Burçların Tahammül Edemediği İnsanlar!

Gözünüzün göresi, dilinizin konuşası olmayan, yüzyıl görmesem aramam, varlığını da sorsan hiç anlamam dediğiniz insanlar vardır muhakkak! Burçların iyi tarafına gelse çekemeyeceği, ömrünce karşılaşmasa hasret çekmeyeceği, yanında yöresinde varlığına tahammül edemediği insanlar bakalım kimler?

Koç       

Sen onca hızının, taşkın enerjinin yanında ayağına dolanan ağır kanlı, hantal insanlara tahammül edebilir misin? Asla! Peki ya bileğinin gücü kof, kendinin dermanı yokken, dili durmayan; onu da yenerim bunu da alt ederim diye konuşanlara, tahammül sınırını zorlayıp, ille de dersimi almak isterim diyenlere ne yapmalı? Gülüp geçtiğin de olur, üstünlük öyle taşlanmaz, had böyle bildirilir deyip bir güzel paketlediğin de!

Boğa    

Kazanmışsın deste deste paranı, bitirmişsin işini gücünü, bir de ardından keyifli bir tadım şöleni yaşamış üstüne çayın tavşan kanını yudumlamışsın! Zihnine dinlence olsun diye hafiften kendine bir fon müziği de açmışsın! Keyfine diyecek yokken, söyleyecek dünyalarca sözü olanı, susmak nedir bilmeyeni, tepende dırdır edip huzur kaçıranı ne yapmalı, minareden atmalı!

İkizler  

Bir gün başı ağrır, bir gün içinde bir sıkıntı ortaya çıkar, bir gün sırtı kopar etleri dökülür eklemleri sızlar, bir gün nedense hiç keyfi olmaz! Böyle can sıkıcı insanlar olursa çevrende, hayat enerjisi namına bir şey kalmaz! İçi geçmiş, enerjisi bitmiş insanlara ifrit olur, keyfini huzurunu kaçırmalarına müsaade etmezsin! Başka kapıyı göstersen iyi edersin!

Yengeç

Sen sevdiklerimi kollayacağım, kedicikleri aç, köpecikleri susuz bırakmayacağım ne ağaç altımın gölgesiz kalmasına göz yumarım, ne yapılan doğa katliamına kulak tıkarım derken sülalesi geniş insanların suya sabuna dokunmaz hallerini görünce ne yaparsın! Elbette aceleyle çileden çıkarsın! İyisi mi budayamadığın odunu gözünün önünden kaldır, boşuna tahammül sınırların zorlanmasın!

Aslan   

Çevren sevecen insanlarla dolu, keyfin rahatın yerinde, cömertliğin yüreğinde, auran üstünde, hayatında tüm işler yolunda madem ne diye çekeceksin lüzumsuz insanları! Sen ne çok yüksek sesliye ne haddinden fazla enerjiye ne kendini boş yere beğenmişe ne dert yumağı olup durmadan şikayet edene, duygu fazlası, öfke artığı, rahat batığı olan kimseyi çekemezsin!

Başak  

Sen onca çalış, emeğin hakkını ver, yaşamın tahtını ellerinle inşa et, ipe sapa gelmez, bir şeyden anlamaz, sorsan dünyalar anlatır baksan elinde zerre yetkinlik olmaz insanlara tahammül edemezsin. Şu boş atayım da bakarsın dolu tutarım diye abartıyı ele alan, bilir bilmez her konuda söyleyecek lafı olan, başkalarının başarısını kendine mal edip, bir de övünmelere doyamayan tipler yok mu? Yok efendim onların yanında dakika duramaz, sohbetini çekemezsin!

Terazi  

Sen huzurun baş köşküne kurulmuş, kavgaların olmadığı diyarlarda yaşam bulmuş, yıllarca ince elemiş sık dokumuş kendi sakin komün yaşamını kurmuşken, komşun hörül hörül konuşsa, durmadan bağrışıp çağırışsa, ona buna saldırıp öfkesini ancak yatıştırsa dayanabilir misin? Saniye dayanamaz ya şu borazan yutmuş insanları memleketten sürersin ya pılını pırtığını toplayıp sessizce göç edersin!

Akrep  

Kendi derinlerinde yaşamaya koyulmuş, öğrenecek ne kadar gizem varsa tavan arasına yüklüğünü kurmuş mis gibi yaşarken, kendi yağında kavrulup, bilginin şovunu bırakın, sahip olduklarını sır gibi saklarken, pireyi deve yapıp, ortalığı ayağa kaldıran yersiz çığırtkanlıklarla huzur kaçıran insanlar yok mu? Var da aman senden uzak olsunlar!

Yay       

Sen dermansız denen dertlere gülümsemenle çare, yatağından çıkmaz ağrıdan yerinde duramazlara enerjinle ışık, pozitif gözlüklerini konuya komşuya dağıtışınla herkesin hayatına neşe olursun da bazen de sert kayaya toslarsın! Çekirgenin sıçrayışı dahi iki elin parmağını geçmez, sabır taşları gün gelip çatlarken, bu kadar memnuniyetsizliğe sen dahi dayanamazsın! Böyle insanlar her gün ağlar, durmadan dert yanar, hastalığı yoktur doktor el uzatmaz, ağrısı yoktur ilaç derman olmaz! E senin de elinden kaçmaktan başka bir şey gelmez!

Oğlak   

İşe gidip harıl harıl çalışıyorsun, eve gelip sağı solu toparlıyor, ocağa da bir kap yemek koyuyorsun, bu arada öz bakımını el çabukluğuyla hallediyor, birkaç sayfa kitabından, dergi karıştırmandan, yarım saatçik de olsa doğa yürüyüşünden ödün vermiyorsun! Yaşamın her gününü emeğinle doldururken sen, gündüz yatan, gece uyuyan, üstünde perişanlık akan, miskinlikten kokuşan insan türüne asla tahammül edemezsin!

Kova    

Bir İlber Ortaylı tahammül edemez cahil cühelaya iki sen! Bilmeyip, öğrenmemek ayıp diyeninden çok hoşnutsuz olmazsın! Ama şu sözde bilenden, şiddetle savunandan, kendini yere göğe sığdıramayan övmelere doyamayandan, düşünmeyi pas geçip sadece konuşandan nefret eder, cahilliği yüzüne vurulunca kırılanını hiç anlayamazsın!

Balık    

Zihni beyinle bir tutup, ruhu hiçe sayanlardan hiç haz etmezsin! Zira bu insanlar maddeden gerisine yalan, mantık çerçevelerine sıkıştırılamayana safsata derler! Somut gerçeklikte yeri olmayanı reddi sohbet yapar, her şeyi gerekçelendirmeye yemin etmişcesine akıl yürütmelere doyamazlar! Her şeyi mantık örgüleriyle kozalara tepiştiren insanlar mümkünse senden uzak olsalar, sohbetine ne misafir ne de konu olsalar ne güzel olur!

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.