Burcuna Göre Hangi Fasıl Şarkısı Seni Anlatıyor?

“Türk Sanat Müziği” eserleri, zamanın eskitemeyeceği, yıkıp geçemeyeceği, demodeler hurdalığına acımasızca gönderemeyeceği nadir eserlerdendir! Bu yaşsız eserler, dinleyenin kulak pasını siler, rockçısından, arabeskin derinine dalana, popçusundan, punkçısına herkesi birbirine karar, buluşmak için ortak bir zemin ayarlar! Bakalım burçların duygularına tercüman olan fasıl şarkıları neler?

Koç       

“Dalgalandım da duruldum, koştum ardından yoruldum, binlerce güzel sevdim de en son sana vuruldum!” güftesi ne de güzel tercüman oluyor Koç’un yaşantısına, zihninden geçenlere, kalbinin fısıltılarına! Fasıl repertuvarının tam ortasında, sohbetin koyusunda aniden yükselen sesle Koç aşka gelir, sözlerine verdiği arayla aşka gelir! Açar gür sesini, kapatır tüm algılarını ve başlar kendini anlatan esere eşlik etmeye!

Boğa

Sevdiğini ebediyen kaybetse, öte dünyaya gönderse dahi vazgeçmez, bir gün buluşacakları ümidini bir an olsun terk etmez Boğa! Başladığı işi yarım bırakacak kadar sabırsızlanmaz, acele etmez! Duygularından son derece emin olan Boğa; içine kuşku düşürüp yön değiştirmez! “Elbet bir gün buluşacağız, bu böyle yarım kalmayacak..” güftesine samimiyetle eşlik eder, bu sırada kendi kendine verdiği sözü de tazeler!

İkizler  

İkizler’e hep bir ağızdan söylenen, sonu gelmeyen tekrarlarda avazı çıktığı kadar bağırmasını gerektiren, yorulmadan sürdürmesi zorunlu olan şarkılar yakışır! İkizler’in çenesi de nefesi de kuvvetlidir! Çile çekmek özde zor olsa da dilde bir tek İkizler’e kolaydır! Fasıl yarıyı geçmiş, keyifler çakıra yaklaşmış, saz ekibi “çileeeeeeee….” zamanını başlatmıştır! Hep bir ağızdan “Allah!” nidasına gelince sıra İkizler’in performansına gelir, İkizler oraları inletir! “Çile bülbülüm çile” eşliğine İkizler bayılır.

Yengeç

Yengeç sevdiğinin yanında olmadığı her an sıla hasreti çeker, kendini gurbette bir başına kalmış yaralı bir güvercin gibi yapayalnız hisseder! Mehtabı, yaşam suyu, en nadide şarkısı, sevgilisi yoksa yanında, gün de ışığını yanına alıp geceye bıraktıysa sahneyi gün sonunda, “Akşam oldu hüzünlendim ben yine..” güftesi çalar Yengeç’in duygu yolculuğunun fonunda!

Aslan   

“Benzemez kimse sana, tavrına hayran olayım! Bakışından süzülen işvene kurban olayım!” günler geceler boyunca, kim bilir kaç defa duymuştur sevdiğinin dudaklarından bu methiyeleri! Şimdi ise Müzeyyen Senar’ın muazzam sesiyle çalınır kulaklarına! Aklında eski günler, yüzünde ince bir sızı saklayan hafif bir tebessüm! Aslan eski sevgilisini düşünür, gözlerine hücum eden yaşları hissetmezden gelip, keyifliymiş gibi yapar!

Başak  

Başak herkesin şikayetini dinler, derdine derman olur, yarasını sarar, işini sırtlanır, gücünü kolaylaştırır ama kendisi ağzını açıp aman demez, ihtiyacı olsa dahi kimselere aman demez, tek kelime etmez! Zira herkese ettiği yardımlar sonrasında her şeyi kendi başına başarabileceğine dair köklü bir önyargı oluşur. “Kimseye Etmem Şikâyet” sözlerini keyifli masasına eşlikte duyduğu anda başlar sözleri içinden tekrar etmeye! Sahneleri sevmeyen Başak fazla dikkat çekmek istemez.

Terazi  

Terazi aşk için yaşar, kapıldığı her rüzgârda sevmeye ve sevilmeye doyar! Bazen aşkın tatlı diline, güzel yüzüne konar, bağladığı karaları sökmek için pembe düşlere dalar! “Sevmekten kim usanır” güftesi kulaklarına çalındığı anda, eski sevgilisine yanarken gözlerindeki parlamayı fark eden, yüreğindeki sevgili özlemini duyan Terazi hayatında yepyeni bir sayfa açar! Defalarca kez yemin etse, onlarca gönle girip gönlünü de eğlese, sonunda içinde bir yerde onu bekleyen eski aşkına dönmeden edemez!

Akrep  

İki yolu var yaşamın der Akrep; ya basbayağı yaşamak, soluğunu derinlerinde hissetmek, hazzın doruklarını görmek, aşık değil aşkın ta kendisi olarak tüm kılcallarında başka birinin varlığına tutunduğunu hissetmek ya da basbayağı ölmek! Bir ömre bedel olan aşkı için ölmeyi de göze alır Akrep, sonsuza dek yaşamayı da! Istırapların büyüğünden korkmaz, acı çekmek Akrep’e koymaz ama sevilmemek çok acıtır, ölümle burun buruna gelmesini kolaylaştırır! “Bir ihtimal daha var” güftesine eşlik etmek, Akrep’i derinlere daldırır!

Yay       

Yay aşkı için uçurumlardan yuvarlanır, okyanus diplerinde soluksuz kalır! Kafasına koyduğunu canı pahasına yapmakta, tehlike göbek adım deyip dolaşmakta üstüne yoktur! Delidir Yay, eğlenceli, enerjik, mutlu, tatlı bir deli! “Acını da ağladığın gecelerde akıttığın göz yaşını da çekinme bana getir” der Yay! Yay tükenmez, sevdiğinin tüm derdini de omuzlasa yorulmaz! Ve tam sırası, sanatçıya eşlikte sesini cılız tutmaz Yay, kaldırır kadehini havaya, vurur sevdiğininkine usulca, “Kadehinde zehir olsa ben içerim bana getir” diye haykırır eser boyunca!

Oğlak   

Söylemesi oldukça zor olan, azmederek binlerce tekrarla ve sahip olduğu yeteneklerle çalışılması gereken bir eser elbette Oğlak’ın sözüne, sesine, hissine yakışır; “Ben gamlı hazan!” Kolayı keyfinde dahi tercih etmez, zor olmadan varlığını hissetmez Oğlak! Aşka geç kalan ama kendini inşa etmek konusunda nice başarıya imza atan Oğlak, ileri yaşlarında kapısını çalan aşkı da mantığıyla yanıtlamıştır; “Sen kendine kendin gibi bir taze bahar seç!”. Oysa nerede görülmüş ruhun yaş aldığı!

Kova

Kova kimselere derdini açmaz, duygularını gün yüzüne çıkarıp mantığını yok saymaz! Kahırlar içinde ağladığını, yalnızlığına yandığını, dertten uzaklara daldığını gören olmaz. Yalnızlığına eşlik eden “Gökyüzünde yalnız gezen yıldızlar…” şarkısıysa, nakaratını ıssız bırakmaz Kova! Fazla abartmaz, sesini kendi duysa yeter; “Ben yalnızım, ben yalnızım, yalnızım!”

Balık    

Balık’ın yaşam görüşünü, düş diyarının tadını, dünyanın gelip geçiciliğini en güzel anlatan eserlerden biridir “Sagah Şarkı”! Akşam olmuş, Balık’ı aydınlıkla karışık bir hüzün basmıştır, yalnızlığına kaldırdığı kadehine eşlik eden “Dönülmez akşamın ufkundayız, vakit çok geç…” güftesi, Balık’ı bir anda himayesine alır, düş kapıları ise sonuna dek açılır! “Arkasında güneş doğmayan kapıdan geçince başlayacak sükunlu gece” sen öncesinde aşk içinde yaşa der sanatçı! Tıpkı Balık’ın yaptığı gibi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.