Burcuna Göre 2019 Oscar Ödül Töreninde Destekleyeceğin Film Hangisi?

“And the Oscar goes to…” O sihirli cümleyi duymamıza sadece günler kaldı. 91. Oscar Ödül Töreni, bir diğer adıyla Akademi Ödülleri, 24 Şubat’ı 25 Şubat’a bağlayan gece sahiplerini bulacak. Birçok film kendini unutulmazlar arasına yazdıracak, usta yönetmenlerin dehası bir kez daha onurlandırılacak ve birçok oyuncu o altın heykeli gururla havaya kaldıracak. Pek tabii töreni ekran başındaki sinemaseverler de destekledikleri isimler için bir o kadar heyecanlanacak. Herkesin gönlünde yatan aslan farklı. Hangi filmi destekleyeceğin ise burcunun ince zevklerinde saklı.

Koç: Kara Panter (Black Panther)

Marvel evreninden en iyi film dalında Oscar’a aday gösterilen ilk film olma özelliği taşıyan Kara Panter (Black Panther), yabancısı olmadığımız bir süper kahraman filmi. Dünyanın geri kalanından izole bir şekilde yaşamını sürdüren teknoloji imparatorluğu Wakanda’nın tahtına oturan T’Challa’nın düşmanlarına karşı halkının desteğini kazanması ve dünyayı olası tehlikelerden koruması temasını işliyor. Haliyle aksiyon sahneleri de etkileyici görsel efektler de filmden eksik olmuyor. Maceraya ve aksiyona her daim büyük merak duyan Koçların favorisi olacağına şüphe yok.

Boğa: Van Gogh: Sonsuzluğun Kapısında (At Eternity’s Gate)

Etkileyici oyunculuk performansıyla Willem Dafoe’ya en iyi erkek oyuncu dalında Oscar adaylığı kazandıran Van Gogh: Sonsuzluğun Kapısında (At Eternity’s Gate), adından da anlaşılabileceği üzere Van Gogh’un yaşamını konu alıyor. Dünyaca ünlü ressamın yaşamının son demlerinden, bilinmeyen yönlerinden ve iz bırakan tarzından çok şey bulunabilecek filmde sanata düşkünlüğüyle meşhur Boğalar için gereken neredeyse her ayrıntı bulunuyor.

İkizler: Beni Affedebilir Misin? (Can You Ever Forgive Me?)

Melissa McCarthy’nin oyunculuk performansıyla devleştiği Beni Affedebilir Misin? (Can You Ever Forgive Me?), gerçek bir hikayeye dayanıyor. Biyografi yazarı olarak yaşamını sürdürmekte zorlanan Lee Israel’in, ünlü yazarların ağzından kaleme aldığı sahte mektuplarla kendine kârlı ve tehlikeli bir gelir kapısı açması filmin ana konusunu oluşturuyor. Güçlü empati yeteneği ve gelişkin iletişim becerileriyle baş karakterle doğrudan özdeşlik kurabilen İkizlerin filmi izlerken mest olmamasına imkan yok.

Yengeç: Roma

Tamı tamına 10 dalda adaylık kazanarak adını Oscar tarihine yazdıran Roma, ödül töreninden eli boş dönmeyeceği kesin filmlerden biri. Yönetmen Alfonso Cuarón’un yaşamından izler taşıyan film, 1970’lerin Meksika’sında bir ailenin iç yaşamına ışık tutuyor. Evin genç hizmetçisinin etrafında şekillenen hikayede dönemin sosyolojik ve politik yapısını görmek de aile içi depremleri hissetmek de mümkün. Naif tarzıyla Roma, duygusal hikayelere kendine daha yakın hisseden Yengeçlerin kalbine dokunacak cinsten.

Aslan: Sarayın Gözdesi (The Favourite)

Yönetmenlik koltuğunda Yorgos Lanthimos’un oturduğu Sarayın Gözdesi (The Favourite), 18. yüzyılın başlarında Kraliçe Anne’in hükümdarlığındaki İngiltere’de geçiyor. Psikolojik yönden ve sağlık açısından zayıf kraliçenin boşluğunu dolduran gözdesinin, yeni gelen hizmetçiye karşı verdiği zirve savaşı ise ortaya seyrine doyulmaz bir film koyuyor. İhtişama, gösterişe ve mücadeleye düşkün Aslanların, entrika ve akıl oyunlarıyla bezeli filmi sevmemesi için tek bir neden dahi yok.

Başak: Nobel Adayının Karısı (The Wife)

“Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır” sözünün ete kemiğe bürünmüş hali olarak lanse edilen Nobel Adayının Karısı (The Wife), anlaşılabileceği üzere Nobel adayına layık görülmüş bir yazar ve eşi arasındaki ilişkiyi konu alıyor. Kocasının kariyeri için elinden geleni yapan eşinin değerinin bilinmediğini anladığında 40 yıllık evliliklerini bitirme noktasına gelmesi ise Başaklarda hayatlarından bir kesit izliyorlarmış izlenimi yaratabilir.

Terazi: Yeşil Rehber (Green Book)

Oscar sezonunda adını en sık duyuran filmlerden biri olan Yeşil Rehber (Green Book), son zamanların en keyifli arkadaşlık ve yolculuk öykülerinden biri. Bambaşka dünyalara sahip beyaz bir şoför ve siyahi bir müzisyenin çıktıkları turne sırasında aralarında gelişen sıcak arkadaşlık ilişkisini anlatan film, 60’lı yıllarda ABD’de hâlâ hakim olan ırkçı anlayışı da keyifli bir dille yeriyor. Gerçek bir hikayeye dayanan filmin arkadaşlığa ve uzlaşıya verdiği değerle Terazilerin gözünde şaheser olduğu açık.

Akrep: Sokağın Dili Olsa (If Beale Street Could Talk)

Oscar ödüllü Barry Jenkins’in yönetmeliğini üstlendiği Sokağın Dili Olsa (If Beale Street Could Talk), son dönemin en etkileyici aşk öykülerinden biri desek sanıyoruz abartmış olmayız. Filmin konusunu aşkları için tüm dünyayı karşılarına alma cesareti gösteren genç bir çiftin ilişkileri ve hayatlarını tehdit eden iftiralara karşı kendilerini aklama sürecindeki mücadeleleri oluşturuyor. Aşkı için gerekirse dünyaya kafa tutabilen Akreplerin filmde kendilerinden çok şey bulması kuvvetle muhtemel.

Yay: Bohemian Rhapsody

Efsanevi müzik grubu Queen’e bir tür saygı duruşu niteliğindeki Bohemian Rhapsody, en genel anlatımla grubun kuruluşundan, 1985’teki Live Aid konserine kadar uzanan altın yıllarına mercek tutuyor. Dönemin yerleşik müzik kurallarını alt üst eden ve aykırılıklarıyla daima kendinden söz ettiren grubun yer yer işleri bitirme noktasına getiren iç çekişmeleri de filmi fazlasıyla etkileyici kılıyor. Farklılığa ve korkusuzluğa verdikleri önemle Bohemian Rhapsody’nin Yayların takdirini kazanamaması pek mümkün değil.

Oğlak: Vice

Sıradan bir bürokratken bir dönem dünyaya yön veren bir başkan yardımcısı haline gelen Dick Cheney’nin gerçek hayat hikayesinden uyarlanan Vice, şüphesiz Oscar sezonunun en dikkat çeken yapıtlarından biri. Filmi izlerken eski Amerikan Başkan Yardımcısı Dick Cheney’nin olaylara karşı soğukkanlı yaklaşımı ve durdurulamaz başarı hırsı bir süre sonra Oğlaklara kendilerini izliyormuş izlenimi verebilir.

Kova: Karanlıkla Karşı Karşıya (BlacKkKlansman)

ABD’li polis memuru Ron Stallworth’ün kaleme aldığı aynı adlı otobiyografik romandan uyarlanan Karanlıkla Karşı Karşıya (BlacKkKlansman), 1970’li yılların ABD’sinde beyazların üstünlüğünü savunan ırkçı bir örgüte sızan siyahi karakterin öyküsüne odaklanıyor. Günümüzde dahi hâlâ tam anlamıyla üstesinden gelinemeyen ırkçılığa dair verdiği gerçekçi mesajlar ve dokundurmalarla adından söz ettiren film, politik duruşuyla Kovaları fazlasıyla memnun edebilir.

Balık: Bir Yıldız Doğuyor (A Star Is Born)

Bugüne dek 4 Oscar adaylığı elde eden Bradley Cooper ve dünyaca ünlü sanatçı Lady Gaga’nın baş rollerini paylaştığı Bir Yıldız Doğuyor (A Star Is Born), ünlü bir rockçı ve yeni keşfettiği yıldız arasındaki ilişkiye ve ikilinin müzik kariyerlerine odaklanıyor. Unutulmaz müzikleri ile kulakların pasını silen film, ikili arasındaki dokunaklı ilişkiyle de izleyenlerin kalbinde yer edinmeyi başarıyor. Romantik yönü güçlü Balıklar, film bittiğinde kendilerini istemsizce gözyaşlarını silerken bulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.