Burcuna Göre Hangi Meryl Streep Karakterisin?

Ödül törenlerinde karizmatik duruşuyla ve beyaz perdede pek çoğumuzu şaşkınlığa uğratan performansıyla Meryl Streep, çoğumuz için en başarılı kadın oyuncular listesinde başı çeken isimlerden birisi. Senelerdir büründüğü rollerde sayısız karakteri oynayan Meryl Streep’in hangi burçtan kadınları canlandırdığını hiç düşündünüz mü? Bakalım kendisine pek çok ödül kazandıran bu karakterlerin burçları ne?

Koç – Suzanne Vale, Yaşamın Kıyısından Kartpostallar

Suzan Vale bir zamanlar çok başarılı bir aktris olsa da uyuşturucu problemi nedeniyle kariyerini sonlandırmak zorunda kalır ve bir süre bir rehabilitasyon merkezinde yatar. Çıktığında ona en iyi bakabilecek insanla kalması gerektiği için annesini seçen Suzanne’nin hayatı olması gerekenden ilginç bir şekilde seyreder. Suzanne’nin mücadeleci ve kendini tüm zorlukların üstünden gelmek için motive eden ruhunun ön plana çıktığı bu filmde; Suzanne, annesiyle olan anlaşmazlıkları, kendine karşı olan hırsı ve rekabeti ile tam bir Koç kadını olduğunu izleyene hissettirir.

Boğa – Margaret Thatcher, Demir Leydi

Eski İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher’ın hayatından esinlenilen filmde kocasının ölümünü bir türlü atlatamayan Margaret, onun hayaliyle konuşarak sorunlarını izleyiciye aktarır. Filmde Margaret’ın kararlı ve güçlü duruşunun yanı sıra sabırlı ve olaylara sağduyulu yaklaşan karakterini de görüyoruz. Sorunların üstesinden tek başına gelen bu güçlü kadın, bir Boğa kadınından başkası olamaz.

İkizler – Madeline Ashton, Ölüm Kadına Yakışır

Ölüm, yaşlanma ve hayatta kalma gibi korkuların komik bir dille eleştirildiği bu filmde ölümsüzlük iksiri peşindeki insanların trajikomik hikayesi gözler önüne seriliyor. Madeline Ashton ise sosyal çevresi geniş, entelektüel ve zeki bir kötü karakter olarak karşımıza çıkıyor. Ölümsüzlük ile ilgili takıntısı yüzünden anı bir türlü yaşayamayan Madeline, zaman zaman üçkağıtçılığa başvurarak insanları manipüle etmeye bayılıyor. Keskin sınırlardan hoşlanmayan ve çok yönlü karakteri, doğum haritasında İkizler burcunun son derece yoğun olduğunu gösteriyor!

Yengeç – Gail Hartman, Vahşi Nehir

Bir rafting uzmanı olan Gail Hartman, güzel bir pazar sabahı aile ile birlikte nehirde gezintiye çıkar. Gezileri sırasında iki suçlu ile karşılaşan ailenin hayatları bir anda değişir. Film boyunca Meryl Streep’in can verdiği Gail Hartman karakteri, cesaretli, ailesi için her şeyi yapmaya hazır olan bir anne imajı çizer. Kocasının ve oğlunun hayatını kurtarmak için kendi hayatını tehlikeye atan Gail Hartman, merhametli ve anaç bir Yengeç kadınından başkası olamaz.

Aslan – Joanna Kramer, Kramer Kramer’a Karşı

Bir gün kocasını terk etmeye karar veren Joanna, kocasını oğlu ile baş başa bırakarak çekip gider. Sudan çıkmış balığa dönen baba, tam her şeye alışmışken Joanna çıkagelir ve çocuğunun velayetini ister. Yarattığı kibirli ve otoriter karakteriyle Meryl Streep, bu filmde tam bir Aslan kadını olarak karşımıza çıkar.

Başak – Miranda Priestly, Şeytan Marka Giyer

Ünlü filmin taş kalpli, zor beğenen ve oldukça eleştirel patronu Miranda Priestly, aynı zamanda oldukça duygusaldır ama duygularını ifade etmekten yoksundur. Moda alanındaki gerçekçiliği ve her şeyin mükemmel olmasını isteme huyu sayesinde kariyerinin zirvesinde olan Miranda, mükemmeliyetçiliği ve detaycılığı ile doğum haritasında bir Başak baskınlığı olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Terazi – Jane Adler, İlişki Durumu: Karmaşık

Boşanmış bir çiftin oğullarının mezuniyet töreninde aralarındaki aşkın alevlenmesi üzerine değişen hayatlarını konu alan filmin ana kahramanı Jane Adler, boşandıktan sonra kendini işine adayan bir kadındır. Eski kocasıyla alevlenen ilişkisi üzerine iki adam arasında kalan Jane, film boyunca sürekli ikisi arasındaki dengeyi bulmaya çalışır ve olaylara olabildiğince objektif bakmaya çalışır. Bunda biraz da yalnız kalamamasının etkisi vardır. Film boyunca kaybetmediği çekici aurasıyla Jane Adler tam bir Terazi kadını olarak seyirciyle buluşur.

Akrep – Cadı, Sihirli Orman

Grimm Kardeşler’in yarattığı masal kahramanlarını farklı bir tarzla karşımıza çıkaran Sihirli Orman, ana karakterimiz Cadı ve çocukları olmayan bir çiftin Cadı tarafından lanetlenmesini konu alır. Cadının kendilerinden istediği malzemeleri bulmaya çalışırken başlarına gelenler izleyenleri hem Cadı’ya sinirlenmeye hem de onunla empati kurmaya yöneltiyor. Cadı’nın karamsar, güvensiz ve kaosu seven tarafının yanı sıra stratejik yönünün ve sezgilerinin güçlü olması, tutkulu bir Akrep olabileceğini sinyallerini veriyor.

Yay, Donna Sheridan, Mamma Mia!

Yunan adalarında bir otel işletmecisi olan Donna, kızının düğünü için hazırlık içindeyken kızı da gerçek babasını bulma arayışındadır. Kaşif ve maceraperest ruhu, erkekler konusunda da baş gösterdiği için düğününe annesinin geçmişinden üç farklı adamı çağıran müstakbel gelin, annesinin ağzından laf almaya çalışır. Ancak bir Yay kadını olduğunu tahmin ettiğimiz Donna, enerjik ve hoşgörülü mizacına rağmen bağlanmaktan korktuğu için kızına zor anlar yaşatır.

Oğlak – Josephine Teyze, Talihsiz Serüvenler Dizisi

Şu an dizisi de mevcut olan 2004 yapımı film, Baudelarie Kardeşler’in başına gelen talihsiz olayları kara mizah yoluyla ele alıyor. Filmde kardeşlerin başına iş açan pek çok karakter gibi acımasız ve duygusuz Josephine Teyze, her zaman planlı ve temkinli ilerleyen ve planlarına ne olursa olsun sadık kalan oldukça profesyonel bir kötü karakteri canlandırıyor.

Kova – Florence Foster Jenkins, Florence Foster Jenkins

Koskoca filme adını veren karakter F.F.J, sesi berbat olmasına rağmen opera sanatçısı olmak isteyen bir kadının hikayesini anlatıyor. Sesinin tüm berbatlığına rağmen, bunu kabul etmeyip kendi bildiğini okuyan Florence Foster, varını yoğunu bu işe yatırıp opera sanatçısı olmak için canla başla çalışıyor. İnatçılığı ve sıra dışı kişiliği birleştiğinde tüm bu dezavantajlarını alternatif çözümlerle avantaja çeviren Florence kesinlikle bir Kova kadını olarak ekranlarda boy gösteriyor.

Balık – Kay Soames, Aşk Yeniden

30 senedir evli olan bir çiftin, ilişkilerini iyileştirmek için çift terapisine gitmesi sonrası yaşanılanları anlatan filmde anlayışlı ve fedakar eş rolüyle karşımıza çıkan Meryl Streep, Kay Soames karakteriyle baştan aşağı bir Balık karakteri yaratmışa benziyor. Romantik ve kocasına aşırı derecede bağlı olan Kay, aynı zamanda hayal gücünün genişliği yüzünden ilişkinin akışında bir o yana bir bu yana sürükleniyor, tıpkı bir Balık gibi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.