Burcuna Göre Asla Reddedemeyeceğin Teklif Ne?

Bazen sonunda başına büyük bir felaket gelme ihtimali dahi olsa “Hayır!” diyemeyeceğin teklifler vardır! Belli ki zaafların keşfedilmiş, bam telinin melodisi duyulmuş, hedef on ikiden vurulmuştur! Peki senin burcuna göre asla reddedemeyeceğin teklif ne?

Koç       

Koç’un yumruğu hiçbir kavgada eksik olmaz, havada uçan bir Koç yoksa o kavganın adı bir defa kavga olmaz! Koç’a “Kavga var! Sen gelmesen dayak yeriz valla!” derseniz, önünde dağ olsa durmaz, bu teklife kayıtsız kalamaz! Hem deşarj olacak, bir yandan sportif bir faaliyet yaparken enerji fazlasını atacak üstelik bir de kahraman olacak! Koç daha ne ister!

Boğa    

Boğa’nın iliğini kemiğini sömürdüğü açık büfeler, süngerini eskittiği şezlonglar pek meşhurdur! Tatile gidip bir iki kilo almak, rahatı bulunca hareketlerini bir nebze kısıtlamak herkes için geçerlidir ancak tatilde göbek salıp gelmek Boğa’ya has bir gelenektir. “Her şey dahil 1 haftalık tatil yarı fiyatına!” ise kampanya hassasiyeti olan Boğa bu teklifi kaçırmaz! Hem de bedavası bol bir tatil!

İkizler  

İkizler’i henüz deneyimlemediğinden emin olduğunuz birçok etkinlik teklifiyle kandırabilirsiniz. Ancak muhtemelen sizden önce davranıp tadına bakmıştır, bu yüzden teklifinizi reddetmesi de aynı oranda mümkündür. Ama İkizler dedikoduya sırtını dönemez, iki eli kanda, telefonu son ses feryatta olsa kulak tıkamak! “Haberin yok tabi senin. Bak ne anlatacağım!” cümlesiyle İkizler’in kapısından boş dönen olmaz!

Yengeç

Kimse birbirine yoldan geçerken, bakkaldan iki ekmek, bir süt alırken evlenme teklif etmez! Yengeç’in ilişkisi de gönül eğleme, zaman geçirme, gezip tozma temalarına uymaz! İlişkisi olan bir Yengeç muhakkak çok seviyor, gelecek hayalleri kuruyor, beğendiği porselen takımına, küçük ev aletlerine ara sıra bakıyordur! “Seni sonsuza kadar seveceğim! Benimle evlenir misin?” teklifine çığlıklar içinde evet yanıtını verir!

Aslan   

Aslan kendine toplum içinde, doğuştan sahip olduğu güvenilir ve karizmatik görüntüyle de farklı bir konum edinir! Şu restoranda keşfedilen, otobüs sırasındaki enerjisiyle dikkat çeken, okul kantinlerinde karşılaştığı bir teklifle hayatı değişen Aslan’ların reddetmediği teklif nedir? Tabi ki şan, şöhret, oyunculuk! “Sizi bir süredir takip ediyorum, senaryom için harika bir başrolsünüz. Filmimde oynar mısınız?” sorusu ardından Aslan soluğu kamera karşısında alır!

Başak  

Başak yardım isteyene hiçbir koşulda sırtını dönemez! Eksik gidermek, sorun çözmek, bozuk onarmak gibi yaşamsal bir eğilimi olan Başak, üstün gözlem yeteneği ve eleştirel bakışıyla durmaksızın kendine iş üretir, mükemmel olmayanın burnunun dibinde biter, kolları sıvar! Başak’ın reddedemeyeceği teklif aslında bir ricadır! Başak, “Detaylarda boğuldum, bana yardım eder misin?” sorusuna kayıtsız kalamaz!

Terazi  

Terazi’nin olmazsa olmazları vardır! Günlerini rutin bakımlarından uzakta bir çadır kampında geçiremez mesela! Düzenli saç maskesi, cilt bakımı, moda takibi, alışverişi, gençlik kürleri olmadan yaşayamaz! Terazi ihtiyacı olsun ya da olmasın alışverişe çıkar! Onun için alışveriş dergi karıştırmak gibidir! Bu sayede modayı takip eder, kombinlerini yeniler ve keyifli zamanlar geçirir. “Alışverişe çıkacağım. Bana eşlik eder misin?” teklifini reddetmesi mümkün değildir!

Akrep  

Akrep sahibinin onayı olsun olmasın bilmek ister! Henüz deşifre olmamış, kırk kilitle sır olup saklanmış, yeminler altında garantiye alınmış olmaları fark etmez, Akrep ne yapar eder bilginin her türünü öğrenir, karanlığı aydınlatmak için gerekirse yanar, kül olur ama öğrenir! Akrep’e “Telefon açık unutmuş konuşuyorlar, dinlemek ister misin?” derseniz, ansızın gömüldüğünüz sessizliğe şaşırır Akrep’in konsantrasyonuna hayran olursunuz! Reddetmek ne demek!

Yay

Yay cesur olmanın biraz daha ötesinde deli cesaretinin sahibidir! Sonunda kahraman olamayacağı, belki de başına çok büyük işler açacağı beyhude heyecanlara kapılmayı sever! “Dikkat köpek var” yazısı görsün, telleri aşmak, köpeği bakışlarıyla etkisiz hale getirmek ister, kopması muhtemel kaba etini de bu sırada göz ardı eder! “Tehlike işareti var ama yine de girmek ister misin?” teklifi karşısında Yay görünmez zira yarısında harekete geçmiş, soluğu diğer tarafta almıştır bile!

Oğlak   

Oğlak başarılarını ispatlayabileceği hiçbir fırsatı kaçırmaz, terfii sınavı, yeterlilik mülakatı, atama görüşmesi demeden hepsine katılır, tüm sınavlara erken kayıt yaptırır! Oğlak sorumluluk insanıdır, tembellik yapmaz, arzusu sapıp soluğu eğlencede almaz! Herkesten daha başarılı olmak için gecesini gündüzüne katıp çalışır. “Terfi sınavı var girmek ister misin?” sorusunu duyduğu anda, deftere kitaba sarılır!

Kova

Kova’ya ideallerini gerçekleştirmesine destek olacağınız ya da toplumsal alanda fayda sağlanacak, adalet dağıtılacak, eşitlik çağrısı yapılacak bir alanda yardımını isteyin, katılımını talep edin; Kova dünden hazırdır, hemen toplumsal harekete katılır! “Dünyanın bozuk gidişatına dur demeye gidiyoruz, gelir misin?” derseniz, bayrağını kapar soluğu yanınızda alır!

Balık    

Balık’ı tavlamak sandığınızdan kolaydır! Açın dingin bir müzik, açın yumuşak bir döşek, biraz dinlenmeye ne dersin deyin ardından ve Balık’ı yalnız bırakın! Başta yabancılık çeker, sağına soluna bakınır ne yapması gerektiğine karar vermek için düşünmek ister, çok geçmeden rahatlar, gözlerini aralar, hayallere dalar! “Rahat döşek var, yatmak ister misin?” teklifi karşısında Balık, ayakta dikilecek değil ya, usulca yatar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.