Burcun Hakkında Klişeler Vs. Doğrular!

Her burcun kendine has özellikleri var. Kimileri en çok kendine hayran kimileri ise en çok kendinden dert yanar. Yine de sorsan, başkalarının senin burcuna dair senden çok bilgisi var. Doğruluk payları yok mu, tabii ki var. Çünkü onlar çoğu zaman sana dışarıdan tarafsız bir gözle bakar. Oradan buradan duydukları ile karşına geçtiklerinde ise kantarın topuzu biraz kaçar. Burçların özellikleri sorulduğunda bir de bakarsın Koçlar agresif, İkizler ikiyüzlü, Başaklar temizlik hastası ya da Balıklar sulu göz diye sayar da sayar. Gerçekçi olmayan bu tarz önyargılar, hemen her burcun canını sıkar. Hiç düşündün mü bu tarz klişelerin altında aslında hangi doğrular var?

Koç

Koç burcuna dair en sık kullanılan ifadeler her zaman kızgın ve kavga çıkarmaya meyilli oldukları yönünde. Hiç düşünen oldu mu Koçlar neye kızıyor diye? Sonuçta iletişim iki taraflı bir müessese. Bir tepki söz konusuysa bir de etki vardır nihayetinde. Öfkeli bir üslup karşısında nasıl sinirlenirlerse saygılı insanlar karşısında da el sıkışmaktan çekinmezler benzer şekilde. Onlar 7/24 çatışmacı tipler değil aksine daima dürüst ve dolaysız bir anlaşma yolunun peşinde.

Boğa

Bütün yaptıkları tüm gün uzanıp tembellik yapmak, televizyon karşısına geçip bir şeyler atıştırmak ya da ceplerinde akrep varmışçasına davranmak… Tüm bu sözler bir şekilde ulaşmıştır Boğaların kulağına. Kim çıkarıyor bu lafları Allah aşkına? Hedeflerine ulaşma noktasında sıkı sıkıya çalışıp ardından biraz kendini şımartmak herkesin hakkı sonuçta. Daha iyi bir yaşam için parasını kuruşu kuruşuna hesaplamak da. Onlar sadece bir tık daha titiz bu konuda.

İkizler

“İkizler burcu mu? Aman evlerden ırak!” gibi bir diyaloğa çok kez rastlamıştır İkizler hayatlarında. Ne ikiyüzlülükleri kalmıştır ne de güvenilmez yapıları, birileri illa ki lafını eder her ortamda. Aslında tüm bu söylenenler koca bir yanlış anlama. Açık görüşlü ve adaptasyon yeteneği güçlü İkizler bilir ki hayat ne siyah ne de beyaz, temelde hakikat grinin tonlarında. Kaldı ki fikrini değiştirebilmek başlı başına cesaret işiyken sırf birilerine yaranmak için ölene kadar aynı fikirlerle mi dolanmaları gerek illa? Açık fikirli İkizlerle anlaşabilmenin yegane yolu da zaten at gözlüklerini çıkarmakta.

Yengeç

İnsanlara karşı sevgi dolu olmanın ya da şefkatle yaklaşmanın adı ne zaman anaç tavukluk oldu? Bir insan sırf Yengeç diye herkese analık edecek değil ya. Bir de kırılganlık ve zayıflık meselesi var ki hiç girmeyelim oralara. Yengeçlerin gerçek gücünü görmek için biraz zorluk karşısında verdiği sınavlara bakmak yeter de artar aslında. Bıçak kemiğe dayandığında hiç kimseye kafa tutmaktan çekinmez, istediklerini elde edene kadar da pes etmeyi aklının ucundan geçirmez. Yengeç deyince acıma duygusu kabaranlara da ağzını açıp tek bir laf etmek düşmez.

Aslan

Aslanlar kimselerin lafını dinlemezmiş, kendinden başka kimseye güvenmezmiş, kimsenin görüşüne önem vermezmiş, mişmiş de mişmiş… Bu sözleri söyleyenlerin Aslanları gerçekten tanıyamadığı o kadar ortada ki aslında. En yakınları dışında kimseye göstermeseler de Aslanlar gayet düşünceli ve hassas insanlar esasında. Sevilmeye ve çevreleri tarafından takdir görmeye karşı öyle isteklidirler ki, illa ki fark edilir çevrelerine karşı tavırlarında.

Başak

Burç mevzularının açıldığı ortamlarda yerden yere vurulan burçlardan biri de Başaklar. Gören de zanneder ki Başaklar bir elinde toz bezi bir elinde sopa, sokak sokak insan kovalar günlük hayatlarında. Titizliğin ya da hayatına soktuğu insanlar için seçici olmanın yanlış tarafı nerede, bir gösterebilir misiniz onlara? Gayet utangaç tiplerken arkalarından aksi karakterlermiş gibi konuşmak hiç sığar mı insanlığa? Şans verenler bilir, onlar gayet eğlenceli ve neşeli kişilikler yaşamlarında.

Terazi

Tarafsız olan bertaraf olur derler ya, Terazilerin yaşamlarının özeti tam da bu kelime aslında. Ara buluculuğa soyunayım derken bir de bakarlar onlar topun ağzında. Düne kadar herkesin sevgilisiyken herkes sahteliklerinden dem vurmaya başlar arkalarından. Bilen bilir içinde kötülüğün zerresi olmayan Teraziler, sadece herkesin mutlu olduğundan emin olmak ister. Onlar ellerinden geleni yapsınlar da sonra ne derlerse desinler.

Akrep

Saçma sapan stereotipler yüzünden en çok Akreplerin başı yanar. Birileri sadakatsiz der, birileri kindar. Derken, başkalarının aşık olacağı varsa bile kaçar. Durduk yere Akrepler ne diye kin beslesin, sanki insanlara garezi mi var? Sadakat meselesine gelince sanılanın aksine onlar sadece bir kişiyi arar. Gerçek aşkı bulduklarında da gözlerini dış dünyaya kapar ve duygularını en üst perdede tek bir kişiyle yaşar.

Yay

Yaylar için dedikodu kazanı kaynarken genelde insanlar kötü yorumlar değil imrenilesi cümleler sarf eder. Vay efendim, “Daha dün sabaha karşı ayrıldıkları gece kulübünden çıkıp nasıl saatler içinde seyahat eder, hiçbir derdi yokmuş gibi nasıl daima gülümser, bir insanın işi hep mi yolunda gider…” Kıskançlık dozu yüksek cümlelerde doğruluk payı olsa da herkes gibi Yayların da zaman zaman modu düşer. Onlar sadece moral bozukluklarını gülümseyen yüzüyle herkesten daha iyi maskeler.

Oğlak

Çokları Oğlakların çalışkanlığını işkolik kelimesiyle tarif eder. Onlara kalsa Oğlaklar dur durak bilmeden çalışır, eğlenceden de nefret eder. Oğlakların gerçek yüzünü görenlerse bilir ki aslında onlar görüp görülebilecek en ilginç karakterler. İşlerine sıkı sıkıya bağlı oldukları doğru ama bugün çalışarak ektiklerini yarın eğlenerek biçerler. Denebilir ki onları günlük hevesleri değil, uzun vadeli hedeflerini gerçekleştirmek mutlu eder.

Kova

 

Kapılı kapılar ardında Kovalardan söz açılmışken birileri der: “Aman işte soğuk nevale.” Bir başkası ise hemen ona katılır ve söyler “Duygulardan nasibini almamış herhalde.” Laf lafı açarken “Kovalar zaten kalpsiz böyle” denir ağız birliğinde. Bilmiyorlar ki onlar duygularını gösterme konusunda biraz zayıflar sadece. Zodyak’ın en insancıl burcu çevresine karşı tavırlarında ego falan gözetmez nihayetinde. Hatta biri düşse ilk o koşar yardım etmeye.

Balık

“Balık burcu musun, kıyamam ya…” Herkes yemin mi etti aynı cümleyle Balıkların tepesinin tasını attırmaya? Bir burç sırf duygusal yönü güçlü diye olur olmaz her şeye ağlayan bir sulu göz olacak değil ya. Gelin görün ki adları bir kez çıkmış işte dokuza. Nasıl silinip atılır bu saçma yaftalama? Unutulmamalı ki onlar olur olmaz her şeye ağlayan karakterler değil, dünü de yarını da dert etmeyen romantik hayalperestler aslında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir