Burcuna Göre Baş Edemediğin Korkun Ne?

Herkes korkar, duyguların ruhunu yıpratmasından, başına gelecek kontrolsüz kazalardan, karanlığın zifirisinden, fazla iyi olan ilişkilerden, aydınlığın göz yakanından, türlü türlü durumdan muhakkak korkar! Çoğu insan sebebini bilmediği davranışlarının sonuçlarını yaşarken, bunların korku kaynaklı olabileceğini düşünmez! Konumuz tam da bu! Burçların belki de hiç farkında olmadığı ve tam da bu sebepten üstesinden gelemedi korkuları neler?

Koç       

Herkesin bencil olmakla suçladığı, hiçbir öneriyi kabul etmeyip kimselere kulak asmadığı için yargıladığı Koç’lar bu başlığı görünce pas geçmiş, nasılsa korkusuz olduklarını düşünüp önemsememiş olabilirler ancak herkes gibi onların da bir korkusu var! Yollarından alıkonmaktan, etki altında kalmaktan korktukları için her tür öneriye kulak tıkar, burunlarının dikine giderler!

Boğa    

Boğa’nın korkusu kendisi kabul etmese de herkesin malumu! Söylediğinden vazgeçtiği görülmeyen, yanlışı gözüne girse kabul etmeyen Boğa’ya “hareketsizliğinin sebebi güvenli alanından çıkmana engel olan risk alma korkun” desek, gözünün önünden vızır vızır geçen fırsatları kaçırmanın sebebi de aynısı deyip ısrar etsek kabul etmez. Kendini düzeltmeye girişmez, bir kereden bir şey olmaz deyip risk almaya yeltenmez! Aslında risksiz kazancın olmayacağını biri Boğa’ya söylese!

İkizler  

İkizler’in her konuda fikir sahibi olması, farklı deneyim alanlarında boy göstermelere doymaması, sekiz kitabı aynı anda okuyup hepsini de yarım bırakışının bir sebebi olmalı? Zamanla doyumsuz hale gelmesinin, üretmeden tüketim çılgınlığının esiri olmasının de bir çaresi! İkizler üstüne kafa yormasa da sıkılmaktan çok korkar! Yalnız başına kaldığında ve elinde avucunda ne varsa tükettiğinde bunalıma girer! Yeni ve farklı deneyimler konusundaki ısrarcılığının temelinde bu korku vardır!

Yengeç

Yengeç en çok yalnız kalmaktan korkar! Ama bu birkaç saatini, gününü yalnız geçirmek, kendiyle baş başa kalmak gibi bir yalnızlık değildir. Yengeç kimsesiz kalmaktan, genişleyip kök salamamaktan, kendi biricik ailesini kuramamaktan korkar. Bu yüzden anını yaşamak, gel geç ilişkilerde gönlünü eğlemek yerine sonuç odaklı davranır, flörte başlayınca gözleri nikah masası arar, Yengeç’i hemen çocuk yapma telaşı sarar. Tam da burada korkusunun sebep olduğu sorun başlar! Yengeç ilişkisini kaybetmemek, terk edilmemek için duygu sömürüsüne başvurur.

Aslan   

Aslan yaşamı boyunca var olan her şey içinde en iyisi olmaya çabalar. Bunun için tüm filmlerin başrolünde olması, çok satanların tümünü oturup yazması, olimpiyatlarda ipi her defasında göğüslemesi gerekmez. Her Aslan kendi yaşamı içinde, kendi sınırları yettiğince en iyisi olmayı kafaya koyar! Ve gözüne değen her başarının sahibini olası bir durumda alt edebileceğine inanır. Aslan’lar en iyilerden daha iyi olduklarına dair bir inanca sahip olurlar. Bu da beğenilmeme korkularının bir sonucudur. Bu korku, hafızalara kazınmak için aşırılıklar yapmalarına neden olabilir.

Başak  

Başak Zodyak’ın en kaygılı burcudur. İçinde olduğunuz, çok da mutlu olmanızın mümkün olduğu bir an düşünün, herkes deli gibi eğlenirken, keyiflenmeniz için tüm koşullar uygunken aklınızın başkalarının daha mükemmel hayatlarına kaydığını, daha iyisini nasıl yaparım sorusuyla zihninizin meşgul olmaya başladığını! Nasıl tanıdık geldi mi? Hep daha iyisini istediğiniz için, elinizdekilerin kıymetini pas geçtiğiniz olur mu? Başaklar hem hata yapmaktan korkar hem de kendilerinden daha iyi birine tercih edilmekten. Bu iki korku birbiriyle bağlantılıdır. Her ikisi de Başak’ın detaylarda boğulmasına, yaşamın asıl keyiflerini kaçırmasına yol açar!

Terazi  

Terazi temelde sevilmemekten korksa da bunun günlük yaşamdaki yansımaları çok farklıdır. Mesela şimdi bunu duyan Terazi yakınları şaşırır, “sosyal çevresince en çok sevilen insanın nasıl olurda sevilmeme korkusu olur” düşüncesiyle kafasını karıştırır. Terazi sevilir, çünkü tam da bu yüzden susar! Kararlarını açıkça dile getirmez, isteklerinin gerçekleşmesi konusunda ısrar etmez, kimseyi yargılamaz, yangınlara körükle gitmez! Terazi uzlaşır, sever, sakinleştirir, güler, geçer! Herkesin arkadaş olmak isteyeceği bir profil çizer, taraf olması gerekirse kaçar, çoğu zaman susar!

Akrep  

Akrep bilginin gücünün farkındadır, insanlar hakkında öğrendiklerini zamanı gelince silaha çevirip insanları kendi silahlarıyla vurabilir. Bu yüzden kendini olabildiğince saklı tutar, tümüyle güvenmediği insanları bırakın özeline sokmayı, kapısına yaklaştırmaz. Akrep de güce tapar, ne kadar çok bilirse o kadar güçleneceğine inanır. Ve yenilmekten korktuğu için gerçek duygularını, asıl hayatını gizler! Herkesin gördüğü Akrep ile asıl Akrep birbirinden tümüyle farklıdır. Akrep bir gün yaralanmasına yol açacak zaaflarını sır gibi saklar!

Yay       

Yay kaçar ama adına keşfe çıkmak, maceraya açılmak, yeni kültürlerle tanışmak der, tüm uzaklaşmalarına harika kılıflar giydirir! Aslında hiçbir yere ait olamamasının altında devasa bir bağlanma korkusu yatar! Özgürlüğünün kısıtlanma ihtimali Yay’ı çılgına çevirir ve ilişkinin her türlüsü Yay’ı aynı korkuyla baştan yüzleştirir. Bu yüzden Yay saplanıp kalmaz, duygusal ilişkilerini fazla derinleştirip kimsenin tutsağı olmaz, ailesinin dahil! Bu yüzden durmadan kaçar, yer değiştirir, sürekli yeni bir insan olarak bağlarından kurtulmuş halde yaşar!

Oğlak   

Oğlak’ın oturup soluklandığı, bir hafta sonunu da tembellik ederek geçirip zihnine mola verdirdiği görülmez, yaşamı bir maratona çevirir erken yaşlarda başladığı çalışmalarını ömür boyu sürdürür. İşinden kolay kolay emekli olmaz, olunca da sahip olduğu tecrübelerini gençlerle paylaşmak için sohbet konusundan işini eksik etmez. Oğlak’ın asıl korkusu, bir kere ipin ucunu kaçırırsa bir daha yakalayamamak, hızla akan zamanda şaşan planlarını toparlayamayıp kaybolmaktır. Oğlak zamanı kaçırmaktan korktuğu için asla dinlenmez!

Kova

Kova’nın tek korkusu herkes gibi olup, farkındalıklarının üzerini örten dogmaların, gerekçelendirilemeyen inançların, saçma da olsa toplum kanıksadığı için garipsenmeyen sağduyusuzlukların içinde kendini yitirmektir. Sürünün bir ferdi, çarkın dişlisi olmak istemez! Bu yüzden çok sosyal ama bir o kadar da yalnızdır! Kova herkes gibi olmaktan korktuğu için gündelik yaşamdan, sıradan ilişkilerden, geleneklerin hapsettiği ilişkilerden uzak durmayı tercih eder!

Balık    

Balık’ın dünyası teslimiyetle doludur! Karşı çıkışları sert ve kararlı değildir, isyanı sistematikleşmez, zamana yayılıp sürekli halde getirmez! Fazlaca kaderzede olduğu zamanlarda küçük feryatları, hafif haykırışları, ağlama nöbetleri, tükenmişlik hisleri olur ama çok uzun sürmez! Çünkü Balık hiçbir şeyi kendine yük etmez, sorumluluk almayı sevmez! Bu yüzden kadere teslim olmak onun için en kolay yoldur!

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın
  1. BEN ELİF 10 YAŞINDAYIM EVET İKİZLER BURCUYUM AMA SİNİRLERİMİ KONTROL EDİYORUM AMA İNTİKAM DUYGUM ÇIKTI BEN ÖNCEDE YANİ 678 YAŞLARINDA NE KADAR İYİDİM AMA ÇEVREM BENİ ÜZDÜ VE 2 DUYGUMDAN BAŞKA ÇALIŞMIYOR İNTİKAM VE NEFRET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir