Burcuna Göre Bahar Depresyonundan Kurtulmanı Sağlayacak Hareketler!

Güneş iyiden iyiye kendini gösterdi. Dolaplarda yazlık kıyafetler yavaş yavaş kışlık kıyafetlerin önüne geçmeye başladı. Yaz mevsiminin müjdecisi, belki de mevsimlerin en sevileni ilkbaharın içindeyiz. Bahar ayları beraberinde pek çok şey getirir; Değişiklik, yenilik, aşk… Maalesef getirdiklerin hepsi iyi şeyler değil. Bu güzel havalar beraberinde bahar depresyonunu da getiriyor. Sen de kendini kıpırdayamayacak kadar yorgun, sıfır enerjili ve karamsar mı hissediyorsun? O zaman tehlike çanları senin için çalmaya başlamış bile!!! Tıpta “mevsimsel duygulanım bozukluğu” olarak tanımlanan bahar depresyonuna ne kadar hazırsın? Görmezden geldiğinde kronik depresyona dönüşmesi yüksek ihtimal olan bahar depresyonunu çok ciddiye almanı ve gerekli tedbirleri önceden yapmanı şiddetle tavsiye ediyoruz. Biz de önceden hazırlığımızı yaptık ve bu güzel günlerin keyfini doyasıya yaşaman için burcuna göre bahar depresyonundan kurtulmanı sağlayacak hareketlerin bir listesini çıkardık. Karamsarlık yok, uyuşukluk yok! Bu listedekiler yapılacak.

Koç Burcu

Ateş grubunun güçlü isimleri Koç burçlarına bahar depresyonu kolay kolay uğramaz. Onlar bu güzel mevsimi sonuna kadar yaşamak için kendilerine uygun etkinliklerin planlamasını çoktan yapmışlardır. Oldu da bir Koç Burcuna bahar depresyonu uğrayacak oldu. Yapılacak şey çok basit: Seyahat. Hareketli ve hevesli Koç burçlarını bahar depresyonundan çıkarmak için hemen bir yol haritası ve çantaları hazırlayıp yola çıkmak gerek. Her ne kadar başlarda biraz mızmızlık yapacak olsa da yolculuğun ortalarında Koç burcu fabrika ayarlarına geri dönecektir.

Boğa Burcu

Her ne kadar soğukkanlı ve temkinli olsalar da bahar depresyonu Boğa burçlarının kapısını çalabilir. Sıcak havaların gelmesiyle doğaları gereği uyuşuk olabilen Boğa burçları, baharın tazeliğiyle bir anda aşırı enerjik olabilir ama aynı zamanda bir anda da kendisini eve kapatabilir. Böyle durumlarda Boğa burçlarını bir güzel silkelemek gerekir. Tercihini her zaman kaliteli olandan yana yapan Boğa burçlarını bahar depresyonundan çıkarmak için elinden tuttuğunuz gibi lüks bir alışveriş merkezine götürüp, gönlünce alışveriş yapmasını sağlayabilirsin. Göreceksin daha ilk saatlerde üzerinde depresyondan eser kalmayacak.

İkizler Burcu

Ruhsal değişiklikler konusunda ellerine su dökülmesi pek mümkün olmayan İkizler burçları, her daim sosyalleşmeye hazır halde olurlar. İlkbahardan yaza geçiş dönemi aslında tam onların zamanlarıdır. Hareketli İkizler burçları bahar depresyonunun pençesine düştüklerinde bambaşka birine dönüşürler. Kahkahalarla gülerken bir anda ağlamaya başlayabilir veya küs olduğu bir arkadaşıyla bir anda can ciğer kuzu sarması olabilir. Onları bu hızlı değişken hallerinden kurtarmak için yapılması gereken sevdiği sanatçının veya grubun konserine bilet almak. Konserde üçüncü şarkıdan sonra İkizler burcunun normalleşmeye başladığını göreceksin.

Yengeç Burcu

Duygusal Yengeç burçlarının bahar depresyonuna girip girmediğini çok kolay anlayabilirsiniz. Perdeleri hatta güneşlikleri sıkı sıkıya kapalıysa, telefonlarını açmıyor aramalarına geri dönmüyorsa hatta yataktan hiç çıkmıyorsa Yengeç burcu için bir aksiyon planı hazırlamanın tam zamanı. Bahar depresyonu döneminde alınganlığın nirvanasında olan Yengeç burcuna karşı aşırı hassas davranmalısın. Yengeç burcunu böyle dönemlerde şefkatli kollarınla her fırsatla sarıp sarmalısın. Çünkü onun aklından geçen tek cümle muhtemelen “kimse beni sevmiyor olacaktır”! Sen de her fırsatta ona sevgini göster. Göreceksin o mutsuz surat ifadesinin yerine sevimli bir gülümseme çok hızlı bir şekilde gelecek.

Aslan Burcu

Hayat dolu olan Aslan burçlarını hiç kimse karamsar bir şekilde görmeyi beklemez. Bir Aslan burcunu depresyonda görmeniz zaten çok zordur. Depresyonda olsa bile fark ettirmemek için elinden geleni ardına koymayacaktır. Ama ister istemez alışılmamış hareketler yapmaya başlayacağından, depresyonu bir şekilde kendini gösterecektir. Depresyon dönemlerinde despotluğu ve huysuzluğu tavan yapacak olan Aslan burcuyla uğraşmak gerçekten zorlu bir süreç olacak. Ama rahat ol, şimdi biz sana doğru yol haritasını vereceğiz. Öncelikle sıra dışı olmayı tercih eden Aslan burçlarını iltifatlara boğmayı unutma! Her şeyin en iyisini seven Aslan burçlarını 5 yıldızlı bir restoranda iyi bir akşam yemeğine davet ederek, bahar depresyonunun kollarından çekip alabilirsin.

Başak Burcu

Başak burcunun bahar depresyonu bir şarkı olsa, eminiz ki o şarkı “beni benimle bırak… ” olurdu. Mükemmelliyetçi tarafları zaman zaman onları yorduğundan kendilerini ilkbahar dışında da yılın bazı zamanlarında enerjisiz ve yorgun hisseden Başak burçları, bahar depresyonuyla en efektif şekilde başa çıkabilen nadir burçlardandır. Kendini seven Başak burçları bahar depresyonu dönemlerinde ortalıkta görünmekten çok hoşlanmazlar. Onu bu durumdan çıkarmanın basit bir reçetesi var. En kısa zamanda Başak burcu arkadaşını al ve kendinizi şımartacağını bir spa ayarla. Tabii önden gideceğiniz yerin hijyeni hakkında gerekli araştırmaları yapıp, orası hakkında yazılan tüm yorumları okumayı unutma. İyilik yapayım derken, kendini yakma. Başak burcu için plan yapacaksan her şeyin dört dörtlük olması gerektiğini unutma!

Terazi Burcu

Hava grubunun tarzına önem veren üyesi Terazi burçları, barışçıl ve adillerdir. Yalnızlıktan nefret eden Terazi burcunun bahar depresyonuna girip girmediğini kolaylıkla anlayabilirsiniz. Bir anda ortalıktan kayboldularsa ve yalnız takılmaya başladılarsa bahar depresyonu onların da kapısını çalmış demektir. Her şeyin dengede olmasından yana olan Terazi burçları ile bahar depresyonu döneminde iletişime geçmek oldukça zor olabilir. Ama sen sen ol sakın vazgeçme. Terazi burcu arkadaşının evine git ve yüzüne kadar çektiği yorganını üstünden çek al ve onu süslemeye başla. Sanat sever Terazi burçlarının keyfini yerine getirmek istiyorsan güzel bir tarihi yerler turu planı yaparsan keyfi kolaylık yerine gelecektir. Tabii ki en başta evden çıkmamak için bin dereden su getirecektir ama sana güveniyoruz; sen onu evden çıkarabilirsin.

Akrep Burcu

Etrafında olup bitenlere genellikle negatif tarafından bakarak başlayan, adı dokuza çıkan burçların bayrak tutanı olan Akrepler her ne kadar çaktırmamaya çalışsalar da bahar depresyonu onlara da uğrar. Akreplere ilk tavsiyemiz; öncelikle bahar depresyonunu olduğu gibi kabul etmeleri olacaktır. Görmezden gelmek durumu sadece daha kötü hale getirir. Mücadeleci ve güçlü Akrep burcu arkadaşınızı bahar depresyonunun kollarından kurtarmak için yapmanız gereken yeşillikler içinde veya sakin bir sahilde uzun yürüyüşlere çıkarmak olacaktır. Yeri geldiğinde pasif agresif olabilen Akrepler bahar depresyonuyla birlikte daha da gergin olacaktır. Onun toprağa basarak vücudundaki negatif enerjiden kurtulmasını sağla. Emin ol hem ona hem sana harika gelecek.

Yay Burcu

Bahar depresyonu illeti, normalde enerjisiyle herkesi sarıp sarmalayan Yay burçlarının dengesini fena halde bozmakta. Her daim iyimser olmaya çalışan Yay burçlarının depresyona girdiğini kolaylıkla anlayabilirsin. Bir anda o enerjik, kıpır kıpır halinden eser kalmaz. Tabii en yakın dostu olarak sen bu işe en hızlı şekilde el atacaksın. Hayvanları çok seven Yay burcu arkadaşınla birlikte bu hafta sonu bir binicilik kulübünü ziyarete gidebilirsin. Her ne kadar evden hatta yataktan çıkmamak için elinden geleni yapsa da sen en yakın arkadaşını nasıl ikna edeceğini bilirsin. Sabah saatlerinde harika bir kahvaltı, keyifli bir atlı turdan sonra göreceksin ki Bahar depresyonundan eser kalmayacak. Garanti veriyoruz.

Oğlak Burcu

Çalışkanlıkları dillere destan olan Oğlak burçları, bahar depresyonunun onları ziyaret etmesiyle fark etmeden 2-3 kat daha fazla çalışmaya başlarlar. Tüm enerjilerini işe verirler. Herkes sokaklarda baharın tadını çıkarırken, onlar durduk yerde başlarına iş açar, fazla mesai yapar, kısaca iş yerlerinde enerjilerinin son zerresine kadar kendilerini paralarlar. Tabii onları tanımayanlar ne olduğunu kolay kolay anlamayacaktır. Burada sen devreye giriyorsun. Çok sevdiğin Oğlak burcu arkadaşını titret ve kendine getir. İşte reçetesi! Geleneksel olmayı seven Oğlak burcu aynı zamanda sevdiği aile bireyleri ile bir araya gelip, hasret gidermeyi çok sever. Senin de yapman gereken Oğlak burcunun sevdiklerini organize edip güzel bir yemek etkinliğine girişmek. Lezzetli yemek eşliğinde, sevdiği insanlarla birlikte vakit geçirmenin Oğlak burcu üzerindeki iyileştirici etkisine inanamayacaksın. Merhaba bahar, güle güle depresyon.

Kova Burcu

Girdiği ortamlara açık sözlülüğüyle damga vuran idealist Kova burçları, bulunduğu ortamda yaşanan bir haksızlık karşısında sessizliğe bürünüp, görmezden geldiyse bilin ki bir sıkıntı var. Kova burcunun bu sessizliği bahar aylarında yaşanıyorsa o zaman bahar depresyonu ona da uğradı demektir. Entelektüel tarzlarıyla ön planda olan Kova burçları depresyon dönemlerinde içlerine kapanarak kendilerini film izlemeye de verebilirler. Her halükarda Kova burcunu çok iyi tanıyanlar, onun bahar depresyonunda olup olmadığını gözlerinin içine baktıkları gibi anlayacaklardır. İnsani duyguları yüksek olan Kova burcunu bahar depresyonundan çıkarmak için onu yardım etkinliklerinden birine götürebilirsin veya sen bir etkinlik düzenleyebilirsin. Çok büyük bir şey olmasına gerek yok. Hafta sonu bir huzurevini veya çocuk esirgeme kurumlarını ziyaret ederek orada yaşayan insanlarla vakit geçirebilirsiniz. Göreceksin, Kova burcu arkadaşında bahar depresyonunun kırıntısı bile kalmayacak.

Balık Burcu

Duygusal, fedakar ve naif Balık burcumuzun depresyonu diğer burçların depresyonuna göre biraz daha zorlayıcı olabiliyor. Balık burçları bazı kimseler tarafından “depresyon burcu” olarak adlandırılsa da biz onlara katılmıyoruz. Adeta hoşgörünün diğer adı olan Balık burçlarında depresyon belirtisi görürseniz öncelikle onlara sevginizi aşırı şekilde göstererek rahatlatabilirsin. Şefkatli kollarını Balık burcu arkadaşına açarak, onu sıkı sıkı kucaklayabilirsin. Tabii hepsi bu kadarla bitmiyor. Bahar depresyonuna yakalanan Balık burçları hayata karşı tüm yaşam sevinçlerini kaybetmiş şekilde etrafta dolaşmaya başlarlar. Onları fark etmemek mümkün olmaz. Su grubunun hayalperest üyeleri Balık burçları depresyon dönemlerinde, kendilerini üzen ne kadar şey varsa hepsini yapmaya çok meyillidirler. O harekete geçmeden önce sen onu durdurmalısın. Onu hüzünlü filmlerden, mutsuz sonla biten kitaplardan ve genelde üzücü olayların ekranlara geldiği haberlerden kesinlikle uzak tutmalısın. Ağlama krizleri bahar depresyonu döneminde Balık burçlarını sıkça ziyaret eder. Çantanda bol miktarda peçete bulundursan iyi edersin. Fedakar Balık burçları adlarından da anlaşılabileceği üzere suyu çok sever. Balık burcu arkadaşını kolundan tutarak en kısa zamanda yüzmeye götürebilirsin. İlk başta mızıkçılık yapıp, gelmek istemeyecektir ama sen onu nasıl ikna edeceğini çok iyi biliyorsun. Havuz başında harika bir günden daha iyi ne olabilir ki!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.