Burçların Pazartesi Sendromları!

Arkadaşlarınla gittiğin konserde bir güzel eğlenmiş, dostlarla sohbetin tadına varmış, uzun zamandır takip ettiğin tiyatro oyununa nihayet gitmiş, en önemlisi de iki gün istediğin saatte uyanmış, alarmın sesine biraz da olsa yabancılaşmışsındır. Canımız hafta sonu göz açıp kapayıncaya kadar geçmiş, yapılacaklar çuvallarında kalmış, hazin günün sabahı gelip çatmıştır! Alarm cayır cayır çalar, hafta sonunun tadı damağında, hayali aklında kalır. Peki burçlar pazartesinin sendromu nasıl yaşar!

Koç Burcunun Pazartesi Sendromu      

Ya solundan kalkmış ya tatilin tadına doyamadan kendini mesai başında bulmuştur. Oysa hafta sonu deyip geç saatlere kadar tembellik etmemiş, günün hem ışığından hem karasından acele acele faydalanmıştır ama tatil bir ay olsa yeter mi? Yetmez! Sorumluluklarına olan öfkesi öyle bir çırpıda geçmez! Tüm gün biraz ters, biraz asabi, azıcık parlamaya müsait geçer, akşama doğru biraz durulur, hafta sonunun tadını biraz olsun unutur.  Ota çöpe bağırırsa mazur görünüz, Koç’un öfkesi kimseye değil makus kaderinedir ?

Boğa Burcunun Pazartesi Sendromu      

Son dakikasına dek lezzetine vardığı, keyfinin tüm hücrelerini mutlulukla doldurduğu, dinlencelere doyamadığı harika bir hafta sonunun ardından Boğa’yı sıcak yatağından çıkaran, cayır cayır ortalığı inletip güne başla diye haykıran kör saate feryatla başlar pazartesi sabahı. Mesaiye beş kala uyanan, tatil gününde kalmak için zamana direnen Boğa, söylenmelere pek vakit bulamadan kendini masasının başında bulur. Haftanın en keyifsiz kahvaltısı zorla yapılır, konuşmalara dilinin varmadığı sabah saatleri öğlene dek huzursuzlukla uzanır! Öğle yemeğinin keyfiyle asıl mesai başlar!

İkizler Burcunun Pazartesi Sendromu      

Of ne hafta sonuydu ama! Gündüzleri entelektüel tartışmalarla, hafta içi işten güçten kafasını kaldırıp ilgilenemediği sıcak dedikodularla, akşam kalabalık gruplar halinde gidip dansa doyamadıkları partilerle, rüya gibi bir hafta sonu gelip geçmiştir. İkizlerin kafasında birkaç kişi tepinmeyi sürdürüp kazanlar halen çalınırken, pazartesi sabahı oluverir! “Tanrım! Ne çabuk geçti!” diye geçirirken içinden, yalnız olmadığını hatırlatan bir dolu göz ile karşılaşır. Bakışlar boş, yapılacaklar listesi dumanlıdır. Sendrom çenesine vurur, anlatır da anlatır! İki günlük tatil dile gelen İkizler’in dünyasında asırlara bedeldir.

Yengeç Burcunun Pazartesi Sendromu      

Nasıl da samimi, şefkat depolarının ağzına dek dolduğu, hasret gidermeli, özlem sarılmalı bir hafta sonuydu ama! Eller öpüldü, başlar okşandı, sohbete de doyuldu, artık sabah oldu! Yengeç’in ya karnı ağrır ya başı tutar, belki biraz midesi bulanır, hafta sonu herkesin yediği şey ne hikmetse bir ona dokunur! İşin aslı bir gün olsun tatili uzatma gayreti, bu işin sonu rapora varır da evimde mis gibi yatar mıyım hasretidir. Ama her pazartesi aynı şey Yengeç’ciğim turp gibisin, hiçbir şeyin yok! Hadi canım bahaneler çok uzakta, servis kapıda!

Aslan Burcunun Pazartesi Sendromu      

Neden Aslan’ın başına gelir ki bu pazartesiler! Çünkü herkes tatilini sürdürür bir o gider işine, bir başına, yapayalnız! Bir de öfkelenmez mi? “Bu zorunluluğu kim koydu, iş neden sabah başlamalı buna kim karar veriyor?” sorularıyla başlar güne, neyse ki bu küçük öfkelenmeler uykusunu açar da hazırlanma vaktinin gelip çattığını anlar. Gün içinde herkese biraz sinirliymiş gibi davranabilir, sistemin acısını sade vatandaştan çıkarmaya kalkabilir. “Vah! Yalnızca senin başına geliyor” desen yangına körük olur, “Hepimiz aynı dertten şikayetçiyiz” desen Aslan’dan herkes mi olur! İyisi mi uzağında kalmalı!

Başak Burcunun Pazartesi Sendromu      

Başak alarmın keyfini beklemeyip çoktan kalkmış, yapılacak listesine hızlıca göz atıp, işe koyulmak üzere hazırlanmıştır! Uyku mahmuru istilası mesai başlarında sürerken Başak cingözünü çoktan açmıştır. Kısık sesliyken her şeyin yolunda gibi göründüğü filmin sesi açılınca; bir homurdanma, bir tosurdanma, duyana illallah ettiren cinsten nasıl şikâyet vardır, şaşırırsınız! Tüm görevlerini yerine getirecektir, işine dört elle de başlar ancak çenesi durmaz, memnuniyetsizliğinin vurduğu dili susmaz! Tüm gün söylenebilir mi insan? Başak söylenir!

Terazi Burcunun Pazartesi Sendromu      

Hafta sonuna uyandığı dansını şimdilik rafa kaldırsa da küçük kıpırdanmalar, tatlı mırıldanmalarla keyfi yerinde uyanır Terazi güne. Hafta sonunun rahatından henüz çıkmış, çok kıyafetini yıkamış, gezmekten ütüye zaman ayırmamış, pazartesi sabahı “Nasıl da çabuk” gelip çatmıştır. Onu giyer olmaz, bunu giyer yakıştıramaz, öyleyse ötekini dener o hiç olmaz, saçı bir türlü istediği gibi durmaz, tam oldu derken bu kez de kıyafetine uygun ayakkabı çıkmaz! Zordur pazartesiler, hazırlanmak için yeterince vakit yoktur! Hal böyle olunca geç kalmak kaçınılmaz olur!

Akrep Burcunun Pazartesi Sendromu      

Hafta sonu bolca düşünmüş, tüm haftanın gıcık olunanlar listesini öfkesine bölüştürmüş, kişi sayısınca plan kurmuştur. Tüm tatil boyunca haklarında enine boyuna yargıya varıp, sapı samandan bir güzel ayırıp iyileri yanına toplayıp, kötüleri cezalandırmaya niyet etmiştir. Akrep’in yapacaklarını planlamak için yeterince vakti olmuş şimdi ise icraata geçmek için önünde uzanan koca bir haftanın keyfi sarmıştır. Akrep için pazartesi sabahı mutlulukla, yanında yöresindekiler için ise biraz ürkünç başlar.

Yay Burcunun Pazartesi Sendromu      

İki güne bunca seyahat sığdırılıp, ardından kovalayan varmış gibi durmaksızın gezilir mi? Peki Pazar gece yarısı dahi bir yudum eksilmeyen enerji pazartesi sabahı olunca tüm suyunu bir anda çeker mi? hayatının son iki günüymüşçesine kendini bu denli paralayıp, haftaya yarı ölü başlamaya değer mi? sonra neden sendrom? Sendrom değil canım bu hırpalanmış bir beden, yorgun bir zihin, kopmuş bir çene ve sonunda sönmüş ışıklar! Pazartesi enerji toplamakla, toparlanma çabasıyla geçer. Müstahaktır da! Günler çuvala mı girmiştir?

Oğlak Burcunun Pazartesi Sendromu      

Kendini işten hiç soğutmamış, sorumluluklarını aklından çıkarıp, zihninin uzağında uzun süreler tutmamıştır! Gözü mail kutusunda, aklı haftanın yapılacaklar listesindedir. Rahat bir hafta sonu geçmiş, zihni biraz olsun dinlenmiştir. Pazartesi sabahın ilk saatlerinde, kargaların kahvaltı vakti, horozların günaydın saatinde, Oğlak da kahvesini alıp güne başlamıştır. Koca bir hafta, tonla iş, yığınla sorumluluk, eyvah! Tüm haftanın stresi birlik olmuş, Oğlak’ın zihninde tepinmeye koyulmuş, kalp gümbürtüsü olarak duyulmaya başlamıştır. Beş günün stresi birlik olmuş pazartesiye sığmıştır.

Kova Burcunun Pazartesi Sendromu      

Hafta sonu oyunun dibine vurmuş, bir dolu yeni bilgiyi kuşanmış muhalif tavrına hepsini bir bir kondurmuştur. Haftanın tüm sohbetlerinde başrole soyunmaya, yeni bilgilerini paylaşacak topluluklar bulmaya hazır ve nazır olan Kova, önüne gelene sataşmak için iple çektiği pazartesiye hızlı bir giriş yapmış, kimselerin afyonu patlamadan çenesinin bağını çözmüştür. Tüm gün konuşmaktan yorgun düşeceği pazartesinin sendromu dinleyenlerin kulaklarında çınlamış, Kova’nın kapısına uğramamıştır.

Balık Burcunun Pazartesi Sendromu      

Tümüyle kendine ayırdığı, battaniyesinin altında rüyalara daldığı, gün, gece ayırt etmeksizin düşlerinde dolandığı iki günün ardından uyanmakta en güçlük çeken olma ünvanı cebinde, durmaksızın çalan saatini bilmem kaçıncı kez ertelemiş, henüz kalkmaya yeltenmemiştir. Pazartesinin tüm dakikaları sersem sepet bir sendrom içinde geçer, mesai bitimine kadar yarı ayık, yarı baygın Balık öylece yaşar, gider. Salı günü işe başlamak umuduyla, pazartesi biter.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.