Burcuna Göre Hangi Anime Filmi İzlemen Gerektiğini Söylüyoruz

Animelerin dünyası, sundukları görsel şölen ve şaşırtıcı hikâyeleriyle pek çok insanın dünyasında büyüleyici bir yere sahip. Çizimleri, mekânları, konusu, karakterleri ve senaryosuyla bu dünyaya kısa süreliğine de olsa misafir olmak ise oldukça etkileyici bir deneyim. Peki, seni içine çekecek ve farklı bir zamana ve farklı bir evrene alıp götürecek anime filmin hangisi olduğu merak ediyor musun? Öyleyse burcuna özel anime film tavsiyelerimize göz atmadan geçme.

Koç

Usta isim Hayao Miyazaki, Ruhların Kaçışı’nda hayal gücünün sınırlarını zorluyor. Film, 10 yaşındaki küçük Chihiro ve ailesinin yeni bir kasabaya taşınma yolculuklarında yollarını kaybetmeleri ve kendilerini terkedilmiş olduğunu sandıkları bir lunaparkta bulmalarıyla başlıyor. Anne ve babasının buradaki yiyecekleri açgözlülükle yemelerine engel olamayan Chihiro, onların birer domuza dönüşmesiyle kendini içinden çıkması güç bir durumun içinde buluyor. Sonrasında ise hem kendisini hem de ailesini kurtarmak için bir mücadeleye girişiyor. Sonunda ise iyilik ve sevgi tüm kötülüklere karşı galip geliyor.

Boğa

Komşum Totoro, bizleri hasta annelerine daha yakın olabilmek için babalarıyla birlikte evlerinden ayrılıp bir köye taşınan Satsuki ve Mei’nin sihirli dünyasına davet ediyor. Yeni çevrelerinde yalnız olmadıklarını fark eden bu iki kız kardeş orman ruhlarıyla sıra dışı bir dostluk kurarlar. Sevimli devasa yaratık Totoro, kedi otobüs ve toz tavşanları gibi karakterleri animasyon dünyasına kazandıran bu sıcacık anime; doğaya saygı, dostluk, çocuk olmanın saflığı ve büyümenin getirdiği sorumluluk gibi pek çok konuyu sevgi dolu bir dille aktarıyor.

İkizler

Makoto Shinkai imzalı Senin Adın, taşrada yaşayan Mitsuha ve Tokyo’da yaşayan Taki’nin yer ve zamandan bağımsız hikâyesini ele alıyor. Kardeşi ve büyükannesiyle paylaştığı taşra hayatından sıkılan Mitsuha, Tokyo’da yaşama hayalleri kurar. Taki ise bir yandan liseye giderken diğer yandan bir restoranda yarı zamanlı olarak çalışan mimari ve güzel sanatlar meraklısı bir gençtir. Birbirine yabancı bu iki karakter bir sabah uyanırlar ve kendilerini birbirlerinin bedenlerinde bulurlar. Farklı yerlerde birbirlerine kendi yaşamları hakkında notlar bırakarak bu değişime ayak uydurmaya çalışırlar. Aslında Mitsuha farkından olmadan yaklaşan felaketi önlemek için Taki’ye yıllar öncesinden işaretler göndererek kasabasının kurtuluşu için şans yaratmak istemektedir.

Yengeç

Senaryosunu ve yönetmenliğini Isao Takahata’nın üstlendiği Ateşböceklerinin Mezarı, izleyenleri gözyaşlarına boğacak dramatik bir yapım. Film, bombalanan bir şehirde hayatta kalma mücadelesi veren 14 yaşındaki Seita ve 4 yaşındaki kardeşi Setsuko’nun trajik hikâyesini ele alır. Annelerini kaybetmelerinin ardından teyzelerinin yanına sığınan iki kardeş, ondan da bekledikleri sıcaklığı bulamayınca eski bir sığınakta başlarının çaresine bakmak zorunda kalır. Filmde bir yandan Seita’nın kardeşini korumak ve ona için yiyecek bulmak için sarf ettiği umutsuz çabayı ve çaresizliği izlerken diğer yandan savaşın insanlar üzerindeki yıkıcı etkilerini derinden hissediyoruz.

Aslan

Yönetmenlik koltuğunda Hayao Miyazaki’nin oturduğu Gökteki Kale, Sheeta adında bir kızın sahip olduğu gizemli mavi bir taş sebebiyle korsanlar ve ajanlara karşı mücadelesiyle başlıyor. Hikâyenin bir bölümünde Pazu adından bir çocuk ile tanışan Sheeta, onunla birlikte ajanlardan ve korsanlardan kaçar fakat yakalanırlar. İki arkadaşın yoları tehditlerle ayrılsa da Pazu, Sheeta’yı kurtarmak için geri dönüşü olmayan bir maceraya atılmakta tereddüt etmez.

Başak

Takahiro Omori tarafından yazılan ve yönetilen Işıltılı Ateşböceklerinin Ormanına, 45 dakikalık kısa animasyon türünde bir yapım. Film, her yıl yaz tatilini geçirmek için büyükbabasının yanına giden Hotaru’nun ormanda kaybolması ve dokunulduğunda yok olan Gin adında bir orman ruhu ile tanışmasıyla başlayan olayları konu ediyor. Gin’in yardımıyla kaybolduğu ormandan çıkan Hotaru, onu ziyaret etmeye devam ediyor ve aralarında arkadaşlık oluşuyor. Ancak Hotaru’nun büyüyüp bir genç kız olmasıyla birlikte Gin’e karşı duyguları da değişiyor. Olayları sade bir dille ele alan yapım, ikilinin sarılıp Gin’in yok olduğu sahneyle birlikte sona eriyor.

Terazi

Yönetmenliğini Hiroyuki Morita’nın yaptığı Sihirli Kedi, kedileri çok seven Haru adındaki genç bir kızın kamyon altında ezilmek üzere olan bir kediyi kurtarmasıyla başlar. Sonrasında Haru beklemediği bir şeyle karşılaşır ve kedi konuşarak kendisine teşekkür eder. Kurtardığı kedi, Kedi Krallığı’nın Prensi Lune’dur ve Kedi Kralı Haru’ya teşekkür ederek onu Kedi Krallığına davet eder ve Prens Lune ile evlenmesini ister. Yaşadıklarının bir rüyadan ibaret olduğunu sana Haru’nun bir anda kendini kediler diyarında bulmasıyla olaylar gelişir.

Akrep

2010 yılında henüz 47 yaşındayken yaşama veda eden usta isim Satoshi Kon’un imzasını taşıyan Paprika, bilim-kurgu türünde bir anime film. Yasutaka Tsutsui’nin aynı isimli romanından uyarlanan yapım, Psikiyatrist Dr. Tokita’nın son derece güçlü etkilere sahip olan bir psikoterapi cihazı geliştirmesini konu eder. İnsanların kişiliklerini değiştirebilme ve silebilme gibi etkilere sahip cihaz, kötü niyetle kullanılması halinde oldukça yıkıcı sonuçlar doğuracaktır.

Yay

Yine bir Hayao Miyazaki şaheseri daha: Küçük Cadı Kiki. Hikâye, 13 yaşındaki cadı adayı Kiki’nin cadılık eğitimini tamamlamak ve gerçek bir cadı olabilmek için kedisi Jiji ile birlikte süpürgesine atlayıp başka bir şehre doğru yola çıkmasıyla başlıyor. Bir sahil kasabasına gelen Kiki, burada Tombo adında bir çocukla ve bir fırın işleten Osono adlı bir kadınla tanışır. Sahip olduğu tek sihri olan uçan süpürgesiyle kuryelik yaparak para kazanmaya başlayan Kiki, bu yolculukta kendini daha yakından tanıma fırsatı bulur ve ilk olgunluk sınavını verir.

Oğlak

Yönetmenlik koltuğunda Isao Takahata’nın oturduğu Prenses Kaguya Masalı’nın esin kaynağı bir Japon halk masalı. Film, ormanda bambu kesen yaşlı bir oduncunun bir bambu sapında neredeyse bir biblo büyüklüğünde olan küçük kız bulması ve onu eve götürmesiyle başlıyor. Kaguya adındaki bu kız hızla büyüyerek mutlu ve özgür bir çocukluk geçiriyor ve alımlı bir genç kadın oluyor. Bir gün bambuların arasında altın bulan yaşlı adam, Kaguya’nın zengin bir adamla evlenmesi, bir prensese yakışan adap kurallarını öğrenmesi ve Japon geleneklerine uygun şekilde görünmesi gerektiğini düşünür. Köyündeki mutlu yaşamından koparılan Kaguya ise derin bir kedere gömülür.

Kova

Hiromasa Yonebayashi’nin yönettiği Marnie Oradayken, arkadaşlık ve yalnızlık kavramlarını masalsı bir şekilde ele alıyor. Film, astım hastası Anna’nın temiz hava alması için uzak akrabalarının yaşadığı kasabaya gönderilmesi ve orada Marnie adında bir kızla tanışması ile başlar. İki kız kısa sürede yakın arkadaş olsa da Marnie bir gün aniden ortadan kaybolmasıyla her şey altüst olur. Sahip olduğu tek arkadaşını peşine düşen Anna, Marnie hakkındaki gerçekleri ve onun göründüğü gibi olmadığını öğrenir. Bundan sonra Anna için hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Balık

Makoto Shinkai imzalı Saniyede 5 Santimetre, aynı hikâyeye ait 3 bölümden oluşan romantik ve dram türünde bir anime film. Adını kiraz çiçeklerinin düşüş hızından alan film, ailelerinin Japonya’nın farklı bölgelerine taşınmalarıyla birbirinden ayrılmak zorunda kalan Takaki Tōno ve Akari Shinohara’nın öyküsünü anlatır. Aralarındaki mesafelere rağmen sürekli olarak yazışan iki aşık son bir kez buluşur ve ayrılırlar. Sonrasında ise herkes kendi hayatlarına kendi yollarına gider.

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.