Burcuna Göre Hangi Yeşilçam Karakterisin?

Türk sinemasının çok sayıda filmi hafızalarda birbirinden güzel anılar bıraktı. Nostaljik imgelerle donanan sahneleri ve ilginç karakterleri bugün bile ilgiyle izleniyor. Seyircinin yeri geldiğinde kendisiyle özdeşleştirdiği bu kahramanlar spesifik tavırlarıyla fenomene dönüşmüş durumda. Sosyal medyada da zaman zaman yer alan Yeşilçam figürleri burçlar dünyasında da karşılık buluyor.

Koç (Kara Murat)

Esasında gerçek bir karakter olan ve Sultan Mehmet döneminde iz bırakan Kara Murat, zamanla Yeşilçam’la bütünleşti. Akrobatik hareketlerle İstanbul surlarında oradan oraya atlıyor, güçlü ve insan bedenini zorlayan dayanıklılığıyla düşmana korku salıyordu. Osmanlı’nın bu korkusuz savaşçısı olsa olsa senin burcunu temsil eder. Ne de olsa onlarca Bizans askerine tek başına dalmak için Koç burçları gibi deli cesaretine sahip olmak gerekir.

Boğa (Emel)

Türk sanat müziğinin tecrübeli isimlerinden Emel Sayın, komedi-aşk türündeki “Mavi Boncuk” filminde kendi isminde bir karakteri canlandırmıştı. Gazino patronu yüzünden gururu kırılan fakir bir arkadaş grubu, intikam için ünlü şarkıcıyı kaçırmıştı. Çekiciliği, lüks yaşama ve konfora düşkünlüğüyle adeta Boğa burcuyum diyen genç kadın, ev ahalisini epey yormuştu. Salıverildikten sonra bile Boğaların sadakatiyle bu iyi insanların dünyasına tekrar dönmüştü.

İkizler (Damat Ferit)

70’ler sinemasının en beğenilen karakterlerinden biri Damat Ferit’ti. Yakışıklılığı ve kıvrak zekasıyla Hababam Sınıfı’nın popüler öğrencilerinden biriydi. Çekici ve üçkağıtçı kişiliğiyle İkizler burcuna göz kırpıyordu. Hocalara ufak tefek şakalar yapıp onları işletirken, nabza göre şerbet vermeyi başarıyordu. Burcunun yerinde duramaz tavırlarıyla sık sık okuldan kaçmak için planlar yapıyordu. Mahmut Hoca gibi zeki ve sıkı hocaları karşısında ise çuvallıyordu.

Yengeç (Emine)

Selda Bağcan’nı “Tatlı Dillim” şarkısından ismini alan Türk filminde Filiz Akın’ı Emine rolüyle izlemiştik. Duygusal ve evcimen olan bu genç kadın, aşkını anne şefkatiyle gösterirken Yengeç dışında bir burç olamazdı.  Şehirli basketbolcuya kalbini kaptırdıktan bir süre sonra onun tarafından terk edilmeyi hazmedememişti. Yengeçlerin hassas ve kindar kişiliğiyle intikamını onu kıskandırarak alışını keyifle izlemişti seyirci.

Aslan (Zehra)

Sosyal medyada en çok paylaşımı yapılan filmlerden “Ah Nerede”nin güzel karakteri Zehra’dan bahsedeceğiz şimdi de. Baskın ve havalı bir karakter olarak Aslan burcunun net duruşunu yansıtıyordu. Ormanda uyurken ve hareket halindeki otobüste yakışıklı Ferit’in öpücüğüyle şaşkına dönmüş, fizik kurallarını zorlayan bu sahne seyirciyi de şok etmişti. Flört dönemlerinde Aslan kadınının sempatik ve eğlenceli yönünü yansıtmıştı. Sonrasında uğradığı ihaneti bir türlü affetmeyen otoriter Zehra, Ferit’in intihar tehdidinden sonra güçlükle yumuşamıştı.

Başak (Hilmi Bey)

“Uyanık Kardeşler” filminde otoriter baba rolünde Hulusi Kentmen’i izlemiştik. Fabrika patronu olan Hilmi Bey, çalışkanlığı ve duygusallık emaresi göstermeyen kişiliğiyle senin burcuna selam çakıyor. Oğullarının mühendis olmasını isteyen tatlı sert baba, onların müzisyen ve futbolcu olmak istediğini henüz bilmemektedir. Başak burcunun gerçekçi ve emektar yaklaşımıyla yetiştirdiği oğullarının kafasındaki planları öğrenince çok öfkelenir. Belli bir süre sonra huzursuzluğunu atar ve durumu kabullenir.

Terazi (Nedret)

“Gülen Gözler” filminde evin beş kızından biri de ortanca kızlardan Nedret’ti. Sen sakin ve kibar tavırlarınla bu karakterle bütünleşebilirsin. Terazilerin rahatına düşkün davranışlarının gözlemlendiği Nedret, sık sık öksürerek evdekilere kendini hasta gösteriyordu. Böylelikle ev işlerinden ve sorumluluklardan kaytarıyordu. Burcunun estetiğe zaafıyla kendine yakışıklı bir sevgili bulmuş, her ne oluşa olsun onunla evlenmeyi kafaya koymuştu.

Akrep (Himmet Abi)

Türk sinemasının komik tiplemelerinden biri de “Köyden İndim Şehire” filminin Himmet abisiydi. Saf ve bilgisiz kardeşlerine nazaran uyanıklığıyla dikkat çekiyordu. Köylü kurnazı olarak her konuya şüpheci ve stratejik yaklaşımıyla senin ruhunu yansıtıyordu. Keskin zekasıyla toprağı kazıyarak ele geçirdikleri altınlarla ilgili ser verip sır vermiyordu. Akreplerin ketum yüzüyle kardeşlerinin patavatsızlığına rağmen gizlilik içinde işleri yürütüyordu.

Yay (Vecihi)

“Gülen Gözler” filminde beş çocuklu Yaşar Usta’nın kızı Fikret’e talip olmuştu Vecihi. Yay burçlarının sakar ve rahat tavırlarını anımsatan amatör pilot, aile üyeleri tarafından sempatik ve komik kişiliğiyle seviliyordu. Takoz uçakla evin tepesinde uçmak, senin burcun gibi riske girmekten çekinmeyen kişilerin yapabileceği bir iş sonuçta. Vecihi ailenin her fırsatta kapısını çalıyor, reddedilmesine rağmen moralini bozmuyordu. Kahramanımız, Yayların iyi niyetli tavrıyla ailenin borcunu ödeyerek onları iflastan kurtarmış, sonrasında İsmet’e kavuşmuştu.

Oğlak (Yaşar Usta)

“Bizim Aile” filminde hafızalara en fazla kazınan isim Yaşar Usta olmuştu. Oğullarıyla yaşamını sürdürürken evin tüm sorumluluğunu üstlenmişti. Sen burcuna göre çalışkan ve ağırbaşlı Yaşar Usta’yı temsil ediyorsun. Yeni evlendiği üç çocuklu eşiyle hayatını birleştirdikten başlarda soğuk olan aile ilişkilerini güçlendirmişti. Yaşar Usta, üvey oğlunun kötü kalpli kayınpederine verdiği muazzam dersle günümüz fenomenine dönüşmüştü. “Bak Beyim” diye başlayan sözlerini “Sen değil ben büyüğüm” diyerek Oğlak burcunun saygın ve onurlu duruşuyla kötü adamı utandırmıştı.

Kova (Güdük Necmi)

Yeşilçam’ın en fazla beğenilen filmleri arasında “Hababam Sınıfı” başı çekiyor. Filmin fırlama karakterlerinden olan Güdük Necmi; zeki, aykırı ve arkadaş canlısı karakteriyle senin ruh ikizin diyebiliriz. Kova burcunun alternatif fikirler üreten ince zekasıyla arkadaş grubunun beyni konumunda bulunuyordu. Marjinalliğin refleksiyle yasakları çiğnemeye bayılıyor, okul kurallarıyla ters düşecek her türlü davranıştan kendini alamıyordu. Ayrıca kopya işlerine yönelik fikirler ondan soruluyordu.

Balık (Asya)

“Selvi Boylum, Al Yazmalım” filmi, duygusal sahneleriyle seyirciyi darmaduman etmişti. Anadolu’nun bir köyünde genç bir kız ve şehirli kamyoncu İlyas’ın aşkı romantizmin dibine vurmuştu. Sen, duygusal ve fedakar duruşunla filmin esas kızı Asya’yı anımsatıyorsun. İlyas tarafından terk edilince gözyaşı dinmeyen genç kadın, tekrar evlenerek kendine yeni bir hayat kurmuştu. Tesadüfler sonucu tekrar İlyas’la karşılan Asya, Balık burcunun fedakarlığıyla “sevgi emektir” diyerek kocasını seçmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.