Burçların Şalterleri Attığında!

Türlü türlü insan tipi var. Haliyle hepsinin de hayata karşı farklı bir bakış açısı var. Kimileri sorunları güler yüzle karşılar, kimileri tahammül sınırları aşıldığında doğrudan isyan bayraklarını açar, kimilerinin içindense saniyeler içerisinde Hulk çıkar! Colorado Eyalet Üniversitesi’nden Psikolog Dr. Jerry Deffenbacher’a göre öfkeye karşı tepkinin üç önemli sac ayağı var: Siniri tetikleyen sebep, kişinin olayı değerlendirme biçimi ve kişisel özellikleri. Hal böyle olunca kişinin tepesinin tası attığında bambaşka tepkiler verir tabii ki. Peki, senin burcunun sinir kat sayısı yükseldiğinde takındığın tavır hangisi?

Kinci Değil Ama Bir Anda Patlayabilir Koç

Koçlar, çoğu zaman barut fıçısı gibi. Kolay kolay anlaşılmaz neye alındı ya da sinirlendi. Sessiz sakin görünürken bir anda patlayıverir, volkan misali. Sinirli bir gülüş oturttuysa yüzüne ve hızla sallanıyorsa ayakları, bilin ki büyük patlamaya az kaldı. Türk televizyonlarının unutulmaz anı Hande Ataizi ve Sevda Demirel arasında tatlı sert süren tartışmanın ardından gelen “Ne dedin sen?” krizi gibi, Koçlar da bir anda basabilir tokadı. Hoş, siniri geçtikten sonra neye kızdığını bile hatırlamaz o ayrı. Kinci olmamaları da işin iyi tarafı.

Sabırlı Ama Öfkesinden Korkulan Boğa  

Sinirlenme eşiği en yüksek burçlardan biri Boğalar. Ne olursa olsun olayları kısa yoldan yatıştırmaya bakar, siniri geçene kadar tek başına dinlenebileceği bir oda arar. O imkânı bulabildiyse ne âlâ, yok üstüne üzerine geliniyorsa hâlâ, sinirlerine hâkim olması güçleşir o dakika. İspanya’daki boğa güreşlerindeki gibi önünde sallanıp duran kırmızı pelerin varsa, koşar adım yaklaşıp boynuzlarını geçirebilir matadora. Öfkesi dinse de inadı baki kaldığından olan biten unutulmamak üzere yazılır bir kenara.

Laf Dalaşına Giren İkizler

İkizler, gülüp eğlenmek için gelmiş bu dünyaya. Sinirlerini bozan insanlar için gerek var mı öyle bağırıp çağırıp kendini yıpratmaya. İçinde öfke ateşi barındırmasalar da karşısındaki bilerek üzerine varıyorsa, sakinliği korumaya bakar, intikamını eğlenceli bir şekilde alma yoluna gider sonra. Örnek verecek olursak Gülben Ergen ve Seren Serengil arasındaki o atışma. Çok şey söylenip yaşansa da Seren Serengil’in “Gülben” deyince havlayan köpeği kaldı mesela akıllarda.

Zararı Kendine Yengeç

Zodyak’ın merhameti sonsuz, en nazik burçlarından biri var karşında. Sahiden gerek var mı onların sinirlerini bozmaya? Öfkelerinden deliye dönseler bile içlerinde kopan fırtınaları kimselere göstermezler asla. İçlerine kapanır, kimseyi istemezler o an yanlarında. Karşısındakine değil kendine zarar verirler hatta. Caner’in kafasında bardak kırdığı o an, onların öfke patlamasının bir örneği olabilir mesela.

Öfkesinin Önünde Durulamayan Aslan

Asaleti ve otoriter tavırları kilometrelerce öteden fark edilen Aslanları kızdırmak kimin haddine? Onu sinirlendirecek kadar gözü dönenlerin de vay haline! Başkaları gibi sabretmez, orta yol bulmak için vakit kaybetmez. Kim olduğunu hatırlatarak geçer onu sinirlendirenin karşısına, sonra da alıverir ayağının altına. Öfkelendiğinde “Çüş, sen benim kim olduğumu biliyor musun?” diyerek, salon kadını çizgisinden kayıveren Avrupa Yakası’ndan Şahika Koçarslanlı vardı ya, işte o tipik bir Aslan tepkisi hatta.

Asaletiyle Dikkat Çeken Başak

Çevresinde onu deli eden onca insan bulunsa da terbiye sınırlarını aşmayan ya da sabır duygusunu elden bırakmayan bir burç varsa o da tabii ki Başak burcu. Duygularını göstermede zaten bir hayli ketumlar. Öfke kontrolü konusunda herkese taş çıkarırlar. “Seni onun bunun elinden gittim aldım” diyen İbrahim Tatlıses’e sesini yükseltmeden sakince açıklama yapan ve sonrasında da olanca asaletiyle programı terk eden Yıldız Tilbe onların öfkeli hallerinin bir örneği adeta.

Öfkesini İçine Atan Terazi

Kavganın, tartışmanın, öfkenin esamesi okunmaz Terazilerin lügatında. Barışçıl yanlarıyla herkesi sakinliğe ve huzura davet ederler daima. İşler çığırından çıkıp da içinden çıkılmaz bir hal aldığında, çekilebilir kendi kabuğuna. Onlardan birkaç gün haber alınmaz hatta. Kısa bir süre sonra aldığı darbelerle daha bir olgunlaşmış karakter olarak çıkar karşına. Geçmişi geçmişte bıraksa da yapılanları unutmaz asla. Onun tavırlarına en yakın karakter ise Game of Thrones’tan Sansa.

İntikamını Hiç Beklenmedik Anda Alan Akrep

Öfkeli anlarda Akreplerin gözlerinden ateş fışkırsa da diğer burçların yanında duygularını dizginleme konusunda ustalığa erişmiş denebilir ona. Sakinliğini ve güler yüzünü elden bırakmaz, “Yok canım, olur öyle şeyler” diyerek yaklaşabilir sana. Bilmelisin ki Akrepler kendisine yapılanı kimsenin yanına kâr bırakmaz asla. Bize kalırsa uykunda bile kendini kolla. Ufak Tefek Cinayetler’deki Merve gibi biri varsa hele karşında ölmekten beter edebilir seni hayatında.

Gerçekleri Silah Gibi Kullanan Yay

Yaylar genel olarak hayata karşı takındıkları tavırlarda bir hayli rahatlar. Başka rollere bürünmeye ya da olmadıkları kişi gibi davranmaya fazlasıyla karşılar. Bam teline dokunulduysa öfkesini istese bile saklayamaz, bir anda patlar. Yalandan kendini pohpohlayan insanlar karşısında kendilerini tutamaz, dobra dobra her şeyi açıklar. Kıyamet de işte o zaman kopar. Banu Alkan ve Oya Aydoğan’ın unutulmaz tartışmasında Yaylar, Oya Aydoğan gibi daima doğrucu Davut’u oynar.

Öfkenlediği Kişiye Haddini Bildiren Oğlak

Oğlaklar ağır başlı ve sakin insanlar. Kendilerine haksızlık edildiğine kanaat getirdiğinde ise tepesinin tası atmaya başlar. Başkaları gibi bağırıp çağırmaz, ilahi adaletten medet ummaz. Geçer öfkelendiği kişinin karşısına tane tane yaptıklarını sayar, iftiraları da alır yüzüne çarpar. Seda Sayan’ın Erol Köse’ye öfkelendiğinde yaptığı o hipnotize eden konuşma, öfkeli hallerini açığa kavuşturmada cuk oturabilir Oğlaklara.

Bir Anda Yükselen Kova

Sağı solu belli olmayan burçlardan biri de Kovalar. Genelde mesafeli ve soğuk tavırlarıyla bilinseler de yanlış bir anda yanlış bir soru karşısında saman alevi gibi bir anda parlar. Açık sözlülüğü ile karşısındaki ne olduğunu şaşar. Ozan Güven’in bir magazin muhabiriyle girdiği “Ne biçim sorular bunlar?” şeklinde başlayan unutulmaz diyaloğu Kovaların öfkeli anlarını kısa yoldan vurgular. Dedik ya her zaman aynı tavırda olmazlar diye, sinir kat sayısı yükselmeye başlarken bir bakarsın o sessizce başka diyarlara uçar.

Pasif Agresif Tavırlar Takınan Balık

Öfke bulutları Balıkların başlarının üzerinde gezindiğinde onlar sessizce sakinleşmenin yollarını arar. Ne kalp kırmak ister ne de birine kötü bir söz söyler. Dilini tutar, gerekirse tartışmanın devamı için iç dünyasında senaryolar yazar. Bir başka deyişle kime kızarlarsa kızsınlar onlar yaşanacakları yine kendi iç dünyasında yaşar. Hafızalardan silinmeyen dizi karakteri Sıdıka gibi pasif agresif tavırlarıyla hayata karşı öfkesini içine gömer ve zengin hayal dünyasıyla sorunları kendi içinde çözer.

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.