Burçların Yaşlılıkları!

Cebinde paran, altında araban, Çeşme’de yazlığın, yanında insanın yoksa yine tatlıdır, yine hoş! Yaşlılık dediğin; heybeni bir ömürle doldurduğun, boş bulduğun yerlere tecrübe kondurduğun, merdiveni az, yokuşu iniş bir yer bulup oturduğun, yan gelip yatma, keyfine bakma yeridir! Burçların yaşlılıklarında bakalım ne umduk, neler bulduk?

Koç

Gençliğini süratle yaşamış, girişimler içinde uzun atlamalar yapmış, göz açıp kapamış, geçmiş zaman geride kalmış, Koç oldukça yaş almıştır! Koç bu; macerası bol, gözü kara, köşe koltuğu olup evinde oturacağını sananları asfaltta düelloya bekler, tek teker namını kimselere yar etmez! Hızlı ve bandanalı arkadaşlarıyla, asfaltın pasını siler, “Yaş geçti iş bitti mi sandınız?” dercesine, ortalığı toza dumana katar! Koç’ta bu galibiyet sevdası varken yaşlanıp pistleri boş bırakmaz, en kötü ihtimalle tavla müsabakalarında gelenin gidenin ifadesini alır.

Boğa

Tüm gençliğini en konforlu olabileceği zemini yaratmaya yatırmış, arada bir rahatını bozmuş çalışmış, kestirme yolların mucidi olmuş Boğa, güven iklimini hapsettiği tüm keseleri cebinde, yaşlılığın sefasını sürer! Sanata olan merakı, yaşamının her köşesine zamanla sızmış, görenlerin imrendiği, tasarım ödüllü bir ömür; zevkte, keyifte geçmiştir. Gençliğinde yaptığı yatırımlarla ihya olmuş, yaşam kolaylaştırma fikirlerini bir bir hayata geçirmiştir. Şimdi bacaklarını uzatma, geniş geniş yaşama, çamurdan çömlekler, yağlı boyadan tablolar yapma vaktidir!

İkizler

Torunlarına anlatacak yüzlerce hikayesi, kalabalık mı kalabalık sosyal çevresiyle davetlerden beri gelmez, elinden kahvesi, dilinden sohbeti eksik olmaz! İkizler’in hızlı zamanlarında dansöze dönen kaşı gözü bir türlü yerine oturmaz, torunlara taş çıkaran maceralarıyla, “Siz buna yaşamak mı diyorsunuz” der, tebessümle geçmişini yad eder, çalımına şöyle bir iç geçirir! Hemen kalkar, “Ne varmış canım benim yaşımda?” der, yanında yöresinde kimseler yoksa, sarılır telefonuna başlar laklağına!

Yengeç

Ebeveynlerini sonsuza uğurlayan, anılarını ilk günkü tazeliğinde kalbinde saklayan, babacığının köşe koltuğunu bugünlere taşıyan Yengeç; torunlarının ziyaretiyle sevinçlere, evlatlarının alakasıyla duygulara boğulur! Canı sevgilisinin eli elinde, evlatlarının huzuru yerinde, Yengeç’in mutluluğu diyecek olmayan yerdedir! Annesinden yadigâr küpelerini takar, kocaman kanatlarını açar, köklerinin harikalığına, ailesinin mutluluğuna bakar, övünçle yaşar!

Aslan

Aslan burnu düşse hala eğilip almayan, zevkine düşkünlüğüyle tüm kuşaklara nam salan, en şımarık torunların gösterişli ananesi! Nereden bulunur böylesi? Süt banyolarından mı bahsedelim, uzak doğu masajlarından mı, metrelerce sarındığı kolyelerinden mi, altın kaplama telefonlarından mı? Hizmetkarlarına yenilerini katmış, saygınlığına torunlarının minik yüreklerinden eklemeler yapmış, yollarına güller seren eşiyle dillerden dillere dolanmış Aslan, en güzel yıllarını sefa içinde geçirir!

Başak

Sonunda mükemmele ulaşmış, emeklerinin karşılığını çoktan almış, kiri-pası kapı dışında bırakmış, eleştirilerini torunlarına miras bırakmış, titiz kadın Başak; güzelce arkasına yaslanmış, bacaklarını şöyle bir uzatmış, yorucu geçen yılların ardından nihayet emekliliğin tadına varmıştır! Uzaktan görenlerin imrendiği, yakınındakilerin kulaklarını dört açıp tecrübe dilendiği Başak, sonunda sahnelere itilmiş, ailenin görünür otoritesi olmuştur!

Terazi

Çatalsız bıçaksız masalara oturmaz, kapısı tutulmazsa evden çıkmaz, nasıl bu kadar güzel giyinebildiği sırrını kimselere açmaz Terazi, zarafetinden bir dirhem kaybetmemiş, bilakis şıklığına asalet eklemiştir. Evinden barış rüzgarları, sohbetlerinden neşesi eksik olmaz, arkadaşlarıyla gezmelere doymaz, Terazi kolay kolay yaşlanmaz!

Akrep

Sırlarını küplere doldurmuş, yıllarca kimselere ses edememiş, kalın kalın kitapları, derin derin anıları hatmetmiş, evrenin bilgisine haiz olmaya beş kalmıştır. Kimselere diyemediklerini kendine anlatır, sadık eşi yoksa kolunun altında, aynalarla dertleşir! Ne günler yaşadın, tutkuyla sevdin, yapılanı kimsenin yanına bırakmadın, duydun gördün de içindekileri kimselere açmadın der kendine! Sessizce dostlarına dayanak, ailesine kol kanat olmaya devam eder!

Yay

Nerde bir kültür turu, yaş sınırı olmayan macera var Yay hiçbir masraftan kaçınmaz! Torunlar bayram ziyaretine gelecekmiş, yavrular ananesini özlemiş dinlemez, bir göz görünür, tez ortadan kaybolur! Sonra nereden öz çekim gelir, kimlerle seyahat anıları şenlenir takip edilmez, Yay dur durak bilmez ! Geri döndüğünde hikayesinden geçilmez, öykülerine dimağlar yetmez! Maceracı anane bazen karavanına atar gençleri doğru şehir turuna, bazen alır eşi beyefendiyi haydi kampa!

Oğlak

Holdingini güya torunlarının yönetimine bırakan ama yılların emeğini, kariyerinin ustalık eserini, her tuğlasını elleriyle dizdiği şirketini kurda kuşa yem etmeyi de göze alamayan Oğlak; civardan bir adım uzaklaşmaz, üç kuşakta sözü geçer, ailenin otorite merkezi olur, sefasını sürer! Oğlak’ınki karıncayla, ağustos böceği misali, gençliğini har vurup harman savurup yaşlılığa mağlup başlayanların aksine, Oğlak günleri asıl şimdi başlar!

Kova

İcatlarıyla gezegende görmediği yer, ödül almadığı millet, ismini duymayan insan kalmamış, şöhretinin ve kâşif çevresinin ona kattığı yeni bilgiler deryasında keyfe nice kulaçlar atmıştır! Tüm merdivenleri ortadan kaldırmış, statü farklarını çoktan eşitlemiş, dezavantajlı bireyleri olabildiğince günlük yaşama kazandırmıştır! Evlat edindiği onca canlı yanında göğsünü siper etmediği tek bir doğa katli kalmamış, vicdanı yanındaki koltukta rahatça yatan Kova, huzura doymuştur!

Balık

Masalcı Balık babaannenin eteklerinden meraklı torunlar, yamacından motivasyona ihtiyacı olan evlatlar eksik olmaz! Balık; imkânsız diye bir şey olmadığını söylemekten, tüyler de bitse dilinde vazgeçmez! Hayallere öykündürür, gizli kapılarına özendirir! Yalnız başına geçirdiği saatlere, gün batımının hazzına, meltemin ışığına aşık Balık, uzanıp daldığı hülyaları, sessizliğin huzurunda gördüğü rüyaları bir an olsun bırakmaz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.