Burcuna Göre Hangi 45’lik Şarkısın?

Plakların dekoratif malzeme olmadığı günler, her evde bir gramofon muhakkak var, playlist nedir daha kimse bilmiyor, zarflarında özenle saklanan plaklar vakit bulundukça itinayla seviliyor, bir de cızırtısı var ki tertemiz sesi süsleyen, dinleyenleri diyar diyar gezdiriyor. Eski zamanlar yolculuğuna çıkıp “Ey gidi günler!” demeyen zor bulunur! Madem yıllara meydan okuyan böyle şarkılarımız var, burçların duygularına tercüman olan 45’liklerde sıra. Bu da sizin yolculuğunuz olsun…

Koç

Güzin ile Baha – Gençlik Başımda Duman

Gençliğin ateşiyle her kıvılcımda alev alanlara, kaçarken kovalayanlara gelsin. Neşeli olduğu kadar ateşli Koç’lar, aşk bahçelerinin inci çiçeklerine, geceleri aydınlatan ateş böceklerine vurulur. Sarıp sarmaşıp üstüne savuranlarda başı çeken Koç, bahar dalında yaprak olup salınan, yıldızlardan çok parlayan çekişmeli gönüllerin efendisidir.

Boğa

Özdemir Erdoğan – Bana Ellerini Ver

Sevince, sevdiğiyle el ele verince huzur diyarlarında uçuşanlara gelsin.  Gönlünü paspas yapıp yârinin yoluna seren, sevince bir başka güzelleşen, bin yıl geçse usanmadan ömrünü veren, sadakatine zeval getirmeyen Boğa’nın huzur yoludur aşk. Bal arısından pervane yapan sevdaların rüzgarıyla eser, gönlünü de ömrünü de bir nazlı güzele kaptırır, gözünü gözünden ayırmaz.

İkizler

Cici Kızlar – Ah Kalbim (Delisin)

Her yaşta genç olanlara, mantığına kulak tıkayıp, kalbinin rotasına kapılıp gidenlere gelsin. Kalbiyle aklı arasında kalan, mantığının fikrini sormayan, hiç nefes almadan yüreğinin götürdüğü her yere giden İkizler, elli birinci gönül macerasında artık yeter demiş olacak ki, azıcık mola için “bir an boş dur” iç sesini susturamaz. Deli kalbinin geç de olsa farkına varır, bu defa olmaz der, kendi önünde kendi durur!

Yeng

Erol Evgin – Sevdan Olmasa

Canına can katan sevdalarla hayatı çekilir kılanlara gelsin. Çileleri gönlüyle bertaraf eden, hayatı sevdiklerinin varlığıyla güzelleştiren, yaşam amacı sevmek olan Yengeç, bitip tükenmeyen umudu olmasa ne yapardı! Ferhat’ın dağları delen aşkı kimde ola ki başka! Yengeç’in biricik sevdiceği olmasa, ah bu hayat çekilmez!

Aslan

Ajda Pekkan – Ne Varsa Bende Var

Her şeyin yegâne sahibi, tüm aşkların, sevilmelerin, özenlerin, güzelliklerin tek gerçeği benim diyenlere gelsin. Zira ne varsa Aslan’da var. Bir de öyle sınırlı sayıda değil, istediğin kadar! Yılmaz yıkılmaz özgüveniyle Aslan, git, koş, yakala, sev, sonra dön karşıdan bana bak ve en iyinin ben olduğumu bir kez daha anla der, tüm bumerangların bir gün kendi avucuna düşeceğini iyi bilir.

Başak

Tülay Özer – Büklüm Büklüm

Acı nedir, çile nasıl çekilir bilenlere, zamanı gelince ölüp yeniden doğanlara gelsin. Emektar Başaklar, istediği uğruna nice savaşlar verir, sevgilinin sorumluluğunu yüklenir, acısını çilesini çeker. Canı yansa da gerçekleri söyler, zamanı gelince çeker gider. Sonra büklüm büklüm biçare kapısında da yatsan, pişmanlıktan paramparça da olsan, geri dönüp bakmaz. Dargın anılarını göz yaşlarına gömer, dönmez.

Terazi

Emel Sayın – Mavi Boncuk

Sevmeye sevilmeye muhtacım diyenlere gelsin. En büyük ihtiyacı sevgi, dostluk, arkadaşlık olan sosyal kelebek Terazi, geçen ömrü ensesinden yakalayıp bolca ortama girer, sayısız ilişki kurar. Şöyle bir bakar etrafına, mavi boncukları seçer, gönlünü hoş eder!

Akrep

Esmeray – Unutma Beni

Sokaklarda yapayalnız dolaşırken klipler çekenlere, hatıralarıyla boğazı düğümlenenlere, gözyaşlarıyla hıçkırıklara boğulanlara gelsin! Hafiyelerin şahı, aşkın intikam yemini Akrep, gölgen gibi adım adım takip eder ruhun duymaz. En büyük bedduası kendi unutmayışıyla birdir. Sen de benim çektiğimi çek, unutma, unutama, soluk aldığın her an adım yüreğinde cızlasın ister! Akrep bitti demeden hiçbir aşk bitmez!

Yay

İlhan İrem – Boşver Arkadaş

Mutluluk için yaşayanlara, bu dünyanın keyfini sürenlere gelsin! Yay fazla takılmaz öyle aşka meşke, gençliğinin en tatlı dönemlerinde, göz yaşlarını elinin tersiyle iter, mutluluğa kucak açar. Elem de neymiş, Yay dediğin ağlayanı güldürür, mutsuzlara umut olur! En kötü günümüz böyle olsun der, gamı kederi savuşturur, üstüne bir de kahkaha patlatır, keyif yoluna koyulur.

Oğlak

Seyyal Taner – Son Verdim Kalbimin İşine

Mantığım beri gelsin, aşktan ölecek değilim diyen yaralı kalplere gelsin. Rasyonel Oğlak da aşık olur ama kontrolü elden bırakmaz! Zamanı gelince kalbinin işine bir çırpıda son verip, hayatın güzelliklerine ani bir manevrayla dönüverir. Oğlak dediğin, kendini hırpalamaz, aklının ermediği şeyi çok da kurcalamaz. Olmaz olsun der işine bakar.

Kova

Şenay – Hayat Bayram Olsa  

Toplumsal mesajların sözcüsü Kova’dan otorite karşısında dimdik duranlara gelsin! Düşmanlıkların, kötülüklerin buruşturulup atıldığı, hümanizmin tek geçerli ideoloji olduğu bir toplum hayaliyle, bir daha söylüyor Kova; hayat bayram olsa! Kovalar için mutluluğun formülü çok açık, insanlar el ele tutuşsa birlik olsa ve uzansak sonsuza!

Balık

Semiramis Pekkan – Bana Yalan Söylediler

Kendini dünyalı hissetmeyenlere, feleğin çemberine akıl sır erdiremeyenlere gelsin! Kendi düş diyarının tek sakini olan Balık’ı dünyaya atanlar utansın! İki elin bir de başın var, işte bu da kalbin sev vaatleriyle kendini dünyada bulan Balık, yalanların içinde savrulur, kaderden kaçış kapısını arar durur. Madem böyle bir ömrüm olacak deyip dünyaya gözlerini yumar, masal diyarında sevdikleriyle bir güzel yaşamaya koyulur. Balık takar hasreti koluna, salına salına gider.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.