Burcuna Göre İntrovert Mü Yoksa Extrovert Müsün?

Psikoloji dünyasının en büyük isimleri arasında yer alan Carl Gustav Jung’un literatüre kazandırdığı iki temel kişilik tipinden söz etmek mümkün: İntrovert ve extrovert kişilik. İntrovert içedönük, extrovert ise dışadönük kişilikleri ifade ederken kullanılıyor. Temel ayrım ise kişilerin belli durumlar karşısında verdikleri tepkiler üzerinden şekilleniyor. Örnek vermek gerekirse introvert kişiler, herhangi bir durum karşısında kendi kabuğuna çekilmeyi tercih edebiliyor, insan ilişkilerinde çok daha çekingen bir ruh haline bürünebiliyor. Extrovert kişilerin ise çevresel faktörlerden çok daha kolay etkilenen, cana yakın ve girişken insanlar oldukları görülüyor. Tabii, kimseyi sadece introvert ya da extrovert kişilik olarak tanımlamak mümkün değil. Her insan her iki kişilik türünün de özelliklerini taşıyor. Mühim olan ağırlığının ne kadar olduğu. Burçlar için de benzer bir ayrıma gidilebilir. Peki, ya sen? Burcuna göre introvert mü yoksa extrovert müsün?

Dürtülerinin Kaptanlığıyla Yaşamını Sürdüren Koç

Koçlar, enerjik ve hareketli insanlar. Bu hallerini ise şüphesiz dürtüleriyle hareket etmeye eğilimli kişiliklerine borçlular. Tabii dürtülerini ateşleyecek insanlara da ihtiyaçları var. Bir ortam ne kadar hareketli ve kalabalıksa bir o kadar enerjik hale geliyorlar. Haliyle extrovert kişilik özelliklerini fazlasıyla bünyelerinde taşıyorlar.

Düşünmeyi Harekete Geçmeye Yeğleyen Boğa

Boğaların ağır ve oturaklı insanlar olmalarında kişiliklerin büyük payı var. Sürekli hareket halinde olmak ya da oradan oraya savrulmak pek tercih edebilecekleri bir yaşam tarzı değil. Aksine oturduğu yerden bir şeyleri düşünmek ve kendiyle baş başa kalmak ruhsal doyumu açısından çok daha önemli. İntrovert kişiliklerin de sıkça yaptığı gibi düşünmeyi harekete geçmeye yeğleyecektir.

Kendini Konuşarak İfade Eden İkizler

İkizlerin yer aldığı bir ortamda can sıkan sessizlikler asla oluşmaz. Heybesinde her daim anlatacak bir şeyleri var. Kaldı ki bu onların kendilerini ifade etme biçimleri. Uykusunda bile konuşabilir. Aksini düşünebilmek mümkün değil. Fikirleri sadece kendi kafasından geçirmek ya da düşündüklerini kendine saklamak onlara göre mantıklı insanların yapacağı bir şey değil. İşte neden extrovert olduklarının kısa bir özeti.

Duygularının Yörüngesinde Yaşayan Yengeçler

Yengeçlerin ne kadar duygusal bir kişiliğe sahip olduklarını sanıyoruz bir kez daha hatırlatmaya gerek yok. Sanılmasın ki duygusallık utangaçlıkla eşdeğer bir şey. Karşısında enerjisi yüksek kişiler olduğunda gruplara çok iyi liderlik bile yapabilir. Benzer şekilde duygularını ifade etmede de fazlasıyla hünerli. Özellikle ona yönetilmiş böyle bir soru varsa rahatlıkla konuşabilir. İntrovert kişilik olmak da zaten bunu gerektirir.

Tüm Gözleri Üzerinde Toplamayı Seven Aslan

Aslanlar her daim hayatın merkezinde. Gözleri üzerinde toplamak ya da insanları kendi istediği yola sokmak neredeyse hobileri! Kendisi gibi insanlar bulduğunda hele ortamın ateşini bir anda yükseltebilir. Tabii liderin o olması koşuluyla! İşte extrovert kişilikle bire bir örtüşen özelliklerinin en başta gelenleri…

Kendiyle Baş Başa Kalmayı Tercih Eden Başak

Her şeyin başında Başaklar, dürtülerini ve duygularını kontrol altında tutma noktasında bir dünya markası olmuş durumdalar. Boş vermişlik ya da anlık hazlara teslim olmak gibi şeyler pek tarzları değil. Tüm bunların yanı sıra üretkenlikleri için yalnızlığa fazlasıyla gereksinimleri var. Beyin fırtınalarının yapıldığı toplantılardansa kendileriyle baş başa kalıp düşünebilecekleri kısa zaman dilimlerini tercih edebilir. Hepsi gösteriyor ki, introvert bir kişilik kendisi.

Yalnızlıktan Koşar Adım Uzaklaşan Terazi

Terazilerin lakapları sosyal kelebek bir kere. Tek başlarına kalabileceklerini düşünmek olur şey mi? Hatta günün birinde kimselerinin kalmaması en büyük fobileri bile denebilir. Yaşam enerjilerini arkadaş çevrelerinden aldıkları göz önünde tutulursa kişilik tipleri de ortaya çıkıyor. Bariz bir şekilde extrovert tabii ki!

Dinlemeyi Konuşmaya Tercih Eden Akrep

Akreplerin kafasından ne geçiyor, herhangi bir konu hakkında ne düşünüyor sadece Allah bilir. Açık açık bir şeyleri konuşmaları ya da kendi fikirlerini ifade etmeleri pek mümkün değil. İlişkilerinde bile bu durum böyle. Bir sorun varsa bile partnerinin dile getirmesini ister, kendisi sadece dinler. Kim bilir belki de tüm bunlar introvert kişiliğinin bir getirisi.

Kafasına Şapkadan Başka Bir Şey Takmayan Yay

Yayların insan ilişkilerinde yalnızca bir filtresi var. O da sürekli olumsuz şeylerden bahsedip, negatif şeylerden bahseden insanlar. Kendisi hiçbir şeyin üzerinde uzun uzun durmazken ya da yaşanan kötü olaylarda bile iyi yanlara bakmaya odaklanırken sürekli söylenen insanlar sabrını taşırabilir. Kötü anlara takılı kalmadan yoluna devam eden extrovert kişilikler gibi.

Duygusal Kontrolde Uzmanlaşan Oğlak

Oğlaklar her daim hayata gerçekçi ve sakin bir gözle bakmaktan yana. Başka duyguların görüşlerini etkilemesine kolay kolay müsaade etmez. İnsan ilişkilerinde soğuk ve mesafeli olarak görülmesinin nedeni belki de bu, kim bilir? İşin aslı sadece duygularını kendi içinde yaşamak istemesi, dış etkenlerin onu değiştirmesine izin vermemesi. Bu kadar basit. Tüm introvert kişiliklerde olduğu gibi.

Sosyalliğin Kitabını Yazan Kova

Kovaların mesafeli olduğuna dair inanış, bir noktada yanlış. Sadece vıcık vıcık samimiyetten hoşlanmıyorlar hepsi o. Yoksa arkadaş ortamlarının en aranan isimleri onlar. Sevdikleriyle saatlerce sohbet edebilirler, sabahlara kadar eğlenebilirler. Kilit nokta, aynı kafadan insanlarla birlikte olması. Bu da extrovert kişiliklerinin bir kanıtı.

Kendiyle Zaman Geçirmekten Hoşlanan Balık

Balıkların sırf kendilerini iyi hissetmek adına arkadaşlarıyla bir araya gelmeyi ihtiyaç sayan insanları anlayabilmeleri mümkün değil. Kişi, pekâlâ kendi başına da aradığı iç huzuru bulabilir. Güzel bir müzik koyar, arkasına yaslanıp bir film izler, açar bir kitap okur… Bundan âlâ mutluluk mu var? Kendini iyi hissetmek için sessizliğe ve sakinliğe ihtiyaç duyan biri de pek tabii introvert kişilik tipi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.