Burcuna Göre Hangi Tarihi Kişiliksin

Tarihte yaşasak kim olurduk? Nasıl bir hayat yaşardık? Peki, geçmişte yaşamış çok başarılı ve ünlü kişilerin hangisi burcumuzun temsilcisi merak ettiniz mi?

Koç / Fatih Sultan Mehmet

Eğer bir Koç burcu insanını tanımak istiyorsanız Fatih Sultan Mehmet’i incelemeniz yeterlidir. Onun karakter profili tam anlamıyla Koç insanını anlatır. Mesela bu dünyada ilk kez başarılmış iş varsa onu mutlaka Koçlar yapmıştır. Fatih’in denizden yol bulamayınca gemileri karadan yürütmesi, kimsenin cesaret edemeyeceği bir işte kendisine güvenmesi bunun en açık örneğidir. Fatih yenilikçidir, döneminde dünyanın en büyük toplarını döktürmüştür, üstelik çizimlerini ve geometrik hesaplamalarını kendisi yapmıştır. Ayrıca açık sözlüdür kimseden çekinmez, ilk padişahlık döneminde babasını tahta geri çağırışındaki üslup hiç de üstü kapalı değildir. İnandığı ideali uğrunda vazgeçmeden çalışıp, mücadele etmesi de İstanbul’un fethi ile sonuçlanmıştır.

Boğa / Ömer Hayyam

Ömer Hayyam tarihte en tanınmış Boğa burçlarından birisidir. Burcunun özelliklerini yansıtan karakter yapısına baktığımızda sanata düşkünlüğünü ve sakin tabiatını görürüz. Matematik, geometri, fizik ve astronomi gibi oldukça özveri isteyen ilimlerle uğraşmış bir bilim adamı olması da ne kadar sabırlı ve sebatkâr bir insan olduğunu bizlere gösteriyor. Boğaların tipik özelliklerinden birisi de inatçılıklarıdır, Hayyam’da Nizamülmülk’ün tüm ısrarlarına rağmen kendi tabiatına aykırı bulduğu devlet işlerinde görev almayı kabul etmemiştir. Hayyam’ın şiir sanatında oldukça önemli bir yeri vardır, Rubai türünün ilk örnekleri onun eserleridir. Anacak sanatkârlığı da oldukça gerçekçi bir bakışıcısına sahiptir, eleştirilerini de hayata dair keyif aldığı yönleri de açıklıkla dile getirmiştir.

İkizler / Çar 1. Petro

1.Perto, tanımayanların ‘’Deli’’ dediği oldukça reformist bir Rus Çar’ıdır. Ülkesinde işleri ele almadan önce tüm Avrupa’yı gezmiştir. Öğrenmeye öylesine yatkındır ki dişçilikten, gemi işçiliğine kadar pek çok işi bizzat deneyimlemiştir. Yenilikçi, dışa açık, değişim tutkunu karakteri ile Petro, tam bir İkizler burcudur. Hayal kurmayı seven ve bu hayallerine tutku ile bağlanan karakteri, geri kalmış ülkesini baştan aşağı değiştirmesini sağlamıştır. Rusya’da kimselerin savunmaya cesaret edemediği Batılılaşma fikrini savunmakla kalmamış, bizzat yerinde gördüğü tüm modern uygulamaları kendi ülkesinde de hayata geçirmiştir. Tüm bu idealist mücadelelerin yanı sıra, diğer İkizler burcu insanları gibi eğlenmeyi sever, alkol alıp dağıttığı zamanlar da az değildir. İkizler burçlarının sürekli farklı fikir ve davranışları ile insanları şaşırtmayı sevdikleri açıktır.

Yengeç  / Jülyus Sezar

Evcimen, sakin tabiatlı klişesi ile tanımlanmaya çalışılan Yengeç Burcu insanlarının tarihteki en önemli temsilcisinin Jül Sezar olması sizi şaşırttı mı? Roma’nın gördüğü en büyük komutan ve imparator olması da aslında bu Yengeç burcu özelliklerinin bir yansıması. Merhameti ve empati gücü onu her zaman halkın sorunlarına çareler aramaya, elinde olanı paylaşmaya teşvik etti. Bu sayede Roma halkı tarafından hep çok sevildi ve desteklendi. Ülkesinden uzaklaştırıldığında yılmadı, liderliğini geliştirmek için hatiplik eğitimi almaya Rodos’a gitti. Elbette ki Yengeç burcu duyarlılığına sahipti; kızını kaybetmesinin hüznü gözlerinden hiç gitmedi. Ve rivayet odur ki ölüm sebebi hançer darbeleri değil, o hançeri tutan elin yakın dostu Brütüs’e ait olmasıdır…

Aslan / Tomiris

Tomiris’i mağrur duran başındaki savrulan yelerinden tanırsınız. Bir Aslan, asla kızdırmak istemeyeceğiniz kadar güçlü bir karakterdir. İşte Tomiris Han’da o görkemli Aslanlardan bir tanesidir. Sakaların Perslerle savaşında hükümdar olan sevgili oğlunu kaybeder. Üstelik ülkesinin zapt edilip yağmalanacağı gerçeği ile karşı karşıyadır. Teslim olmak onun karakterinde yoktur. Lider ruhlu bir Aslan kadınının yapması gerekeni yapar ve devletinin başına geçer. Bununla da kalmaz ordusunu savaşta bizzat yönetir ve savaşır. Oğlunun intikamını alır. Etkileyiciliği ile tarihe adını altın harflerle yazdırmış ilk kadın hükümdardır. Öyle ki ismi hala soyunun kızlarında yaşar.

Başak / Friedrich Nietzsche

Eleştirmek onların ruhlarında var. Ne ile ilgilenirlerse ilgilensinler detaycı yapıları onları her şeyin en ince ayrıntısını görmeye yönlendirecektir. Nietzsche’de Başak burçlarının Nirvana’sıdır diyebiliriz. Başak burcu insanları için çalışmak, yazmak, yeni fikirler üretmek, insanlığa faydalı olmak fikri bir görev gibi değildir, daha iyiye, daha güzele, daha mükemmele ulaşmak için bir yoldur. Nietzsche’de übermensch yani üstinsan kavramını bu inançla yaratmıştır. Ve elbette burcunun diğer üyeleri gibi her daim huzursuz bir insan olarak yaşayıp, hayata veda etmiştir.

Terazi / Mahatma Ghandi

Ghandi, bir barış insanıydı, tıpkı tüm Terazi burcu insanları gibi. Adaletin peşinden koşan, hayatta denge ve ahengi arayan bir sivil aktivistti. İnsan ilişkilerindeki başarısı onu tanıyan ve seven büyük bir kitlenin oluşmasını sağladı. Adalete olan inancıyla bir halk kahramanına dönüştü. Bu tanınırlık onu egoist bir insan yapmadı. Aksine Terazi burcunun etkisi ile her zaman ince düşünceli ve uyumlu olmayı tercih etti. Tüm bu mülayim halinden güçsüz bir insan olduğu anlamı çıkmasın. Aksine sakin ve kararlı duruşu ile İngiltere’nin uzun süredir hâkimiyet kurduğu Hindistan’dan yavaş yavaş çekilmesinde önemli bir etkisi oldu. Kavga etmeden, savaşmadan, pasif direniş yoluyla halkı adına taleplerinin karşılığını alabilmeyi başardı. Tam bir diplomat ve arabulucu burcu olan Terazilerin sembol isimlerinden birisi oldu

Akrep /  Madam Curie

Tutkulu Akrep burcu insanları, yapmaya karar verdikleri ne varsa sonuna kadar götürürler. Madam Curie’de bilimsel çalışmalarının sonucunda radyasyon yüzünden hayatını kaybetmiştir. Yaşadığı dönemde kadınların bilim adamı olabilmesi oldukça zordu.  Ancak araştırmacı ruhu ve dayanıklılığı sayesinde Nobel Ödülü alan ilk kadın olmayı başardı. Kendi motivasyonunu yaratabilme becerisine sahip Akrep burcu insanları, engellerle karşılaşsalar bile yeniden ayağa kalkıp heyecanla kaldıkları yerden devam edebilirler. Madam Curie, önceleri çalışmalarının çok da ciddiye alınmadığı bilim dünyasında, bulduğu radyum ve polonyum elementleri ile en ön saflarda yerini aldı.

Yay / Ludwig van Beethoven

Onları durdurabilmek imkânsız. Düşünür, karar verir ve ne pahasına olursa olsun kafalarına koyduğu şeyleri yaparlar. Beethoven sorunlu bir ailenin, maddi çıkmazların, hastalıkların, hatta sağır olmanın bile durduramadığı muhteşem bir müzisyenlik kariyerinin sahibidir. Yay burçları, kuvvetli zekâları ile bilgiyi özümseyip ondan azami faydalanmayı başarırlar. Bütün hayatlarını her an sahnedeymiş gibi coşkuyla yaşarlar. Beethoven geleceğe besteler yapan, ileri görüşlü çığır açan bir dehaydı. Belki de Yay burçlarının bazen anlaşılmaz olmasının sebebi tam olarak geleceğe hitap etme durumuydu.

Oğlak / Isaac Newton

Oğlak burcu çalışkanlığı diye bir gerçek var. Hangi işi yaparlarsa yapsınlar işleri hayatları oluyor. Bu da onlara başarı getiriyor. Isaac Newton’da özellikle matematik ve fizik alanında kütle çekim yasası ve diferansiyel hesabı gibi çok önemli çalışmalara imza atmıştır. Öyle ki dersleri, sevgili nişanlısından ve annesinin çiftliğinin yönetilmesinden çok daha önce geliyordu, dolayısıyla ikisi ile de ilgilenemedi. Dünya üzerindeki tüm Oğlaklar gibi araştırma ve gözlemlemeye dayalı algısı ve uzun yıllar formüllerin üzerinde çalışacak kadar da sabrı vardı.

Kova / Charles Darwin

Okumak, araştırma, öğrenmek, gözlemlemek… Bir Kova burcu insanı için tabii ki hayatın başka bir anlamı olamaz. Darwin için de başka türlüsü olamazdı. Bilime adadığı ömrü, hala üzerine kitaplar yazılan, tezleri, anti-tezleri ile dünyayı etkileyen insanlardan bir tanesidir. Bilim dünyasında yaşanan tartışmalara duyarsız kalamayan Darwin, evrimin nasıl bir süreç olduğuna dair çalışmalar yapmak için zorlu yolculuklar yapmaktan kaçınmamıştı. Rasyonel bakış açısı sayesinde analizlerini dogmatik inançlardan ayırmayı başarabilmişti. Kova burçlarının karakteristik aykırı duruşu, onun da hayatı boyunca birçok kesim tarafından eleştirilmesine sebep oldu.

Balık / George Washington

Balık burcu insanlarını hep duygusal ve romantik yönleri ile tanırız. Oysa sezgilerindeki kuvvet ve idealist karakterleri ile George Washington gibi iyi bir komutan ve devlet adamı olarak da başarılıdırlar. Amerika’nın tam bağımsızlığına inanan Washington için bunu gerçekleştirmek belki bir ömre mal oldu. Ancak ABD’nin kurucu başkanı olarak anılmak elbette ki buna değerdi. Balık burcu karakteri onun baskıcı diktatör bir insana dönüşmesine engel olmuştur 3. kez seçilebilme imkânına rağmen görevini devretmiş ve sade bir vatandaş olarak vefat etmiştir.

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.