Burcuna Göre Hangi Çizgi Film Karakterisin?

Çocukluğumuzun isle karışık portakal kokulu çizgi kahramanlarını anımsayıp gülümsemeyenimiz yoktur! Sabah onların dünyasına uyanır, geceleri yatmadan aklımızda kalan huylarını toplar kimliğimize iliştirirdik, belki de farkında olmadan! Fantastik ögelerle bezenmiş öyküleri ağzımız açık izler, büyüklerin kurduğu oyunları çocuk saflığımızla oynardık. Bit yeniklerini henüz tanımadığımız, olayların ardındaki manalara varmak için tabular geliştirmediğimiz, kafamızın açık, bakışımızın özgür olduğu günlerdi. “Ey gidi günler, ne güzeldi!” deyip geliyoruz burçları temsil eden çizgi film karakterlerine. 

Koç      

Yepaaa yepa andele arrivaaaa gibi çığlıklar atmasa da başına Meksika usulü şapka takmasa da dört nala yardırırken maraton koşucularını aratmayan Koç; tozu dumana katar. Her maceradan rüzgar gibi çıkıp, rakibini hızıyla şaşkına çeviren Koç; eminiz tanışma şansı olsa hırs yapıp Road Runner’ı da geçerdi! Tabi ki geçerdi! En hızlı, en birinci, yenilmez, yıkılmaz, yürek titremeden eline su dökülmez Speedy namlı Koç, kedi fare kovalamacasında geçirdiği ömrüyle tam bir Gonzalez!

Boğa    

Vursalar duymaz, uykusu baldan tatlı, keyfine düşkün, sefa delisi Garfield, yer yatar, içer devrilir, kanı deli akan yerinde duramayanları hareketsizliğiyle sinir eder! Boğa’nın keyfi yerinde olsun varsın dünya yıkılsın, gök yarılsın; umurunda olur mu? Olmaz! Dünyayı telaşa verenlerin yanında fazla sakin, aptalca koşuşturmalar için fazlaca zeki, tüm unlarını eleyip asmış, yaşamın kalanını huzuruna adamış, bu uğurda kulaklarını tıkayıp, gözlerini kapamış, olduğu yere yapışırcasına uzanmış, lazanya düşkünü obur kedi; canımız Garfield, acaba burcun Boğa mı? Peki pastadan küçük bir dilim kesip kalanını kendi tabağına alman? Ya pazartesiden nefret etmen! Bu da mı tesadüf?

İkizler

Naber cınım? Karşınızda aptala yatan bir kurnaz, fazla güveneni üzer biraz! Öpücüğü tatlı, masajı rahatlı olsa da tersi çok pistir kendisinin. Eli dursa, ayağı durmaz, çenesi susmaz, kaçmaktan yorulmaz! Bir öyledir bir böyle! Önce insanı deli eder ardından iki tatlı dil döker, şeytan tüyünü rüzgârda şöyle bir estirir gönülleri tam kazanır, bir osmanlı tokadı basar neye uğradığını şaşırtır. Tavşanın İkizler’i de böyledir sağı solu belli olmaz, her ihtimale karşı elinin tersinde durulmaz! Ay ne tatlı deyip aklını alırım, kulağından tutar bir çırpıda tavana asarım diyenler ayağınızı denk alın! Bugs Bunny dünyanın bin bucağını saniyede gösterir ama yine de şirinlik abidesidir. Kalbi kırılsın kulaklarını indirir, öyle durunca çok sevimlidir, yanına yaklaşınca dişlerini gösterir, bal yanaktan bir öpücük hakkıdır.

Yengeç

Ormanın derinliklerinde yaşayan, ortaklaşa yaşamda türlü rolleri üstlenen bir dolu şirinin yaşadığı köyün tek dişisi, yegâne anası, derleyip toplayıcısı, bebek şirinin şefkat kucağı şirine olmasa şirinlerin yuvası olur muydu? Malum şirinler köyünde süren komün yaşamın tek kadını şirinenin ekipteki rolü pek şaibeli! Esasen işsiz, ressam şirine model, şaire ilham, tembele nasihat, aşçıya çırak; şirine aslında her şeyden biraz! Biraz ürkek, biraz kırılgan çokça şefkatli oluşuyla tam bir Yengeçtir kendisi.

Aslan   

İrona adındaki robot hizmetçisi, zırt dese dibinde biten yakın koruma uşağı, dolar isimli köpeği ve paralar tepiştirilmek suretiyle oluşturulan yastığıyla, her yerinden dolar akar, Richie Rich durmadan para saçardı. İzleyenin kuş olup, tripleks altın kafeste yaşayası gelirdi! Evinde hamburgerci, bahçesinde lunapark dahası evinde bir mucit yaşardı! Saatine entegre helikopteri, para akınında çıkardığı sörf tahtası, uçan balonuyla seyahat eden kurtarıcı robotu; Richie nasıl da zengindi! Tüm parasını iyilik için kullanan bir Aslan’dı Richie Rich!

Başak  

Ne yeteneklerini mitolojik Tanrılardan alır ne de kahramanlardan simgeler taşır, Gadget kendi geliştirdiği robotik icatlarıyla önüne gelen tonla olay dosyasını çözümlemek için zekasını kullanırdı. Tıpkı tüm detaylara hakim olan, en karmaşık durumları analitik düşünebilme kabiliyetiyle bir çırpıda aydınlatan Başak gibi. Kolları, bacakları, boynu akla gelebilecek her uzvu uzar, kıyafetine entegre paraşütü ansızın açılırdı, Gadget tuhaf malzemeleri ve elinden düşürmediği kocaman büyüteciyle mükemmeli arardı.

Terazi  

Güne şarkılarla uyanan, ötüşünde bülbüllerden ezgiler saklayan, kendini kovalayan kediyi kıvrak hamleleriyle hep sert kayaya toslatan Tweety adil olanı yapar; hayatta kalmak için kötü kediyi türlü yollarla oyalardı. Herkesçe sevilir, tatlı bakışlarıyla gönülleri çelerdi. “Ben küçücük savunmasız masum bir kuşum” der Sylvester’ı kapı dışına atmayı başarırdı. Tıpkı Terazi gibi aslında olaysızlığı ve sevimliliğiyle kazanırdı. “Bir kedi gördüm sanki!” repliğini de çizgi dünyasından çıkarıp, dillere pelesenk etmiştir.

Akrep  

Akrep’in tersini bilen bilir, düzü ise çok az kişice görülür ve kötü günün, karanlığın, mağduriyetin içinden çıkan altın kalbiyle tanınır. Tüm yaşamını bir maskenin ardında saklar, gizemli dünyasında yaşar! Tıpkı maskeli kahraman Zorro gibi! Kötüye verdiği sayısız cezanın üstüne attığı imza, iyiye yardım olarak geri döner. Akrep intikamını ses çıkarmadan, gizli saklı alsa da görevin tamamlandığını herkes görür!

Yay       

İtiraf edelim ekmekten aldığı lokmanın düzgün ısırığı hepimizi etkiler, kızağıyla Alp’lerden kayarken hissettiği rüzgâr içimizi bir hoş ederdi. O zamanlar dar sokakların dik yokuşlarında, karlı günlerde poşetle kaymak, anneden gizlice sokağa çıkarılan leğene oturup rüzgâra kafa tutmak pek marifetti. En çok da Yay düşünmeden kayardı yokuşların en tepelerinden, kolum kırılır, leğen bir yana fırlar ben öteki yana derim sıyrılır diye düşünmezdi. Bir de hep mutluydu Heidi, belli ki anne baba yoktu ortalarda, bir dedesi bir de dostu Peter vardı, koşmalara doymaz, durduğu yerde oturmaz, iyimserliğinden bir dirhem kaybetmezdi; tıpkı Yay burcu gibi.

Oğlak   

İsimleri sanatçı kendileri savaşçı dört kaplumbağanın türüne kafa tutarcasına hızlı birer ninjaya dönüşüp, kötüleri logar kapaklarından çıkıp çıkıp haklamasını anlatan çizgi dizinin perde arkası kahramanı, dünyanın en uyuşuk hayvanından, en hızlı ve teknik dövüşçülerini yaratan Splinter Usta’dır! Yaşlı bilge en doğru taktiği vermekte usta, yer altındaki gizli mahzeninde sürekli çalışmaktadır. Esnemez bir disiplin ve muazzam bir akıl hocalığı ile seyredilen Splinter Usta’nın burcu da malumunuz Oğlak’tı!

Kova    

Kova’nın özgür ve eşitlikçi bir yaşam hayaliye yanan Kova’nın zihninde defaten kurduğu ütopyasını, elini taşın altına koyup gerçekleştirmeye koyulmuş çizgi kahramana; Robin Hood! Zenginden alıp fakire vermesiyle nam salmış, otorite sahiplerinin yapamadığı eşit düzeni kurmak için kolları sıvamıştır. Kova da şu dünyadan türlü icatlarla çıkıp, yeni ve eşit bir toplumun varlığı için kafa patlatmaz mı? Belki birkaç Robin Hood yaşıyordur aramızda, Kova’lar çoktan işe koyulmuştur, kim bilir?

Balık    

“Doğduğun an gökyüzü seni Balık olmaya zorlamışsa ve büyük bir yetişkinsen, hayat gerçekten çok zordur” Cedricvari bir söylem Balık’a nasıl da yakışmadı mı? Çocuksu düşleri cebinde, aşkın idealize olmuş saf hali kalbinin tam orta yerinde, hayallerinden vazgeçip gerçek dünyanın kaosuyla tanışmaya direnen bir Cedric; hayatı boyunca hiç büyümeyecek, hep sekiz yaşında kalacak zira Balık olmak tüm hayatını ay ışığında gökyüzüne bakarken gerçek hislerini duyumsamayı, aşkı hep platonik yaşamayı gerektirir.

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.