Dünyaca Ünlü Yazarlardan Burcuna Uygun Aşk Tanımları!

Aşk için insanlık tarihi boyunca yapılmış tüm tanımları aynı potada eritip mükemmel bir karışım yaratsak yine de kişiler özelinde hissedilen ‘Aşk’ın tam olarak manasına varamayız. Aslında aşk; her insanın kendi zihninde, mantığında, kimliğinde, yaşamında anlam kazanır. Ve bir insan her yeni aşk tadımında farklı bir lezzet keşfetmekten kendini alıkoyamaz! Burcuna en uygun aşk tanımını belirlesek de eminiz ki ekleyecek çok sözün, hissin vardır.

Koç

“İki insan birbirini seviyorsa, buna mutlu bir son yoktur.” Ernest Hemingway

Birbirini seven insanlar mücadeleyi bırakır, aşklarını yaşamaya koyulurlar ve yeterince mutlularsa sonsuza dek yeni heyecanlara kapılarını kapatırlar. Ancak Koç’un aşkı uğruna savaşmaya, yenilip güçlenmeye, ayağa kalkıp kazanmaya ihtiyacı vardır. Aşkın imkansızlıkla tatlandığı savı Koç diyarında vücut bulur ve aşk bir tür kovalamaca olursa şahlanır.

Boğa

“Sevdiğinin bir başkasıyla mutlu olduğunu görmekten daha acı bir şey varsa, o da sevdiğinin seninle mutsuz olduğunu görmektir.” Gabriel García Márquez

Boğa tümüyle sevmek ve sevilmek arzusu duyar! sonsuza dek yaşamının tam ortasına yerleşecek güvenli bir ilişki bulduğu anda yaşam amaçlarının büyük bir çoğunluğunu gerçekleştirdiğini düşünür ve rahat eder! Boğa için yeterince sevilmediği, kendini eksik ve güvensiz hissettiği bir birliktelikten daha acı bir şey yoktur!

İkizler

“Ne kadar çok insanı seversek, asıl sevdiğimiz bir tek kişiyi de o kadar çok ve kuvvetli severiz. Aşk dağıldıkça azalan bir şey değildir.” Sabahattin Ali

İkizler’in ilişkiler ağı herkesten fazladır. Yaşamı boyunca herkesten çok insana temas eder. Hem sosyal hem duygusal olarak fazlaca sever! Sevdikçe genişleyen kalbi, daha büyük sevmelere uygun hale gelir ve İkizler çok yönlülüğünü ilişki dünyasına da taşır!

Yengeç

“Bir kadınla sevişmek ve bir kadınla uyumak iki ayrı tutkudur, sadece farklı değil aynı zamanda da zıt tutkular. Aşk çiftleşme arzusunda duyurmaz kendini, uykuyu paylaşma arzusunda duyurur.” Milan Kundera

Yengeç temelde birleşmenin, cinsel hazzın çok ötesinde, kalbinin derininde, yüreğinin şefkatinde gizli bir aşkla sever! Yengeç aşk yaşamaz, sevdalanır! Hazzını yaşayıp dönüp sırtını yattığı biriyle birlikte olmaz. Tek bir vücut olup göğsünde uyumak, tüm benliğiyle sarmak ister!

Aslan   

“Aşk; iki insanın bilinçlerini birleştirme çabasıdır. Boşuna bir çaba, çünkü insan kendi bilincine mahkumdur.” Jean Paul Sartre

Aslan aşkın girdabına da kapılsa, kendinden geçip sevdiğine ait olduğu yanılsamasına da kapılsa temelde kendi mutluluğunu artırmaktır amacı. Elbette böyle çıkarcı bir yaklaşımı olmaz, ancak farkında olmadan ilgiye doymak, bolca sevilmek, kendi zihinsel gerçekliğini daha da yüceltmek için ilişki kurar!

Başak

“Kim aşık olmuşsa, kendisinin eksik parçalarını arıyordur. Bu yüzden aşık, maşuğunu düşündükçe acı çeker. Bu tıpkı, uzun zamandır görmediğin birinin odasına girdiğinde bulduğun anılar gibidir.” Haruki Murakami

Başak tüm ilişkilerine katkı sağlamak, birlikte olduğu herkese faydalı olmak ister. Tabi ki sevdiği kişinin de onun yükünü hafifletmesi, kaygılarından uzaklaştırmasını bekler! Başak kendi tamamlayıcısını bulduğunda, olmaz denen olur, aşka düşer!

Terazi  

“Cehennem nedir? Bence o sevmeyi başaramamaktan acı çekmektir.” Fyodor Mihailoviç Dostoyevski

Terazi aşksız duramaz, ilişki kurmazsa yaşayamaz. Daima sevilmek ve sevdiği elinin altında, sağ yanında, dibinde, önünde, ardında bir hayat sürmek ister. Terazi iki kişi olmak ister. En büyük korkusu yalnız kalmak olan Terazi; sevemezse cehennemini yaşar!

Akrep

“İnsan kendini bir kadına duyduğu aşk yüzünden öldürmez. Aşk bizi tüm çıplaklığımız, sefilliğimiz, düşkünlüğümüz ve hiçliğimizle açığa vurduğu için öldürür.” Cesare Pavese

Aşk Akrep’in hem intiharı hem de ölümsüzlük iksiridir. Zira Akrep’in yaşam amacı gizemlerini sakladığı karanlıklarını korumak, gün ışığının sızamayacağı yerlerini olası tehditlere karşı güvende tutmaktır. Aşk kilit tanımaz, yasak bilmez! Akrep aşkının karşısında tüm varlığıyla soyunur, o ana dek gizlediği her şeyiyle görünür olur!

Yay   

“Aşk, birbirine bakmak değil, birlikte aynı yöne bakmaktır!” Antoine de Saint-Exupéry

Galaksi keşfi sırasında insan olmayı deneyimleyen, hayal gücünü özgürlük ötesine taşıyan “Küçük Prensin” büyük hikayesini anlatan, bakmanın değil görmenin önemini vurgulayan eserin yazarı tarafından tanımlanan aşk ancak kâşif Yay’ın hissine tercüman olabilir.

Oğlak

“Aşkın kötü tarafı insanlara verdiği zevki, eninde sonunda ödetmesidir. Şu veya bu şekilde. Fakat daima ödersiniz.” Ahmet Hamdi Tanpınar

Oğlak aşkın avareliğine kapılıp uçuşmaktan, yaşanacak olası bir hüsranda tüm zamanlarını beyhude bir ilişki peşinde çöpe atmış olmaktan korkar! Onun için aşk da yaşamın bir parçası olarak konrollü bir biçimde yaşanmalı, ancak kendi arzu ettiği zamanda ve sınırlar içinde kalmalıdır. Ama ne yazık ki aşk plan tanımaz, zevke düşürür ve sonunda cezalandırır!

Kova

“Aşk yalnızca cinsel olamaz; çünkü o zaman bencilcedir ve bencilce olduğu için de yaratmaz, yıkar.” Vladimir Nabokov

Kova aşkın rasyonel boyutunu sever. Onun için ancak birbirlerinin yaşam amaçlarına katkı sağlayan, ortaklaşa bir yaşamda birbirlerini geliştiren ve yücelten birliktelikler başarıya ulaşabilir. Aşk toplumsal olana katkı sağlamalı, bencil dünyaların, özel yaşamların ötesinde bir birliktelik kurulmalı, aşk yaratmadır.

Balık

“Aslında en iyi aşk, değil tanımak, hiç görmediğin kişiye duyulan aşktır. Körler iyi aşık olurlar mesela.” Orhan Pamuk

Balık henüz kimselere değmemişken gözü aşkı yaşamaya başlar! Düşlerinde yarattığı dünya onun için gerçek dünyanın çok ötesinde bir değer taşır ve ideal ilişkisi de elbette orada konumlanır. Balık var olan aşkını kadersel olarak karşılaştığı birine yansıtarak devlerin aşkını yaşayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir