Burcuna En Uygun Meslek Hangisi?

Aslında benden ne güzel yönetici olur da torpili nerden bulayım, nefret ediyorum para saymaktan ne işim var benim bu meslekte, ne güzel insanlar hem eğlenip hem para kazanıyorlar, bizim halimize bak ne sıkıcı işimiz var! Valla en iyisi kendi işini kuracaksın, bütün işi biz yapalım parayı onlar kazansın! Ne güzel ohh!.. Homurtularını duymadan ya da homurdanmadan geçirdiğiniz bir gün var mı? Bizim yok! Birkaç şanslı ya da akıllı insan dışında meslek seçimlerimizin genellikle fiyasko olduğunu söylemek mümkün. Peki ne iş yapsanız mutlu olurdunuz? Cevabı burcunuzda saklı.

Koç

Az zamanda çok iş yapanlar, girişimcilik denince ilk akla gelenler, hey Koç’lar! Sözüm size, aman diyeyim başkalarından emir alacağınız işlerde ömrünüzü harcamayın, kendi işinizin patronu olun. Ekibin bir parçası olmak ve grup halinde hareket etmek, inanmadığı işin istemediği sorumluluğunu üstlenmek, Koç’lar için verimsiz ve mutsuz bir hayatın kapılarını açar. Oysa mücadeleden, rekabetten, risk almaktan çekinmeyen Koç’lar için start-up işler, reklamcılık, girişimcilik gibi başına buyruk meslekler biçilmiş kaftandır.  Hiç olmadı spor hocalığı gibi bitmeyen enerjilerini yardım edecek mesleklerde bir yandan para kazanırlar bir yandan sinirlerini yatıştırırlar.

Boğa

Sistematik, istikrarlı ve güvenilir Boğa, kendi konfor alanında, somut sonuçlarını görebileceği mesleklerde, kararlı adımlarla yükselmek ister. Yaptığı işin mutfağında özenle çalışmayı tercih eder. İşlerini estetik anlamda ileriye taşır, sık sık dirsek temasında olmadığı bir ekip içinde uyumlu çalışsa da kendi üretim alanına müdahale edilmesinden hoşlanmaz. Birkaç yılın ardından kendini garanti altına aldığı, kazancından memnun olduğu işte, kovulmaz yahut mobbing yoluyla yıldırılmazsa, uzun yıllar çalışır. Mühendislik, mimarlık gibi matematik ve özen isteyen, tasarım ve dekorasyon gibi yaratıcılık gerektiren işlerde başarılı olur. Sanata da yeteneklidir, biraz azimle moda tasarımı, müzisyenlik, fotoğrafçılık gibi sanat dallarını da mesleğe çevirebilir, hobisini kazanca dönüştürebilir.

İkizler

Sosyal burç dendiğinde başı çeken çok yönlü İkizler, esnek çalışma saatlerinde ve farklı mekanlarda kendini rahatça ifade edebileceği, pek çok kişiyle tanışabildiği iletişim odaklı işlerde mutlu olacaktır. Farklı alanlarda yeteri kadar bilgi sahibi olmak, edindiği bilgiyi paylaşmak için sosyalleşmek, anlık meraklar edinmek ve çok geçmeden meraklarını gidermek İkizler için çok önemlidir. Fazla araştırma, yüksek sorumluluk gerektiren masa başı işler onlara göre değildir. Gezi rehberliği, muhabirlik ve operasyonel satış işleri tam İkizler’e layıktır. Hiç olmadı öğretmen olup bir taraftan öğrenme ve öğretme isteğini tatmin ederken diğer taraftan 3 ay tatilin tadını çıkarabilirler.

Yengeç

Gelişkin empati yeteneği, yüksek sağduyusuyla Yengeç, duyarlı ve yetkin bir danışman olma yolunda en iddialı burçtur. Davranışlarını önceden gerekçelendiren, öfkelerini kontrol etmeyi başarabilen Yengeç’ler, karşısındaki insanı rahatlatmayı ve derdine derman olmayı başarır. Duyguların ve empatinin elzem olduğu hassasiyet gerektiren işlerde çalışabilir; sosyal hizmetler, anaokulu öğretmenliği, doktorluk yaşlı bakımı gibi mesleklerde başarılı olabilirler.

Aslan

Özgüvenli, cesur, kendinden emin ve korkusuz Aslan, çalıştığı alanda lider olmak zorundadır. Tüm ekibini koruyup maksimum fayda için elinden geleni yapacak ancak en ufak eleştiride huysuzlanacaktır. Sözünün, fikrinin, kişiliğinin ve titrinin saygı görmesini beklemesi sürpriz olmaz. Gün sonunda Aslan tahtında oturur, tüm diğer orman sakinleri sorunsuz geçirdikleri günün ardından, yaşasın kralımız der ve mesai mutlu sonla biter. Sahne ışıklarına, alkışa, övgüye bayılan Aslan, harika bir oyuncu, yönetmen olur. Tiyatro sahnesindeyse başrol kesinlikle onun olmalıdır. Performans sanatlarının yanı sıra, tasarım işlerinde de kendini göstermekten, ben yaptım demekten keyif alır.

Başak

Hizmet sektörünün aranan çalışanı Başak, ona bir iş teslim edin, arkanıza bakmadan Bahamalar’a tatile gidin. Başak her detayı kontrol eder, gerekenden fazlasını yapar, müdürünü asla mahcup etmez. Tüm detayları titizlikle düşünmek Başak’ın işidir. Memnun müşterilere alışın, kusursuz işlere şaşırmayın. Tek başına çalışmaktan sıkılmayan Başak, yazılımcılık gibi detaylara hâkim olma yeteneği ile konsantrasyon gerektiren işlerde başarılı olur. Eleştiriye açık olan Başak, kendini her an gelişime açık tutar ve başarısını her geçen gün katlar. İnce takip gerektiren hesap işleri de Başak için idealdir.

Terazi

Nezaket, anlayış, yumuşak başlılık denince akla gelen barışçıl Terazi’ler, politik davranmaya yatkındır. Adaletin terazisini kendine sembol alan Terazi, tarafsızlığı ile harika bir hukuk danışmanı ya da avukat olabilir. Kimi zaman yaşadıkları kararsızlıktan kolayca kurtulabilmek için yanlarında güvenilir bir danışman, yardımcı veya dostları bulundurur ama kendisi de oldukça iyi bir danışmandır, objektif bakış açısı ve diplomasi yeteneği ona bu konuda yardım eder. İş ortamında uyumlu tarzı ve iş birliğine yatkınlığı ile müşteri hizmetleri, halkla ilişkiler gibi sosyal alanlarda başarılı olabilir.

Akrep

Güçlü sezgileri, gizemli olanı keşfe olan durdurulamaz isteği sayesinde Akrep, dişli bir tarih araştırmacısı yahut dedektif olabilir. Şüphelerinin kendini kışkırtmasına izin veren Akrep, başkalarının hayatlarındaki bilinmezleri aydınlatmaya, gizemleri çözmeye bayılır. Sağlam hafızaları ve diyalektik düşünme kabiliyetleri sayesinde, kurulması zor bağlantıları çabucak yakalar ve sonuca ulaşırlar. Yer altına olan derin merakları, zihinsele olan tutkularını tetikler ve işinden son derece keyif alan birer psikiyatrist olabilirler.

Yay

Yay’lar plaza duvarlarında boğulur, ofis koltuklarında sıkışır, kurallarda kaybolur. Hürriyet sevdalısı Yay, kimsenin boyunduruğu altında ve belirlenmiş sınırlar içinde çalışamaz, boğulur. Medyanın geniş yelpazesinde konumlanabileceği özgür işler tam da Yay’a uyar. Ayrıca reklamcılık ve pazarlama alanında başarılı olur. Aynı mekânda uzun süre kalmak onu sıkacak, konsantrasyonunu azaltacak ve başarısını baltalayacaktır. Bu yüzden keyfe, neşeye ihtiyacı olan ferah ortamlarda konumlanan Yay, gri bulutları dağıtacak, bulunduğu yere pozitif hava getirecektir. Uluslararası bağlantılı, bol seyahatli işler Yay’lar için vazgeçilmezdir.

Oğlak

Evim, ailem, sevgilim, hatta kendim bir yana; işim, kariyerim bir yana diyen, sorumluluk almak için yaratılmış bir işkoliktir Oğlak! İş hayatında konulan kurallara, tanrısal buyruklar kadar dogmayla bağlı, disiplinli, sistematik Oğlak yönetici olursa vay çalışanların haline. Kimse işine beş dakika geç kalamaz, ürün teslim tarihleri ne pahasına olursa olsun ertelenemez, herhangi bir aksaklıkta hiçbir bahane kabul edilemez. İktidar sahibi olmak isteyen Oğlak, Zodyak’ın diğer onbirlisinin yanında gösterdiği üstün performansla genelde yönetici koltuğuna oturur ve kendisine en uygun olan idarecilik görevinde yaşlanır. CEO burcu Oğlak’a da bu yakışır.

Kova

Yeni fikirler, farklı inançlar, ilginç düşünceler, yenilikçi işler Kova’ların ilgi alanını özetler. Aykırı tarzlarıyla dikkatleri üstlerine çeken Kova’lar, teknolojik her tür gelişime açıktır. Yaptıkları işte son teknoloji araçlar kullanmayı, özgün üretimler yapmayı, keşfetmeyi severler. Öğrendikleri her yeniliği topluma yansıtmaya, sosyal birer insan olup bilgiyi yaymaya yatkınlar. İnsanlığın faydasına işler yapmak konusunda özel bir hassasiyeti olan Kova’lar, bilim insanı olmanın en güçlü adayı olabilirler. Ayrıca akademik kariyer, mucitlik ve öğretmenlik gibi mesleklerde başarılı olabilirler.

Balık

Hayal dünyaları oldukça geniş olan yaratıcı Balık’lar, toplumda sanatçı ruhlarıyla öne çıkarlar. Görsel sanatlarda başarı göstermesi muhtemel Balık’lar, resim ve fotoğrafa özel alaka duyar, bu alanlarda da oldukça yeteneklidir. Balık’ların merhamet duyguları da kuvvetlidir. Bu özelliğini kullanarak veterinerlik, hemşirelik, hasta bakımı gibi işlerde başarılı olabilir. Sezgileri güçlü olan Balık’lar, insanlarla empati kurabilir, onların dertlerini anlayabilir, bu sayede iyi bir psikolog olacaktır.

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.