Burçların Yürek Sızıları!

Her insanın başladığı ancak yarım kalan bir iç ukdesi, umutlarla başladığı yolda hüsranla geri dönmüş bir akıl bekçisi vardır. başaramadıklarımızı da dert ederiz kendimize, cesaret edip henüz kolları sıvayıp başlayamadıklarımızı da! Bakalım burçların aklını kurcalayan, içine dert olanlar neler?

Koç       

Hani olmaz ya diyelim ki oldu, Koç özgüveni göğsünde çıktı ringe, izleyin dedi taktı gözleri peşine, şovunu yapıp yumruğunu kaldıracakken tam, o da ne? Beklemediği yerden aldı darbeyi, yerle bir oldu saniyeler içinde! Ah yıllar geçse de unutulur mu bu mağlubiyet? Artık tüm ataklar rövanş maçı için idman sayılır, Koç’un derdi madalyayı göğsüne takmadan, yüreğini terk etmez, eski neşesi galip olmadan geri gelmez. Yaşam arenasında kaybettiği tüm mücadelelerde aklı kalır Koç’un, canı da çok sıkılır!

Boğa    

İşine gelmeyene zahmet edip kafasını çevirmez, gözünü dahi açmaz Boğa. Fırsatlar gözlerinin önünden vızır vızır geçse, riske girmektense, çevirir başını öbür tarafa. Bazen çok ısrar edersiniz, “Bak bu iş çok karlı. Gel, ortak olalım.” dersiniz, elinizden gelen desteği vereceğinize sözünüzü de peşinen verirsiniz ama nafile, risk sonuçta alır mı Boğa! Ama sonra bakar ki üç koyan beş yüz almış, millet şeytanın bacağını kırıp son model arabalarla gezmeye başlamış, şimdi pişmanlık zamanı! Kaçırdığı fırsatlara keşke dediği de görülür Boğa’nın!

İkizler  

Hayatın koşuşturması, yaşam telaşı, iç güç, okul ders derken, vakit suyunu tez çeker ne okumaya zaman kalır ne sohbetlenip zihin geliştirmeye. Böyle anlarda İkizler elinde yarım kitabı, zihninde konuşacak balyayla lafı atar içine, vakitsizlikten şikâyet etse de bir boşluk bulup düşemez yeni bilgi deryasının göbeğine. İşte bunlar hep İkizler’in içine dert. Öğrenmeye zaman bulamadığında, fırsat bulamayıp şu çok konuşmacılı konferansları kaçırdığında canı pek sıkılır İkizler’in.

Yengeç

Yengeç bir sevgi yumağı halinde, herkese dağıtacak biraz sıcak çorba, yumoş bir battaniye, sevgi dolu bir kucak kombinasyonuyla yaşar. Sahip olduğu empati yeteneği sayesinde puslu gözlerin ardındaki hikâyeyi şıp diye okur, derdi tasayı gözünden tanır, derhal merhem olmak için ilk yardım çantasına davranır. Ama Yengeç de bazen şaşar ya hata yapar ya hata karşısında hoşgörüsünü koruyamaz. Bir de kalp kırmışsa istemeden de olsa, affını geciktirmez ama derdini de çabuk bertaraf edemez.

Aslan   

Aslan tüm dünyaya açmak ister kucağını. Tüm soğukta kalmışları ısıtmak, ihtiyaç sahiplerine el uzatmak, herkese yetmek, yetişmek ister. Ama dünya sanıldığından çok daha büyük ve sistem zorlayıcıdır! Bandajları elinde, yükleneceği dertler için açtığı yerler salon salamanjeyken, kendi elinde olmayan nice nedeni yüreğine yük eder, imkansızlıklara dahi iç çeker Aslan! Kocaman yüreğine sığdıramadığı tüm korunmaya muhtaçlar içine dert olur!

Başak  

Herkesin işini üstlenip, zihninde geliştirdiği mükemmel sona ulaşmak için bir başına çırpınan Başak, topluma fayda sağlayabilecek işler yapmayı ister ve tüm gayreti bireysel olsa dahi asla teşekkürü tek başına üstlenmez! Hiçbir emeğini alkış için harcamaz, kimselerin gözüne girmeyi, aklına düşmeyi umursamaz! O sadece kusursuz ve en stratejik biçimde çalışmak ve daha çok insana yardım etmek ister. En büyük arzusu tüm dünya için çabalayıp tüm aksaklıkları gidermekken, yardım edemediği nice insanı içine dert eder!

Terazi  

Terazi dokunduğu her şeye bahar renkleri katar, girdiği ortama mis kokular yayar! El attığı her alan muhakkak estetik olarak gelişir, dizaynı değişir, enerjisi yenilenir! Sihirli değneğiyle gezer Terazi, kimseleri kırmadan, eleştirip can sıkmadan usul usul şıklaştırır, sonuçtan da memnun olur herkes bu güzel ruhla tanışmaktan da! Aklına koyup eyleme geçiremediği, müsaade alıp el uzatamadığı ve dolayısıyla güzelleştiremediği her şey zihninin bir köşesine ilişir.

Akrep  

Akrep şüpheleri zihninin her bucağını kuşatıp beynini didiklerken sabahı zor bulur. İhaneti suçlar listesinde en başa asar, yanına büyük harflerle “AFFEDİLMEZ” yazar! Ne yapıp edip intikamını alır ama yine de içi soğumaz! Yaşamı boyunca bu ihanetin yarasını zaman zaman kaşır, onarılmasına müsaade etmez. Zira bu onun en büyük hayat dersidir ve her adımda aklının bir köşesinde muhakkak durur!

Yay       

Yay özgürlüğünü somut olarak hissetmek için rutinlerine takılıp kalmaz, fazla sorumluluk alıp yatılı misafirliğini uzun uzadıya sürdürmez, duygusal ilişkilerinin prangasını yüreğine kolay takmaz! Gözünün görmeye heves ettiği, aklının düştüğü yer, dünyanın neresinde olursa olsun, uzaklık, zorluk tanımaz, ilk uçakla, sabah treniyle, gece otobüsüyle fark etmez, Yay atlar gider. Plan yapıp gidemediği, bir şeylere takılıp kaldığı için hareket edemediği anlarda, hayalini kurup henüz göremediği yerler içinde kalır, ilk fırsatta çıkacağı yolculuk yüreğine dert olur.

Oğlak   

Oğlak da şaşar bazen ama bunun sebebi keyfi olmaz! Geceler boyu çalışmış, zihnine hortum takıp dibini kazımış, bedeni günler sonunda yorgun düşmüş, mecalsiz kalmıştır! Birkaç saat dinlenmek için uzandığı yatağı, pamuklar diyarına dönüşüp haklı olarak Oğlak’ı sarar ve derin rüyalara dalmasını sağlar! Bazen de arkadaşların ısrarına karşı koyamaz Oğlak, işinin arasında ufak bir kaçamak yapar! Tüm dinlencelerin sonucunda başını taşlara vurur Oğlak, boşa geçirdiği zamanlardan ukde yapar, baş ucuna koyar!

Kova    

Kova tüm canlıyı kuşatan bir hümanizmaya sahiptir. Her yaşayanın eşit koşullara sahip olması gerektiğini düşünür ve Kova için kişinin sahip olduğu hiçbir maddi veya manevi değer onu diğerlerinden ayıramaz! Yaşama böyle adil gözlerle bakan Kova; hakkı yenen, adaletsizliğe uğrayan insanlar için daima mücadele etse de bazen yetersiz kalır. İşte tam da bu noktada içinin kocaman derdi yerine oturur!

Balık    

Balık tüm dünyanın canlısına; boynu eğrilmiş, suyu bitmiş bitkiye, dalından koparılmış rengarenk çiçeklere, annesiz kalmış yavru kertenkeleye, herhangi bir sebepten mağduriyet yaşayan tüm insanlara merhamet eder! tüm dertlerin dermanı olmak için yaşasa da bazen uzaklara eli ermez, karanlıklara gömülmüş nice muhtacı gözü göremez, işte tüm eremediği yürekler için sayısız dert taşır içinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.