Burcuna Göre Hangi Korku Filmi Karakterisin?

Sinema salonlarından kaçarak çıkanlar mı istersiniz, gecelerce korkudan gözüne bir damla uyku girmeyen mi? Kimisi severken korku filmi seyrini, kimisi öcü görmüş gibi kaçar! Dünyaca ünlü korku film karakterlerini karşılayan burçlarda sıra!

Koç – Jack Torrance (Cinnet)

Plansız şiddet uygulaması, kontrolsüz gücü ve öfke patlamaları ile tam bir Koç olan Jack Torrance, kontrolünü tamamen kaybedip, hiçbir strateji yapmadan girdiği bir bunalım sonucu gözlerini kapatıp katilliğe soyunur! Korku filmi yaparken gereken tek şeyin, mantıklı açıklamalardan kaçınmak olduğunu söyleyen Kubrick; mantığıyla değil, içsel ateş enerjisiyle hareket eden, öfkesine önünü ardını düşünmeden sadece kapılıp giden ve güç gösterisi yapmaya meyilli olan Koç ruhuna uygun bir katil yaratır!

Boğa – Micheal Myers (Cadılar Bayramı)

Sevgilisiyle birlikte olurken kız kardeşini gören ve mutfaktan aldığı bıçakla kardeşini katleden Micheal Myers mühebbet hapisle yargılanır! 15 yılını hareketsizce aynı duvara bakarak geçirmesi ise tam bir duvarlar çatlasa yıkılmaz Boğa sabrına örnektir! Sonunda duvarlar yıkılır, Boğa’nın sabrı tükenmez ve Micheal hapishaneden kaçıp seri cinayetlerine başlar! Micheal Myers’ı bıçaklarlar, kafasını patlatırlar, dayaktan öldürürler hep yeniden ayağa kalkar, cinayetlerine devam eder! Boğa inadı ölüm dinlemez, bedensel sağlamlığına kolay kolay zeval gelmez, kafasına koyduğunu yapmaktan vazgeçmez!

İkizler – Chucky (Chucky)

İkizler’in şeytan tüyünü gülümsemesine takan, arkadaş canlısı oluşu ve masum görüntüsüyle kurbanını ağına düşüren; arkadaş olmayı talep ettiği kim varsa, bir anda değişen suratıyla ruhunun öbür yarısını sahnelere çıkarıp, korkunç suratını takınan katil bebektir Chucky! Çocuksu ruhunu her yaşta koruyan, severken nasıl olursa dövmeye koyulabilecek dengesiz bir ruha sahip olan, bir gülüp bir ağlayan İkizler Chucky, zıvanadan çıkmış masum bir bebektir! Aklına düşeni hemen hayata geçirmek için dört nala koşan, zihninin hızına yetişmek için depara kalkan Chucky tam bir İkizler burcudur!

Yengeç – Norman Bates (Sapık)

Annesine tutkun bir Yengeç olan Norman Bates, erken yaşta babasını kaybetmesinin ardından kendisini annesinin tek koruyucusu ilan eder ve annesiyle arasında onu vahşi bir katile çevirecek kadar tehlikeli bir bağ kurar! Annesine beslediği saplantı sonucu üvey babasını öldürürken cinnet geçirip annesini de katleder! Ama bu cinayet olmamış gibi, annesinin ölü bedeniyle yaşar! Saçına peruk takıp ayna karşısında annesiyle konuşur ve onu terk etmeyen ruhuna sapkınca sarılır! Hayatına başka hiçbir kadın sokmaması da annesine ihanet etmemesinden kaynaklıdır!

Aslan – Hannibal Lector (Kuzuların Sessizliği)

Karşımızdaki ihtişamlı bir lezzet avcısı, Aslan gösterişine sahip bir kibir yumağı! Ve insan eti yemeyi kimse Hannibal kadar haklılandıramazdı! Bilgisinin gösterişini yapmaktan çekinmeyen, her alanda sahney zapt edip şovunu yapan, korku krallığının tacını giyip, ışıltılı tahtına oturan Kral tabi ki Aslan özellikleriyle donanmış Hannibal’dır! Keyifle yaşar, sindire sindire acele etmeden işkencesinin tadını çıkarır! Ayrıca gerçek bir centilmendir! Canlı cansız her türlü yiyecek konusunda kalite peşinde koşan ve keyif içinde yaşayan asil bir katildir Hannibal!

Başak – John Doe (Seven)

Dünyayı mükemmel bir yere çevirmek için gerekli olan, yedi ölümcül günahın muhakkak cezalandırılmasıdır! Şehvet günahını işleyen fahişeyi değil, onu parayla köleliğe zorlayan adam asıl cezayı hak edendir. Aslında kişileri değil günahları cezalandırır Doe. Kalkışılan bir dizi cinayet elbette toplumsal fayda güden, kusursuzu hedefleyen ve detayları hassasiyetle planlayıp dikkatinde hiçbir şeyin kaçmasına izin vermeyen Başak tarafından planlanmış olmalı! Takıntılı bir seri katille karşı karşıyayız!

Terazi – Pennywise (O)

Bir palyaço düşünün ki çocukluları tüm tatlılığıyla kendine hayran bırakıp, herkese kendini sevdiriyor, sosyal ortamların vazgeçilmezi, tüm partilerin aranan yüzü oluyor tıpkı Terazi gibi! Sonra ise ürkütücü bakışları eşliğinde bir canavara dönüşüyor! Stephen King öyle iyi bir iş çıkarmıştır ki bir dönemin kabus dolu gecelerinin baş kahramanı oyuncakçıların vitrinlerini süsleyen, çocukları kahkahalara boğan palyaçolar olmuştur! Tıpkı Terazi gibi Playaçonun tuzağı da şirin görüntüsü ve eğlenceli karakterinden dolayı sahip olduğu sevgidir!

Akrep – Count Dracula (Dracula)

Gizemlerin meraklısı, yer altının değişmez hükümranı Akrep, olsa olsa şeytanın oğlu Dracula olabilir! İnsanları dahice manipüle etmesi, sekse olan karşı koyulmaz arzusu ve düşkünlüğü, ölüm temasının en önemli sembolü oluşuyla gerçek bir Akrep’tir Drakula! Drakula şatosunun lordu ölümsüz Akrep’i öldürmeye çalışsa da herkes o her defasında küllerinden doğar ve yaşamını sürdürmeyi başarır. Drakula yirmi insan gücündedir tıpkı dayanıklılığıyla ölüme meydan okuyan Akrep gibi! Akrep intikamcıdır; karda yürür izini belli etmez. Öcünü alma stratejisini kurduğunda adeta görünmez olan Akrep, aynalarda görünmeyen Drakula’nın Zodyak temsilcidir.

Yay – Freddy Krueger (Elm Sokağı Kabusu)

Elm sokağı sakinlerinin rüyalarına destursuz giren, uykularında korkuttuğu yetmezmiş gibi tüm kabusları gerçeğe çevirip, dünyayı korku filmine çeviren, suç aleti tırnakları olan cehennem kaçkını Fredy tam bir delidir! Vahşet şovlarının birinde şakayı elden bırakmaz, Yay Freddy komiklik yapmadan kimselerin canını almaz! Katilin eğlencelisi mi olur demeyin, film o film deyip geçin! Yaşarken zarar verdiği çocukların aileleri tarafından bir kilisede yakılarak öldürülen ve rüya şeytanlarıyla yaptığı anlaşma sonucu mahallenin tüm çocuklarını katletmeye ant içen Yay Fredy ateş enerjisini de bedenini kavuran alevlerden alır!

Oğlak – Jigsaw (Testere)

Self kontrollerini maksimum kaygı durumlarında ellerinde tutmaları gereken, ahlaklı görünüp olmadığı kişi gibi görünen bir dizi insanı, akıllıca davranabilecekleri anda kurtulabilecekleri mükemmel bir ölüm makinesinin içinde bırakır Testere! Herkesin kaderi kendi elindedir ve bir seri cinayetin sonunda Testere’nin parmağının ucuna kan değmez! Ustaca kurgulanmış zorunlu bir oyunun içinde hiç de eğlenmeyen yetişkinler, dahice organize edilmiş, her ayrıntısı titizlikle dizayn edilmiş bir sınav vermek zorunda kalırlar! Bunu yapan da elbette itibarına leke sürmemek için kötüye maşayla dokunan, harika organizasyon kabiliyeti sayesinde kendince bir adalet sistemi kuran Oğlak’tır!

Kova – Yaratık (Alien)

Gelecekle ve uzayla hep bir bağlantısı olan, uzaya gidiş yolunu bulsa, uzaylılarla buluşmak için kulağına bir randevu çalınsa oraya ışınlanmak için tüm yeteneklerini seferber edebilecek potansiyelde olan fütüristtik Kova’ya da marjinal bir yaratık olmak yaraşırdı. Erya 54 isimli galaksiden dünyaya gelen Alien! Uzay ve gelecek temalarının öne çıktığı Alien, bir tasarım dehası olarak, gerilimi iliklere kadar yaşatır!

Balık – Samara (Halka)

Küçük bir kız çocuğu iken, bedenini esir alan şeytani bir ruhun etkisi altında yaşamak zorunda kalan, davranışlarının aşırılığı dolayısıyla kendisini evlat edilen annesi tarafından boğularak bir kuyuya atılan ve yedi gün sonra ölen Samara’nın beklenmedik geri dönüşü, sulardan olur! Balık’ın teması kurban rolü oynamaktır. Samara ise gerçek manada bir kurbandır! Mistik temasıyla dikkat çeken korku türü filmde yaşamı boyunca anlaşılamayan Samara, yaşam süresinin son yedi gününü bildirdiği insanlar vasıtasıyla yaşadıklarının anlaşılmasını ister! Ve hatırlanmak!

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir