Burcuna Göre Ağzın Açık İzleyeceğin Black Mirror Bölümü Hangisi

Bugün herhangi biri “Acaba hangi diziye başlasam” desin, alacağın cevaplardan biri muhakkak Black Mirror! IMDB puanının 8,9’a dayanması ve yayına başladığı 2011 yılından bu yana dünya genelinde bir fenomene dönüşmesi de bunun en büyük kanıtlarından biri. Her biri birbirinden bağımsız bölümlerden oluşan ve teknolojiye bir anlamda kara ayna tutan dizi için herkesin en az bir favori bölümü var. Özellikle Kovaların fanatiği olduğu dizi, burcundan emin olmayanlar için bir fikir verebilir. Yeterli değilse “Ne Kadar Kova Burcusun” testi tam burada. Diziye dair fikir edinmek isteyen ancak hangi bölümü izleyeceğinden emin olmayanlar için önerilerimiz yeni yazımızda!

Koç: Men Against Fire

Koç burçlarını aksiyonun ve heyecanın tavan yaptığı yapımlara ilgisi büyük. Konu ne olursa olsun izlerken sıkılmamalı, ilgilerini canlı tutacak adrenalin dozu yüksek sahneler mümkün mertebe fazla olmalı. Bu noktada en ilgilerini çekecek bölümlerden biri, beyinlerine yerleştirilen çiplerle kusursuz birer savaş makinesine dönüştürülen askerlerle alakalı. Ekipçe dahil oldukları bir mücadele sırasında çipi zarar gören askerin gerçekleri görmeye başlamasıyla başlayan olaylar serüveni Koçları ekrana kilitleyebilir.

Boğa: White Christmas

Boğaların üstün ve elit zevklerine hitap edebilmek öyle pek kolay değil. Özgün yapımlar, hikayesiyle bambaşka bir dünya yaratanlar ya da izlerken gözlerini ayıramayacakları sahneler sunanlar ise bir istisna yaratabilir. Kişilerin sosyal medyada olduğu gibi gerçek hayatta da birbirlerini kalıcı olarak engelleyebildiği bir gelecekte geçen White Christmas, gerek kurgusu gerek ilgi çeken hikayesiyle Boğalara aradıkları kaliteyi sunabilir.

İkizler: Hated In The Nation

Bir izleyici olarak İkizlerin en önem verdiği şey özgünlük ve derinlik. Bambaşka gelecekler, bambaşka insanlar, bambaşka bakış açıları ya da onu hayrete düşüren ters köşeler… Sahiden beğendim diyebilmesi için bir yapımda en az biri olmalı. Robot arıların varlık gösterdiği bir dünyada arıların hacklenmesiyle birlikte vatandaşların hayal gücünün sınırlarını zorlayacak nitelikte bir sosyal deneye maruz kaldığı Hated In The Nation bölümü bu noktada onlar biçilmiş kaftan.

Yengeç: Arkangel  

Yengeçlerin beğeni skalasında en üst basamakta yapımın hikayesine dahil olabilmek ve karakterle bağ kurabilmek bulunuyor. Bir annenin çocuğuna tertemiz bir dünya yaratabileceği inancıyla bilimsel bir deneye katıldığı Arkangel bölümünün her anlamıyla onlara hitap edeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Baş karakterle bağ kurmaması ya da gelişen olaylar zincirinden gözlerini ayırabilmeleri imkansız desek yeri.

Aslan: Rachel, Jack and Ashley Too

Genel anlamda Aslanların beğeni düzeyleri, bir hayli yüksek denebilir. Hikayede kendilerinden bir şeyler bulmaları ya da baş karakterde kendilerini görebilmeleri fazlasıyla önemli. Black Mirror’ın son sezonunda en beğenilen bölümler arasında yer alan Rachel, Jack and Ashley Too onların zevkine hitap edecek türde. Bir pop yıldızını bir balon içerisine hapseden yakın çevresinin aslında ne denli tehlikeli olabileceğini gözler önüne süren bölüm, Aslanlar için ders çıkarabilecekleri bir sona sahip.

Başak: Crocodile

Başaklar için kumandayı ele alıp, rastgele bir şeyler izlemek kat’a mümkün değil. Değerlendirme kriterlerine göre hakkında ne dendiğine bakmadan ya da hikayenin çarpıcılığına kapılmadan bir şeyler izlemek, onlar için vakit kaybı neredeyse! İnsanların zihinlerinin hafıza okuyucularla izlenebildiği bir dünyada cinayete karışan birinin sorgu sürecini sabote etmeye çalıştığı Crocodile bölümü ise gerek hikayenin kurgusu gerekse çarpıcı sonuyla Başakları tatmin edebilir.

Terazi: Hang the DJ

Terazilerin romantik yapımlara zaafı olduğu bilinen bir gerçek. Tabii öyle ucuz şeylere değil, gerçekten kalbine dokunabilenlere! Ne mutlu ki Black Mirror’ın Hang the DJ bölümü, tam olarak ihtiyaç duydukları bir hikayeyi onlara sunuyor. Kişilerin birbirlerinin ruh eşlerini bir programla bulabildiği ve aralarından seçim yapabildiği bir gelecekte geçen bölüm, onlara “Böyle bir dünyada yaşamak için daha ne kadar beklememiz gerek” sorusunu sordurabilir.

Akrep: The Entire History Of You  

İster film olsun ister dizi isterse kitap… Akreplerin beğenisi kazanabilmek için gereken bileşen gizemli, heyecanlı ve kolay çözülemeyen katmanlı bir hikaye. Bir de içinde aşk ve ihtiras varsa değme keyiflerine! Onlara en çok hitap eden bölümün The Entire History Of You olduğu buradan belli. Kişilerin beyinlerine yerleştirdikleri çipler vasıtasıyla geçmişin her anını kaydedebildiği bir gerçeklikte geçen bölüm, bir süre sonra bir çiftin birbirinin geçmişini gözetlemesiyle birlikte gelişen olayları konu alıyor. Akrepleri de en can alıcı noktalarından yakalamayı başarıyor.

Yay: Playtest

Yayların bir dizi için öyle beylik laflara ya da yüksek beğeni standartlarına ihtiyaçları yok. İzlemeden bilemezsin sonuçta. Dizi onlara merak ettikleri yaşam atmosferlerini sunabiliyorsa orası başka! Ana karakterinde geçici işler yaparak dünyayı gezen bir gezginin yer aldığı Playtest bölümü gibi… Geçici bir iş aradığı sırada bir korku oyununun gelişim sürecine katılan ve testte bilinçaltındaki korkularıyla yüzleşen karakterin hikayesi izlerken Yayların tüylerini diken diken edebilir.

Oğlak: Nosedive

Oğlaklar genel itibariyle tarihsel ve gerçeklere dayalı yapımlara daha ilgili olsa da hakkı verilerek yapılmış bilim kurgu türündeki eserlere karşı da boş değil. Hele ki onlara hayalini kurdukları bir gerçeklik sunuyorlarsa! İnsanların günlük yaşamlarında birbirlerini telefonlarıyla puanladığı ve toplumsal statüsünün buna göre oluştuğu Nosedive bölümü bunun en açık örneklerinden biri. Hikayenin akışı ve mantığı Oğlakları memnun edecek türden.

Kova: USS Callister  

Kovaların en beğendiği diziler Black Mirror türündeyken bölümler arasından bölüm seçmek bir hayli zor. Bilim kurgu türündeki her yapıma büyük hayranlık beslemeleri bir yana onları etkileyecek türde bir hikaye sunmak zaruri denebilir. Hem kurgusuyla onları etkileyecek hem de geçtiği uzay evreninde beğenilerini kazanmaya en büyük aday ise şüphe yok ki USS Callister. İçerisinde bulunduğu dünyadan koparak yakınlarını uzay temalı bir gerçekliğin içine hapseden baş karakterle diğer karakterler arasında geçen özgürlük mücadelesini defalarca izleyebilir.

Balık: San Junipero  

Balıkların bir yapıma beğendim diyebilmesi için iki kriteri var. İlki karakterle duygusal bir bağ kurabilmesi, ikincisi ise hayal gücünün sınırlarının zorlandığı hissetmesi. İnsanlığın ölümün ardından sanal bir boyutta ölümsüz bir şekilde yaşama fırsatı bulduğu bir evrende geçen San Junipero bölümü bu anlamda onlar için hazırlamış gibi. Söz konusu teknolojide hayatının aşkıyla birlikte olabilmek adına fiziksel varlığından vazgeçen karakterin yaşadıkları ve fedakarlıkları Balıkların kalbine dokunabilir.

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.