Burcuna Göre Hangi Romantik Filmi Mutlaka İzlemelisin?

Herkesin film zevki kendine hastır, kimisi korku filmi kimisi dram sever. Ancak, sizin karakterinizle uyuşmayan, size ters düşen filmleri zevkle tüketemezsiniz. Her burç insanı her filmi sevemez; bir burcun aşık olduğu film, diğerinin nefretini toplayabilir. Tabii söz konusu durum, romantik filmler için de geçerli. Peki hangi romantik filmler, tam da senin burcun için çekilmiş? Hangi filmleri mutlaka ve mutlaka izlemelisin?

Koç – Bridget Jones’un Günlüğü 

Bridget Jones’s Diary / Birdget Jones’un Günlüğü (2001) filmini izlemediysen, kendini en çok seveceğin romantik filmden mahrum bırakıyor olabilirsin. Koç burcunun çocuksuluğunu ve gözü pekliğini yansıtan bu film, kendi kendini motive etmenin neredeyse kitabını yazıyor. Ya da günlüğünü… Filmin kahramanı Bridget Jones’un (Renée Zellweger), günlüğüne yazdığı cümlelerin, kendi zihnindeki cümlelerle ne kadar özdeşleştiğine şaşıracaksın. Bridget Jones’un Günlüğü’nde seni tatmin edecek her şey var: uğruna savaşacak bir iş ve aşk arayan, mücadeleden kaçmayan, eğlenceli ve komik bir kadın.

Boğa – Aşk Masalı

Başrolünde Jennifer Lopez’in yer aldığı Maid in Manhattan / Aşk Masalı (2002), tam bir Boğa burcu filmi. New York’taki lüks bir otelde temizlik görevlisi olarak çalışan Marisa (Jennifer Lopez), Koç burcunun takdirini kazanacak ölçüde dayanıklı ve sabırlı. Tabii Marisa’ya aşık olan senatör adayı Christopher’ın (Ralph Fiennes) güvenilir ve sahiplenici yapısı da gönül çelici. Aşkın, sosyo-ekonomik konumların çok üstünde olduğunu anlatan Aşk Masalı, izlemen gerekenlerin başında geliyor.

İkizler – Sil Baştan

İkizler Burcu - Sil Baştan

Sen ki izlediğin filmde dahi çok yönlülük arayan, birçok sorgulamayı aynı anda yapmaya çalışan İkizler, Eternal Sunshine of the Spotless Mind / Sil Baştan (2004) filmini henüz izlemediysen, çok şey kaçırıyorsun. Zekanı kanıtlamak için Sil Baştan’ı izleyip, parçaları yerlerine yerleştirmelisin. Joel (Jim Carrey) ve Clementine’ın (Kate Winslet) hikayesinin, sonunda nereye varacağını heyecanla beklemeli; hem romantizmin hem komedinin hem de insan psikolojisinin her köşesine nasıl dokunulduğuna tanık olmalısın.

Yengeç –Kayıp Nişanlı

“Aile, benim için her şeydir” diyen sevgili Yengeç, A Very Long Engagement / Kayıp Nişanlı (2004) filmini asla es geçme. Savaşta kaybolmuş nişanlısının peşinden, amansız bir arayışa düşen Mathilde (Audrey Tatou), “ben de olsam, aynısını yapardım” cümlelerinin peşi sıra gelmesine neden olacak. Sakat bacağıyla da olsa, cesurca, sevdiği adamı bulmak için her yola baş koyan bu kadının öyküsü, yüreğinin her noktasına dokunacak.

Aslan – Aşk Mektupları

Gösteriş ve eğlencenin ne demek olduğunu iyi bilen Aslan, Letters to Juliet (2010) ile dikkat çekici İtalya manzaraları, güzeller güzeli bir kız ve büyülü bir aşk hikayesinde kendini kaybetmeye hazır ol. Yakışıklı, özgüvenli ama soğuk bir adam ile zeki, umutlu ve sıcakkanlı bir kadının, zıt kutupların birbirini çektiği bir aşk masalında, bir araya gelişine tanık ol. Kabul et Aslan, sen de tam olarak böyle bir adama aşık olurdun.

Başak – Aşka İki Hafta

Hizmet odaklı, üretken, çalışkan ve alçakgönüllü bir insan… Senden bahsettiğimizi sanıyorsun değil mi Başak? İşte o kadar seninle örtüşüyor, Two Weeks Notice / Aşka İki Hafta (2002) filminin kahramanı Lucy (Sandra Bullock). Kendisini, içinde yaşadığı toplumun haklarını korumaya adamış bir avukat olan Lucy, zengin ve baş belası bir iş adamı olan George (Hugh Grant) ile nasıl mücadele edecek, bu eğlenceli ama talepkâr adamı nasıl yola getirecek? İzle ve gör. Pişman olmayacaksın.

Terazi – Not Defteri

Sana kötü gününde yanında olacak; moralin bozukken, mutlu sonun yolda olduğunu hatırlatacak bir film nasıl olur Terazi? The Notebook / Not Defteri’ne (2004) ne dersin? Ara bulucu ve köprü kurmaya yönelik karakterin, zengin kız ile fakir oğlanın arasına girmeye çalışan herkese kafa tutacak. Adalet arayışın, bu iki gencin bir araya gelişi, kopuşu ve aşktan umutlarını kesmeyişleri karşısında, onlar için göz yaşı dökmene neden olacak. Tabii ki filmin görsel zevkinin, sanatsal bakış açına hitap edeceğini de hatırlatmadan geçmeyelim.

Akrep – Gelin Benim Olacak

Kabul et ki zaman zaman biraz kıskanç olabiliyorsun ama küllerinden de doğmayı ve mücadele etmeyi de iyi biliyorsun. O zaman, en yakın arkadaşı olan Hannah’ın (Michelle Monaghan) evlenmek üzere olması ve gerçek aşkını sonsuza dek kaybedecek olan Tom’un (Patrick Dempsey) neler hissettiğini, senden daha iyi kim anlayabilir? Tom’un Hannah’yı kazanmak için, elinden geleni ardına koymamasını, senden daha çok kim takdir edebilir? Made of Honor / Gelin Benim Olacak (2008), seni hayal kırıklığına uğratmayacak bir film.

Yay – Cennet Gibi

Biraz din, biraz felsefe, çokça eğlence… Just Like Heaven / Cennet Gibi (2005), tam olarak Yay burcu insanına yaraşır bir film. Genç yaşında trajik bir kaza geçirmiş olan Elizabeth’in (Reese Witherspoon) bu dünya ile işi henüz bitmemiştir. Her şeyden habersiz David (Mark Ruffalo) ise onun evine taşınınca, Elizabeth’in ruhu ile uğraşmak zorunda kalacaktır. Ancak bu eğlenceli film, bir karmaşadan aşk hikayesine dönüşecek. Yay insanı gibi, coşkulu ve samimi bir şekilde ilerleyecek.

Oğlak – Aşk Her Yerde

Tutarlı ve gerçekçi hikayelerin insanı Oğlak, Love Actually / Aşk Her Yerde (2003) gibi ayakları yere basan ve mantık çerçevesinde ilerleyen filmleri seviyor. Sekiz farklı çiftin, bir araya geçmiş ve oldukça iyi bir şekilde planlanmış hikayelerini izliyoruz. Tabii ki bu bir aşk hikayesi, tabii ki zaman zaman duygusallaşacak ve zaman zaman heyecanlanacaksın ama bunu İngiliz tarzı, olgun ve zarif bir şekilde yapacaksın.

Kova – Aşkın (500) Günü

Sen özgür ruhlu bir insansın Kova, öyle her romantik film sana göre değil. Olacaksa da farklı bir bakış açısıyla anlatılan bir romantizm olacak. Mesela başarısız bir romantizm, mesela klasik sonlu olmayan bir aşk hikayesi, mesela (500) Days of Summer / Aşkın (500) Günü (2009). Samimi ve gerçekçi bir bakış açısıyla yansıtılan bu film, senin için yaratılmış. Böyle aykırı ve kendine has bir “aşk” hikayesini, en çok sen takdir edersin. (Neden aşk kelimesini tırnak içine aldığımızı, filmi izleyince anlayacaksın.)

Balık – Not: Seni Seviyorum

Balık Burcu - Not: Seni Seviyorum

Duygusal yönü güçlü, hayalperest bir burç olan Balık için, P.S. I Love You / Not: Seni Seviyorum (2007) en ideal romantik film olabilir. Balık’ın şefkat duygusuna seslenecek bu film, Holly (Hilary Swank) ile Gerry’nin (Gerard Butler) ‘ölüm bizi ayırıncaya dek’ten sonraki hikayesini anlatıyor. Sevdiğimiz insanı kaybedince, hayata nasıl devam edebiliriz? İşte Not: Seni Seviyorum, tam olarak bunu tartışıyor. Gerry’nin öldükten sonra, Holly’nin hayata devam etmesini sağlama çabasını izliyoruz ve biz de insanız, ağlıyoruz. Senin de gözlerin dolacaktır, hazırlıklı ol Balık. Ancak hem Gerry’i, aşkı ve yaratıcı vedası ile takdir edecek; hem de Holly ile bağ kuracak, onun hislerini benimseyeceksin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.