Burçların Tarihleri Değişti mi?

Çok uzun yıllardır, periyodik aralıklarla gazetelerde, sosyal medyada ısıtılıp ısıtılıp önümüze getirilen bir başlık var: “Flaş, flaş, flaş… Dünyanın yörüngesel salınımı değiştiği için burçların tarihi de değişti, artık Koç değil Boğa’sınız! Astrolojik dengeler yıkıldı! Yanlış bilgilendirilmişiz!”

Sonra doğal olarak astrolojiyle ilgilenenler ve sevenler arasında küçük bir panik havası başlıyor. “Acaba gerçekten değişti mi?” “Ben Boğa’yım, İkizler olmak istemiyorum” “40 yıllık Yay burcuyum, asla Oğlak olamam” diye serzenişler her yerden yükseliyor.

O zaman bir flaş haber de bizden gelsin: Panik yok! Burçlarınız değişmedi.

İlk olarak; sanki NASA işi gücü yokmuş da her sene burç tarihlerinin değiştiğini açıklamayı kendine misyon edinmiş gibi bir hava oluştu. Oysa NASA’nın bu konuyla ilgili açıklaması son olarak Eylül 2016’da yapıldı. NASA’nın açıklaması “dünyanın yörüngesel salınım değişti, bu yüzden gökyüzündeki takım yıldızların da pozisyonları değişti” yönündeydi. Zaman zaman bazı astronomlar da bu konuyu gündeme taşıyorlar ancak genelde hep yıllardır tekrarlanan cümleler önümüze hiç değiştirilmeden sunuluyor.

Eminiz ki, NASA’ya konu hakkında soru sorabilseydik, onlar da bizimle “Astronomi” ve “Astroloji”nin aynı şeyler olmadığı konusunda hem fikir olurlardı.

Milattan sonra ikinci yüzyılda yaşamış olan ünlü matematikçi ve o zaman sık sık olduğu gibi hem astronom hem de astrolog olarak tanınan Ptolemy, dünyanın eksenindeki ya da takımyıldızlardaki değişikliklerden etkilenmeyen sabit bir sistem olan tropikal yani mevsimsel Zodyak’ı yarattı.

Ptolemy, burçlar için de takımyıldızların isimlerini kullandığı için, burçlar devamlı –yanlış bir şekilde- takımyıldızlarla ilişkilendirilir ve bu yüzden de takımyıldızlar hareket ettikçe hep bu tarih karmaşası yaşanır. Burçlar, isimlerini takımyıldızlardan almışlardır evet, ancak onlara bağlı değildirler. Bir doğum haritası doğum anında gökyüzünün, bulunduğumuz coğrafi konuma göre 360 derecelik görüntüsüdür. Burçlar da bu daireyi oluşturan 12 adet 30 derecelik parçalarıdır. Batı astrolojisi, takım yıldızların hareketini izlemektense, bizim dünyadan bakış açımızla Güneş’in bu 30 derecelik alanlarda ilerlemesini takip eder.

Tropik Zodyak sabittir ve yukarıda da belirttiğimiz gibi bahsedilen eksen değişikliklerinden etkilenmez. Astrolojik döngüler, mevsim döngüleri ile eş zamanlı hareket eder. Yani zamanı bölümler. 1 yılda 12 ay ve dolayısıyla da 12 adet burç vardır. Zodyak her sene, Güneş’in 21 Mart’ta bahar ekinoksunda konuşlanmasıyla başlar.

Birkaç senede bir de on üçüncü burç olduğu iddia edilen Ophiuchus takım yıldızı da mutlaka ortaya atılır. Yeni bir takım yıldız keşfedilmiş ve bu yüzden astrolojik dengeler de tamamen değişmiş gibi lanse edilir. Oysa Ophiuchus, astrologlar tarafından yüz yıllardır bilinen bir takımyıldızdır. Ancak, başta da bahsettiğimiz gibi burçlar ve takım yıldızlar aynı şeyler değildir. Burçların tarihi ve varlıkları, takımyıldızlara göre belirlenmez.

Yani özetle, hepimiz rahat bir nefes alabiliriz. Koç’sanız Boğa olmadınız, Kova iseniz bu haberlerden sonra birdenbire Balık olarak uyanmayacaksınız. Hepimiz doğduğumuz anda, Güneşimiz hangi 30 derecelik burç alanından geçiyorsa, o burca aitiz.

Bir Yorum Bırakın
  • insanlar beyinleriyle yaşar. insanoğlu tarih boyunca kendini sınıflandırmış. köleler, efendiler, din adamları vs, vs, Bu burç olayıda insanoğlunun kendini sınıflandırması sevdasından kaynaklanıyor. yok bilmem ne burcu çok kıskançmış. diğer burçlar kıskanç değil mi. bilmem ne burcu çok hırslıymış. ee diğer burçlarda hırs yok mu. bir kere burçlar insan aklına hakarettir. hayattaki sorunlarını bir bahaneye sığınarak çözemezsin. özendiğin bir burçta hangi özellikler yazıyorsa aynısına sahip olabilirsin. çünkü akıl sende de var. sana bir şey diyeyim. bir kere balık burcunun ismi yanlış belirlenmiş. aslan kedigillerdendir. akrep eklembacaklıdır. boğa desen gevişgetirenlerden. balık isminde cins yoktur. yunus vardır, balina vardır. dolayısıyla balık burcuna balık denecekse o zaman akrebede eklembacaklı denilmelidir. İkinci husus burçları kabul edersek bu hikayeyi balık burcu sonlandırıyor. Başlangıç ne olursa olsun önemli olan sonudur. Atom bombası yokluğun enerjisidir. Balık burcunun içindeki potansiyeli harekete geçir. Bu dünyaya karış artık. Aç gözlerini, kendine gel. Ağlamayı bırak. Hayatla ve zaaflarınla savaş. Herkesin zaafı var. Kendini küçük görme. Herkes insan. Herkes de aynı beyin var.

   • Sen kendi hayatını zekanı kullanarak karıştıran ve güzel sonuçlar elde etmeye çalışırken kendi doğrusundan şaşan bir insansın. Hayatının akışını takip et ersoy isteklerinin değil.

    • Anonim, cevabın benim umrumda değil. Herkes kendi hayatından sorumludur. Ne düşündüğün beni bağlamaz. Ben zeynepe yazdım.
     burçlar murçlar tırı vırı. ben nice akrep burcu gördüm bi baltaya sap olamamış. veya aynı şekilde nice aslan gördüm sıradan bir hayat yaşıyor. aynı şekilde nice balık gördüm yine baltaya sap olamamış. hayatta huzurlu olmanın yolu burcunda değil arzunda ve aklında yatıyor. doğa çeşitlilikten ibarettir. hiçbir burç %100 avantajlı ya da %100 dezavantajlı değildir. Onlarca araba markası var. Hepsinin en üst modelleri var. Burçlarda tam olarak buna benzer. Sen burcuna takılma zeynepcim. En üst model olmak için çabala. Her varlık haklarda eşittir.

   • Insan istedigi zaman nasipse her seyi basarir bu yazdigin dogru ama bu kadar kendini kanitlamaya hatta yalanlamaya calismana gerek yok balik burclari hep boyle yapiyo

  • Ben kova burcuyum diye demiyorum ama gerçekten kova erkeği de kadını da ayrı bir güzel ve ayrı bir özel. Diğer burçlarda çok olumsuz yönler var ve negatif özelliğe sahip çokça burç var. Ama kovayı kendi haline bırak varacağı nokta bile güzel bir yerdir. Bir kova burcu arkadaşınız varsa sakın kaybetmeyin. Ve eğer şu anda bu yalanlama gerçek olsaydı ben yine de kovayım 😂

 1. Mükemmel olduğuna pek emin değilim (Mükemmel insanlar yazım hatası yapmaz ! *aslan) Mükemmel olmak için önce kendi burcunu doğru yazmalısın 😏

 2. bence bundan sonra yeni doğanlar için değişcek ben yayım asla yılan olmam zaten özelliklerimde tutmuyo yılan ne be

 3. İkizlerden kurtuldum İkizler oldugum için hep kızlar tarafından kötü gözle bakıldı gerçekten kimseden hak ettiğim değeri alamadım artık boğayım sırf siz İkizler hakkında Bi yazı paylaştınız diye sevgilim beni terk etmişti

 4. ben balık burcuyum eğer bu burç tarihleri değişseydi kova olacaktım değişmesini istiyorum aslında 😂😂

 5. İkizler doğduk ikizler öleceğiz, kimselereee yar edememmmm:) çok korktum boğa olacağım diye:) ikizlere laf eden net çekemiyordur

 6. Yılan oluyorduk yalan oldu😂😜 özellikleri bile yok icat ettikleri şeyin,yaşasın yay burçları iyi ki yay burcuyum.♐

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir