Burçların Sırlar Dünyası!

Kimi dili varıp söyleyemez, kimi saklamak için kırk kat örter gizeminin üstünü, kimi neyi sakladığının farkında olamadan geçer gider zaman, kimisi zaten hiç saklayamaz kendini, ulu orta yaşar ne varsa! Hal böyleyken burçlar diyarı türlü dedikoduyla çalkalansa da birinin söylediği diğerini tutmaz, burçların sırlar dünyasının perdesi bir türlü aralanmaz.

Koç

“Yiğidin malı meydandadır!” derler ya hani, işte onu kim söylediyse işaret parmağıyla Koç’u göstermiş! Gergin göğsüyle yaşayan, her yaptığının arkasında dimdik duran ve doğrudan konuşup, direkt yaşayan Koç’un gizlisi saklısı yoktur! Strateji kurmayı bilmez, kimsenin ardından iş çevirmez, olmayanın gözü kalır, kötü bakış nazarı değer diye de düşünmez. İçi temiz, yüreği pak Koç, aleni yaşar!

Boğa    

Boğa’nın karşısında akrobat olup kırk takla atsanız, yemin billah edip, nimete sarılsanız ne ölünüz kalsa öptürmedik ne diriniz, inadı inat Boğa ser verip sır vermez. Kim bilir kaç yıl krallar gibi yaşamasına yetecek kadar birikimi vardır, yastık içleri kuş tüyleri diye nelerle doludur; kimse bilemez! Boğa da açıp ağzını tek laf etmez. Ortalık spekülasyona boğulsa, doğrusu şudur demeyi bırakın, sizi bilgiye ulaştıracak ipin ucunu dahi göstermez.

İkizler  

İkizler’in zihni harıl harıl çalışır! Tam olarak ne düşündüğüne kendi yetişemediği gibi az sonra ne tür bir akıl yürütmeyi başlatacağının kontrolünü elinde tutmakta da zorlanır. Zihninin hızına ayak uydurmaya çalışan bedeni ve duyguları kısa sürede hallaç pamuğuna dönünce İkizler kendini içinden çıkılmaz kaosların içinde bulabilir. İkizler dahi içinde olduğu değişken hislere tam olarak erişemezken, zihnindeki bilginin ne kadarına vakıfız varın siz düşünün! Onca konuşmasına rağmen belki milyonda birine. Kalanı muamma!

Yengeç

Yengeç’in insanlarda bıraktığı ilk izlenim; oldukça sevecen, merhametli, sevgi dolu biri olduğu yönündedir. Gülen gözlerle bakan, şefkatli kollarıyla saran, sevdiklerinin yanında yamacında koruma kalkanı olup onları yaşamdaki kötülüklere karşı koruyan, fedakâr bir profil çizer Yengeç. Ve kimse ondan herhangi bir kötülük gelme ihtimalini dahi gözetmez. Tüm duyguların sahibi Yengeç, konu sevdiklerinin güvenliği olunca, nasıl da acımasızlaşabilir kimseler bilmez! Çoğu zaman da böyle bir başkalaşıma gerek kalmasa da Yengeç güçlü bir intikamcı potansiyeli taşır.

Aslan   

Aslan kibrini yutup kimselerin önünde bırakın eğilmeyi, akla güçsüzlük getirecek herhangi bir mimiği dahi takınmaz. Halkının karşısında herhangi bir itibar yitimine, ilgi dağılımına katlanamaz. İçinde fırtınalar kopsa, yüreği kor olup için için yansa, dili kimselere aman demeye varmaz. Aslan kimselerin yanında kendisini aciz gösterecek bir tutum sergilemez. İşte Aslan’ın en büyük sırrı! Zayıflıklarını, ihtiyaçlarına kimselere söylemeyip, ihtişam kostümünü hep sırtında taşısa da Aslan’lar da ağlar ?

Başak  

Başak niçin onca emeğine, başarılı performanslarına, ödüllük işlerine rağmen sahnelerde görünmüyor, alkış sesinden hoşlanmıyor dersiniz? Kimselerin takdirine ihtiyacı yoksa toplum yararına onca yükü neden taşıyor, elini neden taşın altından bir türlü çekemiyor ve durmaksızın bir şeyleri daha iyi yapmak ve düzeni sağlamak için didinip duruyor. Kompleksleri olmayan bir insan yaşamı boyunca mükemmel olmak için uğraşır mı? peki kusurlu olmaktan korkmayan biri kusursuzluğu bu denli arzular mı? Başak, kusurlarını sır gibi saklar!

Terazi  

“Aman şimdi durduk yerde kapler kırılmasın, kimsenin hevesi kursağında kalmasın, onun da gönlü olsun bunun da dileği layığını bulsun…” derken; Terazi sırayı kendine bir türlü getiremez! Gerçek seçimlerini geçmişin bir kıyısında çoktan unutmuş, arzuları uğruna mücadele edemeyeceğini zamanın birinde anlamış, o gün bugün fark etmez düsturuyla yaşamaya koyulmuştur. Bir de tabi ki yalnız kalmamak için onayladığı onlarca ilişki, aslında istediği miydi yoksa payına düşen mi; muamma olarak kalır. Terazi’nin gerçekte ne istediğini asla bilemeyiz.

Akrep  

Akrep’in ne bildiklerinin dibi bucağı görülür ne sahip oldukları hakkında fikir yürütecek herhangi bir bilgi kırıntısı gün yüzü görür. Tüm bildikleri yerin kırk kat dibine istiflenmiş, kilitler altına gizlenmiş, gözlerden, zihinlerden uzak bilinmez bir yerde koruma altına alınmıştır. Ser verip sır vermeyen, ağzının sıkısını bıçaklar açamayan Akrep’in hiç şeyi sırdır, bilinemez! Özellikle de zayıf noktaları ve zaafları. Ben Akrep’in her şeyini biliyorum diyen aldanır!

Yay       

Yay’ın içinde zerre karanlık, fikrinde kaygının gölgesi dahi yoktur. Korkusuzca en tehlikeli maceralara atılması da bu yüzdendir. Jüpiter’in gözetiminde olan Yay, şansının açıklığı ve korumasında yaşar. Onun farkında olmadan atlattığı tehlikeyi Zodyak’ın en dayanıklıları dahi sıyrıksız savuşturamaz. Cesareti heyecanından fışkıran, ne olacak canım deyip risklere atılan Yay’ın gerçek korkuları asla bilinemez. Yay farkında mıdır? Farkında olsa da korku Yay’ın umurunda mıdır o da bilinmez!

Oğlak   

Oğlak herhangi bir konuda yetersiz kaldığını, uzak da olsa başarılı olma ihtimalinin olmadığını, kariyerinde çıkması zorunlu basamaklardan birine gücünün yetemeyeceğini söyler mi? Kesseniz söyler mi? Yalvarsanız? Cıks! Hiçbir koşulda, başarı öyküleriyle bezediği, elinin emeğiyle inşa ettiği zirve koltuğuna zeval getirip itibarına leke sürmez? E bırakalım da o kadarcık sırrı olsun! Olmasın mı?

Kova    

Kova tümüyle mantığının buyruğunda idame ettirir hayatını! Yaptığı her şeyin makul bir izahı, mantıklı muhakkak birkaç gerekçesi vardır. Soğuktur Kova, herkesle ilk görüşte samimi olamayacak kadar mesafelidir. Gerçekte ne hissettiği karizmatik duruşu itibariyle tam olarak anlaşılamaz. Kalbi kırılmış mıdır? Canı sıkılmış mıdır? Yoksa biraz bozulmuş mudur? Tahmin etmek oldukça güçtür. Ancak varsayılabilir. Kova duygularını sırlar dünyasından çıkarmaz. Duygularının olmadığını iddia eden hatrı sayılır bir kalabalık da vardır üstelik!

Balık    

Balık çoğunlukla gerçekleşmesi mümkün olmayan, bir ihtimal hayata geçirebilse de sürecin sorumluluk getirdiği dileklerini zamanın birinde tutmuş, işini Allah’a bırakmıştır. Dilekleri gerçekleşirse şükreder, gerçekleşmezse zaten unutmuştur peşine düşmez. Düşlerinde kurduğu dünya ayrı, ayaklarını bastığı gerçeklik apayrıdır. Balık ikisi arasında bir denge kurup yaşamını rutine bindiremez. Gerçekten ne istediğini sorsanız kendi de bilmez. Yine de bu bilinmezlik bizim için koca bir sır olarak kalır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir