Burçların Saplantıları!

Herkesin sahnelerde yaşadığı ya da gizli dünyasında sakladığı muhakkak bir takıntısı, yapmaktan kendini alıkoyamayıp saplantı haline getirdiği bir özelliği vardır. Kimisi mikroptan korkar, kimisi dudaklarını kemirir, kimisi güzelliğine takıntılıdır kimisi parasına, malına! Doktorların kapısını aşındıran da vardır, bununla yaşamaya alışan da! Bakalım hangi burç neyi saplantı haline getirmiştir?

Koç

Her türlü heyecan verici aktiviteye, beklenmedik atılımlara takıntılıdır Koç. Aceleci ruhu yüzünden orta şeritten hızını sabitleyip rahatça araç kullandığı görülmez, hız saplantısı olan Koç, ne yapar eder en öne geçmenin yolunu bulur! bu gazı kökleyip sol şeritten trafiği yarmak da olabilir, sonu gelmez makaslarla trafiği birbirine karıştırıp, temkinli şoförleri ürkütmek de! En çok da mücadeleye ve tabi ki kazanmaya saplantılıdır. Her yenilgi yeni bir hırs, bir yani öfke doğurur!

Boğa

Boğa yaşamını garantiye almak için biriktirmeyi takıntı haline getirir. Dolabında erzağı yedekli, yastık altı, banka hesabı, evin farklı köşeleri dağınık halde serpişmiş paralarla doludur. Boğa’nın maddi istifçilik takıntısı vardır. fazla insan sevmez, bolca dost edinmez Boğa! Sahip olduğu alana yabancı sokmama takıntısı da denebilecek bu korunma isteği, sosyalleşmesini engeller. Tabi ki iyi yemek, iyi giyinmek, kaliteli yaşamak konusunda da karşı koyulmaz bir saplantı geliştirmiştir. Lüks sever!

İkizler

Zihni, dilinden de hamlesinden de önce ve çok hızlı çalışır İkizler’in. Yapacağı her neyse harekete geçene dek zihinsel olarak yapar ve sonuca varır. Bu bedensel hareketinin yavaşlığından değil, zihinsel akıl yürütmesinin hızındandır. Fikirleri sürekli hücum ederken diline ne sakince konuşabilir İkizler ne sabit durabilir. Hem dili anlatır hem dili hem kaşı gözü! Sessiz kaldığı anlarda da ya eli ağzındadır ya dudağını kemirir ya bacağını sallar! Bir de kitaplara saplantılıdır İkizler, okumasa da evini sahafa çevirir.

Yengeç

Yengeç köklerine bağlı, evcimen bir burçtur. Akrabalarıyla olan ilişkisini hep sıcacık tutar, nenesinden yadigâr yeleği sırtında, dedesinin köstekli saatine bakar. Annesinin aldığı küpe kulağında, çocukken onsuz yatmadığı ayısı yanı başındadır. Yengeç aile yadigarlarını koruyup geleceğe taşımak konusunda hassas olduğu kadar saplantılıdır. Bir de atma huyu yoktur Yengeç’in. Bir gün bir yerde lazım eder düşüncesiyle, yıllardır kullanmadığı, henüz kullanım alanı belli olmayan, ihtiyacı dışındaki eşyalarını saklar. Malumunuz bu da biriktirme takıntısı olarak adlandırılır.

Aslan

Aslan kendine olan sevgisi yüreğinin ucunda, aylardan beri gelmez, kendini beğenmelere doymaz. Biriyle konuşurken muhakkak saçıyla, eliyle oynar, kendine dokunmak ihtiyacı duyar. Çantasında aynası, cımbızı olmadan markete çıkmaz, bakımsız hiçbir koşulda dışarı adımını atmaz. Bir de lüks düşkünlüğü, gösteriş merakı sağ olsun markasız giyinmez. Saplantı haline getirdiği pahalı giysileri, gösterişli saati ve dünyaca ünlü parfüm kokusu olmadan yaşayamaz.

Başak

“Bu saplantı denen şey ne tür bir şeydir anlayamıyoruz” diyenleri, gözlem alanı olarak Başak hayatına birkaç günlüğüne misafir etsek yeridir. Dolabındaki tüm giysiler renk sırasına göre asılmış, pantolonlarla gömlekler, kutup ayılarıyla penguenler gibi iki ayrı yarım küreye yerleştirilip ömürlerince birbirleriyle buluşmamışlardır! Diş fırçasıyla fayans derzleri temizlemek, telefonuna selpak ile dokunmak, bulaşık makinesine koymadan önce tüm tabak çanağı önden çamaşır sularıyla ovalamak gibi saymakla bitmeyecek takıntıların en az birine sahiptir Başak! İşlerinde düzen, yaşamında düzen, duygularında düzen, yaşamının tümünde temizlik hakimdir… dört bir yanında düzen vardır. Hastalık hastası olmaya meyilli Başak mikroplara karşı da oldukça acımasızdır ?

Terazi

Terazi huzur içinde yaşayan, yaşamın denge noktasını bulup oraya konumlanan, giyim kuşamıyla bastığı yerde moda rüzgarları estiren barışçıl bir Burç’tur. Fazlasıyla mutlu olması, sosyal kelebek namıyla gülücükler saçması sebebiyle takıntılarının olmadığı düşünülse de simetri saplantısı olan insanlar hep Terazi burçlarından çıkar. Çünkü denge önemlidir. Bir duvarında iki çerçeve varsa ötekinde de aynı ağırlık olmalı, hiçbir şey yamuk durup huzuru bozmamalıdır. Bir de güzellik takıntısı vardır tabi, alnında çıkacak tek sivilce Terazi’yi al aşağı etmeye yeter. Birbirinden uyumsuz kıyafetlerle dışarı çıkacağına, tüm sosyalleşme arzusuna karşı evde kalmayı tercih eder. Önce estetik!

Akrep

Akrep psikolojik durumuna, karşısındaki insanın zaafına göre takıntı geliştirir, derhal tüm arzusuyla eylemini saplantıya çevirir. Bilinmeyeni öğrenmek saplantısı, her durumda farklı bir araştırma alanını didik didik etmesini sağlar. Duygularını maksimumda yaşayan Akrep, cinsel deneyim saplantılısıdır. Fantezi dünyası hayallerin sınırlarını zorlayan marjinalliklere kapı açar. Bir de nerede ipli, dantelli, fileli iç çamaşırı var, koleksiyonuna eklemek için can atar.

Yay

Önümüzdeki üç ay boyunca seyahat engeli konsa, işinden başını kaldırıp çarşıya zor çıksa yine de seyahat malzemesi görünce şimdi lazım değil deyip pas geçmez, alır çantasına koyar, olası sürpriz seyahatleri için bavulunu hazırlayıp, kapının yanına koyar! Seyahat saplantısı, seyahatle ilgili her şeye hassasiyet geliştirmesini sağlar. Bir de özgürlüğüne takıntılıdır Yay, bulunduğu yerde muhakkak güneş yüzü görmek için perdeleri açar, o da yetmiyorsa rüzgârı hissetmek, havayı koklamak için pencere aralar!

Oğlak

Oğlak yaşamı tüm adımları belirlenen, sistemde saniyelik bir aksama olsa kendini infilak edecek, kurulu bir düzenek gibidir. Oğlak bu patlamanın içinden kurtulamayacak tek canlıdır ve şaşmaz düzenini tıkır tıkır işletmek için sistematik çalışır. Oğlak zaman takıntılıdır. Saat üçte içilecekse kahve, bir geçmesine müsaade etmez. Spontane herhangi bir şey olmaması için tüm tedbirlerini alır, gerekirse kendine mahzenden ofis yapar. Bir de tüm planlı işleri arasında, durmaksızın çalışan zihninin atlama, unutma ihtimallerine karşı, sürekli not alır!

Kova

Entelektüel bilgiye karşı saplantılıdır. Çoğu insan Kova’yla sohbet ederken; “Bunları neden ve nereden biliyor?” diye düşünmekten alıkoyamaz kendini. Kafası herkesten biraz farklı çalışır ve gözü yeniliklere dört açıktır. Teknolojik gelişmelere karşı saplantılıdır ve hep takipte kalır. Tüm gelişimlerden nasıl oluyorsa önce onun haberi olur ve teknolojik oyuncaklar edinmek konusunda fazlaca heveslidir. Hemen soluğu bir teknoloji markette alır. Yeni gelen ürünleri tek tek inceler ve işlemcisi, kapasitesi, diğer oyuncaklarıyla entegrasyonu… hakkında her şeyi öğrenir.

Balık

Uykuyla uyanıklık arasında adına ‘alfa’ denen bir hal vardır. O an, düş gibi biraz puslu ama bedeninin gerçek dünyada olduğunun bilincindedir kişi. Balık tam da o halde kalmaya saplantılıdır. Ne büsbütün hayal ne çırılçıplak gerçek; biraz rüya, biraz dünya aslında araf! Orada kalıp bilinç altıyla sohbete, yazdığı hikayeleri canlandırmayı, yalnız ama toplum içinde kalmayı sever. Başka da takıntısı yoktur Balık’ın. Balık alışkanlık geliştirmeyi sevmez, rutine girmek istemez. Hal böyle olunca birbirini tekrar eden durumlar bütünü olan saplantıyı da hayatına sokmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.