Burcuna Göre Hangi Retro Filme Göz Atmalısın?

Günümüz sinema endüstrisi, imkânsız kelimesini neredeyse tedavülden kaldırdı. En görkemli savaş sahneleri, en yıkıcı kıyamet atmosferi ya da dijital ekranlarda yaratılan eşsiz karakterler, artık ilgili programlarla sadece birkaç saatlik iş. Her ne kadar bu durum eski filmlerin pabucunu dama atmış görünse de onları içten içe o kadar seviyoruz ki kendimizi onları izlemekten alıkoyamıyoruz. Belli ki en özgün işleri, en saf duyguları ve sonsuz derinliği sadece onlarda bulabiliyoruz. Retro filmlere uzak büyümüş nesiller için film seçebilmekse kolay iş değil. Sen seçiminden emin olmayabilirsin ama burcun senin için en iyisini biliyor. İşte burcuna göre öneriler!

Koç

Tüm zamanların en iyi filmleri arasında gösterilen One Flew Over the Cuckoo’s Nest, nam-ı diğer Guguk Kuşu, tam da senin gibi özgür ruhlu Koçlara layık bir film! Baş karakter Randle P. McMurphy’nin ilaçlarla uyuşturularak hayatlarını idame ettiren hastaların bulunduğu bir hastanede nasıl fırtına gibi estiğini anlatan bu filmde kendinden çok şey bulacaksın. Zira cesaretin, insanlara öncülük etmenin, en önemlisi de hayattan zevk almanın değerini senden daha iyi kim bilebilir?

Boğa

Kazandığı 8 Oscar’la sinema tarihine adını altın harflerle yazdıran On The Waterfront (Rıhtımlar Üzerinde), sanata ve kaliteye olan düşkünlüğüyle her zaman en iyinin peşinde olan senin gibi Boğalar için biçilmiş kaftan. Marlon Brando’nun eşsiz performansıyla can verdiği Terry Malloy’un, bir şekilde pay sahibi olduğu bir cinayetin ardından yaşadığı iç hesaplaşmasını anlatan filme mutlaka arşivinde yer açmalısın.

İkizler

Ait olmadığı bir hayat içerisinde mutsuzluğa biat edip, yıllarını geçirmek bir İkizlerin yapabileceği bir davranış değil. Bu yüzden kendini bulabilmek için oğlunu ve eşini ardında bırakıp ucu meçhul bir yolculuğa çıkan Joanna Kramer’ın öyküsü eminiz ki seni bir çırpıda kendine bağlayacak. Ted Kramer’ın tek başına oğlunu büyütme çabasını izlerken, her iki Kramer’a da hak verecek ve aslında benliğinde ne çok karakter taşıdığını bir kez daha fark edeceksin. Bol Oscar’lı Kramer vs Kramer’ı (Kramer Kramer’a Karşı) hâlâ izlemediysen çok şey kaçırıyorsun, bizden söylemesi.

Yengeç

Günümüzden yaklaşık 70 yıl önce çekilmesine rağmen hâlâ en popüler filmlerin başında gelen It’s a Wonderful Life (Şahanet Hayat), sevdiklerini her şeyin önünde tutan Yengeçler için çekilmiş desek yeridir. Hayatını yakınlarını mutlu etmeye ve insanlara yardım etmeye adamış George Bailey’in her şeyin üst üste geldiği umutsuz durumlarda dahi sevginin kurtarıcılığıyla hayata nasıl yeniden bağlandığını anlatan film, izlerken içini ısıtacak.

Aslan

Sinema tarihinin efsaneleri arasındaki The Godfather (Baba) serisi için yüksek özgüvenleri ve eşsiz karizmaları ile Aslanlardan başkasını düşünmek bize yakışmazdı. Sicilya’dan göç eden yoksul Corleone ailesinin Amerika’nın en büyük mafya krallıklarından biri haline gelme öyküsünü destansı bir atmosferle ortaya koyan filmde bir Aslan için gereken neredeyse her şey var! Köklü ve gururlu ailelerin mücadele hırsı ve otorite savaşlarının çarpışmasını büyük bir zevkle izleyeceğin muhakkak.

Başak

Korku ve gerilim türünün en başarılı örneklerinden Rosemary’s Baby (Rosemary’nin Bebeği), detaylara olan düşkünlüğü ve analitik zekasıyla en gizemli olayları çözme yetisine sahip Başakların heyecandan tırnaklarını yiyerek izleyeceği bir film. Mutlu bir evliliğe ve sakin bir yaşama sahip olan Rosemary’nin yeni taşındığı apartmanda her şey günlük güneşlik görünürken esrarengiz bir şekilde hamile olmasıyla, kendini anlaşılması güç olaylar silsilesi içinde bulmasını konu edinen film, izlerken tüylerini diken diken edecek.

Terazi

Estetik zevklerin ve zarafetin burcu Teraziler için önerilebilecek en iyi filmlerden biri hiç şüphesiz 1969 yapımı The Prime Of Miss Jean Brodie (Genç Kızlar)! Nezaket sınırlarını aşmayan davranışları ve şık giyimiyle bir aşk kadını olan öğretmen Jean Brodie’nin öğrencilerini elitin de eliti olacak şekilde yetiştirmeye çalışma azmini konu edinen film, çevresi sevgi dolu insanlarla çevrili Terazilerin beğenisini toplamaya güçlü bir aday.

Akrep

Çekildiği dönemde büyük ses getiren 1951 yapımı A Streetcar Named Desire (İhtiras Tramvayı), duygularını en uç noktada yaşamaktan çekinmeyen, yeri geldiğinde ise arkasına bakmadan yeni bir hayat kurabilen Akreplerin mutlaka izlemesi gereken bir film. Çekici ve tutkulu bir kadın olan Blanche DuBois’nun yaşadığı bir yasak ilişki sonrasında kız kardeşinin yanında sil baştan bir yaşam için geldiğinde başına gelenleri konu edinen filmde tüm malvarlığı pahasına da olsa hayallerinden ve aşkından vazgeçemeyen ana karakterle empati kurabileceğine şüphe yok.

Yay

Enerji dolu yapıları ile 3 gün aynı yerde durmayı kendilerine haram sayan Yaylara, başrolde seyahatin olduğu bir film önermek en iyisi olur diye düşündük. Üstüne üstlük bu seyahat bir de zamanda geçiyorsa! Dr. Brown’ın icat ettiği zamanda yolculuk yapan arabayla kendini bir anda 30 yıl öncesinde bulan Marty’nin macera dolu seyahatinin anlatıldığı unutulmaz Back to the Future (Geleceğe Dönüş) serisinin her saniyesini soluksuz bir şekilde izleyeceğine güvenimiz tam.

Oğlak

Bir Oğlağı tatilde bile olsa günlerini boş bir şekilde geçirirken bulmak görülmüş şey değil. Bu yüzden oturduğu yerde şüpheli bir cinayete ışık tutan L. B. Jeffries’in hikayesi tam sana göre. İşine tutkuyla bağlı bir fotoğrafçının geçirdiği bir kaza sonrasında alçılı bacağıyla günlerini geçirmek zorunda kaldığı evinde pencereden tanık olduğunu düşündüğü bir cinayetinin peşine düşme hikayesi olan Rear Window’a (Arka Pencere) hayran kalacaksın.

Kova

İlkeli ve hümanist yapıları ile dünyayı daha iyi bir yer yapmaya ant içmiş Kovalar için haksızlık karşısında durmak bir yaşam biçimi. Latin Amerikalı bir gencin sanık sandalyesinde oturduğu bir davada 12 jüri üyesinin karar verme sürecinin anlatıldığı 1957 yapımı 12 Angry Men (12 Öfkeli Adam), Kovaların mutlaka dikkatini çekecektir. 11 jüri üyesini karşısına alma pahasına da olsa önyargıları kırmak üzere elinden geleni ardında koymayan 12 numaralı jüri üyesi Davis’i izlerken aynaya bakıyormuş hissine kapılacaksın.

Balık

Sinema tarihinin en fedakâr aşk hikayesi olarak akıllara kazınan Casablanca, derin duygu denizinde dipsiz aşklar besleyen Balıkların gözyaşlarıyla izleyeceği bir film. 2. Dünya Savaşı’ndan kaçanların uğrak limanı haline gelen Casablanca’da karşılaşan iki eski aşığın geçmişleriyle yüzleşmelerini izlerken, gerçek aşkın gerektiğinde vazgeçebilmek olduğunu bir kez daha göreceksin. Çoklarına anlaşılması güç gelse de iki aşığı en iyi senin anlayacağına güvenimiz tam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.