Burcuna Göre İşinle Özel Hayatının Dengesini Nasıl Kurabilirsin?

Öyle anlar oluyor ki kısa sürede bitirmemiz gereken projeler elimize yapışık kalıyor, bir türlü işin içinden çıkamıyoruz! Hal böyle olunca iş ve özel hayat birbirine giriyor, günün 24 saati sürekli işi düşünür hale geliyoruz. Ama hayat böyle geçmez! Ne olursa olsun hepimizin gerçek bir özel hayata, işten sıyrılıp zihnimizi boşaltmaya ihtiyacımız var. Tabii bunu yapabilmek için iş hayatının zorluklarını en kolaya indirgemek ve kendimize pratik çözüm yolları bulmak gerekiyor. Üstelik aradaki dengeyi kurabilmen için burcun sana taktikler veriyor!

Koç

Her gün kendin için bir hedef belirle! İlk etapta hedeflerini biraz rahat seçebilir, zaman ilerledikçe iyice sıkılaştırabilirsin. Başlangıçta sıkı bir programla başlamamanın sebebi ise; bir anda işlerinin yoğunluğundan dolayı bunalabilir, boş vermiş tavra girebilirsin. Önemli olan önceliklerine göre işlerini sıraya koyman. Böylelikle bu işleri yapmak için baskı hissetmeyecek, hedefini kendin belirlediğin için hırslanacaksın. Ayrıca günün sonunda hedeflerine ulaşman kolay olduğu için, işle özel hayatın birbirine girmemiş olacak!

Boğa

Senin için önemli olan şey zamanı verimli kullanmak! Bu yüzden elinde büyük bir proje olduğu zaman onu bölümlere ayırarak çalışabilirsin. Böylelikle korktuğun şekilde bunalmayacaksın. Ayrıca bölümler arası geçiş zamanında kendini ödüllendirmeyi de ihmal etme! İster kahve molası, istersen kendine bir tatlı hediyesi. Bu ödüllendirme adımları odaklanmanı kuvvetlendirecek, kendini daha başarılı hissetmeni sağlayacak!

İkizler

Dengeyi kurabilmen için iletişim becerilerini fazlasıyla kullanman gerekiyor! Kendini kapana sıkışmış ya da bunalımdaymış gibi hissettiğin an iş arkadaşlarınla veya yöneticilerinle sohbet edebilirsin. Farklı fikirler, alternatif çözümler ya da yeni stratejiler duymak her zaman için seni daha canlı tutacaktır. Tabii bu noktada konuşacağın kişilerin sana destek mi, yoksa köstek mi olacağını sen daha iyi biliyorsun. Eğer senin yanında olmayacaklarını düşünüyorsan dışarıdan bir arkadaşınla konuşup, onunla fikir alışverişi yapabilirsin!

Yengeç

Hayatında daha fazla stres yaratmamak için sana yardımcı olabilecek şey, kesinlikle müzik molaları! Üstelik bu özel hayatında da böyle değil mi? Ne zaman kendini bunalmış hissetsen kulaklıklarını takıp en sevdiğim listeyi açıyorsun. Aynı şekilde iş yerinde de sevdiğin favori parçaları dinlemek için günde birkaç dakikanı ayırırsan, baskı altında olsan bile dinlenmene yardımcı olacak, yaratıcılığını ortaya çıkaracak!

Aslan

Liderlik rolünü gerçekten ciddiye alan ve herkese yardım etmeye çalışan Aslan! Bunaldığın zamanlar çok sık olabiliyor, çünkü iş hayatında başkalarına liderlik edeyim derken kendini unutuyorsun ve sonrasında strese giriyorsun. Kimse sana etrafındaki yardım etmemeni söylemiyor, ancak kendine de liderlik yapman gerektiğini unutma! Başka türlü işlerin altından kalkamazsın.

Başak

Her zaman işyerindeki parlayan yıldız, mükemmel evlat, hatta birilerinin rol modeli olmak zorunda değilsin! Evet ne kadar detaycı biri olduğunu biliyoruz, ama bu mükemmellik arayışın seni çoğu zaman fazlasıyla yıpratıyor. Çalışma programını günlere eşit olarak bölüştürmeye dikkat edersen emin ol özel hayatınla işin birbirine girmeyecek, dengeli bir yaşamın olacak!

Terazi

Denge demek, sen demek! O yüzden Zodyak’ta iş ve özel hayat dengesini muhtemelen en iyi sen kuruyorsun. Ekstra bir yoğunluğun olmadığı sürece genel iş akışında, işlerini ofiste bırakıp, oradan çıktığın anda zihnini sıfırlıyor, tamamen özel hayatına adapte oluyorsun. Tabii ki özel hayatında da zihninin iş ile ilgili dolu ya da yoğun olduğu dönemler olabiliyor ama genel olarak dengeyi kesinlikle iyi kuruyorsun!

Akrep

Her şeyin içinde var olmak istiyorsun! Hem tüm projelerde yer alayım hem de arkadaşlarımı ihmal etmeyeyim diyorsun ama çoğu zaman bocalıyorsun. Yoğun bir dönemden geçerken diyelim ki bir arkadaşınla akşam yemeği programı yaptın, ama o kadar vakit ayıramayacaksın gibi görünüyor. Hiç iptal etmek istemiyorsun, sonuçta onunla güzel vakit geçirmek istiyorsun, ama işin içinden de çıkamıyorsun. Aslında çözümün çok kolay! Yemek yerine kahve içebileceğinizi söyleyebilirsin. Bu şekilde hem arkadaşınla görüşebilecek hem de çok da fazla vakit harcamamış olacaksın!

Yay

En büyük sıkıntın yoğun sosyal hayatının yanında işe neredeyse her gidişinde çok yorgun olman! Hafta sonu gittiğin bir müzik festivali sonrası hafta içi akşamları dinlenmen gerekiyorken, hiç akıllanmıyor, neredeyse her akşam için ayrı bir program yapıyorsun! Hem insanlara hem de kendine hayır demeyi öğrenmelisin Yay! Yoksa böyle giderse işini kaybedeceksin!

Oğlak

Zodyak’ın en çalışkan burcu, karşınızda Oğlak! Mesaiye kalmak için gönüllü oluyor, ekstra projelerde yer almak istiyor, hatta çalışma arkadaşlarının yetişemediği işlere bile koşturuyorsun! Hayatının neredeyse sadece işten oluşuyor, farkında mısın? Biraz kendine dur demeyi ve arkadaşlarınla program yapmayı öğrenmen gerekiyor. Tabii ki hırslı, başarılı ve azimli olmak çok güzel ancak sosyal hayatın olmadığı sürece çok yalnız biri olarak kalacaksın!

Kova

Dengeyi kurabilmen için hayatında sürekli aktif olmalısın. Yürüyüşe çıkmak, spor salonuna ya da yogaya gitmek için kendine vakit ayırmalısın. Özel hayatındaki motivasyon, iş hayatını da etkileyebilir ve küçük dozlardaki egzersizler sayesinde hiç ummadığın başarılara imza atabilirsin! Yeter ki kendine ve bedenine odaklan, neye ihtiyacın olduğunu keşfet! Gerisi çok kolay!

Balık

Diğer insanların ihtiyaçlarını gidermeye çalışmaktan vazgeçmelisin. Yardım etmek çok güzel bir özellik, ancak sen yardım etmiyorsun, adeta onların işlerini yapıyorsun! Sadece kendi işlerini yapmalı, kendine vakit ayırıp sana neşe veren şeylerle uğraşmalısın. Kendi sorumluluklarını yerine getirmeye odaklanmalı, her koyununun kendi bacağından asıldığını unutmamalısın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.