Burcuna Göre Beden Dilin Seni Ele Veriyor!

Beden dilini doğru okumak, sözsüz iletişimin yolunu açar! Özellikle dürüstlük testleri hiçbir yalan makinesine ihtiyaç olmadan insanın elini koyuş, kaşını oynatış, soluk alış biçiminden dahi izlenebilir. Burçların heyecanını, kendini stres altında hissedip hissetmediğini, kaygısını anlamanın püf noktalarını açıklıyoruz!

Koç       

Koç’un koşturmaya alışmış, yerine duramayan huzursuz bacakları yerinde durmaz, masalar sallanır, mobilyalar yerlerinde oynaşır, bu hareketin sesi herkesin kulağına çalınır! Koç gergin misin biraz sorusunu, “Ne alakası var canım!” terslemesiyle onaylar! Muhtemelen kaşları çatılmış, ciddi görünümünün ardındaki kaygı görünür olmuştur!

Boğa    

Boğa dokunarak sakinleşir. Beyhude sallanmalar, sağa sola hızla volta atmalar, uzunca yürüyüşlere çıkmalar Boğa’yı kendini güvende hissettirip rahatlatmaz! Gergin bir Boğa, sakin dokunuşlarla kendini rahatlatır. Kadınları mütemadiyen usulca saçlarıyla oynar, erkeklerinin bir elleri sakal bıyık oyununu bırakmaz! Bu birbirini tekrar eden ardışık hareketler sırasında Boğa kalp atışlarını stabil hızına getirip sakinleşir!

İkizler  

İkizler’in gerginliği sırasında ortamda olanların vay haline! Başı dönenler mi istersiniz, midesi bulananlar mı? İkizler durmaksızın hareket eder, etrafınızda fır döner! Bir dansa benzeyen adımlar eşliğinde sallanıyor, bir bakmışsınız bir o yana bir bu yana ritmik hareketler yapıyor! Herkesin sakince oturup beklemesi gereken durumlarda İkizler kurtlu gibi kımıldanıp duruyor! Dememiz o ki; İkizler stres altındaysa yerinde duramaz, hareketsiz üç saniye kalamaz!

Yengeç

Yengeç kendini stres altında hissettiği anda gözünde koskoca mazi canlanır, sevdiklerinin fotoğrafları zihninde başrolü alır, ellerini kıtlatmaya, dudağını kemirmeye başlayan Yengeç bir süre duygularının yazdığı karmaşık senaryoların içinde yüzer! Mantığına ulaşamaz! Dudak öğününü abartıp canını acıttığında, ellerini birbirine bolca dolayıp terletmeye başladığında derinlerinden sıyrılıp dünyaya dönen Yengeç, dudağının acısına konsantre olur, kaygılarını unutur!

Aslan   

Kulaklarından ateş çıkar, beyni zonk zonk yerinden çıkar, gözleri görmez, kulakları işitmez olur ama kimseler anlamaz! Aslan’ın oskarlık performansı tüm kaygılarını gizlemesini sağlar! Sahnede asrın şovunu yapan, profesyonel oyunculara taş çıkartan, sunumun altından girip üstünden çıkan Aslan, tüm alkışları toplar, kendine bir kuytu bulup derin derin nefes alıp bayılmaktan kendini zor kurtarır! Bu sırada “ne kadar rahatsın sahnede ya, harikaydın” övgülerine bir de bana sorun der gibi bakar!

Başak  

Başak zaten varoluşsal olarak kaygılıdır! Aslında gerilimden beslenir, sürekli tetikte olmasına, kontrol manyağına dönüşmesine de aşırı kaygıları yol açar! Başak’ın huzur içinde kesintisiz bir gün geçirdiği, huşuya dalıp kaslarını gevşettiği emsalsizdir. Başak genel olarak gergindir, eli ağzından çıkmaz, bir şeylerle oynayıp kendini rahatlamadan yerinde duramaz! Kalem tıkırdatır, kâğıt katlar, elleriyle oynar, parmaklarını kazır… stres altında olduğu her halinden belli olur!

Terazi  

Terazi stresli görünüp dikkatleri üzerine çekmeye, durup dururken huzur kaçırmaya soyunmaz, kaygılarını susturmak ya da gizlemek için var gücüyle ortama katılım sağlar! Terazi çevresindekileri taklit ederek sıradan davranışlar sergilemeye çalışır! Sonuçta tavırları eleştirilecekse başkaları da gündeme gelir ve Terazi hedef gösterilmekten kurtulur! Terazi için sorunun kaynağı olmamak, herkes gibi görünmek çok önemlidir!

Akrep  

Akrep stres altında olduğunda tüm kalkanlarını aktive eder, kendini bulduğu ilk perdenin ardına gizler! Bu kıyafeti de olur, saçı da şapkası da! Kaygılı olduğu anlaşılırsa insanların gözünde tedirgin olduğu belli olur ve güçsüz görünür, en azından Akrep böyle düşünür! Gardının hafif de olsa düştüğünü kimselere çaktırmamalı, olası bir aksiliğe karşı güç toplamalı, silahlarını kuşanmalıdır. Akrep bu andan itibaren gözlerini kısar, yeterince zaaf toplamak için aşırı gözlem yapmaya başlar!

Yay     

Yay kolay kolay gerilmez denir zira gerildiği herhangi klişe belirtilerle ortaya dökülmez! Aşırı gülen, hikayelerin dibine vurup herkesi kahkahaya boğan, kimilerine göre fazlaca abartan Yay’ın gergin olduğu, kaygı okyanusunda çırpındığı kimin aklına gelir! Ama bazen kişi tam tersi davranışlar sergileyerek sahip olduğu ruh durumunu perdelemeye çalışır! Yay tam da böyledir! Rahatlığını ispatlamak için kontrolsüz kahkahalar patlatır!

Oğlak   

Oğlak stresli olduğunda istemsizce suratını mıncıkladığını, özellikle boyun bölgesindeki ufacık sivilcelerden birer dev yarattığını hiç fark etmez! Bir kez başladığı zaman sonu gelmeyen bu gerginlik rutini, günün sonunda kocaman bir pişmanlık anını kaçınılmaz yapar! Pürüzsüz cildine musallat olan Oğlak, bazen de kendine çiçeği burnunda sivilceler armağan eder!

Kova    

Kova’nın gerginliği hemen anlaşılır! Zira genelde muhalif tribününün maskotu olan, tüm ayrıksı tartışmaların fitilini ateşleyen Kova; nasılsa sessizliğine gömülür, sohbet konusuna itiraz etmeyi bırakın takip etmekte dahi güçlük çektiği görülür! Kaygılı bir Kova; kontrolü kaybetmemek için sözcüklerine dur demeyi bilir, geri çekilir!

Balık    

Balık stres altındaysa orada hiç kalmaz, oturmak zorundaysa da asilik yapıp kalkamaz! Ama olsun, bedeni orda diye kimseler ruhunu zincire vuramaz! Eline bir kalem, varsa bir kâğıt alan Balık, konuşmalardan usulca uzaklaşır, uğultular eşliğinde kaybolur. Zihni gezmeye çıkar, eli kâğıda birtakım şekiller karalar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir