Burçların Yaşam Stratejileri!

Her insanın yaşamda karşılaştığı kötü sürprizlerle baş etmek, sadece gündeliğini yaşamak, mücadele sırasında güç almak ya da hayatın tadını çıkarmak üzere tutunduğu bir demirbaş fikri, yaşam mottosu kendine dair bir cümlesi vardır! Bunlar burçların yaşamın geneline karşı geliştirdikleri strajileri özetler niteliktedir çoğu zaman! Bakalım burçların yaşam stratejileri neler?

Koç       

Hiçbir fırsatın ayağına gelmesini, ansızın kapısını çalıp sürpriz yapmasını, isteklerinin yollarını serilmesini beklemez Koç, zaten kapısı her gün yeni bir şahaneyle çalınsa da açan bulunmaz! Zira Koç fırsatları kovalarken tatil dahi dinlemez, beklerken zaman kaybetmez! Koç’un en büyük motivasyonu içsel olarak kendine sürekli hatırlattığı, rekabet aşkıdır! Koç sahip olduğu her şeyi savaşarak kazanır; aklına geleni yaparak, çekinmeden yeniliklere atılarak yaşar!

Boğa    

Boğa kendine sakin kalmanın en makul davranış ve en garanti kazanç biçimi olduğunu hatırlatır durur! Aceleci davranıp yarım iş yapmaz, zarar etme ihtimalini elbette göze almaz ve tabi ki en yüksek karı hesaplamadan hiçbir işe başlamaz! “Acele giden, ecele gider” uyarısını muhakkak onaylayan Boğa, zafer sarhoşluğu yaşayan, kibrinden gözleri körleşen tavşanlar için ciddi bir tehdittir. Boğa yaşamını; yavaş ama eksiksiz yapmak üzerine kurgular!

İkizler  

İkizler kendine sıkıcı gelen işleri zorunda olsa dahi yapmaya tahammül edemez! Çabuk tüketir, erken doyar, yaşadığı bu kısa süreli yalancı tokluğun ardından çarçabuk acıkır. Elini her şeye uzatır, zihnini her türlü bilgi için hep aralık bırakır ve her lezzetten muhakkak bir yudum tatmak ister! Keyfi çoğu zaman yerinde olan İkizler, rutin işlerden nefret eder! “Yaptığın her şeyi eğlenceli hale getir!” düsturuyla yaşayan İkizler; yaşamını her daim keyifli hale getirmeyi iyi bilir.

Yengeç

Yengeç’in yaşamında en kıymet verdiği şey, yaptığı gönüllülük esaslı yardımlardır. Yengeç istese de empatisinin haykırışlarını duymazdan gelemez, göz ardı edemez. Canının istediğine kulak kabartıp, istemediğine sırtını dönemez! Her daim herkes için çalışan bu merhamet yüklü mekanizma, Yengeç’e ihtiyacı olan herkese derman olmasını öğütler. Yengeç; “gücün yettiğince tüm insanlığa sevgiyle yardım et” düsturuyla yaşar!

Aslan   

Aslan doğduğu andan itibaren yadsınamaz bir gösterişle yaşar! Ancak “zaten gösterişliyim, herkesin sevgisini böylece ömrümce hak edebilirim” deyip ipleri salmaz, kendini her geçen gün daha da iyiye ulaşmak için kamçılamadan durmaz. Aslan’ın kendi kulağına fısıldadığı motivasyon sözcükleri aşağı yukarı şöyledir; “zaten en iyisi olsam da hep daha da en iyi olmak için uğraşmalıyım”.

Başak  

Başak kafasını kullanmayan, öyle yapılageldiği için sorgulanmayan, eksiği giderilmeden sürdürülmeye devam eden işlerden hiç haz etmez. Etraflıca düşünülmemiş, gelenekler öyle buyurduğu için öyle verilmiş kararları hiç anlamaz! Başak’ın ayırt edici en büyük özelliği, her daim akıl süzgecini bakış açısına takması ve oradan geçmeyeni yapılacaklar listesinden çıkarmasıdır. Tüm yaşamını topluma yararı olan ve akla yatkın işler yaparak, bu sayede kusursuza ulaşarak yaşamak ister.

Terazi  

Terazi yaşantısını; her gün bir öncekine göre daha canlanmış, makyajın inceliklerini daha çok kapmış, cildini ışıldatmanın sırrına varmış, vücut disiplinini ilerletmiş, dengesini artırmış, duygusal olarak arınmış olarak sürdürmek ister. Terazi’nin yaşamda geliştirdiği stratejinin temelinde; fiziksel ve duygusal olarak sürekli yenilenmek yatar.

Akrep  

“Bu bilgi işime yaramaz, hiçbir zaman lazım olmaz!” Akrep’in yaşamında asla tasvip etmediği, kati surette hatalı bulduğu cümleyi duydunuz. Akrep; gözüne değen, kulağına anlaşılmaz bir fısıltı olarak kilometrelerce uzaktan gelen, ulaşılması ya da işe yaraması imkânsız olan her tür bilgiyi haznesinde toplamak, herkesten sakladığı kuytularında koruma altına almak ister. Akrep’in temas ettiği her bilgiyi kayıt altına almak ve vakti gelince öğrendiklerini kullanmakla ilgili mutlak bir arzusu vardır.

Yay      

Yaşamı her an keşfedilecek binlerce güzellik saklayan sonsuz bir diyar olarak görür Yay. Değer sisteminde tüm dünya kültürleriyle tanıştırmadan kesin yargılar oluşturmaz, maceraya atılmakta geç kalmaz. Yay sürekli keşfederek vizyonunu genişletmek için her tür korkusunu, kaygısını doğuştan çöpe atar! Yay’ın mottosu belli; “Hevesle yaşa ve yaşamı her an taptaze bir heyecanla adımla! Henüz bilinmeyen, kimselerin görmediği dünyalara kapılarını her daim aralık bırak!”

Oğlak   

Oğlak komşu diline düşmez, çevre baskısına sırt dönmez! Zodyak’ın geleneklerine en bağlı burcudur Oğlak! Herkesin alkışını alacağı, takdirini kazanacağı işlerde boy gösterir, çocuk da yapar kariyer de! Hem işinin ustasıdır hem evinin hâkimi! Eşi beğeni toplar, yaptığı işler terfi sebebi olarak üstlerinin takdirini toplar! Oğlak; toplumsal alanda en çok kabul gören olmak üzere, yaşam planını kurar!

Kova  

Kova geçmişin tozlu kurallarını, ebeveynlerin yıkılmaz kanunlarını, sistemin asırları deviren dayatmalarını itirazla karşılar, aklının sesine kulak verip dünyaya gözünü, kulağını açar! Dezavantajlı insanların haklarını arar, canlıyı birbirine denk tutup hırslı hükümdarların ezip geçmeye imtina etmediği halkların yanında safını tutar! Kova’nın stratejisi belli; “Kendi kurallarını kendin yaz! Kimselerin sözüyle iş yapma!”

Balık    

Balık düşlerini unutmak için görmez, kendi yalnızlığına ayırdığı vakitleri kayıp olarak nitelendirilemez. Dünya üzerinde var olan her şey, eksikliği hissedilmiş, dünyanın daha iyi olması için ihtiyaç duyulan şey her neyse tespit edilmiş, sonra hayal edilmiş ardından da icat edilmiş. Zihnin kabul etmediği hiçbir şey yeryüzünde var olamaz! Balık yaratıcı enerjisiyle alımlar dünyayı ve “Önce hayal et, sonra yarat!” düsturuyla yaşar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir