Burçların Zayıf Noktaları!

Dünyanın en sağlam iradesini bazen tek bir söz, bazen küçük bir hamleyle tuş etmenizi sağlayacak, yenilmezlerin en güçsüz yanlarını gün yüzüne çıkaracak, insanlar alemine itinayla yerleştirilmiş, gizli bir güçsüzlüktür zaaf. Peki bulup çıkarılması bazen güç olan, insanı kötücül etkilere karşı savunmasız hale getiren zaaflar burçlarda kendini nasıl gösterir? 

Koç

Koç’un dillere destan cesaretinin yan etkisi midir bilinmez, düşünmeden hareket etmesi ve tabi ki aniden öfkelenmesi, tüm kalkanlarını etkisiz hale getirir. Normal şartlarda zayıf olduğu bir anı denk getirmek zordur. Ancak sinirliyse ve ağzından çıkanlar önce kendi kulaklarını tıkıyorsa vay haline. Yani siz siz olun, Koç ile bir derdiniz varsa sinir tetikleyicileri çalıştırın, gardını düşürün ve oscarlık kendi kendini haksızlaştırma performansını izleyin. Haklılık koltuğunu ele geçirdiğinize göre, gerisi keyif. Tadını çıkarın!

Boğa

Zamana ayak uydurmak konusunda kimi zaman yersiz bir direnç gösteren Boğa, kalkanı olarak kullandığı inadını bazen namlusu kendine dönük bir silaha çevirir. Yapmak istediğiniz şeyler varsa ancak Boğa’nın keyif engeline takılıyorsanız ona aksi yönde bir inat oku gönderin, seyredin gümbürtüyü. Burnunun dikinden gayrı yol bilmeyen Boğa, ters algı yönetimiyle olduğu yere zincirlenip, etkisiz hale getirilebilir. Sahip olduğu şeyleri kaybetme korkusu da Boğa’yı sarsar. Aman rahatımı bozma da ne yaparsan yap gustosunu kucaklayan Boğa’nın tehdide açık rahatını bozun!

İkizler

Bir öyle bir böylegillerden İkizler’in zor sabitlediği dengesini bozarsanız, alt üst olacaktır. Sonsuz seçeneklerle kafasını karıştırıp İkizler’i hareketsiz hale getirmekten kolay ne var? Önce birine ikna edin, çok geçmeden diğerine, sonra bir yeni ihtimal, belki de bir başkası daha, ısrarla tetiklediğiniz kararsızlığında kaybolan İkizler en zayıf haliyle karşınızda.

Yengeç

Yengeç’in zayıf noktası, herkesçe malum merhametidir. Ona duygu sömürüsüyle yaptıramayacağınız şey yoktur. Yengeç’i çok kıymetli ailesiyle sıkıştırabilir, sevdikleriyle duygu kapılarını açabilir, onu ele geçirebilirsiniz. Her koşulda gelişkin empati kabiliyetiyle kendini hepimizin yerine koyabilen Yengeç, acılarımızdan etkilenecek, üzüntülerimize ortak olacaktır.

Aslan

Aslan’ın dev egosunu doyurmak kolay mı? Tabi ki en olmadık işleri yapacak, en büyük ödülleri kazanmak isteyecektir! Kibri yüzünden olmadık işler yapar, boyunun ermediği yerlere oturduğu yerden uzanmaya çalışır, yeter ki Aslan’sın sen yaparsın densin. Yardım istemeyi yediremediği gururundan çok şey kaybeder. Gaz ile çalışan Aslan’ı fulle, ne istersen iste!

Başak

Başak’ın yanında yarım kalırsan seni tamamlamadan duramaz. Al sana zaaf! İşleri yarım, temizliği eksik, düzeni bozuk bırak, mükemmeliyetçi Başak dayanamayıp senin yerine halletsin. Sorumluluk alma meraklısı Başak, hepimizin arkasını toplamaya hazırdır.

Terazi

Kararsızlığıyla ün yapmış, barışçıllığıyla gönüllerde yer etmiş Terazi, gerilim dedin mi uygun adım uzaklaşır. Yalnızlıktan öcü görmüş gibi kaçar! Canın sinemaya mı gitmek istiyor? Terazi’yi önce kararsız bırak, sonra sosyalleşme planınla golü at! Canı başka şeyler yapmak istese de, yalnız kalmaya tahammül edemeyecek, aman tadımız kaçmasın deyip ayak uyduracaktır. Bir de adaletsizliğe hassasiyeti olan Terazi, bu zaafı kullanılarak kolayca kandırılabilir.

Akrep

Zayıf noktasını bulana ödül var! Şüpheleri, korkuları, bitmek bilmez merakıyla huzursuz bir ruh olduğunu söylesek çok da abartmış olmayız! Zaafı bol ama gizli olan Akrep keşfedildiğini anladığı anda panik olur. İçine şüphe düşür huzursuz et! Yemini alırsa, oltanın peşinden okyanuslara yüzer, boğulacağını bilse vazgeçmez. Ta ki kendini yok edene kadar! Gözü hep henüz bilmese de başkasının olandadır. Akrep’in içine düşüreceğin bir kıskançlık tohumu, kendi bombasının pimini çekmesine neden olur ve Akrep kendi kendini saf dışı bırakır. Sıradaki!

Yay

Başına ne gelirse gelsin, evrenin her zaman kendisine torpil geçeceği sarsılmaz inancında olan Yay, iyimserliğiyle kolayca kandırılır. Zaman içinde iyice sabitleştirdiği fikirlerine dogmayla bağlıdır. Yani fanatik olduğu şey her ne ise, o alanda mantığı devre dışıdır. Yeteri kadar tahrikle dogmalarının üstüne git, çileden çıkar!

Oğlak

Yıllarca nice emeklerle besleyip büyüttüğü, bu günlere kolay mı getirdiği itibarına dil uzat bakalım ne oluyor? Mesela hakkında bir dedikodu çıkar, mesleki çevresine özenle yay ya da saygınlığına dil uzat! O ana kadar şaşmadığı mantığı bakalım hangi dosyaların arasında kayboluyor. An gelir Oğlak dahi plaza çizgisinden çıkar!

Kova

Hiyerarşiyle yık! Ona üstten davran, eşitliği boz, ben buranın kralıyım de, sınırlar çiz, özgürlüğünü kısıtla, sonra otur yılların Kova’sının geldiği hali izle. Hürriyetine zeval getirecek herhangi bir engelleme Kova’yı çileden çıkarır. Bir de öyle ileri duygusallıklara akıl sır erdiremez. Yanında ağla, eli ayağına dolanır, ne yapacağını, nasıl teselli edeceğini asla bilemez! Kitlenir kalır!

Balık

Top yekün bir zaaf olarak dünyaya gelen balığa rutin bir sorumluluk ver, kaldıramaz. Hayallerini, pembe bulutlarla, su yeşili kar küreleriyle örülü hayatını anlamsızlıkla itham et, bir de onu gerçek dünyaya katı cümlelerle davet et, Balık’ı bulabilene aşk olsun! Çok bağlı olduğu hisleri, güvendiği sezgileri yahut en hassas duygularını göz ardı et, yıkılır.

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.