Burçların Toplantı Halleri

Ofise geldiniz, bilgisayarını açtınız ve maillerinizi okumaya başladınız. Daha sıcak kahvenizden ilk yudumu almaya fırsat dahi bulamamışken, önceki gece departman müdürünüz tarafından atılan bir maille tüm tadınız ve keyfiniz kaçtı: “Arkadaşlar, yarın sabah 09.00’da satış-pazarlama koordinasyon toplantısı yapalım. Öğlene de üretim planlama toplantısı koyuyorum. Haftalık departman toplantımızı da akşama doğru yaparız.” Hoş geldiniz gelenekselleşmiş ofis toplantıları haftasına…
Bir beyaz yakalının haftanın kaç saatini toplantılarda geçirdiğine dair elimizde bilimsel bir veri bulunmuyor ama bu sayının hiç de azımsanamayacak ölçüde olduğunu söylemek mümkün. Hal böyle olunca çalışanlar masalarında oturup çalışmak yerine saatlerini sonu hiç gelmeyecekmiş gibi hissedilen toplantılarda geçiriyor. Kimi zaman hararetli tartışmaların yapıldığı, kimi zaman yüksek bir performansla verimin alındığı kimi zaman da sadece çalışılıyormuş havasının yaratıldığı bu toplantılarda çalışanların tutum ve davranışlarına bakarak onların burçlarını söyleyebilmek gayet mümkün. Bakın hangi burçlar hangi davranışlarıyla toplantılara damga vuruyor?

Koç

Eğer toplantıda bir Koç varsa o toplantının silik ve sıkıcı geçmesi imkanlar dahilinde değildir. Enerjisiyle hemen fark yaratan Koçların toplantı sırasında sesleri çok çıkar, hatta çoğu zaman yaşanan sert tartışmaların müsebbibidir kendileri. Önlerine bir sorun geldiğinde bunu kendi yollarıyla çözmek ister ve aykırı seslere karşı da mücadele verir. Bu arada uzun süre oturmaktan hoşlanmadıkları için de toplantı sırasında sık sık ayağa kalkarak kısa gezintiler yaptıklarını da eklememiz gerek.

Boğa

Mesai saatinin bitimine çok az bir zaman kala başlayan bir toplantı… Departman müdürü dakikalardır aynı konu üzerinde konuşuyor; biten ayın satış performansları… Çoğu kimse toplantının bitmesini şiddetle arzuluyor ve saatine bakıp duruyor. Servisi kaçıracaklar üzgün, trafiğe kalacaklar mutsuz. Sadece Boğalar büyük bir sabır örneği göstererek pür dikkat yöneticisini dinliyor. Sahip oldukları sabırla taşı dahi çatlatabilen Boğalar aynı zamanda temkinli ve soğukkanlı halleriyle de renklerini belli etmeyen cinsten. Bu yönleriyle toplantılarda tam bir profesyonellik örneği gösteren Boğaların bu cool duruşlarını tek bir şey bozabilir; toplantı masasındaki tatlı ve tuzlu atıştırmalıklar…

İkizler

Saatlerdir süren toplantıda bir konu çıkmaza giriyor. Konularında uzman birçok kişi sorunu çözmek üzere onlarca fikir ortaya atıyor ama hiçbiri gerçek çözümün yanından bile geçebilecek nitelikte değil. Toplantıya dolaylı katkı sağlaması beklenen İkizler, kendi uzmanlık alanı olmasa dahi sunduğu fikirle soruna en rasyonel çözümü buluyor. Hızlı düşünen ve zekasıyla ilham veren İkizler, işte bu özellikleriyle toplantılar için adeta bir “can simidi” durumundadır. Ne yazık ki bu yeteneğini uzun süre kullanamaz ve çabuk sıkılır. Bu nedenle de toplantıların büyük bir kısmını yanındaki koltukta oturan arkadaşıyla “ofis gıybeti” yaparak geçirir.

Yengeç

İş disiplinine sahip bir Yengeç kendisinden istenilen raporları ve dosyaları her daim zamanında ve titiz bir şekilde hazırlar. Gelgelelim bu çalışkanlığını hitabete dökmekte büyük sıkıntı yaşar ve bunu da en çok toplantılarda hisseder. Toplantı sırasında konuşacak çok sözü, söyleyecek çok fikri olsa da çekingen yapısından dolayı susmayı tercih eder. Bu nedenle de toplantı saatlerini soğuk terler dökerek bekler, toplantı sırasında da dut yemiş bülbüle döner. Nadir zamanlarda söz aldığında ise ufacık bir hata yapmayıversin. Bu hatası yüzüne vurulduğunda fazla alınganlık gösterebilir hatta bunu bir omur meselesi haline getirebilir.

Aslan

Toplantıyı domine eden, sürekli olur olmaz söz alan, etrafa “burada lider benim” bakışları atan eğer yöneticiniz değilse bilin ki o bir Aslandır. Her zaman gözlerin kendi üzerinde olmasını istediği için sürekli konuşur. Tabii konuşmaları sadece iş çerçevesinde değildir çünkü sürekli iş konuşacak kadar çalışkan değildir. Hatta çoğu zaman son satış rakamlarından haberi dahi olmayabilir. Bu nedenle ilgiyi çekebilmek için espriler yapar, samimiyetini kullanır. Kullandığı yol ne olursa olsun toplantı sonunda istediğini her zaman alır, “toplantının yıldızı o olmuştur.”

Başak

Çalışkanlığı ve iş disipliniyle Başak, verimli toplantılar için ideal bir çalışan gibi görünse de aslında değildir. Zira fazla titiz olduğu için detaylarda kaybolabilir ve onun yüzünden toplantı içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Örneğin pazarlama ve reklam departmanında görev alan bir Başak, toplantı sırasında milyonluk reklam kampanyasının logosunun büyüklüğüne takılabilir ve lansmanı haftalarca geciktirebilir. Üstelik eleştirilmekten hiç hoşlanmadıkları ve zor beğendikleri için de onunla farklı fikirdeyseniz karşısında susmanızı salık veririz.

Terazi

Raporlarınızda yönetimin hiç de hoşuna gitmeyecek veriler var. Öyle ki hararetli bir tartışmanın çıkması içten bile değil. Bu durumda yapılacak tek şey var; bir Teraziyi toplantıya davet etmeniz ve sinirlerin pik yaptığı bir anda kendisinin tartışmaya müdahil olması. Tartışmalarda ortamı sakinleştirebilen hatta taraflar arasındaki sorunları çözerek “arayı bulabilen” Teraziler, bu rolleriyle toplantıların adeta demirbaşıdır. Tabii kendilerinin sesini toplantılarda sadece bu vesileyle duyarsınız zira pek çalışkan olmadıkları için söyleyecek fazla sözleri de yoktur.

Akrep

İş toplantılarında sesi soluğu fazla çıkmayan bir burç daha vardır ki bunun altında ne bu burcun çekingenliği ne de tembelliği yatar. Ketum tavrıyla cümle aleme nam salan Akrepler, gözlemler, kontrolü elden bırakmaz ve adeta bir stratejist gibi davranır. Tüm bu sürecin sonunda da kariyeri için doğru zamanda doğru cümleyi kurar. Bunun yanında iş toplantıları kindar Akreplerin intikamlarını almayı sevdikleri yerler arasındadır. Bu nedenle siz siz olun bir Akrep ile öncesinde sürtüşmüşseniz onunla aynı toplantıya katılmamaya özen gösterin. Aksi halde yakaladığı bir açıkla kariyerinizi tepetaklak edebilir.

Yay

Fazla savruk ve dikkatsiz olan Yaylar, iş toplantıları için ideal bir çalışan değildir. Buna bir de “aklına her geleni söyleme” huyunu da eklediğimizde aslında en iyisi onu toplantıya çağırmamaktır. Zaten katıldığı toplantılarda sözü sadece iş gezileri konusu açıldığında alır çünkü ofiste oturup pineklemek yerine dünyayı gezmesi gerektiğine inanır. Bu nedenle her iş gezisi planlamasında “gönüllü katılımcı” olarak elini havada görmeniz mümkündür.

Oğlak

Jilet gibi bir kıyafet, titizlikle hazırlanmış raporlar, kendine güvenmenin verdiği o davudi ses tonu… Neresinden bakarsanız bakın her yerinden profesyonelliğin aktığı Oğlaklar, iş toplantıları için biçilmiş kaftandır. Sahip olduğu azim ve çalışkanlıkla her yöneticinin hayalini kurduğu bir çalışansa da iş arkadaşları için aynı şeyi söylemek mümkün olmaz. Zira fazla hırslı ve acımasız oldukları için toplantılarda sürekli hata arar ve bulursa da fırsatı kaçırmayarak bunu kendi kariyeri lehine kullanır.

Kova

Şirketin üst düzey yöneticileri yeni bir yatırımın adımlarını atmak için toplanıyor. Yatırım alanı henüz belli değil ve üzerinde tartışılıyor. Bir çalışan, hem idealist hem de entelektüel önerileriyle dikkat çekiyor ama bu fikirler o kadar radikal ki hayata geçirebilmek mümkün değil. Toplantılardaki sıra dışı ve aykırı fikirleriyle çoğu zaman övgüler toplasa da bunun bir adım ilerisine geçemeyen Kovaların, bu davranışının temelinde ise açık sözlü olmaları yatar. Son olarak Kovaların teknolojiye yatkınlıkları dolayısıyla toplantı odasındaki projeksiyon cihazının da daimî nezaretçisi olduğunu ekleyelim.

Balık

Toplantı devam ederken bir çalışan elindeki kalemle Da Vinci’nin eskizlerine taş çıkarak cinsten karalamalar yapıyor ve gözlerini önündeki kâğıttan kaldırarak uzaklara dalıyor, sanırsınız ki astral bir seyahatin eşiğinde… İşte size tipik bir Balık burcu. Toplantıların büyük kısmını iş dışı düşüncelere dalarak geçirmeyi yeğleyen Balıklar, iş düşündükleri kısa zamanda da susmayı ve dinlemeyi tercih eder. Çünkü onlar için sorumluluk almak demek ateşten gömlek giymekle eşdeğerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.