Burcuna Göre Hangi Meze Senin Sofranda Yer Almalı?

Rakı’nın en yakın arkadaşı olarak bilinen mezeler, yanında bir içki olsun ya da olmasın sofralara renk ve lezzet katar. Öyle ki varlıkları sade bir masayı bir anda sanat eserine dönüştürebilecek güce sahiptir. Kimi zaman ana yemeği unutturdukları ya da geride bıraktıkları dahi olur. Doymak için değil keyif almak için yenilen yiyeceklerdir. Uzun ve koyu sohbetler de genellikle lezzetli mezelerin olduğu sofraların etrafında edilir. Hemen her kültürün mutfağında kendine has farklı farklı mezelerle karşılaşmak mümkündür. Özellikle Orta Doğu ve Akdeniz ülkeleri birbirinden lezzetli ve güzel mezelere ev sahipliği yapar. Her iki kültüre yakın temasıyla Türk mutfağı da dünyanın meze zengini mutfaklarından biri olarak öne çıkar. Dolayısıyla da Türk mutfağında yemekler gibi meze seçenekleri de bir hayli fazladır. Durum böyle olunca çoğu zaman seçim yapmakta zorlanılır ve sonunda çeşit çeşit meze masadaki yerini alır. Ancak acılısı, ekşisi, tatlısı, yoğun baharatlısı, zeytinyağlısı derken pek çok kişinin damak tadına uyum sağlayan bir veya birkaç favori mezesi de yok değildir. Henüz favori mezeni bulamadıysan ve seni cezbedecek tadı yakalamak istiyorsan belki de burcunun sesine kulak vermen gerekir.

Koç

Kurutulmuş kırmızı acı biber, pul biberle birlikte zeytinyağında kavrulur, sarımsaklı süzme buluşturulur. Ortaya ise acı sever Koç’ların kalbini fethedecek yakıcı lezzet atom çıkar. Üstelik hızlı ve basit bir şekilde hazırlanması da cabası. Yani tam da bir Koç’un isteyebileceği gibi; hem lezzetli hem de fazlasıyla pratik.

Boğa

Sık sık “Bu kadar az malzemeyle nasıl bu kadar lezzetli olabiliyor” sorusunu sorduran, klasik ve bir o kadar da kolay bir tarif: Havuç tarator. Rendelenmiş havucun az yağda sotelenmesi ve sarımsaklı yoğurtla buluşturulmasından ibaret bu şahane mezeyi, yemek aşkıyla yanıp tutuşan Boğa’ların vazgeçilmezlerinden. Hem kendini hem de konuklarını mutlu etmeyi seven Boğa, bu bildik lezzeti son dakikada dahi kolayca hazırlar ve sofrasında renklendirir.

İkizler

İkizler’in bir öyle bir böyle ruh halin yemek seçiminde de kendini gösterir. Biraz ondan biraz bundan olsun diyor, ortaya çıkan lezzet cümbüşünün tadına varmaya bayılır. Söz konusu mezeler olduğunda da bu huyu değişmez elbette. Tek bir çeşitle yetinmez mevsimine göre radika, pazı, turpotu, ebe gümeci, arapsaçı, ısırgan, cibes gibi otlardan oluşan karışık ot tabaklarına asla hayır demez.

Yengeç

Bir Yengeç mutfağını evinin en önemli bölümü olarak görür. Çünkü onu ailesi için birbirinden enfes yiyecekler hazırlamak kadar mutlu eden çok az şey vardır. Şöyle uzun süre tadı damakta kalacak cevizli kuru domates de bunlardan biri. Cevizin zeytinyağı ve domatesle mükemmel uyumu sayesinde sevdiklerinin kalbini bir kez daha fethedecek bu şahane lezzeti kendi elleriyle hazırlar ve masasını şenlendirir.

Aslan

Hazırlanışı meşakkatli fakat bir o kadar da özel ve benzersiz; tıpkı Aslan gibi! Bir masada Çerkez tavuğu varsa diğerlerine göz ucuyla dahi bakılmaz. Dolayısıyla da meze denilince Aslanların ilk tercihi Çerkez tavuğu olur. Lif lif yarılmış tavuk etinin ekmek içi ve cevizle birlikteliğinden oluşan bu efsane tada bayılan Aslan, onu dostlarıyla paylaşmaktan da büyük keyif alır.

Başak

Bir yiyeceğin onun sofrasında yer alması için öncelikle sağlıklı ve hafif olması şart. İster ana yemek olsun ister ara sıcak isterse de meze; bu kural hiç mi hiç değişmiyor. Dolayısıyla da mezelerin en sade ve en gösterişsiz olanı aynı zamanda en çok arananı olma özelliğini kimselere bırakmayan haydari Başak’ın sofrasında sorgusuz sualsiz kendine yer buluyor.

Terazi

Bir Terazi’ye göre yemek dediğin şık sunumuyla göze hitap etmeli tadıyla ise damağa dokunmalı. Patlıcan, biber, domates, sarımsak gibi tatların birbiriyle uyum ve denge içinde olduğu babaganuşu işte tam bu yüzden seviyor. Şahane tadı ve rengârenk görüntüsüyle sofrasını babagannuşla süsleyen Terazi, uzun sohbetlerine çok sevdiği mezesinin eşlik etmesinden de oldukça mutlu olur.

Akrep

Tutkularının fitilini ateşleyen yoğun ve keskin aromalardan hoşlanan Akrep, pesto soslu makarnasını büyük bir haz ile yer. İçindeki fesleğen aşkını çok sevdiği deniz kokusuyla birleştiren fesleğenli levrek marine ise bayılır. Sırf bu yüzden yaşadığı şehrin en uzak restoranına gitmeyi bile göze alır.

Yay

Maceraperest Yay, keşfe çıktığı coğrafyanın yemek kültürüne göz atmayı ihmal etmez. Hemen her mutfağa ait yiyecekleri büyük bir iştahla yer; farklı tatları denemekten ise asla çekinmez. Çeşitliliği sever, enerjisini birbirinden lezzetli yiyeceklerle tazelemeyi sever. Çeşit çeşit peynirin zeytinyağı, ceviz, fıstık, badem ve çörek otuyla mükemmel uyumuyla Ege’nin öte yakasından gelen Girit ezmesini her daim favorileri arasında tutar.

Oğlak

Bildik ve tanıdık tatlardan vazgeçmeyen Oğlak, sofrasında baklanın en lezzetli hali favayı görünce keyiflenir. Hemen herkesin yapabildiği ancak tecrübeli ellerden çıktığında tadından yenilmeyen bu geleneksel mezenin en güzelinin nerede yapıldığını da iyi bilir. Canı istediğinde kendisi gidemiyorsa girer mutfağa yapar en güzelinden favasını yine de eksik etmez masasından.

Kova

Farklı tatlara meraklı Kova, kimi zaman herkesin bayılarak yediği yemekten bir çatal alıp bırakır kimi zamansa pek azımızın sevebileceği türden yiyecekleri sonunu görünceye kadar yer. Ege mutfağının favori lezzetlerinden zeytinyağlı deniz börülcesi lezzeti ve görüntüsüyle ona bir mezeden beklediği her şeyi fazlasıyla sunar.

Balık

Yaratıcı zekâsını ve yoğun duygularını yüksek enerjili yiyeceklerle besleyen Balık, kahvaltıda pekmeze karıştırdığı tahini 5 çayında tatlısının üstüne gezdirir. İşin için de tahin girince; nohut, tahin ve limonla bileşiminden çıkan efsane lezzet humus da yine en çok Balık tarafından sevilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.