Burcun Arkadaşını Ele Veriyor!

Çıkarları bitince dönüp arkasına bakmayanlar, en küçük engelde pes edip ortadan kaybolanlar değil konumuz! Malumunuz dost diye yılana sarıldığımız da olur! Aradığımız ömürlük çınarlar! Arkadaş dediğin, adıyla müsemma, sırtını yaslayacağın biri demek aslında! Bizler selam verdiğimizin adına arkadaş desek de gerçeğini sahtesinden ayırt etmek zorunda kaldığımız günler çıkar karşımıza! Arkadaş “Ne yapacaksın?” değil “Ne yapacağız?” diyendir özetle. Kendini senden ayırmayan, bir olandır! Geldik burçların en yakın arkadaşların kim olduğuna?

Koç       

Başını derde sokacak kadar büyük bir hata yaptığında, yanında yöresinde kimseler kalmayıp yalnızlaştığında, herkes korkudan bir kuytu bulup saklandığında, zılgıtı dilinde, bumerangı elinde uçar adım imdadına yetişen Zeyna’dır Koç’un dostum dediği! Sağı solu belli olmayanı, biraz da kanı deli akanı sever. Omuz omuza dövüştüğü, düşünmeden konuşabildiği, içini dışını bilip, iyi niyetinden şüphe etmeyen biriyle arkadaş olur Koç!

Boğa    

En zor anında bir tek kara gün dostu iyi olsun diye didinir durur yanı başında. İşte öyledir Boğa’nın arkadaşlıkları. Kimi kimsesi yok gibi görünür hayatında, iki kişilik dev bir ordu taşır aslında sol yanında. Her zaman en pratik çözümleri geliştirip, işin teferruatından çekip çıkarandır. Sadık olur bir de Boğa’nın dostum dediğin, ağız açmaz her kalabalıkta, güvenini boşa çıkarmaz hiçbir koşulda!

İkizler  

Ne saplanıp kalmalı tek bir uğraşta ne de hüzünlere kapılıp boyamalı hayatı karanlık bir dramla! İkizler’in arkadaşları hem çok gezen olur hem de en iyisini bilen! Çok yönlüdürler bir defa, sayısına kimseler vakıf olamaz bir iki oturuşta. Bir oradadırlar bir burada, pek de çenebazdır hepsi, sohbeti çarçabuk koyultup, türlü meseleler konuşur, bilgiyi dünyaya yayarlar bir çırpıda. Çok da neşeli olur hepsi, İkizler dolu dizgin yaşar her anını onlarla!

Yengeç

Derdini, kederini bir bakışından anlayıp, iyileşmesi için elinden geleni yapmaya derhal davranmalı, göz yaşını dökmekte, bir mendili paylaşmakta gecikmemeli Yengeç’in arkadaş dediği. Kocaman açmalı kollarını, derhal kanat germeli, merhametle sarılmalı! Çokça şefkat gösterip, derin bir sevgi beslemeli. Bir de empati kurmalı ve kim ne derse desin sübjektif olmalı! Önceliğini koşullar ne olursa olsun Yengeç’e vermeli!

Aslan   

Aslan varsa yanımda, sırtım yere gelmez iki cihanda diyenlerdenseniz, nasıl şanslı olduğunuzu söylemekle başlayalım sözlerimize! Aslan’la sıcacık bir arkadaşlık kurduysanız, bundan daha güzel ne olabilir ki hayatta! Cömert kalpli, yüce gönüllü Aslan yüreğini sonuna dek açar dostuna ve sahip olduklarıyla dostunu da yüceltir her ortamda!

Başak  

Başak’ın zekasına hayran olduğu, kararlarına itimat ettiği, neyi varsa emanet edip dönüp ardını gittiği, yetenekli bir arkadaştır sahip olduğu. “Elinden her iş gelir bizimkinin!” derken bir ayrı kabarır koltukları. Kimselere güvenmeyip hayatın tüm yükünü sırtlanan Başak’ın, sorumluluklarını hafifletecek bir dostu olur! Başak’ın dikkatinden kuş uçmaz ya velev ki uçtu; o da arkadaşına yakalanır!

Terazi  

Terazi sakin, sevecen ve huzurlu bir dost seçer kendine insanlar diyarından! Çevresi geniş, arkadaş dediği çoktur. Ama dostu sayılıdır öyle sosyal kelebeğin bile! Yedi düvelle dost olan, kimselerin tavuğuna ne hışt ne kışt diyen, ılımlı ve uzlaşmacıdır. Hiç yormaz Terazi’yi, birlikte her ortama girip çıkabilir, utandırmaz! Terazi’nin dostu, kendinden bilinir!

Akrep  

Akrep’in dostunun dili kırk kilitli, ağzı mühürlüdür! Arkadaşını korumak uğruna giremeyeceği savaş yoktur! Ne ateşten korkar ne ölümden ne zulümden! Dostun için kendinden vazgeç deseler saniye düşünmez! Akrep hayatını uç noktalarda yaşar! Akrep’in dostu; gözü kapalı güveneceği, kendini emanet edeceği, sınırları zorlayan, engel tanımayan biri olmalıdır! Zira Akrep tam bir kara gün dostudur!

Yay      

Yay’ın dostu her tür heyecana açık, spontane yaşayan biri olmalı! “Onu yapamam, bunu edemem, prensip meselesi, huyum değil” lafları bol, kaprisinden geçilmeyen, tribinden yanına varılmayan insanlarla mümkünü yok arkadaş olamaz! İlk uçağa binip dünyanın bir tarafına gitmeli, aklına eseni başına getirirken heyecandan ölmeli! Enerjisi her daim yedekli, macera tutkusu canlı olmalı! Yay dostum dediğiyle ne dünyayı kurtarır ne kavgaya karışır! Akışa kapılıp, uçar adım yaşar!

Oğlak   

Oğlak’ın laubalilikten hoşlanmayan, değerine değer katan, duruşundan aklı başında biri olduğu aşikar olan arkadaşları olur! Oğlak arkadaşına fikir danışabilmek, sözüne gönül rahatlığıyla itibar etmek ister. Gel geç ilişkiler, günü birlik eğlenceler Oğlak’a göre değildir. Prensipleri olan, planlı yaşayan, disipline ettiği hayatını ana baba gününe çevirmeyen dostlardan yanadır Oğlak!

Kova    

“Ne garip arkadaşın var!” cümlesini duyduğunda zevkten dört köşe olur Kova! Dahilik biraz marjinallik, biraz delilik gerektirir zira! Kova da ne yapsın, sıradan arkadaş mı yok etrafında? Dostunu elbette en aykırısından seçecek, şaşıracak bir şey yok bunda! Kimselerin ilgisini çekmeyen konularda sabahlara kadar söyleştiği, birlikte dünyayı kurtardığı bir arkadaşı olur Kova’nın! Tabi ki haksızlığa gelemez hiçbir koşulda!

Balık

“Arkadaş dediğin öyle olmaz böyle olur!” diyenlere inat, en çizgi dışı ilişkiyi kurar Balık! Koşulsuz sever bir defa! Çıkarı varmış, fayda sağlarmış, koluna takıp gezince önünde ne kapılar açarmış, umurunda olmaz! Balık’ın sevgisi dünyevi varlığa dayanmaz, sağlaması mantıkla yapılmaz! Sınır ötesi bir dostluk kurar Balık ve yedi düveli kıskandırır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.