Burcuna Göre Akraba Ziyaretlerinden Sağlam Psikoloji ile Çıkma Önerileri

Kale gibi korunan evinde ayaklarını uzatmış keyif çatarken bir bakarsın kapının önünde sonu görünmeyen kalabalık bir ordu. En yaşlısından en gencine kadar türlü silahlarını kuşanarak kapılara dayanmış akraba isimli bu güruha karşı kısa zamanda bir savunma sistemi geliştiremezsen, o zaman sonun nice olurdu? İlk etapta sakinliği elden bırakmamalı, gelebilecek saldırılar önceden öngörmeli ve güçlü savunma hattının kırılmasına müsaade etmemelisin. “İyi ama nasıl” sorusunun cevabı için burcunun özelliklerine göz atmak isteyebilirsin.

Koç

Genellikle otoritesini gösterecek stratejik koltuklarından birine konuşlanan yaşlı akrabalar, sohbetlere yumuşak başlangıçlar yapar. Gözlerinin içine bakarak, tüm masumiyetiyle sorar: “Görmeyeli kocaman olmuşsun, nasılsın evladım?” Sanma ki sohbet böyle sakin kalacak. Çok değil en fazla 10 dakika sonra kendini “Evlenmeyecek misin, yok mu ciddi birileri, yaşın kaçtı senin?” gibi ağır soru yağmuru altında bulabilirsin. Bu yüzden konu henüz oralara ulaşmadan macera dolu anılarını anlatmaya başlamalı, coşkulu anlatım tarzınla onları farklı konulara yönelmeden etkilemeyi başarmalısın.

Boğa

Akraba sohbetlerinde konuşulacak başka şey kalmamış gibi konu döner dolaşır bir anda maddiyata gelir, takılır. “Ee nasıl gidiyor iş güç, memnun musun iş yerinden?” tarzı soruların altındaki metinleri erkenden fark etmen şart. İyi gidiyor dediğin ilk an konunun maaşına geleceğini unutma. Çok desen borç istenecek ilk kişi sen olursun, az desen “O kadar çalışıyor ediyor ama aldığı maaş bir şeye yaramıyor” şeklindeki cümlelerle el aleme malzeme olursun. Onlar bu kadar ileri gidebiliyorsa sen de çekinme. Piyasaya göre iyi de sonra onların maaşlarını teker teker incele. Merak etme, konu bir anda değişecektir.

İkizler

İkizlerin evine yapılan akraba ziyaretlerinde etrafa gerilim değil kahkahalar yayılır. İkizler, ortam ne kadar can sıkıcı sorularla dolu da olsa gülünecek bir yan bulmayı, en zorlu soruları laf cambazlığıyla ustaca savuşturmayı başarır. Dedikodu kazanı fokur fokur kaynamaya başlarken telefonlar bir köşeye kaldırılır, televizyonlar kapanır. Akrabalar arasında dönüp dolaşan bilgi ağında gülüp eğlenmek iyi hoş ama dikkatli olmakta fayda var. Unutma ki sonra pişman olmamak için verdiğin her bilginin ardından “Valla ben el alemin yalancısıyım” demek hayat kurtarır.

Yengeç

Bir Yengecin sahip olduğu mutlu aile tablosu herkese nasip olmaz. Yengeçler anlayışlı, şefkatli ve merhametli yanlarıyla bir yuva inşa etse de kem gözler bunu öyle görmez. Akrabalarla hoş sohbet ederken bir bakarsın eski defterler açılmış, fi tarihindeki olaylar tekrar gün yüzüne çıkarılmış, başarılarının arkasında farklı sebepler aranmış. Hassas yapını korumak adına gelebilecek tuzak sorularının etrafından dolanmalı, başkasını kırmamak için harcadığın çabayı biraz da kendini savunmak adına kullanmalısın.

Aslan

Akrabalar, misafirperverliğiyle nam salan Aslanları ziyaret etmek için gün kollar. Kimi bayramı, düğünü bahane eder kimi yoldan geçerken bir 5 dakika uğrar. Sen en etkileyici kıyafetlerini çıkarır, mükellef sofralar kurar, saygıda kusur etmezsin ama kapılar kapandığında arkandan “Bu da kendini anlata anlata bitiremedi, bu kadar da olmaz ki canım” diye söylenir. Dememiz o ki misafirlerini en iyi şekilde ağırla elbet ama seni hak etmeyen kimselere de kendi özelini açma. Senin değerini bilecek insan mı yok etrafta?

Başak

Başakların akraba ziyaretleri zorlu geçer. Sen hayatını gün be gün planlarsın, kendin için en iyi olanın peşinde koşarsın ama onlar gelir sokakta selam vermeyeceğin vasat örnekleri gözüne sokuverir. Ne olmuş yani millet evlenip, çocuk yapıyorsa? Sırf millete sus payı vermek adına mutsuz evlilikler yapacak değilsin ya. Biz seni anlıyoruz ama akrabalarından şüpheliyiz. “Hep iş, okul nereye kadar, evlen de bir yuvan olsun” temalı sorularda sakinliğini korumalı “Başkaları gibi iki ay sonra boşanmamak için doğru kişiyi bulmak ve doğru zamanı kollamak gerek” gibi mantıklı bir bahane sunarak tartışmayı noktalamalısın.

Terazi

Akrabaların en sık ziyaret ettiği burçlardan biri de Teraziler. Hatta onların çat kapı gelmesine bile gerek yok, bir bakmışsın Teraziler eve davet etmiş. İnsanlarla bir arada olmayı sevmen, sohbetinle herkesi etkileyebilmen sayesinde herkesin gözünde kredin yüksek. Yine de akrabaların zorlu sorularından kaçabilmek mümkün değil. Seni geçen gün gördükleri şu kız sevgilin miymiş, etrafında o kadar yakışıklı varken hâlâ nasıl yalnız kalınırmış… Bu tip sorulara hazır ol ve “Onlar benim kardeşim ya da arkadaşım” demek yerine akrabalarını ikna edebilecek argümanların olduğundan emin ol.

Akrep

Akrepler ister akraba olsun ister yabancı, herkesin hakkından gelmeyi bilir. En sinirli anında bile kontrolünü kaybetmez, “Bak şu akrabanın oğlu evlenmiş, bak şu da araba almış gördün mü” gibi kıyas kokan sorulara aldırmaz, “Senin şöyle bir işin varmış, neden bize söylemedin” gibi meraklı burunlar için bile gülümseyişini soldurmaz. Söylenenleri bir gün bedeli ödetmek üzere bir kenara not etmekten de geri durmaz. Söz konusu her zaman yüzlerine bakmak zorunda olduğun insanlar olduğundan küslükler yaratmadan sorunlarını çözmen ise seni sandığından daha fazla mutlu edebilir.

Yay

Yayları güç bela evde bulan akrabalar, uzun süredir biriktirdikleri enerjilerini genellikle sitem dozu yüksek cümlelerle harcar. O yüzden kapıyı açtığın anda seni neyin beklediğini bilmen şart. Sanmayın ki “Canım senin yüzünü gören cennetlik” ile başlayan sohbetler özlemin; “Maşallah Instagram’da görüyoruz bir oradasın bir burada” şeklindeki cümleler hayranlığın bir ifadesi. Onlar birazdan sohbete eklenecek “Hayırsız” kelimesinin öncülleri. Bu yüzden sakin kalmayı başarmalı ve yarım ağız da olsa gezilerinin keyiften değil iş ya da farklı bir sebepten olduğuna dair bir bahane sunmalısın. Böylece sitem dolu bakışlar yerini sempati dolu yüz ifadelerine bırakabilir.

Oğlak

Akrabaların genelde geleneği göreneği bilen, saygılı ve ağır başlı bireyler olarak bağrına bastığı Oğlaklar, kendini ifade etmede pek sorun yaşamıyor. Problem genelde yaptığı işe akıl sır erdiremeyen akrabalara dil dökerken ortaya çıkıyor. İster işin telekomünikasyon mühendisliği olsun isterse işletme enformatiği. Tahmin edersin ki bu tip mesleklerin onların lügatinde yeri yok. Sonuçta da ya yaptığın iş daha aşağı çekilecek ya da alakası olmayan mesleklerle ilişkilendirilecek. O yüzden sen de uzun uzun kendini anlatmaya çalışıp yorulma, bırak onlar hayal güçlerini kullansın.

Kova

Kovalar için akraba ziyaretleri başlı başına bir kabus. Hayatında kendini hiç kimseye sorgulatmayan, kimseler için özgür ruhuna ket vurmayan, bağımsızlıklarını bir an olsun elden bırakmayan Kovalara, sırf kan bağı var diye istediğini söyleyebilen insanlarla bir araya getirmek sahiden kimin fikriydi? “Hiç arayıp sorduğun yok” şeklinde başlayıp, “Sen niye öyle ayrık otu gibi oldun, bak teyzengillerin çocukları çoktan evlendi, çoluk çocuğa karıştı” diye devam eden hayat enerjini emmeye ant içmiş insanları tek bir silahla alt edebilirsin ancak: Umursamayarak. Bırak onlar sıradan yaşamlarının sorunlarıyla boğuşsun, sen hayatın tadını çıkarmaya devam edeceksin nasılsa.

Balık

Balıklar, sıcakkanlılıkları ve yardımseverlikleri ile genelde aile büyüklerinin göz bebeği olsa da akbaba gibi türlü akrabaların saldırılarına karşı yer yer savunmasız kalabiliyorlar. Sen okulunu bitirir bitirmez hayallerinin peşinden koşmayı, gurur duyulacak işlere imza atmayı planlarken; onlar “Ee iş bulmak o kadar kolay değil artık, aman işe girsen ne sanki alacağın üç kuruş para, çalışmayıp ne yapacaksın ki” gibi oturduğu koltuktan buram buram karamsarlık yayan cümlelerle seni üzmeye çalışabilirler. Sanki hayatın ne kadar zor olduğunu onlardan duymaya ihtiyacın varmış gibi. Böyle ortamlarda söylenenleri kulak arkası etmeyi bilmeli, kendi yolundan gitmekten vazgeçmeyeceğini cümle aleme göstermelisin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir