Burçların Yastığa Başlarını Koyduktan Sonraki Uyuma Süresi!

Yorucu bir gün geçirdin, kendini güç bela yatağına attın, başını yastığa koydun, uykuya tamamen teslim oldun… Fakat o da ne? Yorgunluktan kırılsan da göz kapaklarını açık tutamasan da uyku bir türlü gelmiyor! Kimileri de var ki yastığa başını koymasıyla horlama sesinin gelmesinin sesi bir oluyor. Bunun bir standardı yok mu, diyebilirsin. Bilim insanlarına göre normal bir insanın uykuya dalma süresi en fazla 15 dakika! Kaçımız normaliz bilinmez ama birçok burcun araştırmanın dışında kaldığı kesin. Senin burcunun uykuya dalma süresi ne kadar dersin?

Koç: 20 Dakika

Koçların standart günlük yaşamlarının temposu dahi bir hayli yüksek. Büyük mesafeler kat etmesi, büyük işlere gömülmesi, bir ton insanla görüşmesi… Hepsini layığıyla yerine getirebilir. Günün sonunda yorgunluktan kendini yatağa atmak istemesi de bir hayli normal tabii. Öyle her şeyi takıntı haline getiren biri de olmadığından en fazla 20 dakika içerisinde uykuya teslim olabilir.

Boğa: 15 Saniye

Hani vardır ya, kafasını yastığa koymasıyla uykuya dalması arasında saniyeler olan insanlar. İstisnasız hepsi Boğaların arasından çıkar. Konforlarına olan düşkünlükleri ve uykuya olan zaafları göz önüne alındığında ortaya çıkan tablo pek de sürpriz değil. Hatta 15 saniye bile uykuya geçiş evresi için uzun denebilir.

İkizler: 1,5 Saat

İkizler, uykuyla yıldızı barışmayan burçlardan biri. Ne kolay uykuya dalabilir ne de sabah uykusunu almış bir şekilde uyanabilir. Gece elinde telefon, uykusu gelene kadar sosyal medya hesaplarını baştan sona yenileyebilir. Hatta yetinmez üzerine bir de dizi açar ama beklediği uyku bir türlü kapısını çalmaz. Ancak 1,5 saat sonra yorulan göz kapakları onu uyku diyarına sürükleyebilir.

Yengeç: 40 Dakika

Yengeçler için uyku eşi benzeri bulunmaz zevklerden biri. Gel gör ki, uykuya geçiş evreleri pek de hızlı değil. Gün içerisinde kiminle ne konuştu ya da sevdikleri ne durumda diye düşünüp dururken dakikaları harcayabilir. Bekleme süresi neredeyse 40 dakikayı bulduğunda artık uykunun ağır bastığını hissedecektir.

Aslan: 20 Dakika

Aslanlar, kafaları rahat insanlar. Bugün ne yapmış, kime ne demiş, yarın ne yapması gerekiyor falan asla dertleri değil. Başkaları bunları düşünerek yatakta dönüp durabilir ama Aslanlar için böyle bir şey söz konusu değil. Uykuya geçiş evrelerinin kısalığının sırrı da açığa çıkmış oluyor bu noktada. Bekleme süreleri olsa olsa 20 dakika.

Başak: 3 Saat

Uyumak için beklerken yatakta dönüp durmak eğer bir spor olsaydı, hiç kuşku yok ki Başaklar dünya şampiyonluğuna oynardı! Günün muhasebesini yapmak, yaşadığı bir olayı tekrar tekrar kafasında oynatmak, yarın yapılacakları planlamak, planların üzerinden bir daha geçmek derken saatler geçip gidebilir. Hatta ve hatta uykuya sıra geldiğinde sabahın ilk ışıkları ortaya çıkmış bile olabilir.

Terazi: 1 Saat

Terazilerin hassas bir yanları var. İnsanlara ne söylediği, ne yaptığı, neler işittiği… Kimselere söylemese bile beyninin bir köşesini daima kemirir. Özellikler de geceleri! Uykuya dalmadan evvel gün içerisinde olup bitenleri düşünürken akrep ve yelkovanın hızına yetişemeyebilir. Uykuya dalması için bir saat geçmesi neredeyse onun rutini.

Akrep: 2 Saat

Akrepler ve uyku arasında oldum olası amansız bir mücadele var. Nedeni belli. Bir kere Akrepler öyle gamsız gibi bir şey düşünmeden uykuya dalacak kimseler değil. İnsan ilişkilerinden tut da uzun vadeli yaşam planlarına kadar her şeyi beyninin içerisinde defalarca evirip çevirir. Uykuya dalmak üzere saate bir kez baksa en az 2 saati buna harcadığını kolayca fark edecektir.

Yay: 50 Dakika

Yayların uykuyla bir alıp veremediği yok ama ona sıra gelene kadar bitirmesi gereken bir enerjisi var. Sakin bir gün geçirmişse, vay haline! En az bir saat döner durur yatakta. Dediğimiz gibi bir şeyleri kafasına taktığı için değil, uykuya sıra gelmediği için. Cep telefonunu eline hele aldığında uykunun en az bir saat onun yanına uğramayacağı kesin!

Oğlak: 45 Dakika

Her şeyi planlayarak yaşayan Oğlaklar, bir tek uykularına söz geçiremiyor şu hayatta. Günlük işlerini tamamlıyor, duşunu alıyor, dişlerini fırçalıyor, tam sıra uykuya geliyor ama o uyku bir türlü gözükmüyor. Vücudu uyumak için bas bas bağırsa da durmaksızın çalışan beyni uykunun rötar yapmasına sebebiyet verebilir. Yapacak bir şey yok, o da uyku saatini 45 dakika öncesinden yatağa girerek belirleyecektir.

Kova: 1 Saat 15 Dakika

Kovalar, uyumadan önce günlük meseleleri kafasında halletmeyi kendine borç bilenlerden. Tek handikapları, düşüncelerinin sadece kendileriyle ilgili olmaması. Dünyanın gidişatından siyasal konulara kadar düşünecek bir ton şeyi var. Haliyle uykuya geçmeden önce en az 1 saate ihtiyaç duyar. Tabii o da eğer şanslıysa!

Balık: 5 Dakika

Uyku dünyasının müdavimlerinden biri de Balıklar. Öyle ki yatağa girmesiyle uykuya geçmesi arasındaki süre en fazla 5 dakika! Nedeni de öyle başkaları gibi dert tasa sahibi olmasından ya da hiçbir şey düşünmemesiyle alakalı değil. Kendini bildi bileli hayal kurarak uyuması hobi edinmesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir