Burcuna Göre Hangi Kemal Sunal Karakterisin?

Türk sinemasından bir Kemal Sunal Geçti. 55 yıllık hayat seyrine 82 film ve 4 dizi sığdırarak. Kimilerimiz onu izlemek için sinemalara akın etti kimilerimizse onlarca yıl sonra bile etkileyiciliğinden bir şey kaybetmeyen filmlerine televizyon ekranlarına denk geldi. Eğlenceli tiplemeleri, unutulmaz replikleri ve filmlerinde incelikle işlediği toplumsal meseleleri, kimsenin hafızasından silinmedi. Ezbere bilinen filmlerinin tekrarı yayınlandığında bile kimselerin eli kanal değiştirmek için uzaktan kumandaya gitmedi. Peki, hangi burç hangi Kemal Sunal karakteri?

Koç

Kemal Sunal’ın Oya Aydoğan’la baş rollerini paylaştığı Yedi Bela Hüsnü filminde canlandırdığı karakteri, sevdiği kadının peşinde koşarken kendini kaybeden bir adamdı. Sevgiyle yaklaştığı aşkı için gözünü kimselerden sakınmaz, bir kabadayı edasıyla mahalleye korku salardı. Tabii bu yüzden peşine düşmanlar da eksik olmazdı. Hoş, ne olursa olsun Hüsnü’nün aşkından en ufak bir parça bile kaybolmazdı. Cesur ve mücadeleci Koçlar, filmi izlerken Hüsnü karakterini içlerinde yaşar.

Boğa

Salako filminde sevdiği kıza tutkun Salo karakterini canlandıran Kemal Sunal, saf ve iyi niyetli bir aşıktı. İstemediği biriyle evlendirilmek üzere olan aşkını düğün gecesi alıp, dağlara kaçırmıştı. Aşkından gözü körken sallanan salılar, çarşafa dolanan çarşambalar ya da perişan olsun perşembeler geçip giderken onu ayakta tutan aşkı ve sabrıydı. Sonunda da mutlaka istediğini alırdı. Aşk mevzu bahis olduğunda gözüne perde inen romantik Boğalar gibi.

İkizler

Korkusuz Korkak filminde Kemal Sunal, hayatı kâh cehennem kâh cennet olan ve bir günü bir gününü tutmayan Bombacı Mülayim karakterini canlandırıyordu. Düne kadar içine kapanık başarısız bir karakterken, hastanede karışan raporlar sonucu aldığı ölüm haberi ve piyangodan tutturduğu büyük ikramiye ile bambaşka birine dönüşüyordu. Gerçekler ortaya çıktığında ise işler iyiden iyiye karışıyordu. Çelişkiler ve değişimlerle dolu karakter, kuşkusuz en çok İkizlerin ruhunu yansıtıyor.

Yengeç

Garip filmindeki Kemal karakteri Kemal Sunal’ın canlandırdığı en farklı karakterlerden biriydi. Görece dram yönü ağır basan filmde Kemal, yalnız bir adamken sandalda bulduğu bir bebekle hayatı baştan aşağı değişen bir gençti. Hem anne hem baba olduğu kızı büyüyüp serpildiğinde ise artık onunla keyifli bir ikiliydi. Her zorluğa karşı birlikte göğüs gererlerdi. Günlerden bir gün küçük kız ünlü olup, gerçek ailesi karşısına çıktığında ise bir kez daha anlaşılırdı aile kavramının önemi. Duygu dolu filmdeki baş karakter adeta bir Yengecin prototipi.

Aslan

Tellioğulları ve Seferoğulları’nın amansız mücadelesinin ön planda olduğu Tosun Paşa, Kemal Sunal’ın hafızalarda en çok yer eden filmlerinden biriydi. Bir evin uşağıyken birden paşaların paşası Tosun Paşa karakterine bürünmesi, onu hep içinde taşıdığı liderliğe taşımak için basit bir hileydi. Sonraki aşamada ise asıp kesecek türde doğal bir liderdi. Gerçek Tosun Paşa ortaya çıksa ne fayda, o liderliği için unvanları ya da şöhreti pek de iplemezdi. Zodyak’ın lideri Aslanlar da alemlerin Tosun Paşa’sı değil mi?

Başak

Kartal Tibet’in yönetmenliğini üstlendiği Deli Deli Küpeli, kaymakam rolünü canlandıran Kemal Sunal’ın eleştirel dozu da bulunan eğlenceli filmlerinden biriydi. Ağır kış koşullarının hüküm sürdüğü ve herkesin zıvanadan çıktığı bir köye yolu şans eseri düşen bir delinin kaymakam olarak herkesi mum ettiği film, çoklarının favorisi. Köye yaptığı hizmetleri ve çalışkanlığıyla halkın sevgilisi haline gelen karakter, Başaklardan başka kim olabilirdi?

Terazi

Sosyete Şaban, Kemal Sunal’ın canlandırdığı Şaban Ağa ve Dilaver Bey karakterleri ile en farklı oyunculuk deneyimlerinden biriydi. Bir köy ağasıyken beşik kertmesinin kendisini beğenmemesi üzerine aldığı eğitimlerle bambaşka birine dönüşme hikayesi, oldukça ilgi çekiciydi. Nitekim düne kadar eliyle yemek yiyen Şaban Ağa kısa sürede sosyetenin favorisi olan Dilaver Bey haline gelmişti. Üstelik sevdiği kadın da onun peşindeydi. Şıklığın ve zarafetin burcu Teraziler için ideal karakterlerden biri.

Akrep

Aziz Nesin’in aynı isimli kitabından uyarlanan Zübük filmindeki İbrahim Zübükzade karakteri, dönemin siyasetçilerine yapılan bir hiciv gibiydi. Keskin bir zekaya sahip olan baş karakterin kendisine oynanan oyunları birer ikişer savuşturduğu ve siyasette görülmemiş bir hızla yükseldiği kariyerinde elinde sadece bir şey vardı, o da manipülasyon yeteneği. Krizleri büyük bir ustalıkla yöneten ve gerektiğinde manipülatif olmaktan çekinmeyen Akrepler gibi.

Yay

Yeşilçam sinemasının klasikleri arasında gösterilen bir diğer Kemal Sunal filmi, tabii ki Gülen Adam’dı. Doğar doğmaz kahkahalar atmaya başlayan ve hayatı boyunca hemen her olaya gülerek tepki veren Yusuf Şaplak karakteri, ne olursa olsun üzülüp gözyaşlarını salıvermezdi. Ondan duyulabilecek yegane tepki olsa olsa kahkaha sesiydi. En güç durumlarda bile yelkenleri suya indirmeyen ve iyimserliğinden vazgeçmeyen karakter, en iyi Yaylarla anlaşabilirdi.

Oğlak

1977 yılında Kemal Sunal’a En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Portakal ödülünü kazandıran Kapıcılar Kralı’ndaki Seyyit rolü, kariyerindeki en önemli mihenk taşlarından biriydi. Anadolu’dan İstanbul’a daha iyi bir hayat sürmek için gelen karakterin kapıcılık yaptığı bir apartmandaki yükselişi, gerçekten görülmeye değerdi. Basit bir kapıcıyken yaptığı doğru hamlelerle apartmanın en önemli hissedarına dönüşmeyi başaran karakter, Oğlakların zirve odaklı yapısını benliğinde taşıyor.

Kova

Kemal Sunal’ın unutulmaz filmleri arasında zirveye yerleşecek kalibredeki Kibar Feyzo, Türk sinemasında ağalık ve sömürü düzenine eleştiri getiren en iddialı yapımlardan biriydi. Sevdiği kızı alabilmek için var gücüyle başlık parasını denkleştirmeye çalışan ve şehirde gördüğü düzeni köye getirmeye gayret eden karakterin öyküsünde Kovaların kendisinde göreceği çok şey var. Özgürlük, eşitlik ve idealistlik gibi.

Balık

Atla Gel Şaban filminde Kemal Sunal, ilginç bir şekilde tutturduğu at yarışı tahminleriyle dikkat çeken Niyazi karakteri ile hafızalardan hâlâ silinmedi. Onun bu yeteneğini duyan mafya babası tarafından kaçırıldıktan sonra gelişen olaylarsa bir hayli eğlenceliydi. Kuponları yazdığı minibüs ortamında yakınıp duran teyzeyi, polis görünce oturmak eğilmek zorunda kalan kalabalığı ya da teypten çalan Şiki Şiki Baba’yı sahiden hangimiz unutabildi? Güçlü sezgileri ile Balıkların eşleşebileceği en eğlenceli karakter tabii ki Niyazi.

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.