Burcuna Göre “Dark” Dizisinin Hangi Karakterisin?

Netflix’in en popüler bilim-kurgu dizileri arasında Alman yapımı Dark bulunuyor. Muhteşem kurgusuyla tüm dünyada beğeniyle izlenen dizi, zamanda yolculuğu konu ediyor. Dört farklı zamandaki olaylar zinciri işlenirken, karakterler de oluşan düğümleri çözmeye çalışıyor. İnsan doğasının bencilliğine ve bilinçaltına ışık tutan Dark kimsenin masum olmadığı vurgusunu yapıyor. Hepimizin kendimizi bulacağı bu karakterler, zamana ve birbirinin kaderine yön veriyor.

Koç: Ulrich Nielsen

Dizinin sert adamı Ulrich, çabuk gaza gelen ve aceleci tavrının çilesini az çekmiyor. Çocuğu kaybolunca bir babanın hassasiyetiyle hareket etse de yaptığı hatalar, onu yanlış yollara sürüklüyor. Sonrasında bu hatalardan ders çıkarmak yerine burnunun dikine gidiyor. Sen de Ulrich gibi plansız hareket ederek, sözlerinle stratejik ve kötü niyetli kişilerin oyununa gelebiliyorsun. Cesaretin ve girişimciliğin güzel olsa da daha politik ve sabırlı davranman bekleniyor.

Boğa: Regina Tiedemann

“Dark”ın kendi halinde karakterlerinden Regina, çocukluğundan yetişkinliğine değin “Aman ağzımızın tadı kaçmasın.” modunda huşu içinde yaşıyor. İlk gençlik yıllarında tanıştığı Aleksander’ı, kim olduğunu bile sorgulamaksızın hayatına alıyor. Annesinin tam aksine hırstan uzak ve keyfe keder takılıyor. Bir Boğa insanı olarak Regina’nın soğukkanlı, içe dönük yaşam tarzını özetliyorsun. Konforun bozulmadığı sürece olayların perde arkasında yatan gerçekleri umursamıyorsun.

İkizler: Aleksander Tiedemann

Ailesinin kim olduğu, nasıl bir geçmişi olduğu iki sezondur tam olarak netleşmiyor Alexander’ın. O meraklı ve uyanık karakteriyle başkaları hakkında istediği bilgiyi kolayca ediniyor. Çift yaşamlı kimliğinin gizemini ise başkaları uzun süre çözemiyor. Kıvrak zekası ve işleri kolayca yoluna koyma meziyetiyle kariyerinde üst düzeye yükseliyor. Sen de onun kadar akıllı ve ikna kabiliyeti gelişmiş birisin. Edindiğin bilgileri harmanlayıp planların doğrultusunda dört ayaküstüne düşebiliyorsun.

Yengeç: Jonas Kahnwald

Başkarakter olarak izlediğimiz Jonas dizinin kilit rolünü üstleniyor. Zamanda yolculuğun düğümünü oluşturan gencin başta tek amacı, ailesini korumak oluyor. Zaman makinesi, onu maceradan maceraya sürüklerken öğrendiği gerçeklerle adeta yıkılıyor. Aşkı, hayatı ve ailesinin kaderini düzeltme konusunda vicdanıyla baş başa kalıyor. Sen muhtemelen Jonas’ı izlerken yaptığın fedakarlıklarla iyi niyetinin kurbanı olduğunu anımsıyorsun. Sevdiklerini korumaya çabalarken geçmişin gölgesinden kurtulamıyorsun.

Aslan: Noah

Din adamı olarak seyircinin karşısında çıkan Noah, otoriter ve lider kimliğiyle dikkat çekiyor. Özgüveni, sert görünümü ve bencil davranışlarıyla izleyenlerin çekindiği Noah, ilerleyen bölümlerde daha net tanınıyor. Egosunu tatmin etmek için birilerinin gazıyla kralcılık oynarken, yaptığı hataları geç fark ediyor. Sen de Noah’ın o pohpohlanma güdüsüyle edindiği üst kimliği yansıtıyorsun. Onun kadar havalı, lider ruhlu ve etkileyici oluyorsun. Kibrin yüzünden bazen bencilleşebiliyorsun.

Başak: Ines Kahnwald

Dizinin başlarında duygusal ve merhametli hemşire hanım imajı veriliyordu Ines’e. Sonrasında Mikkel’ın kaderini değiştirmesiyle bencil ve duyarsız yönünü keşfediyor seyirci. Tamamen faydacı yaklaşımıyla bir aileyi darmadağın etmenin ne gibi travmalara sebep olabileceğini düşünemiyor Ines. Detaycı ve temkinli karakteri sayesinde planları kusursuz işliyor. Başak burcunun duyguları anlamaktaki yetersiz yönüyle Ines’e selam çakıyorsun. İşlerinde her ayrıntıyı düşünmene rağmen onun gibi huzursuz ve tatminsiz olabiliyorsun.

Terazi: Egon Tiedemann

Dürüst polis memuru Egon, mesleği süresince adaleti sağlamaya çalışıyor. Haksızlık sezdiği durumlara müdahalede bulunuyor. Zamanda yolculuğun yarattığı gizemleri çözmeye çalışırken insanlara karşı kibar ve sevgi dolu bir dil kullanıyor. Kimseyi ayırt etmeksizin, eşitlikçi muameleyle soruşturmaları yürütüyor ancak bazı konularda taviz veriyor. Terazi burcu insanı olarak Egon’ın uyumlu, nazik tavırlarını sergiliyorsun. Ucunda kendi menfaatin dahi olsa, adaleti tesis etmen gerektiği güdüsüyle hareket ediyorsun.

Akrep: Hannah Kahnwald

Onun mülayim ve kendi halinde görüntüsünün altında bambaşka bir Hannah yattığını görüyoruz. Ergenliğinden beri tutkuyla sevdiği adamı takıntı yapıyor. Onu eşinden kıskanırken ketum karakteriyle bu konuda ilgili renk vermiyor. Kendisine yapılan hataları affetmeyen Hannah, uygun fırsatı bulunca intikam alıyor. Sen de onun gibi insanlara kolay kolay güvenmiyorsun. Canını acıtanları bağışlayamıyor, hesaplaşmak için gün sayıyorsun. Öte yandan tutkulu ve çekici yapınla çok etkileyici olabiliyorsun.

Yay: Martha Nielsen

“Dark”ın ergen kızı Martha, olayların sonunu düşünmeden hareket ediyor. Jonas’ın büyük aşkı ve en büyük günahı olduğu ortaya çıktıktan sonra seyirci ufak bir şok geçirmiş bulunuyor. Neşeli, sosyal ve eğlenceli yapısıyla tanınan Martha, riske girmekten hiç çekinmiyor. Genç kız, “Ben bu oyunu bozarım” gazıyla bulaştığı her işi dikkatsizliği yüzünden eline gözüne bulaştırıyor. Sen de onun tavrını gösteriyor, maceraperest ve çocuksu enerjinle balıklama atladığın konularda detayları fark edemiyorsun.

Oğlak: Claudia Tiedemann

Lokomotif karakterlerden biri olan Claudia, son derece azimli, kuralcı ve sorumluluk sahibi bir figür olarak görülüyor. Kendine koyduğu hedeflere ulaşmak için disiplinli ve planlı hareket ediyor. Bunları uygularken de duygusuz ve acımasız davranabiliyor. İnsanları yönetmekten ve onlara dayatmada bulunmaktan kendini alamıyor. Başarılı bir iş kadını olsa da hayatın güzelliklerini ıskalıyor. Sen bir Oğlak’ın güdüleriyle Claudia gibi hırslarının peşinden gidiyorsun. Amaçlarına koşarken birilerinin duygularını incitiyorsun.

Kova: Katharina Nielsen

Akıllı ve cool kimliğini dizinin başından beri koruyan Katherina, gayet net bir profil çiziyor. Çocuklarını özgür ve huzurlu bir aile ortamında büyütüyor.  Hannah’ın kocasına olan zaafını fark edemeyecek kadar duyguları sezmekten uzak kalıyor. Kızdığı durumlarda lafını esirgemiyor. Dürüst ve insancıl yapısına karşın çevresiyle mesafesini hep koruyor. Katherina’yı izlerken muhtemelen sen de insanlarla aranda ördüğün duvarları anımsıyorsun. Gerçekçiliğinle ettiğin laflar ortamlarda şok etkisi yaratabiliyor.

Balık:  Michael Kahnwald

Acıların çocuğu imajını yetişkinlik döneminde bile silemeyen Michael’in kaderi seyirciyi çok üzüyor. Başta gizemli bir figür olarak gördüğümüz karakterin ilerleyen bölümlerde ne derece fedakâr olduğunu tanık oluyoruz. Çocukken zaman yolculuğunda kaybolmuş, ailesinden ayrı düştüğü kaderine hüzünle boyun eğmiş bulunuyor. Balık burcu mensubu olarak sen de Michael gibi zaman zaman kendini feda ediyorsun. Merhametli ve hoşgörülü karakterinle başına gelenlerden kimseyi sorumlu tutmuyorsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.