Burcuna Göre Hangi Yüzüklerin Efendisi Karakterisin?

R. R. Tolkien, büyüleyici Orta Dünya’sında geçen ve Hobbit’in devamı niteliğinde kaleme aldığı Yüzüklerin Efendisi üçlemesiyle onun çok daha ötesine geçen hayranlık verecek bir esere imza attı. Diğer güç yüklerine hükmeden Tek Yüzük’ün Savaşı’nın anlatıldığı bu etkileyici eser, Peter Jackson tarafından sinemaya uyarlandı ve 2001 yılında serinin ilk filmi Yüzük Kardeşliği sinemaseverlerin beğenisine sunuldu. Bu büyüleyici dünya, her burcun kendini özdeşleştirebileceği sayısız karakterle tanışmamıza da vesile oldu.

Koç – Gimli

Kardeşliğin güçlü, cesur ve bilge savaşçısı Gloin Oğlu Gimli, inatçılığıyla ve Legolas ile girdiği komik diyaloglarla gülümseten, boyuyla ters orantılı olacak kadar büyük kalbiyle gönlümüzde taht kurmuş karakterlerdendir. “Yol karardığında elveda diyen kişi haindir” sözlerinin sahibi Gimli, şartlar ne olursa olsun mücadeleyi sonuna kadar götürür, tıpkı bir Koç gibi hiçbir işi yarım bırakmaz.

Boğa – Boromir

Gondor’un son vekilharcı Denethor II’nin büyük oğlu, Faramir’in ağabeyi Boromir, kardeşliğin diğer 8 üyesinden farklı olarak Tek Yüzük’ün Orta Dünya’nın ve halkının içinde bulunduğu zulümden kurtulabilmesi için tek şans olduğuna inanıyordu.  Olağanüstü özelliklere sahip olmasa da ordusunun başında yıllarca ülkesini korumuş, Parth Galen çimenliklerindeki ölümüne kadar bir Boğa sadakatiyle bağlı olduğu Gondor için kararlılıkla savaşmıştır.

İkizler – Frodo Baggins

Yüzüğün ağırlığını en fazla hisseden Yüzük Taşıyıcısı Frodo Baggins’ten başkası değildir. Zorlu görevi süresince sergilediği dengesiz davranışlardan dolayı hiçbir zaman tam olarak anlaşılamamıştır. Tipik bir İkizler tutumu içinde; bir bakarsın Gollum’a merhamet gösterir, bir de bakarsın ki en yakını ve yoldaşı Sam’e (Samwise Gamgee) sırtını döner. Türlü badireler atlatıp yüzüğü Hüküm Dağı’na kadar götürmüşken dahi son anda onu yok etmekten vazgeçer. Tüm bu davranışların nedeni taşıdığı ağır yüktür elbette.

Yengeç –  Eowyn

Rohan’ın Ak Hanımı Eowyn; Saruman’ın ordusundan saklanmak için Miğferdibi’ne sığınan kadınları ve çocukları mağaralarda anaç bir Yengeç edasıyla korumuştur. Sauron bütün ordularıyla Gondor’a saldırdığında Saklımiğfer adıyla gizlice ordunun içine karışmış bir Yengeç’ten beklenebileceği şekilde yardıma koşmuştur.  Savaşta Cadı Kral’la çarpışmış ve Merry (Meriadoc Brandybuck) ile birlikte onu öldürmeyi başarmışlardır. Boramir’in küçük kardeşi Faramir ile evlendikten sonra Ithilien Hanımı olmuş ve Elboron adını verdiği bir çocuk dünyaya getirmiştir.

Aslan – Aragorn

Aragorn, Dunedan, Isildur’un varisi, Yolgezer, Estel, Elftaşı, İyileştirici, Kanatayak, Uzunbacak, Gondor ve Arnor Yeniden Birleşmiş Krallığı’nın asil Kralı Elessar; Aslan’ın lider sıfatını fazlasıyla hak ediyor. Nasıl ki Hayalet Ordu’ya Komuta edip savaşın kaderini değiştirdiyse Sauron’un hükmü sona erdiğinde ve kötü günler geride kaldığında da Gondor ve Arnor Yeniden birleşmiş Krallığını uzun yıllar başarıyla yönetti.

Başak – Samwise Gamgee

 

Kardeşliğin en genç üyesi Samwise Gamgee, Yüzük Taşıyıcısı Frodo’nun hem yol arkadaşı hem de koruyucusu rolüyle yüzüğün Mordor’a ulaşmasında önemli bir rol oynamıştır. Tıpkı Başak’lar gibi Sam’i de insanlığa hizmet etmeyi kendine amaç edinmiş bir karakter olarak görürüz. Öyle ki yüzüğün yok edilmesinde olduğu gibi Sauron’un hükmü sona erdikten sonra da uzun yıllar Shire Belediye Başkanı olarak görev yapmış ve yaşamını insanlar için yararlı işler yapmaya adamıştır.

Terazi – Elrond

Ayrıkvadi’nin Efendisi, Vilya’nın Muhafızı, Gil-Galad’ın Varisi Elrond; Divanı toplayarak Tek Yüzük’ün yok edilmesi hususunda uzlaşıya varılmasında etkin bir rol oynadı ve Yüzük Kardeşliği’nin kurulmasına önayak olmuş oldu. Farklı bakış açılarını değerlendirip bir meseleyi tüm yönleriyle anlamaya çalışan Terazi’ler gibi o da Orta Dünya’da denge sağlamak için çalıştı. Sauron’un hükmünün sona ermesinin ardından kızı Arwen’in Aragorn ile evlenerek ölümlü olmayı seçmesi sonrasında Orta Dünya’dan ayrıldı ve denizin öte yakasına; Valinor’a gitti.

Akrep – Saruman

Saruman, tıpkı Gandalf gibi bir büyücü olmasına karşın özellikle üç büyük yüzükten Narya’nın Gandalf’a verilmesinden sonra kendini güç yüzüklerini araştırmaya adadı. Akrepler gibi araştırmacı bir kişiliğe sahip olan Saruman, benzer şekilde yine onlar gibi kıskançlık ve nefret duygularını yoğun şekilde yaşar, kaybetme korkusuyla her şeyi kontrol etmeye çalışırdı. Zamanla Orta Dünya’yı tek başına yönetmek için Tek Yüzük’ü kendisi için aramaya başladı. Bu uğurda, onun içindeki tutkuyu gören Sauron’un Orta Dünya’yı birlikte yönetmek yolundaki işbirliği teklifini dahi kabul etti.

Yay – Galadriel

Işığın Hanımı, Noldor’un Prensesi, Nenya’nın Koruyucusu Galandriel Valinor’da dünyaya geldi, Öfke Savaşı’ndan sonra kocası Celeborn ile Orta Dünya’ya geldi. Yüzük Kardeşliği Lorien’e sığındığında onları Yay hoşgörüsüyle karşıladı ve ileri görüşlülüğüyle Yüzük Taşıyıcısı Frodo’ya yol gösterdi. Tek Yüzük yok edilip huzur ve barış çağı başladığında Gandalf, Elrond, Frodo ve Bilbo ile birlikte Valinor’a geri döndü.

Oğlak – Gandalf

Orta Dünya’nın 5 büyücüsünden biri, Yüzük Kardeşliğinin lideri Gandalf, kardeşliği sayısız tehlikeye karşı savundu. Balrog ile yaptığı mücadelede ortadan kayboldu ancak Ak Gandalf olarak geri döndü. Oğlak’ın temkinli, planlı ve kontrolcü yönüyle Yüzük Savaşı’nın başarıya ulaşmasında etkin rol aldı. Savaşın sona ermesiyle birlikte Aragorn’un tacını giymesinin ardından Valinor’a geri döndü.

Kova – Legolas

Kuyutorman’ın kralı Thranduil’in oğlu Legolas; bir kartal kadar keskin gözleri, gelişmiş duyuları ve iyi nişan alabilmek gibi sayısız üstün marifetiyle kardeşliğe büyük bir katkı sağlamıştır. Kovaların arkadaş canlısı yapısı Gimli ile aralarındaki dostlukta kendini gösterir. Bir cüceyle arkadaşlık kuracak kadar egosuz oluşuyla da diğer Elf’lerden ayrılır. Miğferdibi’nde, Aragorn Ölülerin Yolu’na gittiğinde ve Pelennor Çayırları Savaşı’nda dostlarıyla birlikte savaşarak Yüzük Savaşı’nın zafere ulaşmasında önemli bir paya sahiptir.

Balık – Arwen

Ayrıkvadi’nin Prensesi, Akşamyıldızı Arwen; adeta aşkın ve romantizm Orta Dünya’daki temsilcisidir. Öyle ki Aragorn’a olan aşkı için ölümsüzlüğünden vazgeçerek ölümlülerin kaderini kabullenir. Duygusallığı, naifliği ve fedakârlığıyla Balık’ın tüm özelliklerini taşıyan bu güzel yarı Elf kadını, Aragorn’la evlenip Yeni birleşik Krallığın ilk Kraliçesi olarak mutlu bir yaşam sürer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.