Burcuna Göre, Sen Kavgada Hangisisin?

İnsanlar aleminde kimler yok ki! “Bir tokattan bir şey olmaz, sinirlenince gözüm hiçbir şeyi görmez, gücümle deliler baş edemez” deyip insani iletişimi bir kenara bırakanlardan, konuşmak her şeyi çözer deyip çenesine davrananlara, hiç umursamayıp sırtını dönme rahatlığı gösterenlerden, sabrıyla taşları çatlatanlara kadar, ne ararsanız var! Peki burcuna göre, sen kavgada hangisisin?

Koç       

Zodyak’ın en kavgacısıyla başlıyoruz yolculuğumuza! “Bize sinirli diyorlar, öfkemizi kronik sanıyor, çığlıklarla yaşıyoruz zannediyoruz sanıyorlar” diyen Koç’lar öncelikle belirtmeliyiz ki öyle sanmıyoruz, bizzat bu arbedenin içinde yaşıyor, sık sık tutulduğun sinir krizlerinin çoğunun sebebini anlamıyoruz! “Sinirlenecek ne var bunda” dediğimizde çılgına döndüğünü de biliyoruz ama ne yapalım söylemeden de duramıyoruz! Zira öylesine ağzının ayarını kaçırıyor, sesinin desibelini artırıyorsun ki böylesi bir öfkeye nasıl sebep olduğumuzu düşün düşün bir türlü anlayamıyoruz.

Boğa  

Koç’un tam karşısına geçiyor, taban tabana zıt bir karaktere “merhaba” diyoruz! İşte karşınızda kavgaya karışmak şöyle dursun, K’sini duysa pencere kapı kapatan, panjurlarını indiren, huzuru kaçacak diye fısıltıyla yaşamayı tercih eden Boğa! Tek rakibin sabır taşları biliyoruz, öfkelenmenin zor olduğunu da fark ediyoruz ama gönül bazen de şöyle bir bağırıp rahatlamak, didişip şakalaşmak istiyor. O zaman da karşısında bir muhatap bulamıyor.

İkizler  

Tartışmanın da bir adabı var deyip, konu sırasına göre söze başlayıp, biraz da ağzınızda eveleyip gevelerseniz lafı yandınız! Sözün jet hızıyla savrulduğu, çenenin rüzgâr yaptığı İkizler dalaşının, rap müziğinin esin kaynağı olduğunu biliyor muydunuz? Kimse bilmez. Dilinle girdiğin hiçbir kavgadan zararsız çıktığın görülmez. Kelimelerinle adam döver, konudan konuya atlayan, hız rekorları kıran zihninle beyin yakarsın! Bir dur soluklan, söyleyeceklerim var hazırlan desek, tartışmana figüran dahi yapmazsın! Tersin hiç çekilmez, ağzını bantlasak susmazsın!

Yengeç

Kavganın ilk saniyelerinde el ayak titretip, süt dökmüş kedi pozu verip, ağlamak da bir çözüm bakınca. Senin en sık kullandığın bir öfke savuşturma yöntemi de bu sonuçta. Hiçbir kavgayı ağız tadıyla yapamasak da göz yaşlarına da bağışıklık kazanıyoruz günün sonunda. “Ağlıyorum, görmüyor musun?” sorularına, “görüyorum ama yemiyorum” demeyi çok istesek de bil ki kıyamıyoruz! “Baban gibisin, annen kılıklısın” gibi ucu aileye dokunan sözler edersek, başımıza gelecek var onu da biliyoruz!

Aslan   

Kimisi de çizgisini bozmaz, baba koltuğundan kalkıp it dalaşına bulaşmaz! Bakışlarına ince bir öfke, kalın da bir eleştiri takar, ses tonunu bas bariton yapar, kısa, öz ve ağır ağır konuşur! Senin kaçanı yakalamayacağını, herkesin önünde saygın kimliğine zeval getirmeyeceğini, insanlardaki sevgine leke sürmeyeceğini biliriz. Ama hatalı olsan da olmasan da aynı tavrı takınmandan hiç haz etmeyiz.

Başak  

Kıvrak ifadeler, alenen sokulan laflar, acımasızca yapılan eleştiriler ve tam ortasında kaldığınız hakaret bombardımanı; başrollerde tabi ki pek sevgili Başak’lar! Kolay kızdıramaz, işinden alıkoyamaz, zaten eleştiremediğiniz için sinirlerini zıplatamazsınız! Ama sen de çok değişkensin! Sağının soluna uymadığı bir anda, beklemediğimiz yerden ansızın vuruverirsin!

Terazi

Yalvarsanız bağırmayan, üstüne yürüseniz çekilip yol açan, elinizi kaldırınca dansa davet sanıp, tutup bir tur atan yok mu sandınız? Şimdi tanışmanın vaktidir o halde, Terazi’yi takdim edelim öncelikle. Tüm tahrikleri savuşturmayı başarır, öfke nöbetlerinde mışıl mışıl uyumayı başarırsın! Barış yemini etmişçesine, provokasyona gelmez, gelene yol vermezsin! Senin olduğun yere gerilim uğramaz!

Akrep  

Bazı insanlar da yapacakları hakkında ipucu vermeyi sevmez, tahmin edilebilir sonlarıyla insanları tek düze duygulara terk etmez! Muhakkak şaşırtır, ters köşeye yapıştırıp bırakır! Tam da bu yüzden ne öfkeni ne hırsını ne arzunu belli etmez, gece misin gündüz mü hissettirmezsin. Kavga anında belki geri durur, belki önden atılırsın ama ne planladığını ne tür bir son amaçladığını kimselerin sezmesine izin vermezsin. Sen var ya, çok anasının gözüsün!

Yay     

İnsanlar öfkeden kudururken bir gün umursamazlığınla sinir edersin, diğer gün ne olduğunu anlamadan uçan tekmenle meseleye orta yerinden girersin! Belli mi olur senin sağın solun! Bir sever iki döversin! Aniden alevlenir, abartır, bağırır, çağırır mahalleliyi başına toplar, sonra alır mendilini eline halay başı olur dans edersin. Böyle absürtlük mü olur demeyin! Bal gibi de olur!

Oğlak   

Kavga denince herkesin aklına çıkan tırnaklar, ağızdan saçılan tükürükler, gözlerden fışkıran alevler, havada mikroplar eşliğinde uçuşan küfürler, saçılan özel meseleler gelir, konu sen olunca kavganın tanımı değişir. Otoriter yapın kavgayı cıvıtmaz, kavga sana uğradığında yeni bir anlam kazanır, çoğunlukla azarlayarak meseleyi kapattığın, emirler yağdırıp işine gücüne baktığın bir hal alır!

Kova    

Kimisi de kavgayı entelektüel zemine taşır, “seviyeli tartışma” masalıyla sözde bizi kandırır! Yılların profesörleri, dâhileri bu yolla içlerindeki ilkeli çıkarır, biraz da işi münakaşaya vardırır. Dediğim dedik, en doğru notada öten benim düdük dediğin sürece, kavganın sonu gelmez, iddiandan vazgeçmeden bu kavgalar nihayete ermez. Her şeyi en iyi ben bilirimci tavrın geçit vermez! Boşuna uğraşma konuşarak dilindeki tüy bitmez.

Balık    

Kimisi de bir kulağından gireni ötekinden kışlar, kavganın gürültüsünde zihnindeki melodiyle baharın gelişini karşılar. Muhtemelen insanların kavga diye ettiğini sen hiç umursamıyor, çoğunlukla dünyevi meselelerden çıkan gereksiz tartışmalara katılım göstermek istemiyorsun ama insanlar bunu anlamıyor. Millet sinir küpüne döndüğünde şaşkın gözlerle onlara bakman bir de “bitse de gitsek” edası takınman çoğu zaman fazlaca sinir bozucu oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.