol oynar! Akrep aşkını dört kolla sarar, kalbinden yakalar!

Yay

Yay dünyaya bakışına abartılı gözlükler takar, ansızın yakalandığı hevesle atıldığı aşkı da misline katlayıp bir anda yaşar! Heyecanlı bir aşıktır Yay, merak içinde oradan oraya koşar! Ne uzun boylu bir sevdadır aradığı ne devlerin aşkına özenti duyar! Yay bir anda kapılır, kimseler ne olduğunu anlamadan atağa kalkar, aniden kovalamaya başlar! Yakaladığında ya hevesi kaçar ya çiçeği burnunda aşkını tutar kolundan birlikte maceraya dalar!

Oğlak

Oğlak hazır olduğunda vaktidir der, hayatında aşk için gerekli alanı açar! İlk görüşte vurulmaz, ansızın çarpılmaz, o istemezse aşk kapısını Hüdaverdi olup aynı anda hem tekmelese hem yumruklasa dönüp bir göz bakmaz! Görev bilincine sahip, mantıklı bir aşıktır Oğlak! Vakti zamanı gelince hayatını kendine uygun bir sevgili ile birleştirir, gereksiz heyecanlar yaşayıp boşa risk almaz; korur kollar, destekçisi olur.

Kova

Kalbi yangınlar içinde kavrulmaz, aşktan gözü kör, gönlü pervane olmaz en çok biraz daha arkadaş canlısı olur Kova, biraz da bireysel alanında hak iddia edilmesine göz yumar, ötesi can dostu, dava yoldaşı, oyun arkadaşı olur ancak! Özgür ruhlu bir aşıktır Kova! Bilinen aşk tariflerine uymaz, herkesten oldukça farklı, toplum içinde sıra dışıdır! Kova’dan da zaten sıradan bir aşk filmi çekmesi beklenmez!

Balık

Geldik aşkın ana vatanına, öz kaynağına! Balık mutlak aşkın ta kendisidir. Her şeye aşıktır Balık! Karşısında duygusunu yönelteceği, ortaklaşa ilişki yaşayacağı biri olsun olmasın, ideal aşkı platonik olarak sürekli yaşar! Dünyada aşkın suretini buldu, kalbini görünür ölçüde açtıysa, romantizm nasıl yaşanır herkes görür, Balık yaşadığı aşkın hakkını verir. Aşka aşıktır Balık!

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.