Burcuna En Uygun Spor Hangisi?

Bağımlılık geliştirilmesi faydalı olan tek alanda sıra; spor! Spor deyip geçmeyin, hem beden hem ruh sağlığına yarar, sosyalleşmek için ortam sağlar, spor yapan insan fütursuzca mutluluk duyar ve tabi ki eğlenmek, deşarj olmak için de insan dört gözle kendine uygun sporu arar! Madem herkesin bu alanda bir arayışı var biz de burçlara en uygun spor dallarını derleyip toparlayalım.

Koç      

Koç yüksek enerjisini ve türlü duygusunu pervasızca dönüştürdüğü öfkesini patlatacak, içinden söküp atacak yer arar! Fitness salonlarında kilometrelerce koşmak, insan üstü ağırlıkları bağıra çağıra kaldırmak, bolca ter atmak Koç’a tam bir rahatlama sağlamaz. Ama kum torbasını yumruklamak huzurun yolunu açar! Boks yapan Koç hem bedenini hem de ruhunu hizaya sokar.

Boğa    

Boğa’nın keyfine düşkünlüğünü, doğaseverliğini bilmeyenimiz yoktur. Toprağın kokusunu, yeşilin bin bir tonunu, ahşabın doğal dokusunu sever Boğa. Evine muhakkak minik de olsa bir kış bahçesi yapıp bitkilerini besler, orman kenarında bir evi olsa daha ne ister. Boğa’nın boş zamanlarında, rahatlamak istediği anlarda, spor yapmaya ihtiyaç duyduğunda çıktığı doğa yürüyüşü ruhunu besler. Boğa için trekking harika bir spor dalı olur.

İkizler  

İkizler’i öncelikle sosyalleşebileceği, daha çok insanla takım olup omuz omuza mücadele ederken devre aralarında gürültülü sohbetlere katılabileceği birçok spor dalı mutlu eder. Aslında sporun her dalında arka planda kocaman bir aile bekler. Ancak tenis; hem ikili ilişkide olabileceği, durmaksızın topun ardında koştururken bol bol enerji harcayabileceği ve de her an karar vermesinin gerekeceği bir spor olarak en çok İkizler’e yakışır. Tenis hızlı düşünme ve seri hareket gerektirir.

Yengeç

Yengeç’in kendini en rahat hissettiği yer şüphesiz kış aylarında sıcacık suyla tepeleme doldurulmuş bir küvetin, yaz aylarında da engin denizlerin ortasıdır. Yengeç bereketini, duygusal derinliğini, hassasiyetini sudan alır. Sakindir bir de suda olmak, açık denizlerdeki yalnızlık hissi insanı rahatlatır. Yengeç için en uygun spor elbette; huzur bulduğu, anılarına yolculuk yapacak kadar vakit bulabildiği yüzmedir.

Aslan   

Çağlar deviren, kimselere zarar verme amacı gütmeden, batıcı ve kesici olmayan malzemelerden üretilen kılıçlar eşliğinde bir düelloya benzeyen, aslında tümüyle figüratif bir dans performansıdır Eskrim. Asaletin ve gücün sporu olarak anılan, uğraşanların bireysel performansıyla eşsiz bir sahne şovuna dönüşen eskrim, tabi ki Aslan için biçilmiş kaftandır.

Başak  

Başak mükemmel olmayı hedefler ve ömrü boyunca attığı her adıma dikkat eder. Yaşam alanı, evi, odası, yatağı derli toplu olmalı, soluk aldığı her ortam mis gibi kokmalıdır. Çevresi de tıpkı kendi gibi yaşamının dirliğine özenmeli, Başak’ın yardımlarıyla bir güzel toparlanmalıdır. Başak sağlığına, beslenmesine, bedenine özenir, hayatındaki her şeyin yerli yerinde olması için ekstra emek verir. Başak için en uygun spor, vücudunun her zerresinde mükemmele ulaşabileceği fitnesstır.

Terazi

Terazi’nin asaletine yaraşır, nezaketine uygun, kibar bir spor dalıyla uğraşması, vücudundaki kas kütlesini abartmak yerine elastik olması, duruşunu ve denge yeteneğini kuvvetlendirmesi gerekir. Huzur sever Terazi; göl kıyısında, orman içlerinde, kuş cıvıltıları, doğa hışırtıları içinde spor yapmayı henüz denemediyse de muhakkak sever. Kıvrımlı bir vücuda sahip olup estetik görünümünü güçlendirmek, cildinin ışıltısını artırmak, güzelliğini daha da belirgin kılmak için pilates harika bir tercih olacaktır.

Akrep  

Akrep derinlerin insanıdır. Derin derin sever, sevdiğini bir tek kendine ait hissettiği için derinlerine gömer. Arzusu derindir, tutkusu engin! Gizemlerle ilgilenmeye bayılır Akrep, zira bilinmeyeni çözmek, henüz ulaşılmamış bilgileri yalnızca kendi için açık etmek onun en büyük arzusudur. Karanlık bir tarafı vardır Akrep’in sezgileri de oldukça kuvvetlidir. Tüm bunlar dolayısıyla okyanus diplerinde, engin denizlerin derinlerinde kendini huzurlu hisseder. Biraz da risk içeren dalış sporuyla ilgilenmek Akrep’i mutlu eder.

Yay      

Yay macera sever, tehlikenin kokusunun peşinden gözü kapalı gider. Dünyada var olan, denenmiş ya da henüz cesaret edilmemiş türlü sporu yapmak, en ekstrem heyecanları iliklerine dek yaşamak ister. Yay adrenalin tutkusunu körükleyecek sayısız sporu sever ama rüzgârın şiddetine kapılıp, maceracı kimliğini öne çıkaracağı sörfü bir denese, eminiz ki her fırsatta kendini kıyı şeridine atmak ister. Zira kendini en özgür hissedeceği ve kendi kontrolünü yalnızca rüzgarla bölüşebileceği sörf Yay’a inanılmaz bir haz verir.

Oğlak

Golf malumunuz çıta üstü bir kesimin erişebileceği, kulüp üyesi olmanın ücret dışında kimi kaideler gerektirdiği biraz da elitist bir spor dalıdır. Golf oynamaktan herkes de keyif almaz, bu yolla çoğu insan enerjisini atamaz. Ancak golf bir statü göstergesi olduğu için Oğlak tabi ki aynı cümlede anılmak, cemiyetin ileri gelenleriyle bir arada vakit geçirmek için Golf sahalarında yapılan etkinliklere katılmak ister.

Kova    

Kova her ortamda farkını göstermeye gönüllü olmasa, bunun için özellikli bir gayret göstermese de içindeki değişik birkaç dakikadan fazla saklanamaz, Kova’nın farkı anlaşılmadan durmaz. Kova onu uçurmayan, kendini özgürce ifade etmesini sağlamayan, görev bilinciyle yapılan spor dallarına ilgi duymaz. Onun için en uygunu garip kostümlü, soğuğa dirençli bir tür dans olan; buz patenidir.

Balık    

Balık spor yapmak için kalabalıklar içine girmez, madem bu bir deşarj yöntemi, huzur yolu; Balık zaten insan içinde kendini dinleyemez! Onun kendi başına yapabileceği, en derin sessizlikler içinde hayal dünyasının sınırlarını ortadan kaldırabileceği hem rahatlatıcı hem de motive edici bir sporla uğraşması gerekir. Bir de geçmişe, ruhun derinlerine dayanan bir felsefesi olsa bu spor türünün fena mı olur? o zaman ruhsal gel gitlerine ilaç gibi gelecek olan Yoga; tam da Balık’a yakışır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir