Burcuna Göre Dans Stilin!

Ruhsal yapının, duygu durumunun beden yoluyla ifadesidir dans. Müzik nasıl ki duyguyu ifade biçimiyse dans da hissedilen bu duygunun yaşama geçirilmesi halidir. Ruhun bedene doğrudan hükmettiği nadir anlardandır dans. Her dansın ortaya çıktığı, doğduğu coğrafyada temsil ettiği bir felsefe, anlattığı bir hikâye muhakkak vardır. Şimdi sıra burçlara en uygun dans türlerinde.  

Koç –  Rock’n Roll

Koç sahnelerde kendini paralamaktan, mümkünse biraz çarpışıp devrilmekten keyif alır. Rahatlıkla poga yapar Koç’lar. Kolu kaşımı açar, ters bir darbe gelirse canımı yakar diye düşünmez; harika bir stres atma aracı olarak pogayı seçer ve enerjisini bu yolla bir güzel tüketip rahata erer. Bir de Rock’n Roll; tam da Koç’a göredir. Eskilerin alnı bandanalı, altında sürat motorlu enerjik çiftlerinin dansı Koç’a pek yakışır.

Boğa – Zeybek

Boğa sakin ortamlarda, kaliteli mekanlarda telaşsızca geçirir zamanını. Fazla efor sarf etmesini gerektiren hızlı dansları sevmez, insanlarla fazla samimi olup ipin ucunu kaçırmak istemez. Mesafesini korumak, fazla enerji harcamadan, acele etmeden kendini rahat hissedebileceği bir stille dans etmek ister. Son derece asil bir hal oyunu olan, yüksek performans gerektirmeyen Zeybek’i mutlulukla tercih eder.

İkizler –  Kulüp Dansı

İkizler her dansı dener, hepsinden tez zamanda sıkılır. Bir eşli dansa başlar, bir grupla olana, tek başına sahneleri işgal ettiği de olur ancak hiçbirinde dikiş tutturamaz. Sonunda en yakın kulübe atar kendini yapışır telefonuna. Çağırır en kalabalık arkadaş grubunu da yanına! Sabahlara dek varır bol danslı eğlencesinin tadını. İkizler iletişimsiz dansı neyler! O biraz dans edip biraz sohbetlenmek, serbest stilde eğlenip, arada da iki çene çalmak ister. Bolca sosyalleşmesini sağlayan serbest still kulüp dansını tek geçer.

Yengeç – Swing

1920 ile 40 yılları arasında ortaya çıkan Swing; günümüzde de kostümleri ve figürleriyle ortaya çıktığı dönemi nerdeyse bire bir yansıtır. Swing ruhunu karakterize eden tüm unsurlar, günümüz swing dansçıları tarafından da kullanılır. Swing, kostümü, figürleri, tavrı ve müziğiyle ayrılmaz bir bütün olmasının yanında oldukça nostaljik müziğiyle de geçmişten bir esinti sunar. Günümüzde sandıktan az önce çıkmış halleriyle, geçmişten günümüze yolculuk ettiği düşünülen stilleriyle Yengeç’lerin oldukça ilgisini çeken Swing; pistlerde nostalji rüzgarları estirir.

Aslan – Samba

Balo salonu danslarından çok daha zor olan Samba, köklerini Afrika’dan alır. Ayaklar, kalça ve omuzların baş rolde olduğu, benzersiz kostümleriyle yanında yöresinde yer alan istisnasız her şeyin gölgede kaldığı Samba dansçıları oldukça abartılı kostümleriyle, ikonik birer tanrısal görüntü çizerler. Her biri tek kişilik dev bir gösteriye imza atan, tüm dansların assolisti olan Samba dansçılarının kendi dünyalarının en gösterişlileri olduğunu söylemeye sanırız gerek yok! Hal böyle olunca Aslan’lara en yakışan dans elbette ki en ışıklı, en dikkat çekici ve en yaratıcı olanı sambadır.

Başak – Vals

19. Yüzyılın başlarında ortaya çıkmış ve var olduğu günden bu yana sahip olduğu yerel farklılıklar dışında temel adımlarında bir değişiklik olmamış nadir danslardandır. Asırlar devirse de sahip olduğu mükemmellikten ödün vermemiş, halen en zarif, en şık çiftlerin en kusursuz aşk dolu gösterisi olmayı sürdüren Vals, elbette Başak’lar için vazgeçilmezdir. Her adımı belli, koreografisi düzenli ve şık olan Valse, Başak mükemmelliğinin içinde ayrı bir hava kazanır.

Terazi – Bale

Terazi dünya üzerindeki en dengeli var olandır. Duruşunda, kostümünde, içinde bulunduğu yaşamın her bir dirheminde ölçülülük vardır. Salon kimliği, zarafeti, nezaketi de sahip olduğu şaşmaz denge ve estetik algısının eseridir. O halde biraz jimnastik, çokça denge, fazlasıyla zarafet gerektiren Bale en çok Terazi’nin dik duruşuna, zarif görünümüne yakışır. Terazi’nin muazzam dengesini görsel bir şölene çevirdiği Bale; muazzam bir beden terbiyesi gerektirir aynı zamanda. Ve izlemesi en muazzam gösterilerden birine de ev sahipliği yapar.

Akrep – Tango

Acıyı, nefreti, hırsı; duygunun her çeşidini yansıtan kırmızının dansıdır Tango; Arjantin’in karanlık gecelerinden, tutkulu aşklarından kopup dünyaya nam salmıştır. Doğduğu yıllarda cinsel içeriği dolayısıyla yasaklanmış olsa da engellere takılmamış, tüm dünyanın gözüne de kulağına da çalınmıştır. Biraz acı vardır tınısında, biraz çekişme, biraz ihtiras, biraz savaş! Akrep’in tüm derin duygularını tango kostümüyle gösterebileceği, arzularını topuk vuruşları, seri adımlarıyla dile getirebileceği, arzulu bir danstır Tango. İki bedenin birbirini tutsak eden, kovalayan, sarmalayan, terk eden çekişmesini anlatır. Tutkunun ateşli dansı Tango’nun dilini en iyi Akrep’ler konuşur.

Yay – Break Dans

Yay’ın yüksek enerjisine bol zıplamalı, çok atlamalı olan, “ay öyle atlanır mı kafasını yaracak”, “şimdi düşüp bir tarafını kıracak” korku dolu bakışları altında yapılan; Break-Dance yaraşır! Özgürce oradan oraya hoplar, bir bakarsınız başının üstünde topaç misali döner bir bakarsınız takip edilemeyen düşüş ve kalkışlar bütünü içinde muazzam bir dans gösterisi sergiler. Yay adrenalin sever! Yürekleri ağızlara getirmez, izleyeni telaşlandırmazsa öyle dansa dans demez.

Oğlak – Twist

Hareketleri basit olsa da etkisi yüksektir. 60’lı yılların sonunda ortaya çıkmış, zamane yetişkinlerinin günümüzde sıkça gönderme yaptığı, “bizim gençlik yıllarımızın en moda dansıydı” dedikleri, bir iki figür göstermeden de bırakmadıkları şık bir danstır kendileri. Zarif olduğu kadar iddialıdır da! Oğlak’ların özenli kıyafetlerine, mesafeli yapılarına uygun olan Twist fazlaca figür gerektirmez, çizgi dışı bir şova dönüşmez. Banyo sonrası havluyla kurulanmaya benzer beden hareketlerini andırır, ciddi kostümlerle yapılır.

Kova – Tekno Dans

Kova kalabalık grupların belirli bir koreografiye tabi olup yaptığı danslarda süreklilik gösteremez, dansın ortasında canı bambaşka bir figür yapmak ister diye de hiç riske girmez. O başına buyruk dansları sever. Çağın birinde doğmuş, bir felsefenin dili olup öyküsünü yıllar boyunca izleyicisine beden dili yoluyla anlatmış ya da gelenekselleşmiş kimi figürlerin sürdürücüsü olmak yerine, gelecekte anlaşılacak bugün için biraz garipsense de farkını konuşturacak dans türlerini sever. Tekno kulüplerde marjinal dansını mutlulukla sergiler.

Balık – Modern Dans

Müziği, insan vücudunun türlü hali üstünden dinlemek ya da söylemek isteyenlerin dansıdır Modern Dans! Ne belirgin ve sürdürülebilir bir hamleler bütünüdür ne de sıradan bir kalıbın içine sığdırılabilir. Modern dans; ruhla birleşen müziğin, beden yoluyla ifade bulan sanatsal bir gösterisidir. Balık gözlerini kapar, kulağında çalan melodiyi kendi yarattığı evrene fon müziği yapar ve beden dilini tüm kurallardan sıyırıp özgürleştirir. Ve ortaya harika ve düşsel bir sanat performansı çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.