Burcuna Göre Hangi Müzikali Mutlaka İzlemelisin?

Müzik ve dans ağırlıklı, kendine özgü bir olay örgüsü olan ve diyaloglarla bütünleşen, bir nevi eğlendirici sahne gösterisi de diyebileceğimiz müzikaller arasında o kadar çok klasikleşmiş eserler var ki! Kimisinin filmleri de çekildi, beyaz perdeye uyarlandı, birden çok Oscar ödülü aldı, kimisi de hala perdelenmeye devam ediyor. Burcuna göre hangi müzikali izlemen gerektiğini merak ediyorsan hemen okumaya başla, eğlencenden geri kalma!

Koç

Hırslı, enerjik, heyecanlı, mücadeleci ve öncü Koç, kendinden birçok şey görebileceği Batı Yakası Hikayesi müzikalini çok sevecek. New York’ta yaşayan Porto Rikolu gençlerin çetesi Köpekbalıkları ile göçmenlerin varlığından huzursuz olan Amerikalı gençlerin çetesi Jetler’in çatışmalarını anlatıyor. Birbirine rakip iki sokak çetesinin üyesi olan Tony ile Maria’nın da aşkına yer verildiği müzikali mutlaka izlemen gerek!

Boğa

İyimser, sabırlı, pratik ve çözümleyici bir Boğa burcu olarak, Los Angeles’ta trafiğin sıkışık olduğu bir gün tanışan ve sanat tutkunu olan iki insanın, hayallerini gerçekleştirme yolunda düşe kalka ilerlediği La La Land müzikali seni derinden etkileyecek. Sanata düşkün yapın sayesinde Oscar Ödüllü bu müzikali belki de defalarca izlemek isteyecek, tadına doyamayacaksın!

İkizler

1960’lı yıllarda kurulan The Four Seasons adındaki müzik grubunun öyküsünün anlatıldığı Jersey Boys’da, zor zamanlar ve kişisel çarpışmalar, bir jenerasyonun sembolü haline gelen müziklerle bir arkadaş grubunun derin ilişkileri ve New Jersey’deki zorlu hayat aktarılıyor. İletişim burcu olarak bu müzikali izlerken kendinden birçok şey bulabileceğin New Jersey Boys’da dönemin müzik devrine de tanık olabileceksin.

Yengeç

Annesi ve nişanlısı ile birlikte Yunanistan’da bir otel işleten Sophie, babasını hiç tanımamıştır. Çiftin düğün tarihleri yaklaşırken, Sophie annesinin günlüğünü bulur ve babası olabilecek üç kişiyi herkesten gizli bir şekilde düğüne davet eder. Tıpkı bir Yengeç burcu gibi ailesine fazlasıyla düşkün, onlar için her şeyi yapabilecek olan Sophie’nin başrolünde oynadığı Mamma Mia müzikali tam sana göre!

Aslan

Dikkat çekici, popüler, kendinden taviz vermek istemeyen Danny, Sandy ile bir yaz aşkı yaşar. Sandy’nin okuluna Avustralya’da devam edeceğini söylemesinin ardından çift ayrılmak zorunda kalır. Okulun ilk gününde T-Birds isimli deri ceketli serseri çetesinin yeniden başına geçer. Yaptığı çapkınlıkları ve en yakın arkadaşları olan Kencikie, Putzie, Doody ve Sonny ile ne kadar eğlendiğini anlatırken Sandy ile karşılaşır. Sandy Avutralya’ya gitmeyip aynı okula kaydolmuştur. Danny ile birçok ortak noktanızın olduğunu fark edeceğin Grease müzikalini mutlaka izlemelisin!

Başak

Çalışkan, disiplinli, dikkatli, detaycı bir Başak burcuysan Neşeli Günler müzikalini mutlaka izlemelisin! Kaptan babaları onlarla çok ilgilenemediği için yaramazlıklarını mürebbiyelerine gösteren çocukları, babalarının güvenini kazanan ve sonrasında âşık olduğu Maria’nın hikayesi anlatılıyor. En iyi yönetmen ve film dahil 5 dalda Oscar ödülü kazanan Maria Von Trapp’in otobiyografik romanından uyarlanmış müzikalin beyazperde versiyonu da bulunuyor.

Terazi

Aşka ve güzelliğe olan düşkünlüğü ile tanınan Terazi, ölümcül hastalığa yakalanan Moulin Rouge’un yıldızı Satin’e âşık olan şair Christian’ın hikayesinin anlatıldığı Moulin Rouge! müzikaline bayılacak. Müzikalin 2001 yılında vizyona giren filminin, 74. Akademi Ödülleri’nde, En İyi Film ve Nicole Kidman için En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini de içeren sekiz dalda aday gösterildi, ayrıca En İyi Sanat Yönetimi ile En İyi Kostüm Tasarımı olmak üzere de iki Oscar aldığını da unutmamak gerek.

Akrep

Suçsuz olduğu halde hapse girmek zorunda kalan Benjamin Barker ve iş ortağının maceralarının anlatıldığı Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi müzikali, karısının ve kızının intikamını almak için Sweeney Todd takma adıyla Londra’ya geri dönen Barker’ın amacı; ailesini kurtarmak ve haksız yere hapse girmesine sebep olan Yargıç Turpin’i öldürmektir. Güveni boşa çıkarıldığı zaman kin ve intikam hırsıyla dolabilen Akrep’e çok uygun!

Yay

Samimi, enerjik, göçebe, özgürlükçü ve maceraperest bir Yay burcu olarak, dünü, bugünü ve yarını düşünmek yerine anı yaşamaya odaklanan Rent rock müzikalini mutlaka izlemelisin! New York’lu bohem sanatçıların yaşamla mücadele ederken geçirdikleri bir yılı anlatan, genel geçer değer yargılarına, ekonomik dinamiklere ve rant sistemine karşı, sanata ve aşka tutunan marjinallerin tutkularını konu alan Rent 90’ların Hair’i olarak anılıyor.

Oğlak

Geleneksel, ağır başlı ve kurallara uyan bir yapın olduğu için, küçük bir Yahudi kasabasında yaşayan sütçü Tevye’nin ailesinin geleneklerini korumak istemesini ve değişen dünyaya ayak uyduramamasını anlatan Damdaki Kemancı müzikalini çok beğeneceksin. Broadway’de ilk kez 1964 yılında sahnelenen Damdaki Kemancı müzikalinin aralıksız sekiz yıl boyunca, 3300 kez perde açtığını biliyor musun?

Kova

Hayatındaki en büyük tutkusu dans etmek ve favori televizyon şovundaki dans ekibine girebilmek olan Tracy’nin derslerle de arası pek iyi değildir. Uzun bir süredir beklediği fırsatı bir gün elde eden Tracy’nin, açık fikirli, açık sözlü, eşitlikçi ve idealist biri olduğu için o yıllarda ABD’de henüz büyük bir sorun olan ırk ayrımcılığına karşı eylemlerde yer almasından dolayı başı belaya girer. Hairspray müzikalini izlerken Tracy’de kendinden birçok şey bulacak, ortak noktalarınıza inanamayacaksın!

Balık

Paris opera binasının mahzeninde yaşayan, yüzünün deforme olması sebebiyle çalışanları korkutmasıyla tanınan bir müzik dâhisinin, yetenekli ve güzel Soprano Christine’e olan saplantılı aşkını anlatan Operadaki Hayalet müzikali, duygusal ve müzik alanında yetenekli olan Balık için çok uygun! Hayal dünyanın geniş olması sayesinde müzikali izlerken bambaşka dünyalara gidecek, kendini o hikâyenin içinde hissedeceksin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.