Burcuna Göre Hangi Leonardo DiCaprio Karakterisin

Henüz 5 yaşındayken bir reklam için kameranın karşısına geçtiğinde muhtemelen 21. yüzyılın en ses getiren oyuncularından biri olacağından haberi yoktu. Yıllar biraz ilerlerdi 80’li ve 90’lı yıllara damgasını vuran dizilerde dikkat çeken genç aktörlerden biri oldu. Ardından film projeleri başladı. Ve Titanic’le adını unutulmazlar arasına yazdırdı. Cesur seçimleri ve içine girdiği karakterlerle de çıtayı hep daha yükseğe taşıdı. Öyle sevildi ki Oscar heykelini havaya kaldırana dek milyonların kalbi onunla attı. Hafızalardan silinmeyen karakterleri arasında hangisi senin burcunun temsilcisi?

Koç: Hugh Glass (Diriliş)

Leonardo DiCaprio’ya yıllardır peşinde olduğu Oscar’ı kazandıran 2016 yapımı Diriliş (The Revenant), zorlu doğa şartlarında ölüme meydan okuyan Hugh Glass karakterinin öyküsüne odaklanıyor. Dayanıklılığı ve gözü pekliği ile akıllara kazınan karakterin yaşama tutunmasını ne bir ayı saldırısı ne de soğuk kış koşulları engelleyebiliyor. Aklına koyduğunu ne olursa olsun yapan ve karşısına kim çıksa alt etmeyi başaran Koçlar, bu noktada Glass’ın ruhunu içinde taşıyor.

Boğa: Romeo (Romeo + Juliet)

Romeo ve Juliet’in aşk öyküsünü farklı bir zaman diliminde ve farklı bir yorumla beyaz perdeye taşıyan 1996 yapımı Romeo + Juliet, efsane aşıkları modern dünyada ele alıyor. Düşman bir ailenin çocuğu oğlan Romeo’nun aşkı için tüm kuralları göz ardı etmesi ve dünyaya meydan okuması ise karakterin yapısını özetliyor. Aşkı için imkansız kelimesini lügatından silen romantik Boğalar, Romeo’yla bir hayli benzeşiyor.

İkizler: Billy Costigan (Köstebek)

2007 yılında en iyi film dalında Oscar’a layık görülen 2006 yapımı Köstebek (The Departed), polis ve mafya arasındaki çekişmenin aktörlerine dönüşen iki karakteri odak noktasına alıyor. Polisler tarafından mafyaya sızdırılarak ikili bir yaşam sürmeye başlayan Billy Costigan zaman zaman her şeyden vazgeçme noktasına gelse de çok yönlülüğüyle zorlu görevinin altından kalkmayı başarıyor. Tıpkı bir İkizler gibi!

Yengeç: Teddy Daniels (Zindan Adası)

Yakın dönemin en ses getiren filmleri arasında sayılan 2010 yapımı Zindan Adası (Shutter Island), bir akıl hastanesine ev sahipliği yapan adada bir hastanın kaybolmasının ardından soruşturma yapmak üzere adaya gelen dedektif Teddy Daniels üzerinden bir anlatı sunuyor. Gizemli olayların döndüğü adada işler giderek kontrolden çıkarken dedektif, gerçeklik ve rüya arasındaki bulanık bölgede kayboluyor. Hakikati ise Yengeçler gibi güçlü savunma mekanizmasında buluyor.

Aslan: Jordan Belfort (Para Avcısı)

Leonardo DiCaprio’yu Oscar’ın kıyısından döndüren 2013 yapımı Para Avcısı (The Wolf of Wall Street), Amerikan borsasında komisyoncu olan Jordan Belfort’un gerçek hayat hikayesine dayanıyor. Zenginlik ve yüksek statü gibi hedeflerine kısa yoldan ulaşmak isteyen Belfort, arka planda yaşadıklarını kimselere yansıtmıyor. Hayalleri için sonuna kadar gitmekten ve aşırıya kaçmaktan çekinmeyen karakterde kuşkusuz bir Aslan karizması bulunuyor.

Başak: Frank Wheeler (Hayallerin Peşinde)

Richard Yates’in aynı isimli kitabından uyarlanan 2008 yapımı Hayallerin Peşinde (Revolutionary Road), izleyicileri Frank ve April Wheeler çiftinin evlilik hayatına davet ediyor. Hayatta büyük idealleri ve hayalleri olan Frank Wheeler’in nihayet elde ettiği yaşam tarzı sonrası yaşadığı tatminsizlik ise filmin asıl konusunu oluşturuyor. Hedefleri için var gücüyle çalışsa da elde ettikten sonra kendini sorgulayan Başaklar zaman zaman baş karakterle aynı çıkmazın içine düşüyor.

Terazi: Jay Gatsby (Muhteşem Gatsby)

1925 yılında ünlü Amerikalı yazar F. Scott Fitzgerald’ın kaleme aldığı aynı isimli romanından 4. kez sinemaya uyarlanan 2013 yapımı Muhteşem Gatsby (The Great Gatsby), kendini yoktan var eden Jay Gatsby’nin yaşam öyküsünü anlatıyor. Yoksul bir geçmişten gelse de çeşitli yollarla varlıklı ve elit tabakadan birine dönüşen karakterin aşkı için yaptıkları ve göze aldıkları doğrudan bir burcu işaret ediyor: Terazileri!

Akrep: Dom Cobb (Başlangıç)

Akılları başından alan senaryosu ve izleyici hipnotize eden görsel efektleriyle unutulmaz filmler arasına adını yazdıran 2010 yapımı Başlangıç (Inception), rüya gördükleri sırada insanların bilinçaltlarından sırlarını çalan bir hırsız olan Dom Cobb’u merkeze alıyor. Karakterin geçmişindeki hataları bastırmak üzere geliştirdiği benliği ise Akreplerin karanlık ve kontrollü yönleriyle fazlasıyla örtüşüyor.

Yay: Frank Abagnale Jr. (Sıkıysa Yakala)

Başyapıt niteliğindeki çok sayıda filmin yönetmenlik koltuğuna oturan Steven Spielberg’ün unutulmaz filmi 2002 yapımı Sıkıysa Yakala (Catch Me If You Can), ünlü Amerikalı dolandırıcı Frank Abagnale Jr.’ın gerçek hayat hikayesine dayanıyor. Kılıktan kılığa girerek dünyayı dolaşan ve kıvrak zekasıyla peşine takılan ajanların hakkından gelen eğlenceli karakter, Yayların renkli ve sosyal yapısıyla örtüşen çok sayıda ortak özelliğe sahip.

Oğlak: J. Edgar Hoover (J. Edgar)

ABD tarihinin adından söz ettiren karakterlerinden biri olan ve FBI’ın kuruluşunda etkin rol oynayan J. Edgar Hoover’ın hayatını konu alan 2011 yapımı J. Edgar, son dönemin başarılı biyografik filmlerden biri. Bir dönem ABD’nin en güçlü insanlarından birine dönüşen ve ABD başkanı da dahil olmak üzere herkese sözünü geçirmeyi başaran J. Edgar’ın göz kamaştıran kariyeri, kapalı kutu tavrı ve sırları onun bir Oğlak olduğunu gösteriyor.

Kova: Howard Hughes (Göklerin Hakimi)

Leonardo DiCaprio’nun Oscar’ı kazanmaya çok yaklaştığı filmlerden biri olan ve kazandığı 5 Oscar’la vizyona girdiği dönem büyük sükse yapan 2004 yapımı Göklerin Hakimi (The Aviator), pilotluk, girişimcilik ve yönetmenlik gibi çok sayıda vasfı kendinde toplamayı başaran Howard Huges’un yaşamını konu alıyor. Hayatı başkalarının beklentilerine göre değil kendi isteklerine göre yaşayan karakterin hayatla mücadele tarzı Kovalara tanıdık gelebilir.

Balık: Jack Dawson (Titanik)

Üzerinden 20 yılı aşkın bir zaman geçse de hâlâ çoklarının en sevdiği filmler listesinde ilk sırada yer alan 1997 yapımı Titanik (Titanic), 1912’de trajik bir şekilde batan gemide bambaşka dünyalara sahip iki aşığın nefes kesen öyküsünü konu ediniyor. Hayatı akışına bırakmış bir şekilde yaşayan, aşkı için engelleri göz ardı edebilen ve sonunda kendini feda eden Jack Dawson, Balıklarla çok sayıda ortak özelliği paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir