Burcuna Göre Hangi Bilgisayar Oyununu Oynamalısın

Geçtiğimiz aylarda Perdigital.com tarafından gerçekleştirilen bir araştırıma, Türkiye’de hangi bilgisayar oyunlarının en çok hangi şehirlerde ve yaş gruplarında tercih edildiğini ortaya koydu. Bir nevi bilgisayar oyunu seçimlerinin Türkiye haritasını çıkardı da denebilir. Örnek vermek gerekirse, PUBG en çok İstanbulluların tercihi olurken, League of Legends’ta İzmirlilerin, Metin2’de Ankaralıların, Zula’da ise Bursalıların ağırlığı görüldü. Benzer şekilde oyun seçimlerinde yaş ortalamasının da payı büyük. League of Legends yüzde 70 gibi büyük bir oranla 15-22 aralığındaki kullanıcılar tarafından oynanıyor. PUBG’de ise oyuncuların yüzde 67’sinin yaş ortalaması 18 yaş ve üzerinde seyrediyor. Peki, bilgisayar oyunu tercihlerinde belirleyici olan sadece şehirler ve yaş mı? Tabii ki değil! Kişilerin karakter yapıları da oyun seçimlerinde önemli bir etken. Burçlar üzerinden gitmek, bu noktada daha açıklayıcı olabilir. İşte burcuna has bilgisayar oyunu önerileri!

Koç: Grand Theft Auto 5

Grand Theft Auto 5 ya da daha bilinen adıyla GTA 5, Koçların kendilerini kaptırabileceği oyunlardan biri. 1998 yılından bu yana varlık gösteren oyununun 5. sürümü, gerek sunduğu oynayış özgürlüğü gerekse sokaklarda istenen suçu işlemeyi serbest bırakan yapısıyla kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarıyor. Dünya genelindeki yüksek satış rakamları da oyunun başarısını kanıtlıyor. Aksiyon ve suç odaklı oyunda Koçların adrenalin duygusunu sıkça tatmin edeceği kesin.

Boğa: Counter-Strike: Global Offensive

Piyasaya sürüldüğü 1999 yılından bu yana başarısını katlayarak arttıran Counter-Strike: Global Offensive ya da kısa adıyla CS: GO, Boğalar için biçilmiş kaftan denebilir. Başarılı strateji kurabilme ve keskin nişancılık yeteneğini şart koşan oyun, kullanıcısına oturduğu yerde saatler geçirtebilme potansiyeline sahip. Şimdiden uyaralım, Boğaların bağımlı olmamak için dikkatli olmasında fayda var.

İkizler: League of Legends

Bugün tüm dünyanın adını ezbere bildiği oyun, League of Legends, İkizlerin bir bilgisayar oyunundan beklediği her şeye sahip. Fantastik tarzda bir hikaye kurgusu, özgün tasarımı, çok oyunculu yapısı, takım üyeleri arasında sohbete izin vermesi ve stratejik bir zeka gerektirmesi… Tüm bu özellikler göz önüne alındığında uzun süre heyecanla oyunun büyüsüne kapılacaklarına şüphe yok gibi.

Yengeç: The Sims

Gelmiş geçmiş en iyi yaşam simülasyonu oyunu olarak nam salan The Sims, 20 yıla yaklaşan serüveninde 7’den 70’e herkesin beğenisini toplamayı başardı. Bir karakter yaratma, aile kurma, evini, yaşamını dizayn etmek gibi birçok fırsat sunan oyunu Yengeçlerin beğenmemesine imkan yok. Hatta ve hatta yarattığı karakterlerin hayatlarına kendini kaptırması en muhtemel sonuç bile denebilir.

Aslan: PUBG

Bugün herkesin adına aşina olduğu PUBG, gerek masaüstü gerekse mobil versiyonuyla milyonların en sevdiği oyunların başını çekiyor. Karakterin bir uçaktan atlamasının ardından düştüğü bölgedeki görevleri yerine getirmekle yükümlü olduğu oyunda rekabetin dozu fazlasıyla yüksek. Oyunun sonunda kazanan tarafta yer alabilmek için ise yüksek zeka, odaklanma becerisi ve güçlü refleksler şart. Bir başka deyişle, oyun Aslanlara özel dizayn edilmiş gibi.

Başak: The Forest 

Son dönemin en tercih edilen oyunları arasında yer alan The Forest, kullanıcılarına hayatta kalma mücadelesinin merkezinde yer alan bir deneyim sunuyor. Baş karakterin bir uçak kazasının ardından yerlilerle dolu bir adada gözlerini açması ile başlayan oyunun şart koştuğu yetenekler arasında ayrıntıları görebilme, strateji kurabilme ve yüksek mücadele gücü bulunuyor. Neredeyse Başakların yetenekleriyle bire bir aynı! Böylesi bir oyunda hayatta kalmayı onlardan başka kim başarabilir ki?

Terazi: The Walking Dead

Son yılların bol ödüllü bilgisayar oyunlarından biri olan ve bir çizgi romandan uyarlanan The Walking Dead, kelimenin tam manasıyla Terazilere göre! Bir zombi dünyasında gözlerini açan karakterin seçimleri üzerinden şekillenen oyun, kullanıcılarına özel interaktif bir senaryo sunuyor. Üstelik oyun sadece belirli bir görevi yerine getirmek üzerine değil. Diyaloglar, oluşturulan karakter yapısı ve kurulan dostluklar da oyunun mihenk taşlarını oluşturuyor. Terazilere de sadece oyundan keyif almak kalıyor.

Akrep: Outlast

Akreplerin öyle içi boş vurdulu kırdılı bilgisayar oyunlarıyla işi olmaz. Yeteneklerini konuşturabileceği, derin bir senaryoya sahip, gizemli bir oyun ilgilerini çekebilir. Outlast gibi! Oyunda meraklı bir gazetecinin elindeki kamerayla birlikte bir akıl hastanesini keşfetme hevesi, gerilim dolu bir maceraya uzanıyor. Gizemli ve ürkütücü bir atmosferde geçen oyun sırasında Akreplerin dış dünyadan kopması mümkün.

Yay: Need for Speed

Yılların eskitemediği oyun Need for Speed, pek tabii hız ve macera tutkunu Yaylara göre. Basit bir araba yarışının ötesinde kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunan oyunda heyecan ve adrenalin duygusu bir an olsun dinmiyor. Kullanıcısını oyunun evrenine başarılı bir şekilde adapte etmesi de söz konusu efekti katlayarak arttırıyor. Yaylara ise sadece gaza basmak kalıyor.

Oğlak: Age of Empires

İlk dalga bilgisayar oyunları arasında devleşerek bugünlere kadar gelen Age of Empires, saatlerini bilgisayar oyunlarına harcamaktan haz etmeyen Oğlakları bile kendine bağlayabilecek türde bir oyun. Bir harita üzerinde bir devlet kurarak başlayan oyunda aşama aşama kaydedilen ilerleme, kısa sürede büyük bir medeniyet kurmaya doğru ilerliyor. Tabii ki bu süreçteki başarı, Oğlakların da uzmanlık alanı olan stratejik karar verme yeteneği ile yakından alakalı.

Kova: The Last of Us

Kovaları bilgisayar başına oturtup, uzun süre oyun oynamalarını sağlayabilmek için karşılarında The Last of Us gibi bir oyun olması gerek. İnsanoğlunun büyük bir yıkımla karşı karşıya kaldığı ve otoriter bir yönetimin altında var olma mücadelesi verdiği oyunda baş karakterin sisteme meydan okuyarak hayatta kalma mücadelesi Kovalara ilham verecek cinsten. Öyle ki bilgisayar başında fark etmeden saatlerini harcayabilir.

Balık: Minecraft

Piyasaya sürüldüğü günden bu yana hızla yaygınlaşarak dünya genelinde bir fenomene dönüşmeyi başaran Minecaft, Balıkların can sıkıntısına ilaç gibi gelecek bir oyun. En yalın anlatımıyla kullanıcının isteğine göre küplerden bloklar oluşturduğu ve kendine has bir dünya yarattığı oyun, doğrudan oynayan kişinin koyduğu kurallar ekseninde şekillenebiliyor. Yaratıcı ve eğlenceli yanıyla Balıkların gönlünü fethedeceği kesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.