Burcuna Göre Hangi Hollywood Karakteri İle Kankasın?

Film izlerken bazı insanlar senaryoya kendini fazla kaptırıp filmdeki karakterlere eşlik ettiğini, onlarla birlik olup aksiyonun içine sürüklendiğini hisseder. Gerçek yaşamdaki insanların birer yansıması olan film kahramanları belli burçların özelliklerini taşır. Dolayısıyla her burçtan insanın iyi anlaşabileceği sinema karakterleri vardır. İşte burcunuza göre kanka olabileceğiniz Hollywood’ın efsane kahramanları:

Koç (Spartacus)

Bazı tarih kitapları onun aslında köleliğe karşı ayaklanma başlatmaktan ziyade kendi yaşamını kurtarmak için mücadele ettiğini anlatıyor. Ancak biz onu içindeki lider ruh sayesinde yüzbinlerce köleyi başkaldırıya yönelten bir kahraman olarak tanıyoruz. Çok sayıda filmle karşımıza çıkan ünlü gladyatör tarihte en fazla saygı duyulan şahsiyetler arasında yer alıyor. Koç burcunun doğuştan gelen yönetici vasfı, tarih boyunca Spartacus gibi önderlerin doğumunda rol oynamıştır. Onun kankası olarak Roma İmparatorluğu’nun zincirlerini birlikte kırabilir, omuz omuza savaşıp gelecek nesillere direnme umudu aşılayabilirdiniz.

Boğa (Wendell Bud White)

90’lı yılların gangster filmlerinden Los Angeles Sırları’ndaki (L.A. Confidential) sert görünümlü polis memuru rolüyle hafızalarımıza kazınmıştı Wendell Bud White. İnatçı ve fazla sahiplenici tarzıyla başta gıcık kaptığımız bu karakter, adaletten yana olan dürüst ve samimi duruşuyla sonradan kendini sevdirmişti. Aşık olduğu kadına olan sadakati ve kıskançlığıyla Boğa burcu çekiciliği sezdiğimiz Wendell ideal bir iş arkadaşı olurdu. Birlikte suçluları kovalarken, arkanızda onun gibi güvenilir bir meslektaşınızın olmasının rahatlığını yaşardınız.

İkizler (Nina)

Siyah Kuğu’nun (Black Swan) masum yüzlü balerini Nina yansıttığı karakterle insan yüzünün aydınlık ve karanlık tarafını sembolize ediyor. Filmde, idealist bir uğraş olarak görülen bale sanatında bile rekabetin ne kadar tırmanabileceğine heyecanla tanık olduk. Filmin başından ortalarına Nina’nın emeği ve yeteneğiyle Siyah Kuğu rolünü kapmaya çalıştığını düşündük. Oysaki genç balerin, kendinin bile tam olarak farkında olmadığı vahşi ve hırslı yönünü açığa çıkarak rolü almıştı. Ona bu yarışında kendi gibi çok sayıda karakter içeren bir İkizler burcu eşlik edebilirdi.

Yengeç (Tiffany)

Umut Işığım (Silver Linings Playbook) filminin arıza ama çekici kızı Tiffany, büyük aşkların nefretle başladığını bizlere bir kez daha kanıtlıyor. Başlarda yarattığı kaybeden görüntüsüyle son derece yadırgadığımız genç kadın giderek seyircinin kalbini fethediyor. Alınganlığı ve duygusallığıyla en çok bir Yengeç’in anlayabileceği Tiffany, soğuk nevale Pat Salitano’ya gönlünü kaptırıyor. “İki deli bir araya gelmemeliydi” sözünü doğrularcasına tedavi gördükleri merkezde sık sık atışıyorlar. Tiffany’in kankası olarak Pat’i nasıl tavlayabileceği yönünde plan yaparak kafa kafaya verseniz ne eğlenceli olurdu.

Aslan (Tony Montana)

Yaralı Yüz (Scarface) ile hafızalara kazınan psikopat mafya lideri Tony Montana, film gösterime girdiğinden beri seyirci tarafından çok sevildi. Küba’dan göç ettiği Amerika’da ortalığı kırıp geçiren Tony, cesareti ve otoritesiyle krallığını ilan etmişti. Agresifliğiyle yerleşik uyuşturucu mafyalarını diz çöktürürken izleyiciyi de mest etmişti. Onun vahşi dünyasına ancak kendi gibi cesur bir Aslan eşlik edebilir. Rakiplerini avlamaya çalıştığı son sahnelerde ona destek olarak belki zaferini ilan etmesini sağlayabilirdiniz.

Başak (Clarice Starling)

Kuzuların Sessizliği (The Silence of The Lambs) filminde idealist kişiliğiyle tanıdığımız FBI Ajanı Clarice, katile ulaşmak için başka bir katille irtibat kuruyor. Cinayeti çözmek adına kılı kırk yaran dedektif, şeytan ayrıntıda gizlidir diyerek işini titizce yapıyor. Takıntıları yüzünden geçmişi aklından çıkarmayan Clarice için Başak burçları ideal bir arkadaş olabilirlerdi. Onunla hapishane koridorlarında dolaşıp Hannibal Lecter’la konuşmak başta ürkütücü gelse de bir o kadar da heyecanlı olurdu.

Terazi (Rose)

Gerçek yaşamdan Hollywood sinemasına uyarlanan “Titanic” ile güzel Rose’un aşkı için yaptığı fedakarlıklara tanık olduk. Zarafetiyle gemidekilerin kalbini fetheden Rose, filmlerdeki alışılagelmiş şımarık aristokrat kızlarından çok uzakta bir profil çizmişti. Kriz anında soğukkanlılığını korumayı başaran genç kadın, cesareti ve soğuğa direnciyle ölümden kurtulsa da ne yazık ki aşkının ölmesine engel olamıyordu. Terazilerin adaletini ve sempatikliğini yansıtan Rose’a belki de hayatının aşkını kurtarmasında yardım edebilirdiniz.

Akrep (Catherine)

90’ların en çok konuşulan filmlerinden “Temel İçgüdü” (The Basic Instinct) ile tanıdık Catherine Tramell karakterini. Güzelliği, cazibesi ve keskin zekasıyla Akrep kadınına işaret eden ünlü karakter, yalan makinesindeki soğukkanlı tavrı ve oturuşuyla izleyicinin hafızasına kazınmıştı. Seksapelliğinin farkında olup bunu silah olarak kullanması yüzünden kimse onun cazibesine karşı koyamıyordu. Karşısındakini kolayca analiz edip yanıltmasıyla kimse onunla baş edemezken, siz de onun yanında yer aldığınız takdirde detektiflerin işi daha da zorlaşacaktı.

Yay (Guido)

Hayat Güzeldir (Life is Beautiful) filmiyle insanlık tarihinin en büyük soykırımına imza atan Naziler dönemindeyiz. Hayat dolu olan Guido, biricik eşi ve oğluyla mutlu mesut yaşarken Yahudi oldukları için toplama kampına gönderilir. Pozitifliği, esprili kişiliği ve yaşam enerjisiyle Yay burçlarını anımsatan Guido, neşeli yüzüyle çocuğuna toplama kampındaki hayat mücadelelerini bir oyunmuş gibi anlatır. Bu güçlü baba figürüyle birlikte küçük oğluna pembe masallar anlatıp, onu bu kirli dünyadan izole edebilirdiniz.

Oğlak (Don Vito Corleone)

Baba (Godfather) serisiyle efsaneler arasında başı çeken Don Vito Corleone, yeraltı dünyasının en çok bilinen babası olma vasfını hala koruyor. Soğukkanlı görüntüsüyle rakiplerini titretmeyi başarırken Oğlak burcu disipliniyle oyunu kurallarına göre oynuyor. Acımasız yönüne karşın geleneksel aile yapısına verdiği değerden asla vazgeçmiyor. Rakiplerini fevri ve öfkeli bir tarzla değil sessiz tavrı ve stratejik planlarıyla ters köşeye yatırıyor. Kendisiyle kanka olduğunuz takdirde birlikte yer altı dünyasını titretirken karizmatik duruşunuzla hafızalardan silinmezdiniz.

Kova (John Connor)

Bilim-Kurgu sinemasının kilometre taşı niteliğindeki “Terminator”ün asi çocuğu John Connor’ın zorlu yaşamına ancak bir Kova burcu eşlik edebilir. Sistemin tutunamayanlarından olarak başı dertten kurtulmayan John, tatlı serseri yönüyle kendini sevdirmeyi başarıyor. Dünyaya gönderilen kötü Terminatörle mücadelesinde John Connor’a eşlik ederken kendinizi muhteşem bir aksiyonun ortasında bulursunuz. Makineleşme giderek insanların yerini almak isterken bu özgür ruhlu ve aykırı çocuk aynı zamanda insan ruhunun metaforu olarak görülüyor.

Balık (Padme)

“Yıldız Savaşları” (Star Wars) serisinin masum karakteri Padme; merhameti, duygusallığı ve fedakarlığıyla tam bir Balık burcunu sembolize ediyor. Kahraman ruhlu bir iyi aile çocuğuyken karanlık tarafa geçen hayırsız kocası Anakin yüzünden az gözyaşı dökmedi. Çilekeş Padme, üzüntüsünden doğumda ölerek, çocuklarının büyüdüğünü bile göremedi. Onu en iyi anlayan bir burç olarak sıkıntısını aşmasına yardımcı olabilir, belki Anakin’i girdiği bu karanlık yoldan döndürmek için ikna edebilirdiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.