Burcuna Göre Hangi 90’lar Şarkısısın

Türkiye’de pop müziğin fırtınalar estirdiği 90’lı yıllara kim hayran olmaz? Bu makul sessizliğin ardından geldik burçların nağmelerine. Doğa üstü bir şekilde hafızalardan silinmeyen efsane şarkıları bir çırpıda bilenlere, radyolarda tesadüfen duyduğunda bağıra bağıra eşlik edenlere gelsin bu yazımız. Merak etmiyor musun, 90’larda hangi şarkı senin burcunu söyler?

Koç

Kenan Doğulu – Yaparım Bilirsin

En birinci fatihlerin burcu Koç, ne pahasına olursa olsun girdiği her mücadeleyi kazanır, kafasına koyduğundan ölse vazgeçmez, tuttuğunu da koparır. Koçun iddiasını yeterince anladıysak biliriz ki bir Roma yakılacaksa, onu muhakkak Koç yakar. Ne mesafeler engeller onu ne de Kaf Dağı’na kaçıp saklanmalar. Baş koyduğu mutluluğu yaşar, gözü kara delidir, yapar biliriz!

Boğa

Nilüfer – Yine Yeni Yeniden

Şefkatle arzunun harika birleşimi Boğa, küçük dokunuşlarla cezbeder eşini. Yüreğindeki fırtına, hırçın dalgalarla değil, yaz rüzgarlarıyla eser. Sevilmek, istenmek, arzulanmak aşkta olmazsa olmazıdır. Gece yıldız ışıldasın ister teninde, gündüz güneş. Boğa dokunarak ve severek yaşar. Boğa yine, yeni, yine, yine, yeniden, hep deli deli yeniden sevilmek ister.

İkizler

Özlem Tekin – Aşk Her Şeyi Affeder mi?

Beğeni dünyası değişken, çok yönlü ikizler tam 90’lar insanıdır. Renkler, desenler, müziğin her çeşidi… İkizlere bu öyle metalci olamaz, iki üç arkadaşla idare edemez, bir iki renkle ömür geçiremez. Sıkılmış ama sonsuza dek kaybetmek istemediği bir ilişkideyse, çok üzgünüm istemeden seni dün gece aldattım deyip, şaşkına çevirir. Bir de kimle sorusuna; kim olduğu mühim değil sana bağlanmaktan kaçtım demez mi! Ama inanın tüm sabah pişmanlıktan ağlar. Güzel günlerin hatırına aşk her şeyi affeder mi? Orasını sevgilisi bilir.

Yengeç

İzel – Kızımız Olacaktı

Canı annesinin biricik yavrusu Yengeç için ev, yuva, aile, çocuk kavramları Zodyak’ın diğer tüm sakinlerinden daha önemlidir malum. Duygularıyla yaşayan evcimen Yengeç için sevdiceği çok kıymetli, evlilik kutsaldır. Sevgilisi bu yufka yüreği apansız terk edemez, söylemek zor küçüğüm der kıvranır da öyle itiraf eder. Sonunda başkası var gönlümle deyip de çeker gider. Yengeç, doğmamış çocuğunun yok olan hayaliyle hatırlatmak ister. Unuttun mu küçüğüm kızımız olacaktı!

Aslan

Mustafa Sandal – Bu Kız Beni Görmeli

Aslan evinde gardıroba da saklansa, ışığı takip edilip hayran olunmak, sevilmek ister. O adın ne demez sen soracaksın, tanışmak isteyeceksin, hemen aşık olup yanacak, Aslan’ın da ateşini harlayacaksın. Ortamda bir Aslan varsa, o kız Aslan’ı görmeli. Ona kazak örmeli. Yalnız onu sevmeli.

Başak

Tarkan – Kıl Oldum Abi

Zodyak’ın pimpiriklisi Başak; milenyummuş, 90’larmış ayırt etmez. Bazen temizlik takıntısında, bazen simetrideki kaymada bazen düzensizlikte gösterir rahatsızlığını. Takıp takıştırandan, sürüp sürüştürüp rüküş gezenden köşe bucak kaçar. Kaçmış çorap görsün fenalık geçirir. Rengarenk, üst üste, perperişan halden nefret eder. Anlayacağın bir dağınıklık, bir karışıklık görsün kıl olur abi!

Terazi

Nazan Öncel – Aşık Değilim Olabilirim

Kararsızlıklarıyla nam salan, kollarında bir sevgili olmadan kendilerini yapayalnız hisseden ve yalnız kalmamaya özen gösteren Teraziler, aşık değilse de her an olabilir, yüzde elli sevebilirler. Başka aşklar bulup, yanılıyor olabilecekleri gibi, her an yeniden aşık olabilir, kimi görse kanabilirler.

Akrep

Erol Evgin – Ben İmkansız Aşklar İçin Yaratılmışım

Gecelerin bekçisi, yer altı gizemlerinin düş olduğu kadar korku bahçesi Akrep, ne kavuşmayı bilir ne unutmayı. Hırpalar sevdiğini, kıstırır aşkına. Unutamaz yıllar geçse de hapseder en derinine. Akrep imkansız aşklar için yaratılmıştır. Yalnızlıkların kuytularında kaybolup, karanın da en karası sevdalar yaşar.

Yay

Burak Kut – Çılgınım

Maceraperest Yay, adrenalin depoları tepeleme dolu yaşamak ister. Mümkünse rafting yaparken sevgilisiyle kayalara çarpsın, alabora olsun. Korku tünellerinde senkronize çığlıklar atsın. Ayakları yerlerden kesilsin, bulutlara uçursun bakışları ister. Çılgın Yay aşka hazırım diyorsa, Yay’ından ok gibi fırlar. Uğruna destanlar yazar.

Oğlak

Pınar Aylin – Yalvaramam

İşkolik Oğlak, yemek yemeye vakit bulamazken, aşık nasıl olsun? Soruyorum sizlere. Hadi diyelim oldu, öyle yalvaramaz, ağlayamaz. Peşinden koşup, kimsenin gönlünü eğleyemez. Sever ama saklayamaz. Söyleyeceğini söyler, kimler alır seni ellerine, boşver onları ben alayım seni el yerine der. Açıkça talip olur. Yeter ki işime gücüme karışma, benden sana uzun uzun vakitler ayırmamı bekleme, çekerim inan bütün yalanlarını der. İşine döner!

Kova

Sertap Erener – O Yee

Otorite karşıtı, sıkıya gelmez. Eteği fırfır, hayatı gırgır Kova’nın dünya görüşü belli; aman be herkes her şeye nane! Dört duvarda sıkışır, kurallardan daralır. Sokağa atar kendini birden. Hürriyetten yanadır. Hürriyetten! Bırakın Kova’yı arabesk, pop-caz, alaturka ne varsa dinler. Sırtında yamalı bir hırka park park gezer. Yeee o yeee!

Balık

Haluk Levent – Yollarda Bulurum Seni

Hayal koltuğuna bir başına uzanıp rüyalarının erkeğiyle masallardaki aşkı yaşayabilen Balık, olmasa da yanında, olmasa da birlikte yaşar. Yattığı yerden gözünün önünde yansıyan suyu izler, hayallere dalar, doya doya yaşar. Yollarda bulur sever, takvimlerden çalar düşler, hayaliyle dans eder. Yine de yaşar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.