Burcuna Göre DVD Arşivine Hangi Steven Spielberg Filmini Eklemelisin?

Peter Jackson, David Cameron ve David Yates gibi gişeleri alt üst eden nice sinema filminin yönetmenini geride bırakarak, tüm zamanların en çok kazanan sinema yönetmeni unvanının sahibi olan Steven Spielberg, adeta Hollywood’un altın yumurtlayan tavuğu! Öyle ki yönetmenlik koltuğuna oturduğu hemen her film gişe rekorları kırıyor, çok sayıda Oscar ödülüne layık görülüyor ve zamanla kült eserlere dönüşüyor. Başyapıt niteliğindeki filmleri ile sinema tarihine adını altın harflerle yazdıran yönetmenin eserleri kesinlikle herkesin DVD arşivinde yer etmeli. Gözlerini alamadan izleyeceğin filmler için burcuna has önerilere göz atman yeterli.

Koç

Fosilleşen bir sivri sinekten elde edilen DNA’yla dinozorların yeniden hayata döndürülmesi ve Jurassic Park adı altında bir tema parkta ziyaretçilere açılması konusunu işleyen Jurassic Park (1993), işlerin ters gitmesiyle birlikte ortaya çıkan olaylar silsilesini konu alıyor. Adada serbest kalan dinozorlar ve bir grup insanın gerilim dolu mücadelesi filmin yayınladığı dönem öyle ilgi çekti ki yıllarca gişe rekorunu korumayı bildi. Gişe başarısının yanında kazandığı Oscar ödülleriyle de ünlü film, mücadelenin ve maceranın ön planda olduğu filmlere duyduğu büyük merakla Koçlara göre.

Boğa

ABD’nin 16. Başkanı Abraham Lincoln’ün yaşamının son perdesinin anlatıldığı Lincoln (2012), özellikle Amerikan iç savaşına ve döneme damgasını vuran köleliği tamamen kaldırmayı onaylayan yasal düzenlemelere odaklanıyor. Yer yer belgesel kıvamına bürünen film, eşsiz diyaloglarıyla izleyicisini kendine bağlamayı biliyor. Spielberg’ün son yıllardaki en büyük yapıtlarından biri olarak gösterilen Oscar ödüllü film, sabırlı yapılarıyla filmin her dakikasını tadına vararak izleyecek Boğalara aradıkları kaliteyi sunabilir.

İkizler

1977 yapımı Close Encounters of the Third Kind (Üçüncü Türden Yakınlaşmalar), alışıldık uzay temalı filmlerden farklı bir noktaya parmak basıyor: İletişim kurmaya! Uzaylılarla iletişim kurmanın bir yolunu bulmaya çalışan 3 karakterin çabalarının anlatıldığı filmde uzaylılarla ortak bir dil bulunmaya çalışılıyor. Çekildiği dönem ilginç senaryosu ve sinematografisi ile büyük beğeni toplayan film, bir de Oscar sahibi. Dil konusundaki su götürmez yeteneği ve üstün iletişim becerileriyle İkizlerin bu sıra dışı uzay filmine bayılmaması için tek bir neden yok.

Yengeç

1980’li yıllara damgasını vuran unutulmaz film E.T. (1982), dünyayı ziyaret eden bir uzaylı grubun geride bıraktığı bir uzaylının küçük bir çocukla kurduğu sıcak dostluğu konu ediniyor. Dostu için tüm önyargı ve korkulara meydan okuyan küçük bir çocuğun E.T.’yi ait olduğu yuvasına ulaştırma çabası izleyicileri yer yer kahkahalara yer yerse gözyaşlarına boğuyor. Dostluğun ve yuvaya kavuşmanın değerini en iyi bilen burçlardan Yengeçler, dört Oscar ödüllü filmi gözü kapalı arşivlerine ekleyebilirler.

Aslan

ABD hükümetinin kutsal güçleri olduğuna inanılan Ahit Sandığı’nı bulmak üzere ünlü arkeolog Dr. Indiana Jones’u görevlendirmesiyle başlayan olayları konu alan 1981 yapımı Raiders of the Lost Ark (Kutsal Hazine Avcıları), Jones’un korkusuzca dahil olduğu maceraları anlatıyor. Aksiyon dozu yüksek olan film, izleyicilerin gözlerini filmden bir an olsun ayırmasına müsaade etmiyor. Özgüvenli tavırları ve lider ruhları ile Aslanların kendilerini baş karakter yerine koyacağına kuşku yok. 4 Oscar ödüllü film, her zaman en iyinin peşindeki Aslanları hayal kırıklığına uğratmayacak cinsten.

Başak

Dünyaca ünlü bilim kurgu yazarı Philip K. Dick’in bir öyküsünden uyarlanan 2002 yapımı Minority Report (Azınlık Raporu), 2054 yılında gelişen teknoloji ve kahinlerin yardımıyla cinayetler işlenmeden önce suçluları tespit ederek, hızla müdahale edildiği bir geleceği anlatıyor. Bir gün cinayetlere müdahale eden ekibin başındaki karakterin suçlu görünmesiyle birlikte değişen dengelerin gözler önüne serildiği film bir tür modern zaman eleştirisi niteliğinde. Sorgulamaya ve eleştiriye açıklığıyla Başaklar söz konusu distopyayı büyük bir ilgiyle izleyebilir.

Terazi

Geçtiğimiz yıl en iyi film dalında Oscar’a aday gösterilen The Post, Vietnam Savaşı konusunda halktan gizlenen gerçeklerin yer aldığı Pentagon belgelerinin sızdırılması sonrası yaşanan olayları konu alıyor. Sızdırılan belgelerin gazetede yayınlanması sürecinde karşı karşıya gelen basın ve ordu arasındaki çekişmenin usta bir olay örgüsüyle gösterildiği film, emsal niteliğinde hukuki bir kararın kimin lehine verileceği sorusunun yanıtını arıyor. Özetle adalete ve özgürlüğe olan tutkusuyla Terazilerin her dakikasından zevk alacağı bir film.

Akrep

Bir dönem plajlarda insanları denize girme konusunda ikinci kez düşünmeye iten 1975 yapımı Jaws (Denizin Dişleri), küçük bir sahil kasabasını tehdit eden beyaz köpek balığının hikayesini anlatıyor. Tüm zamanların en iyi gerilim filmlerinden biri olarak gösterilen ve 3 Oscar’ın sahibi olan film, gizemli senaryosu ve gerilimli atmosferiyle Akrep burçları için ideal seçeneklerden biri. Hatta kolay kolay kontrolü elden bırakmayan Akreplerin korkudan koltuğa gömülmesine bile neden olabilir.

Yay

Onlarca ülkeyi gezen ve türlü kılığa bürünen bir suçlu ile hırslı bir FBI ajanı arasındaki nefes kesen kovalamacayı konu alan 2002 yapımı Catch Me If You Can (Sıkıysa Yakala), gerçek bir hikayeye dayanıyor. ABD tarihinin en büyük banka soygununu organize eden bu suçlunun zekice bir senaryoyla beyaz perdeye aktarılan hayatı, izleyenleri kendine bağlama konusunda pek sıkıntı yaşamıyor. Özellikle renkli karakterlere ve hareketli filmlere olan büyük ilgisiyle Yayların oldukça beğeneceği bir yapım.

Oğlak

Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan 1993 yapımı Schindler’s List (Schindler’in Listesi), 2. Dünya Savaşı sırasında Almanya’da Oskar Schindler isimli bir iş adamının toplama kamplarına gönderilecek yavaş, sakat ve yaşlı Yahudileri kendi fabrikasında işe alarak, hayatlarını kurtarma öyküsünü konu alıyor. Yahudilerin de yardımıyla elde ettiği tüm mal varlığını onların yaşamlarını korumak adına harcayan ve elindeki her bir kuruşa bakıp kurtaramadığı Yahudiler için gözyaşı döken karakterin hikayesi, 7 dalda Oscar’ın da sahibi. Sorumluluk duygusu ve yönetsel yetenekleri ile Oğlaklar, Schindler’in mücadelesini anlamaya en yakın burçlardan.

Kova

Ünlü yazar Ernest Cline’ın aynı isimli çok satan kitabından uyarlanan 2018 yapımı Ready Player One (Başlat), günlük hayatın sıkıntılarından kaçarak bir sanal gerçeklik oyununa dahil olan bir karakterin hikayesini anlatıyor. Çok geçmeden kendisini gözü kara rakiplerle bir tür hazine peşinde bulan karakterin yaşadığı aksiyon dolu serüven, izleyicilerin gözlerini kırpmalarına bile izin vermiyor. 2045 yılının dünyasında geçen film, geleceğe ve teknolojiye olan meraklarıyla Kovaları bir hayli heyecanlandırabilir.

Balık

Ailesindeki tüm kardeşlerini 2. Dünya Savaşı sırasında kaybeden bir karakterin evine sağ salim döndürülebilmesi için görevlendirilen bir ekibin zorlu mücadelesini konu edinen 1998 yapımı Saving Private Ryan (Er Ryan’ı Kurtarmak), küçük kazanımlar uğruna insanların can verdiği savaşların anlamsızlığına vurgu yapan kült eserlerden. 5 dalda Oscar kazanan film, hayatta kalmanın ve barış içerisinde yaşamanın önemini etkileyici bir dille ortaya koyuyor. Huzur ve sevginin daim olduğu bir dünyada yaşamanın hayalini kuran Balıklar için kesinlikle izlenmesi gereken bir film.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.