Burçlara Göre Psikolojik Manipülasyona Karşı Savunma Yolları!

Hemen herkes hayatının bir noktasında psikolojik manipülasyona maruz kalıyor. Kendi çıkarları doğrultusunda karşısındakinin davranışlarını veya algılarını kontrol etmek ve değiştirmek amacıyla pek çok yola başvuran manipülatörler; kimi zaman bu işi öyle ustalıkla yaparlar ki kurban çoğunlukla bunun farkına dahi varmaz. Belki de farkında olmadan hayatının bir bölümünde manipülasyona maruz kaldın ya da kalmaya devam ediyorsun. Örneğin; hayır demek sana suçluluk duygusu hissettiriyorsa ve kolay kolay hayır diyemiyorsan manipüle ediliyor olma ihtimalin bir hayli yüksek. Peki ya böyle bir durumda burcuna göre ne yapmalı?

Terazi – Farkındalık Kazan

Adil, herkesin hakkına saygılı ve hiçbir koşulda baskıdan ve şiddetten hoşlanmayan birisin. Sırf bu nedenle bile sana karşı saygılı davranılmasını hak ediyorsun. İsteklerini, düşünce ve duygularını serbestçe ifade etme ve paylaşma hakkına sahipsin. Herhangi birine seni fiziksel, zihinsel veya duygusal olarak tehdit etme hakkı tanımamalısın, suçluluk duymadan hayır diyebilmeyi öğrenmelisin. Önceliklerini sen belirlemeli, etrafındaki insanları mutlu etmek ve huzursuzluk yaratmamak adına, farklı görüşlerini dile getirmekten kaçınmamalısın.

Akrep – Mesafe Koy!

Güçlü gözlem yapma yeteneğin sayesinde, manipülatörleri kolaylıkla tespit edebilirsin. Manipülatörü tanıyıp mesafe koymak da manipülasyondan korunmanın en etkili yollarından. İstisnalar olsa da karşısındaki insanı manipüle etmeye çalışan kişiyi belli özelliklerinden tespit edebilirsin. Biri seni kendinden şüphe ettirmeye ve suçlu hissettirmeye çalışıyorsa, davranışları ortama ya da kişilere göre değişiyorsa, olumsuz ve yıkıcı eleştirilerde bulunuyorsa, aşırı abartılı veya dayanaksız övgüler sıralıyorsa, yapay davranışlar içindeyse seni manipüle ediyor olabilir. Böyle birini tespit ettiğinde arana mesafe koymalı ve bu mesafeyi korumalısın. Unutma senin gibi güçlü birinin ona ihtiyacı yok.

Başak – Suçluluk Duyma!

En çok kendi kendini eleştirdiğin ve kendine çok yüksek standartlar belirlediğin için, seni kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak isteyen bir manipülatör, duygularınla oynamaktan ve hassasiyetlerinin üzerine gitmekten kaçınmayacaktır. Karşındaki kişinin senden beklentilerinin normal olup olmadığından emin ol, sana kendini eksik, gergin ve suçlu hissettirmesine izin verme. İnce eleyip sık dokuman ve detayları gözden kaçırmaman sayesinde asıl suçluyu fark etmekte zorlanmayacaksın.

Kova – Odak Şaşırtma

Sen tam anlamıyla mantığın ve zekanın burcusun. Manipülatör senden bazı isteklerde bulunup, ona koşulsuz şartsız hizmet etmeni bekler. Bu isteklerini çoğunlukla da emir verme şeklinde dile getirir. Bir tarafın çıkarlarına hizmet etmek eşitsizlik olduğu kadar mantıksal açıdan çelişkiler ortaya çıkarır. Karşı tarafın istekleri sana mantıklı gelmiyorsa, rasyonel tarafını harekete geçirip, bazı sorular sorarak onu çelişkileriyle baş başa bırakabilirsin. Örneğin; isteğinin adil ve mantıklı olup olmadığını, bunun bir rica mı yoksa bir emir mi olduğu yönünde sorular sorabilirsin. Bağımsız ve özgür ruhun seni başkasının kontrolünde hareket etmekten alıkoyacak ve dolayısıyla da sana hızlı bir şekilde farkındalık kazandıracaktır.

İkizler – Zaman Kazanma

Sorgulamayı seven, zeki ve rasyonel bir yapıya sahipsin. Manipülatör, onun isteklerini sorgulamanı, dillere destan zekanı harekete geçirmeni engellemek için konuyu oldubittiye getirmeye çalışacaktır. Tek bir cümle ile bu durumdan sıyrılman ve zaman kazanman mümkün. Bu konuyu düşüneceğim, ya da bir düşüneyim demen yeterli. Fazlasına gerek yok. Bu süre içerisinde konuyu tüm yönleriyle değerlendirebilir, dilersen de sonrasında dönüş yapabilirsin. Hızlı düşünmen ve hazırcevaplığın her türlü manipülasyona karşı kendini kolaylıkla korumanı sağlayacak.

Koç – Hayır De!

Cesur, kararlı ve kendi bildiğini okuyan bir kişiliğin var. En başta da belirttiğimiz gibi temel hak ve özgürlüklerinden biri de hayır diyebilme hakkı! Saldırgan olmayan, kararlı ve net bir hayır; manipülasyonu sona erdirecek ve manipüle edilemeyeceğinin anlaşılmasını sağlayacaktır. Düşüncelerini dile getirmekten asla çekinmediğin için bu konuda son derece şanslısın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir